Stranica 18 od 18 PrviPrvi ... 8161718
Pokazuje rezultate 851 do 889 od 889

Tema: yours in free thought (ireligiozni topic) - 5. dio

  1. #851
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    29,043

    Početno

    Najopasnija reakcija na Klečavce je ignoriranje. Inicijativu podpupiru ultra-konzervativne zaklade Vigilare i Ordo Iuris. Ti Ordo Iuris su sličnu inicijativu pokrenuli u Poljskoj i tad su bili banalizirani i ismijavani. Danas su zaslužni za potpunu zabanu pobačaja i procesuiranje aktivistikinja, zakon o blasfemiji i slično. Paralele s Iranom ili Poljskom su najopsasnije. Vjerski fanatizam se brzo širi. Neće nestati ignoriranjem "ah, besposlen pop itd." /ismijavanjem "budalaši" nego žestokom protureakcijom. Klečanje na trgovima nije moltitva nego žestoko pravo na ograničenje ženskih sloboda - od oblačenja (hashtag "štraca") nadalje.

  2. #852
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    29,043

    Početno

    To je aktivizam usmjeren na žestoko ograničenje ženskih sloboda - ne samo repdroduktivnih, nego doslovno do odvijevanja - strašno.

  3. #853
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,747

    Početno

    A sto bi bila ispravna reakcija?

  4. #854
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,205

    Početno

    Po meni kontraprosvjed "Mani me se".

    Bez obzira sto se ovi ne deklariraju kao prosvjednici, nego kao molitelji. Lijepo ih zamoliti da prestanu nametati svoju muževnost, jer nam se ne sviđa. Znamo da su fizički jači i bez da nas podsjećaju na to.

    U ljevičarskom gradu gdje sam živjela je svake godine bio pokušaj organiziranja desničarskih povorki. Dolazili su vlakovima. Grad je bio toliko jak da su stanovnici spriječili napuštanje zone oko željezničkog kolodvora. Ponekad je dolazilo osiguranje iz cijele države. Išli smo i mi naravno, i gotovo svi kolege s posla od 19 do 80 godina starosti. Brojne prekrasne knjizare su odmah na ulazu imale literaturu o nacizmu. Za nas utopijski, tamo normalno.

    Ne znam ni tko bi to organizirao. Organizacija molitelja je financirana, ja ne znam ima li neka udruga kod nas da se financira i kojoj bi se takav prosvjed uklopio u program. Od mladih imam minimalna ocekivanja. Toga se i bojim da mladi nece prepoznati sto im se sprema, navikli su da ima netko stariji tko brine o njima. Mislim na generacije 16 do 24 godine.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 17.01.2023. at 09:42

  5. #855
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,747

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku

    Ne znam ni tko bi to organizirao. Organizacija molitelja je financirana, ja ne znam ima li neka udruga kod nas da se financira i kojoj bi se takav prosvjed uklopio u program. Od mladih imam minimalna ocekivanja. Toga se i bojim da mladi nece prepoznati sto im se sprema, navikli su da ima netko stariji tko brine o njima. Mislim na generacije 16 do 24 godine.
    U najmanju ruku bi takav prosvjed (tj niz javnih akcija) se uklopio u područje djelovanja svih udruga koje se bave ženskim ljudskim pravima i pravima rodnih manjina, to bi mogla biti mreža udruga koja bi osmislila program "promocije ravnopravnosti spolova" ili nešto u tom stilu

  6. #856
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,185

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    A sto bi bila ispravna reakcija?
    Ovo https://n1info.hr/kolumne/boris-dezulovic/men-too/

  7. #857
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    29,043

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    A sto bi bila ispravna reakcija?
    Prosvjed, aktivno protivljenje, ako nista, barem - osvjescivanje. Minoriziranje problema je stvarno ne reakcija snage 0 il 1, nego ide u minus.

  8. #858

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,855

    Početno

    Što kažu, I didn't see it coming dok nije prešao na poentu

    Sviđa mi se tvoj potpis i mislim da sumira i situaciju sa moliteljima.
    Ne bi oni postigli mnogo da ne postoje i žene koje se slažu sa njihovom agendom - njihove žene, na prvom mestu. I mnoge druge.
    I mislim da je itekako doprinela i veronauka u školama.
    Ako MM u petom razredu sad već obavezno dobije silan revolt dok objašnjava zajedničkog pretka koji nije ni Adam ni Eva, onda isti uticaj mora biti i na shvatanje uloga muškarca i žene u društvu.
    Mislim da zato neće biti neke posebne reakcije mladih. Ne zato što očekuju da se drugi pobrinu za njih, nego zato što u agendi molitelja problem- ne vide.

  9. #859
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,185

    Početno

    Potpis sam promijenila nedavno, upravo zbog ove teme, točno ovo što pišeš
    Simone de Beauvoir možda i nije imala klečatelje na umu, ali ja jesam

  10. #860
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,541

    Početno

    je li ovdje neko imo rasku koja je bila vrlo vjerski inklinirana i kak je to proteklo?

  11. #861

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,855

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    je li ovdje neko imo rasku koja je bila vrlo vjerski inklinirana i kak je to proteklo?
    Promenila celu školu detetu.
    Najbolja roditeljska odluka do sad.
    Ali razredna je bila samo višnja na šlag kompletnog školskog okruženja, i njena verska inkliniranost se jako ispoljavala kroz konkretne vrlo štetne akcije i jednako štetan nedostatak akcije u zaustavljanju nasilja.

    Nemam savet za tebe.
    Ako je razredna jedini problem, a dete ima prijatelje i oseća se dobro u razredu i na ostalim časovima, onda pričaj kod kuće i probaj da daš detetu neku perspektivu, tipa- svako ima pravo na svoje životne principe dok ne ugrožavamo druge, ili - svi nastavnici su različiti i to je srećna okolnost (pa daj primer nekog daleko verski liberalnijeg nastavnika).

  12. #862
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,541

    Početno

    To je to ne znam kak će ispasti, može bit sve ok, i ne mora, glupo mi brinut se zbog nečeg što se nije i ne mora se još desit, al evo gledam sad torbu, mala se vratila kući s istiskanom molitvom s velikom slikom isusa, ajde da je vrijeme božića shvaćam ipak je nacionalni blagdan ne možeš ići pod staklenim zvonom i ne znati glavni običaj u zemlji, ali ovo ne kopčam... kojim povodom, na kojem satu, jer ne ide na vjeronauk.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 16.09.2024. at 17:32

  13. #863

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,179

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    To je to ne znam kak će ispasti, može bit sve ok, i ne mora, glupo mi brinut se zbog nečeg što se nije i ne mora se još desit, al evo gledam sad torbu, mala se vratila kući s istiskanom molitvom s velikom slikom isusa, ajde da je vrijeme božića shvaćam ipak je nacionalni blagdan ne možeš ići pod staklenim zvonom i ne znati glavni običaj u zemlji, ali ovo ne kopčam... kojim povodom, na kojem satu, jer ne ide na vjeronauk.
    Pa pitaj je. Razgovarajte, komentirajte. To ti je najbolji način da napraviš protutežu onome što će, na žalost, ne tvojim izborom slušati u školi.
    Po mojem iskustvu, niži razredi su po tom pitanju najteži, jer je tu utjecaj te jedne i apsolutne učiteljice. U višim razredima je već lakše. Za utjehu, ne znam nijedno dijete iz ateističke obitelji koje se priklonilo vjeri zbog utjecaja u školi.

  14. #864
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,541

    Početno

    To mi je okej al ne bih voljela da se osjeća izopčeno jer nije ko drugi. Ne znam evo, jasno mi je da osobnost učitelja dođe do izražaja. Profesorica hrvatskog je obožavala Francusku i često je pričala o francuskom, profesor strojarstva je pričao o politici, profesor fizike o autima, svi oni unesu sebe u svoje što podučavaju, i sve pet, ali opet vjera je osjetljivije pitanje od banalnih tema kao što su auti.

  15. #865

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,179

    Početno

    Pa je li jedina u razredu koja ne ide na vjeronauk?

  16. #866
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,541

    Početno

    nije, msm još dvoje

  17. #867

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,179

    Početno

    Onda se zbilja ne moraš brinuti da će biti izopćena.
    Najvjerojatnije ne bi bila izopćena ni da je jedina u razredu, ali razumijem oko čega se brineš.
    Potraži malo prvi nastavak ove teme (mislim da je bilo 2012.), tada su ljudi dosta konkretno pisali i što ih muči i kako rješavaju pojedine situacije.

  18. #868
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    29,043

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    To mi je okej al ne bih voljela da se osjeća izopčeno jer nije ko drugi. Ne znam evo, jasno mi je da osobnost učitelja dođe do izražaja. Profesorica hrvatskog je obožavala Francusku i često je pričala o francuskom, profesor strojarstva je pričao o politici, profesor fizike o autima, svi oni unesu sebe u svoje što podučavaju, i sve pet, ali opet vjera je osjetljivije pitanje od banalnih tema kao što su auti.
    Iz mog iskustva, nije to djeci toliko važno poslije - nađu si kompe po nekom drugom pitanju. Hoće li se osjećat izopćeno - preteška je to riječ, možda bude zbunjole i pitanja, morat ćete razgovarati. Ja sam jednom morala razgovarati časnu jer joj je "bilo žao" djece koja su na hodniku (par njih) pa ih je pozvala u razred da "lijepo pjevaju/čuju prijatelje" - ofc da se moja doma rasplakala jer nije znala tekst. Pa smo časna i ja imale telefonski tete a tete i doma razgovor. Znat će da je drugačije i na pričestima i krizmama, ali nije to neki biggie.

    Prođe to. Mislim, ne možeš u Hrv bit nevjernik, a da nema par tih nekih situacijica koje se riješe.

    Sretno!

  19. #869
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,205

    Početno

    Kod nas je nekako uravnoteženo, manje od polovice djece ide na vjeronauk, za jedno dijete znam da roditelji nisu vjernici, a dijete ide na vjeronauk, a i obrnuto, gdje roditelji jesu vjernici, ali ne podržavaju vjeronauk u školi. Skoro neki multi-kulti. Naravno da bi mi najbolja opcija bila da nema vjeronauka u školi, ali ni ovo nije loše da djeca vide da je to sve OK, i biti vjernik i ne biti vjernik. Zasad nema nikakvih tenzija između onih koji idu i onih koji ne idu.

    Nije da pomaže žutoj, ali eto htjela sam napisati da ima i dobrih primjera.

  20. #870
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,839

    Početno

    Jelena to kod vas je bas ok.

  21. #871
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,541

    Početno

    Trećaši isto u mariju bistricu, pa su dvoje pitali što sa nevjernicima, odgovor je ne moraju u crkvu. Ispred crkve na parceli do stoji ogromni križ, tu se treba gradit crkva, točno ispred ulaza u školu.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 20.09.2024. at 06:26

  22. #872

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,179

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Trećaši isto u mariju bistricu, pa su dvoje pitali što sa nevjernicima, odgovor je ne moraju u crkvu.
    A izbor destinacije za izlet im je stvarno
    I što onda s onima koji "ne moraju u crkvu"? Hoće li netko od učitelja ostati s njima?

  23. #873
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,541

    Početno

    Nemam pojma. Može moja s njima u crkvu, neka vidi. Odahnula sam malo sad kad vidim da nisam jedna jedina. Wuhu!

  24. #874
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,839

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Trećaši isto u mariju bistricu, pa su dvoje pitali što sa nevjernicima, odgovor je ne moraju u crkvu. Ispred crkve na parceli do stoji ogromni križ, tu se treba gradit crkva, točno ispred ulaza u školu.
    Ne razumijem znaci netko tko ne vjeruje ne smije i/ili ni ne zeli uci u crkvu, svasta...ja sve te gradjevine gledam kao povijesne i kulturne znamenitosti...

    Po tome ja nisam trebala ulazit u dzamiju u Mostaru, ni u sinagogu u Cordobi, meni je to bas onako iskljuciv stav. No comment, pa to su turisticki razgledi, ne idu na misu ili neke obrede.

    Pa imate li program izleta, što jos obilaze tamo?
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 20.09.2024. at 09:10

  25. #875
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,541

    Početno

    To je izbor roditelja ovdje, učiteljica je pustila njima hoće ili neće da dijete uđe u crkvu.

    Za sada nemamo. Licitarska srca i tome sl.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 20.09.2024. at 09:21

  26. #876
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,205

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    A izbor destinacije za izlet im je stvarno
    I što onda s onima koji "ne moraju u crkvu"? Hoće li netko od učitelja ostati s njima?
    Destinacija je po meni čista agresija na ireligiozne obitelji.
    Naši su išli na seosko gospodarstvo, gledala djeca domaće životinje, igrali se na dječjem igralištu, imali su organizirano vođenje kroz etnografsku zbirku.

  27. #877
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,077

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Destinacija je po meni čista agresija na ireligiozne obitelji.
    Naši su išli na seosko gospodarstvo, gledala djeca domaće životinje, igrali se na dječjem igralištu, imali su organizirano vođenje kroz etnografsku zbirku.
    Hm... mi niti smo vjernici, niti moji idu na vjeronauk (drugas jedini u razredu). Al u Mariju Bistricu smo ih n puta vodili. Pa tamo je sve prekrasno. A to sta ce mozda na tom izletu i cuti nesto s cime se roditelji ne slazu, pa ono, cut ce svako malo, sa raznih mjesta.

    Evo, moj prijatelj usred Splita, ne bi dobro primio da mu dijete vode na Poljud :D nevjerojatno, al istinito!

    A mi smo u vrticu imalo tetu koja je bila zaludjena vojskom pa ih je odvela i na ratni brod i u vojni helihopter. To mi je sve brrrr bilo. Al dica gustala.

  28. #878
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,205

    Početno

    Stvarno ste iz Dalmacije isli u Krapinsko zagorsku Ž, baš u M.B.?! Nikad mi ne bi palo na pamet. Al moram priznati da je odgovor ocekivan.

    Eto, meni to nije simpaticno mjestasce, nego svetište. Da je samo do kulise, mogli su npr. u Samobor, to je bas slatko mjesto, pa da su ih i u kapelu svete ane odveli, nema te simbolike.

    Sigurno ce iduce godine u etno selo Kumrovec ici

  29. #879
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,541

    Početno

    Eh sad ako skačeš po tome onda će ti reći da si preosjetljiv, ali da svetište je.

  30. #880
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,077

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Stvarno ste iz Dalmacije isli u Krapinsko zagorsku Ž, baš u M.B.?! Nikad mi ne bi palo na pamet. Al moram priznati da je odgovor ocekivan.

    Eto, meni to nije simpaticno mjestasce, nego svetište. Da je samo do kulise, mogli su npr. u Samobor, to je bas slatko mjesto, pa da su ih i u kapelu svete ane odveli, nema te simbolike.

    Sigurno ce iduce godine u etno selo Kumrovec ici
    Nisu sa skolom isli. Pricam o tome da smo ih osobno vodili dok smo u kr-zag zupaniju isli o svom poslu :D

  31. #881
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,077

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Nisu sa skolom isli. Pricam o tome da smo ih osobno vodili dok smo u kr-zag zupaniju isli o svom poslu :D
    U Splitu smo ih i na zvonik Sv. Duje vodili. Bit ce da je i to neprimjereno za ne-katolike :D

  32. #882
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,839

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    U Splitu smo ih i na zvonik Sv. Duje vodili. Bit ce da je i to neprimjereno za ne-katolike :D
    Ja sam upravo to isto napisala, totalno mi je deplasirano ne ici u turist.posjet bilo kakvoj znamenitosti jer eto nisam pripadnik te zajednice.

    Meni je bas lijepo bilo u Cordobi da smo u istom danu posjetili i crkvu i sinagogu i nekadasnju tvrdjavu koja je simbol arapske kulture i bas je dala lijep prikaz njihove povijesti i tadasnjeg nacina zivota, ukljucujuci njihove vjerske obrede, al ja to zaista gledam ocima turiste. Sve ostalo mi je isključivo i meni neshvatljivo.

    Bit ce izleta osim M.Bistrice i u Kumrovec, na Brijune, u Vukovar, razne povijesne cinjenice ce cut, za sve ce bit pomalo ja mislim da sva ta putovanja i izleti djecu obogacuju.

  33. #883

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,179

    Početno

    Ovdje je riječ o izletima za djecu nižih razreda osnovne škole, ne o turističkim obilascima koje poduzimamo u vlastitoj organizaciji.
    A od svega što nudi okolica Zagreba za djecu tog uzrasta, izabrati baš svetište i prigodni obilazak crkve je upravo ono što Jelena kaže, agresija na sve koji nisu katolici.
    Uostalom, to se službeno vodi kao "terenska nastava". Odlazak u svetište je terenska nastava iz kojeg predmeta?

    I da ne bi sad krenuli tko je što obilazio. Mi smo totalno ireligiozni, pa smo sa svojim djetetom obilazili i crkve i zvonike i sinagogu i džamiju, on sam se upravo vratio s putovanja na kojem je obilazio pravoslavne manastire. I sam voli ponekad ući u crkvu da doživi atmosferu, bez ikakve konfesionalne konotacije. Ali to radi sad, kao praktički odrasla osoba, to je njegova slobodna volja.
    A u nižim razredima je itekako bilo komentara i podbadanja od strane druge djece kad su išli u obilazak zagrebačke katedrale (u stilu: "ti ne smiješ ući u katedralu jer ne vjeruješ u boga"). Ok, on je to izignorirao i nije bio traumatiziran ni izopćen. Ali čemu djecu uopće izlagati takvim situacijama u toj dobi? Doći će vrijeme kad će sami obilaziti crkve kao turističke ili arhitektonske znamenitosti, a kladila bih se da obilazak u sklopu školskog izleta u nižim razredima nije takvog karaktera.

  34. #884
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,747

    Početno

    Ah, uvijek se nađe taj jedan pametnjaković s komentarom da ne smiješ u crkvu jer nisi vjernik, ili čak u dvorište crkve, ko da si vampir
    Nevjerojatno mi je kako se u karikiranju skroz iznegira kontekst. Žuta je rekla da vidi da je učiteljica vrlo vjerski orijentirana, i onda se za izletište izabere svetište kao centralna lokacija. Pretpostavljam da je to samo jedna od brojnih nijansi koje vas čekaju, događaja koji pojedinačno izgledaju kao "pa dobro neš ti", al ne daj, žuta, da te gaslightaju. Predlažem da se udružite kad vas već ima više, i zajednički birate bitke kad ćete na nešto zažmirit, a kad ćete postavit ipak granice.
    Kao što tanja kaže, taj teret na njih u ranoj dobi uopće nije lagan, preživi se, ali ponekad im treba stat u obranu, pogotovo u trećem razredu

  35. #885
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,205

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    U Splitu smo ih i na zvonik Sv. Duje vodili. Bit ce da je i to neprimjereno za ne-katolike :D
    Ne znam je li zvonik svetište, mislim da nije. Uopće nije riječ o arhotektonskoj uspješnici u slucaju Marije Bistrice, usporedivo bi bilo da idu na maturalac u Muđugorje, jer je krasna priroda tamo. I što kaže tanja_b, nije to isto kao kad dođeš u privatnom aranžmanu negdje i posjetiš crkvu. Ušla sam i ja više puta s djetetom u crkvu i objasnila mu što je što. Ja ovaj izlet vidim ili kao provokaciju ili kao onu ininu vjeroučiteljicu što joj je žao djece na hodniku, ne shvaćajući (ili shvaćajući, želeći pokazati svu dobrobit vjeronauka, ali bez zle namjere) simboliku svog čina.

  36. #886
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,541

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    U Splitu smo ih i na zvonik Sv. Duje vodili. Bit ce da je i to neprimjereno za ne-katolike :D
    Ma nije. Objektivno to doista jesu znamenitosti i kulturni spomenici.

  37. #887
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,541

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Uostalom, to se službeno vodi kao "terenska nastava". Odlazak u svetište je terenska nastava iz kojeg predmeta?
    To je dobro pitanje. Nije mi uopće palo na pamet.

    Meni se čini da su ovo zadnji izdisaji vjerske institucije da pograbi ljude (djecu), ali im ni uz najljepše građevine to neće poć za rukom jer sve skupa nema smisla.

  38. #888
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,541

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Ah, uvijek se nađe taj jedan pametnjaković s komentarom da ne smiješ u crkvu jer nisi vjernik, ili čak u dvorište crkve, ko da si vampir
    Nevjerojatno mi je kako se u karikiranju skroz iznegira kontekst. Žuta je rekla da vidi da je učiteljica vrlo vjerski orijentirana, i onda se za izletište izabere svetište kao centralna lokacija. Pretpostavljam da je to samo jedna od brojnih nijansi koje vas čekaju, događaja koji pojedinačno izgledaju kao "pa dobro neš ti", al ne daj, žuta, da te gaslightaju. Predlažem da se udružite kad vas već ima više, i zajednički birate bitke kad ćete na nešto zažmirit, a kad ćete postavit ipak granice.
    Kao što tanja kaže, taj teret na njih u ranoj dobi uopće nije lagan, preživi se, ali ponekad im treba stat u obranu, pogotovo u trećem razredu
    Ma ne mogu ništa, samo jedno drugo dijete je izvan vjeronauka, pretpostavljam romske nacionalnosti, ostali su mlakonje. Meni je okej da djeca imaju doticaj s vjerskim sadržajima jer ne možemo ignorirati činjenicu da živimo u vjerskom društvu. Bolje je upoznati ono s čime se nosiš. Ako osjetim da se loše ponašaju prema njoj naravno da ću reagirati. Za sada su korektni, a i uostalom moja najmanja je pametno dijete.

  39. #889

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,179

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ako osjetim da se loše ponašaju prema njoj naravno da ću reagirati. Za sada su korektni, a i uostalom moja najmanja je pametno dijete.
    Najbolju podršku može dobiti upravo doma, od tebe.
    Razgovarajte, komentirajte, pitaj je da ti formulira svoje mišljenje. O svemu, ne samo o diskutabilnim (vjerskim) temama. To je uostalom i dobra vježba za druge situacije.

Stranica 18 od 18 PrviPrvi ... 8161718

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •