Što više tuđih iskustava čujem, to sam zadovoljnija kako je učiteljica kod moje starije radila svoj posao. Nije bilo sve idealno, ali je stvarno ulagala puno truda da se edukuje i prilagodi rad pojedinačnom detetu. I baš se vidi rezultat sada u petom.

Citiraj VeraM prvotno napisa Vidi poruku
Da, stoji pisani odgovor kad god je moguće. A ove godine usmeni ću svest na minimum. Cura je u razredu kuhara. Bolje tamo nego u konobarima. Srećom predajem biologiju, ne mora mi ni rječ reći 2 godine, može sve pisat što se mene tiče.
Ako se sa tim slože stručna služba, roditelji i sama devojka, a i ako ti plan i program dozvoljava, možeš joj dati, umesto usmenog odgovaranja, da kod kuće pripremi i snimi svoju kompletnu prezentaciju na neku specifičnu temu vezanu za gradivo, npr. "Zašto je dobro koristiti namirnice organskog porekla" i sl. (Ne znam kakav vam je plan i program za kuvare, kod nas je u većini strukovnih škola obično gradivo vezano za struku uz dosta ekologije i očuvanja zivotne sredine).
Tako ona može pripremiti PPT ili neki video materijal, fotke i sl., i svoj audio komentar.
Što je tema specifičnija i njoj draža, to će njen rad biti samostalniji i originalniji, i time u rangu usmenog odgovora.
Naravno, sve to nikako bez konsultacija... Znam da su u nekim slučajevima ovako rešavali problem usmenog odgovaranja, ali nije primenljivo za svaki predmet, niti za svako dete.