Drage Rode, molim Vas pomoć!

Molim Vas da mi date savjet kome se obratiti za stručnu pomoć zbog problematičnog ponašanja djevojčice koja će uskoro navršiti 13 godina. Opisat ću vam jučerašnji dan kako bi mogle dobiti dojam o kakvoj situaciji se radi.
Ja sam jučer imala slobodan dan, nisam radila.
Ujutro sam se probudila malo iza 7 h, muž je već otišao na posao.
Odvela sam psa u šetnju i usput otišla do dućana.
Došla sam kući, pripremila doručak i doručkovala sa svoje dvije kćerke.
Nakon toga su se one odijenule, oprale zube i sl. i krenule pisat zadaću.
Sa starijom razgovaram o problemu koji učestalo uzrokuje svađe u obitelji, a uzrokovan njenim dugotrajnim tuširanjem i obitavanjem u kupaoni. Tri puta tjedno ima treninge s kojih dođe doma oko 21,50 h. Nakon toga ode u kupaonicu na tuširanje i izađe iz kupaone u 23 h. Posljedica: muž i ja tek tada idemo na tuširanje i na kraju odlazimo spavat oko ponoći. Tu se krije veliki problem jer mi je to prekasno i ujutro se probudim ko zombi. Razgovaram s njom o tome i tražim je da skrati boravak u kupaoni, objašnjavam zašto je to tražim. Ona odgovara da će se potruditi.
Starija se u nekom trenu krenula spremati za njemački, to joj je izborni i ide na njega u školu u suprotnu smjenu.
Uzme ruksak od mlađe i ona joj ga da bez problema, nagura u njega udžbenike i na same udžbenike stavi školske papuče (znate otprilike kak izgledaju školske papuče).
Ja joj kažem neka iz ormarića uzme vrećicu za školske papuče i da ih ne stavlja direktno na knjige.
Sad i mlađa krene s tim zahtjevom jer se radi o njenoj torbi.
Tu se starija izdere "e baš neću" i tek nakon kaj ja donesem vrećicu ih ona preko volje stavi u nju.
Starija odlazi na njemački, mlađa piše zadaću, ja radim ručak jer mlađa mora ranije u školu zbog natjecanja iz matematike.
Odvezem mlađu u školu, usput pokupim stariju kojoj je završio njemački, dolazimo doma i ručamo.
Za ručak pojede 4 pohanca i dva puta si obilato stavlja pire krumpir i špinat.
Ja to gledam i ne mogu vjerovati koliko hrane trpa u sebe budući da se i za doručak dobro najela.
Nakon kaj se najela joj spomenem u najboljoj namjeri bez ikakvog povišenog tona da mislim da joj je taj zadnji pohanac bio previše i da mora malo pripaziti ukoliko ne želi da joj se krenu nakupljati kile (tu joj navedem par primjera iz razreda jer je sigurno barem 50% curica u razredu pretilo). Nakon toga ona sva ljuta i bijesna jer sam joj ja rekla da je ona debela!!! Naravno da to nisam rekla već sam je samo upozorila na količinu hrane koju je pojela.
Uskoro šečem psa, vozim nju i prijateljicu u školu, a ja odlazim ginekologu na pregled.
Nakon ginekologa obavljam kupovinu i odlazim po muža na posao.
Jurnemo usput nećaku dostaviti lektiru koju nije našao u svojoj knjižnici i odlazimo po mlađu u školu.
Muž i mlađa odlaze prošetati pesa, ja kuham ručak za danas.
Pećem i beze kore za tortu da si malo smanjim količinu posla za danas jer radim do kasno i prije 20 h neću biti doma, a u subotu nam dolaze gosti.
Starija dolazi iz škole, sva je nekakva ljuta, drsko odgovara na svako moje pitanje i odlazi u sobu s mobitelom u rukama.
Mlađu muž vozi na trening.
Sat vremena kasnije stariju vozimo na trening, mlađu vozimo doma.
U 21,30 h ja odlazim po stariju na trening, kad dođem doma čeka me zadnja šetnja pesa jer muž radi od doma pa ga ne želim dodatno opterećivati.
Na putu doma kažem joj da čim dođe doma ode na tuširanje i kažem joj da ja još idem prošetati pesa.
Dolazimo doma, uzimam pesa i odlazim u zadnju kratku šetnju, vraćam se iz šetnje (već je cca 22 i 15) i nađem nju razvaljenu na krevetu s mobitelom u rukama i na moj zahtjev da krene u kupaonu ona osorno diže glas na mene i kaže da čekam.
I uz to opet spominje kak sam joj rekla da je debela.
Ja sam tu luda jer sam a) premorena i b) jer opet radi problem oko kupaone i c) jer je već 22,15 h i već vidim da ću opet otići na spavanje prekasno jer moram i kosu oprati, osušiti...
Nakon toga muž dolazi do nje, primi ju za rukav i odgurne ju u smjeru kupaone i vikne da se ode napokon kupat.
Na to ona krene vrištat nasred hodnika (a živimo u zgradi), baš vrištat iz petnih žila, govoreći mužu da je on nasilnik.
Nakon toga muž totalno poludi i ošamari ju, a ona nastavlja s uvredama i govori mu da će pozvat policiju.
Na kraju salve uvreda i groznih riječi s obje strane, muž gasi bojler i ne dozvoli joj da se otušira.
Dakle, nikakav dogovor za nju ne vrijedi, niti jedan razgovor ne urodi plodom, empatije ni u primislima, mogla bih reći da ide sve na gore.
Najviše mi je žao mlađe koja je doista jako dobro dijete iako i sama na pragu puberteta.

I što tu zaključiti?
Svijesna sam toga da ju muž nije trebao udariti (iskreno, da ju nije on, osjećala sam kao da bih je ja mogla) jer to kako se ona razgovara je bez imalo bilo kakvog poštovanja prema nama kao roditeljima.
Muž na poslu radi ko konj, svaki dan dođe doma oko 18 h i onda još od doma radi barem 2-3 sata.
Ja isto dođem doma oko 18 h, sve kućanske poslove preuzela sam na sebe, razvažam tri puta tjedno na treninge, sad nam je u rasporedu i ortodont kojem idemo barem jednom tjedno.
Da ne zaboravim i pesa koji je udomljen baš zbog nje jer se mužu i meni činilo da bi nabavka psa njoj pomogla jer je oduvijek sklona ispadima i emotivnim reakcijama koje su mi se činile neprimjerenima.
Često je užasno drska, otrovna prema svima, vidim da mlađoj sve više smeta.
Ima ona naravno i dobrih strana, odličan je učenik, dobar sportaš, ali PONAŠANJE!!!
I da, to ponašanje je rezervirano za doma, u školi je ko milo dijete!!

Please, HELP!!