Citiraj *armani prvotno napisa Vidi poruku
Naucila je, ajmo reci sama. Nismo nikada forsirali i sjedili s njom i poticali ucenje slova i brojeva. Jednostavno je uz igru ucila, zanimalo ju je. Tv voli, tablet nemamo, mob dobije jako rijetko, oduvijek je tako, za poneki crtic.
Od samog pocetka skole sam uz nju dok pise zadacu, nije da sjedim pored nje na stolcu, ali sam 2m dalje, ukljucena sam maximalno, gledam, pitam jel ide, komentiramo zajedno zadacu, poticem je da razmisli ako nesto ne ide, u izrazavanju zna imat problema, dajem primjere..
Ali, nisam ja uvijek doma kad radi zadacu. Baka se ne ukljucuje dok ju ona cuva recimo, tako da ona radi sama.
Printala sam joj dodatne zadatke, uz igru rjesavala s njom.
U 1 razredu je bila dijete koje jedino cita besprijekorno i pohvaljena zbog toga.
Strucne sluzbe kod upisa u 1 razred komentiraju kako je napredna za svoju dob i ozbiljna.
Znam da nam treba psiholog i definitivno idem u tom smjeru.
Trenira karate, dala sam joj na izbor aktivnost, zasada joj se to svida.
Recimo imali smo 1 zanimljivu situaciju. Zaboravila je pisanku iz prirode jedan dan i pisala u skoli na papir. Rekla sam joj da to mora prepisati u pisanku jer ce izgubit se papir. Danima je odugovlacila a to nije radila. Dosla je subota, ostavila sam je doma na sat vremena da radi zaostatke, i to, dok mi obavimo nesto. 4 puta me zvala jel stvaaaarno mora to prepisat.?? Da, moras. Nemas puno, gotova si brzo. 2 poziv, jel bas moram? 3 poziv jel bas moram? 4 poziv, mama ja sam to zaljepila u pisanku.
Ako stigneš baciti pogled na knjige - na pamet mi padaju dvije:

Stanley Greenspan: Vještine igrališta
Stanley Greenspan: Sjajni klinci

Obje imaju u sebi primjere djece koja su napredna, ali imaju problema s uklapanjem u zadane okvire. Imaju i metode kako s tim pametno i nježno izaći na kraj.

Meni su puno pomogle i knjige koje su napisali Steve Biddulph i njegova supruga: Tajne sretne djece i Nove tajne sretne djece

Ali važnije od knjiga je vrijeme koje provodite s djetetom. Ne mora ga biti puno, ali mora biti dobro osmišljeno. Zdravoseljački savjet - ne smije se sve vrijeme svesti na natjeravanje oko obveza, treba naći nešto što će vas veseliti i čemu ćete se zajednički radovati. Ne mora to biti ništa veliko. Svakodnevne aktivnosti prilagodiš tome. Kod nas doma to je bio odlazak u vikendicu, radovi u voćnjaku i cvjetnjaku... osim toga ribolov, elektronika (to su bile aktivnosti koje su moji sinovi provodili s tatom) i slično. Mlađi sin je volio i naučio kuhati. Stariji voli sastavljati namještaj... Jednom je za rođendan tražio da mu kupimo lemilicu, još debelo u osnovnoj školi. Eto...

Često im je bitno da ih ne smatramo malima. Davanje zadataka tipa "donesi kruh iz pekare, zamijeni knjige u knjižnici, odnesi smeće..." daje im osjećaj odraslosti, a istovremeno nama puno pomaže.

Uspjet ćete, samo treba malo promisliti gdje imate prostora za provođenje vremena s djecom. To ne znači da morate kućne poslove ostaviti po strani, nego da djecu treba uključiti u puno aktivnosti koje se ionako moraju obaviti.