Stranica 62 od 383 PrviPrvi ... 1252606162636472112162 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 3,051 do 3,100 od 19127

Tema: Korona virus, panika ili?

  1. #3051
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    X. Ja sam tijekom Wuhana tj. karantene tamo nabavljala PPE, brijem da je tada i Lilin muž .
    S obzirom na povijest bolesti, moj muz je svakako nabavio PPE tamo negdje odmah nakon nove godine tako da smo, sto se toga tice, osigurani bolje od lokalne bolnice. U ogromnim kolicinama, s obzirom da imamo osobne asistente na placi i da nam ulaze u kucu i da ih ne pustamo da po njoj hodaju bez zastite (ok, kretanje im je ograniceno, takodjer, a na srecu za to imamo uvjeta).

    Sto se Rudana tice, uopce mi nije toliko bitno ono sto govori jer imam druge izvore informacija kad mi trebaju fakti. Nacin na koji prenosi informacije je naporan, filozofski, i pojma nemam kome je namijenjen. Sirokim masama nije, a dozvolit cu si da to kazem jer je technical communication nesto cime, izmedju ostalog, zaradjujem placu (i iz cega imam magisterij, odnosno imat cu kad predam zavrsni rad za par tjedana). Covjek trkelja, neovisno o tome sto i kako razmatra. Jasno je svima da nema skroz crnog ni skroz bijelog u cijeloj situaciji, s obzirom da je virus skroz nov i da svatko tko ima imalo znanja i mogucnosti pokusava nesto saznati i prokuziti.

    S druge strane, da je bas toliki autoritet po pitanju korone, a valjda bi ga se jos negdje spominjalo, osim u hrvatskim novinama, tim vise sto zivi i radi vani. Opet, ne kazem da nema pojma i da o tome ne bi trebao pisati, ali da je bog i batina, vjerojatno nije. Vise je onako propala zabava za mase, odnosno mozda je trebao nekoga traziti da mu sredi te misli i prenese na papir na neki drugaciji nacin (sto je recimo posao ovih gore spomenutih tehnickih komunikologa, kad se materijal za znanstvene radove treba prenositi sirokoj publici).

  2. #3052
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    29,004

    Početno

    To se slazem, da bi mu netko takav dobro dosao meni je prvoj digo zivac s usporedbama s gripom pa kao nije znao da vecina ljudi u rh ne smatra gripu ozbiljnom bolescu, cudom se cudim. Vec su i koronu neki poceli nazivat koronica, kao gripica, ne kuzim te ice osim ako nije onaj spekeca dijalektoloski djir. Pa ako stavite sve hrvate na maks. stadion (kud bas stadioni, oni mene asociraju na egzekucije) koliko ce ih prezivit, pa ako se bojite vise od pojas zavezat itd. Al da bas trkelja, to se ne slazem. Po meni, dobri su mu zadnji clanci, od onog s ekspon. rastom di ovog zadnjeg o strategijama.

  3. #3053
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Kad citam upise o trkeljanjima svjetski priznatih znanstvenika i o tome kako su propala zabava za mase ne mogu se odluciti radi li se o nevjerovatnom visku ili nevjerovatnom manjku samopouzdanja onoga koji ih pise.

  4. #3054
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Kad citam upise o trkeljanjima svjetski priznatih znanstvenika i o tome kako su propala zabava za mase ne mogu se odluciti radi li se o nevjerovatnom visku ili nevjerovatnom manjku samopouzdanja onoga koji ih pise.
    Svjetski priznati znanstvenici ne moraju, a cesto niti nemaju, znanja i mogucnosti prenijeti svoje znanje sirokim masama na prikladan nacin. Ponovit cu jos jednom, za slucaj da je rijec o namjernom pogresnom iscitavanju onog sto pisem, uopce ne ulazim u njegovu strucnost s podrucja javnog zdravstva, ali ono sto pise u dnevnim novinama, namijenjenim sirokim masama, nije napisano na nacin koji bi struka koja se time bavi smatrala prihvatljivim. Ne znam zbog cega bih se trebala ustrucavati to napisati; time se bavim--komunikacijom, ne javnim zdravstvom. Nisam svjetski priznata, ali regionalno i lokalno sasvim solidno funckioniram.

    Zao mi je sto je to vrijedno podrugivanja, ali eto. Ponekad je tesko raditi posao koji radim jer se, nazalost, podrazumijeva da je svaki strucnjak ujedno i strucnjak u komunikaciji, a nije. Upravo suprotno.

  5. #3055
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    A Rudan trkelja, jebi ga, tesko ga je probaviti. Kao da npr. ima nekoliko doktorata iz filozofije. Misli da je magriz gore napisala, predugi su mu tekstovi, vrti se u krug. I onda jos sve objasnjava takvim docirajucim tonom da mi jos samo treba kantica za sadrzaj zeludca. Bas kao da su mu citatelji u najboljem slucaju osobe s pola mozga. A nisu, jer takvi odustaju vec kod naslova, za slucaj da su uopce htjeli citati njegov tekst. Tako da se uopce ne slazem s tim da dobro objasnjava i pojasnjava komplicirane stvari. To mi je struka, uskoro i na papiru, ne samo u praksi.
    evo, ja iz ovoga nisam shvatila da je Rudan vrhunski znanstvenik i nije nikakvo namjerno pogrešno iščitavanje.

  6. #3056
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Kaae, nemoj se ljutiti, ali meni je bitnije to što on ima za reći kako god on to rekao, nego tvoja ocjena njegovog načina komuniciranja, odnosno, to što ti imaš magisterij iz nečega.
    Za što je uopće bitno to kako ti ocjenjuješ njegov način komunikacije, za koronu?
    Što god si mislila, ovo s trkeljanjem ostavlja čovjeka bez teksta.

  7. #3057
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Pa ne znam, zbog cega je bitno bilo sto napisano, tu na forumu ili bilo gdje? Kritiziramo svi, non stop, od vijesti iz novina, do filmova, serija, literarnih djela, cega god. Veliki dio svih tih autora, neovisno o struci, su svjetski priznati, a publika ih secira non stop. Nemam apsolutno nikakve strucne podloge za kritiku cinjenica koje iznosi pa ih nisam nigdje niti komentirala. Nacin na koji ih prezentira mi se ne svidja i dozivljavam ga kao tako kako sam napisala. U vecini rasprava, pogotovo na forumu, bas i nije nesto osobito bitno cime se bavim(o), ali kad me se proziva da nemam pojma, jebi ga, reci cu da imam. (Tek toliko da kazem; nije to opet nesto zbog cega bi se bilo tko trebao sloziti sa mnom.)

  8. #3058
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,212

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Kad citam upise o trkeljanjima svjetski priznatih znanstvenika i o tome kako su propala zabava za mase ne mogu se odluciti radi li se o nevjerovatnom visku ili nevjerovatnom manjku samopouzdanja onoga koji ih pise.
    Posve se slažem.

  9. #3059
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    apsolutno ti se Rudan ne mora sviđati i to je skroz ok, možeš to i napisati i kritizirati njegov način komuniciranja, ali pisati da trkelja, da ti se bljuje od njegovih izjava, da su njegovi tekstovi za ljude s polumozgovima da bi onda napisala da ne osporavaš njegovu stručnost (što stvarno nisam nigdje mogla iščitati od stručnjakinje za komunikaciju) je nešto sasvim drugo.

  10. #3060
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ma sve pet, ne da mi se vise o njemu, tj. o mom i/ili njegovom pisanju. Mozemo se samo vrtjeti u krug, od cega nikakve koristi.

  11. #3061
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,438

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    Kaae, nemoj se ljutiti, ali meni je bitnije to što on ima za reći kako god on to rekao, nego tvoja ocjena njegovog načina komuniciranja, odnosno, to što ti imaš magisterij iz nečega.
    Za što je uopće bitno to kako ti ocjenjuješ njegov način komunikacije, za koronu?
    Što god si mislila, ovo s trkeljanjem ostavlja čovjeka bez teksta.
    X

  12. #3062
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,212

    Početno

    Evo, malo ljepša tema, Kako se spremaju frizeri.
    https://diva.vecernji.hr/beauty/kako...rjesenje-11951

  13. #3063
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    čak ni onda. riječ je o novoj bolesti, i tko sam ja neuka da kažem na forumu da svjetski priznati znanstvenici trkeljaju?
    Veliki X

  14. #3064
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Joj, ne volim se upuštati u ovakve rasprave, ali a propos Rudanovog "trkeljanja", samo ću spomenuti da dotični ima dva magisterija i dva doktorata. Prvi magistarski rad i doktorsku disertaciju obranio je na Sveučilištu u Zagrebu, na području javnog zdravstva. Drugi magistarski rad, iz područja genetike, stekao je pri Europskoj školi za napredne studije Sveučilišta Pavia u Italiji, a drugi doktorat na Sveučilištu u Edinburghu, iz područja genetičke epidemiologije.

    Ja premu njemu i onome što i kako piše imam veliki respekt. Ali to sam ja.

    S druge strane, ne znam jeste li svjesni koliko je teško kada neku svoju struku u kojoj ste usko specijalizirani i o kojoj prosječni ljudi vrlo malo znaju ili uopće ništa ne znaju (na stranu to što su kod nas u zadnje vrijeme svi stručnjaci u epidemiologiji ) želite prenijeti javnosti na svima prihvatljiv i razumljiv način. Može vam se pritom dogoditi da upadnete u dvije krajnosti, od toga da se sami još više zapetljate pokušavajući objasniti i pojednostaviti komplicirane pojmove ili pojave, pa sve do srozavanja razine struke i njene potpune banalizacije, a sve u nastojanju da stvari što jednostavnije pojasnite. Između te dvije krajnosti još je niz nježnih nijansi.

    Stoga bih s etiketiranjem "trkeljanja" bila ipak malo opreznija.

  15. #3065
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Mima, ponovit ću


    Nema točno. Ima što se zna i kakvi su trendovi. Znanost samu sebe stoljećima opovrgava. Za razliku od vjere. Koja zna.
    Baš to. U znanosti nešto tako dugo vrijedi dok se ne dokaže suprotno.

    Meni je baš zanimljivo čitati Rudana.
    A to što mediji sad njega prikazuju kao znanstveni autoritet... mislim da je to stav novinara.
    Koliko hrvatska ima novinara koji mogu stručno pokriti određeno znanstveno područje? Ozbiljno pitam. Vjerujem da je broj jako mali, ako ne i manji

  16. #3066
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Kad citam upise o trkeljanjima svjetski priznatih znanstvenika i o tome kako su propala zabava za mase ne mogu se odluciti radi li se o nevjerovatnom visku ili nevjerovatnom manjku samopouzdanja onoga koji ih pise.
    Eh, sasa...

    Često sam primijetila da je samopouzdanje obrnuto proporcionalno znanju i sposobnostima.

    Zanimljivo je da hrpa, primjera radi, prodavača, jako dobro zna kako treba raditi profesor i liječnik. A nikad nisam čula liječnika ili profesora da tvrdi kako je trgovina "pis of kejk". Niti sam to sama ikad pomislila.

  17. #3067
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    S druge strane, ne znam jeste li svjesni koliko je teško kada neku svoju struku u kojoj ste usko specijalizirani i o kojoj prosječni ljudi vrlo malo znaju ili uopće ništa ne znaju (na stranu to što su kod nas u zadnje vrijeme svi stručnjaci u epidemiologiji ) želite prenijeti javnosti na svima prihvatljiv i razumljiv način. Može vam se pritom dogoditi da upadnete u dvije krajnosti, od toga da se sami još više zapetljate pokušavajući objasniti i pojednostaviti komplicirane pojmove ili pojave, pa sve do srozavanja razine struke i njene potpune banalizacije, a sve u nastojanju da stvari što jednostavnije pojasnite. Između te dvije krajnosti još je niz nježnih nijansi.
    Eee, tu si pogodila skroz u sridu. UZASNO je tesko, a cesto i nemoguce, bez pomoci izvana.

    Nisam sigurna postoji li zanimanje/titula/poziv koja se tim bavi u Hrvatskoj na strucnoj razini, sa zavrsenom skolom bas za to. Sestra ne zna; ona se bavi lekturom, pisanjem uzdzenika, a i predaje hrvatski jezik i knjizevnost. Tu u SAD-u je rijec o technical communication, uglavnom je u sklopu katedre za engleski jezik, ali je vise tehnicko znanje nego humanistika.

    Da bi (uspjesno) popularizirao znanost i priblizio je sirokim masama, sto ukljucuje prvenstveno prosjecni, a onda i ispodprosjecni puk, Rudan je trebao raditi s osobom iz komunikacijske struke koja bi mu pomogla njegovo visoko-strucno znanje i informacije svesti na razinu ciljanih skupina, sto je sasvim moguce uciniti bez da se izgubi kvaliteta informacija, a kamoli njegova strucnost.

    Nije on jedini, i nije to nikakva cudna pojava. Potreba za suradnjom s drugim strucnjacima, iz drugih podrucja, ne umanjuje nicija postignuca, ukljucujuci doktorate, magisterije, certifikate. Nisam radila ama bas nista u struci, a ni van nje, preko deset godina u Europi, no s ove strane bare stvari idu na bolje (velikim koracima), jer sve vise visokoobrazovnih ustanova, instituta, organizacija, poslodavaca.... zaposljava tehnicke komunikatore (koji takodjer imaju magisterije i doktorate, nisu pokupili znanje na cesti i u novinama) i zahtijevaju da se strucni radovi, pogotovo oni s ciljem popularizacije znanosti, svakako odrade u tim krugovima. Sva priznanja i lovorike i dalje ostaju pri ovom prvom znanstveniku. Ovaj drugi samo pomaze odraditi posao na pravi nacin.
    Posljednje uređivanje od Kaae : 22.04.2020. at 20:23

  18. #3068
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    29,004

    Početno

    Kaae, jednom za vrijeme Domovinskog rata je bila stigla donacija americkih sveuc. knjiga nemam pojma zasto i kako, sestra i ja isle po to - teme su bile od tipa human sexology do economy. Nemam pojma za koje su skupine radjene, ono sto je odskakalo u odnosu na nase udzbenike je bilo koliko su jednostavno pisani bili tj mogao di odlicno slijedit postepen uvod u kompliciranjije teme. Bas su komunikacijski odskakale za nasim prosjekom. Razumijem tvoju poantu, al si upotrijebila zestoke rijeci. Meni je na temu korone najbolje sjeo onaj juznokorejski dr. 'fauci', takp ga se moze najlakse zguglat, jednostavan u porukama, cijeli video intervju je super. A rudan mi je iz intervjua u intervju sve zanimljviju i sve bolji, opeko se na iskustvima miskomunikacije pa se vraca na svoje statemente i neke ispravlja, a neke ostavlja u stilu evo sam vam reko. Al zapravo nitko ne daje prognoze cvrste oko icega jer ne moze. Ni djikic, ni dr fauci, mi korejski 'dr fauci', ni rudan, ni berecki. I berecki je u pocetku hm...a ne panicarite oko gripe, just sayin'. Pa je onda od toga dosao do kakvo produljeni vrijeme trgovina i procesija na hvaru!!! Svi cemo se jos 5 puta okrenit oko korone, cini mi se. Osim ako se ne ostvari scenarij kojem korejski 'dr fauci' daje 10 posto - da nestane. Tad ce teoreticari zavjera bit generali nakon bitke.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 22.04.2020. at 20:59

  19. #3069
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    29,004

    Početno

    A vezano za stil opcenito tj pisanje telstova od srednje pa do faksa, mislim da nam je to jedna velika manjkavost u obrazovnom sustavu. Upravo to sto se nema citac - ko nam je publika - na umu. Jednom nas je americki lektor (bas konkretno za znanstvene clanke koje dobiva na prijevod) pitao - cujte, nemojte se ljutiti, ali je li vi to ucite na faksevima kako formulirat tekst, koje su poruke, stil itd? Sama sam dosla do tih zakljucaka da se to kod nas ne radi. Idu kobasice teksta, jest da je nas jezik slicniji njemackom, al opet, plus ima taj germanski djir sto kompliciranije to bolje, pa ako me ne kuzis - a ko ti je lkriv. U americi se vise smatra - a ti si kriv ako te ne kuze, to je, autoru, tvoja odgovornoat. To se u prevodjenju jako vidi, to je jedan od lakmus papira, ima li nesto glavu i rep, kakp tece itd

  20. #3070
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,171

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Da bi (uspjesno) popularizirao znanost i priblizio je sirokim masama, sto ukljucuje prvenstveno prosjecni, a onda i ispodprosjecni puk, Rudan je trebao raditi s osobom iz komunikacijske struke koja bi mu pomogla njegovo visoko-strucno znanje i informacije svesti na razinu ciljanih skupina, sto je sasvim moguce uciniti bez da se izgubi kvaliteta informacija, a kamoli njegova strucnost.
    Pa da, al pitanje je sto ocekujes od nekoga. Ja nisam ocekivala da ce se sef instituta ici educirati kako bi mojoj mami mogao objasniti nesto. Ja sam presretna da je on uopce osjetio potrebu podijeliti s nama svoje misljenje. Koje isto mogu s nekom dozom kriticnosti procitati, i to je pozeljno, dapace, al ne na temelju nekog mog osjecaja u trbuhu. Ne znam zasto bi radio s nekim iz komunikacijske struke. Bolje da radi ono sto voli i sto zna, a ovo sto dijeli s nama mi je gratis. Ako zeli uciti komunicirati, super. Ako ne, nek uci i radi to drugo, sve je to korisno za nesto. Ne mozes sve znati.

    Al da, slazem se s Inom da je americka strucna i znanstvena literatura jako razumljiva. Al opet, nekad mi u Europi s ogradom govorimo o njihovim klasifikacijama jer pojednostavljuju ponekad do netocnosti. Al su razumljiviji mojoj mami. Sve ima svoje pros i kontras i onda si biras. Zasto bi svi bili bas njegova publika.

  21. #3071
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,171

    Početno

    Ne bih se nikako usporedjivala s Rudanom, ali sam zapravo na vlastitoj kozi slicno osjetila kod rasprave s pukom oko nekih stvari gdje sam relativno strucna, ali neka malo nepristojna publika to ne zna. To je ogromna razlika u odnosu na to kad te dodje netko poslusati jer zna da si ekspert i zeli cuti tvoje misljenje. Najiskrenije kad mi se to prviput dogodilo, bila sam strasno zbunjena. Osjecala sam se kao šokirano razmazeno deriste. Sad mi je smijesno. Al mi se malo cinilo i da je Rudan tako reagirao napocetku. Nije navikao na komunikaciju sa sirokim masama.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 22.04.2020. at 21:31

  22. #3072
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,990

    Početno

    Rudan već dugo svojim zaigranim stilom komunicira na FB i kolumnama u Večernjaku, ali s probranijom publikom. Sada je "morao" doprijeti do široke mase ljudi željne jasnih kratkih uputa.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 22.04.2020. at 22:02

  23. #3073

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,454

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku

    S druge strane, ne znam jeste li svjesni koliko je teško kada neku svoju struku u kojoj ste usko specijalizirani i o kojoj prosječni ljudi vrlo malo znaju ili uopće ništa ne znaju (na stranu to što su kod nas u zadnje vrijeme svi stručnjaci u epidemiologiji ) želite prenijeti javnosti na svima prihvatljiv i razumljiv način. Može vam se pritom dogoditi da upadnete u dvije krajnosti, od toga da se sami još više zapetljate pokušavajući objasniti i pojednostaviti komplicirane pojmove ili pojave, pa sve do srozavanja razine struke i njene potpune banalizacije, a sve u nastojanju da stvari što jednostavnije pojasnite. Između te dvije krajnosti još je niz nježnih nijansi.
    .
    To je tako i zato se slažem s Kaae.
    Mislim da ovdje prisutnima u raspravi često promakne da oni nisu prosjek, nego tek mali postotak ljudi u HR koji su se bavili iščitavanjem znanstvenih radova i stručne literature. U ovoj vrsti krize, ako želiš prenijeti informaciju, trebaš gledati s kojim informacijama i kojim medijem dolaziš do određenih segmenata publike.

    Sasa ili tanja_b ili Forka neće Facebook, Index ili 24 sata smatrati relevantnim izvorom jer će se informirati na nekom stručnom portalu, liječničkim/znanstvenim novinama, kongresu ili sl. Ovi nabrojani mediji su za većinu kojoj ova tema iz epidemiologije nije struka i ne moraju znati/ne znaju statistiku i sl. Dakle, birati mjesto i način prijenosa informacije je ključno. Dakle isti znanstvenik s istim podacima na Facebook i sl. - kratko i jasno, a znanstvene projekcije i modele u neku drugu vrstu medija i drugoj publici predstavljati.
    Posljednje uređivanje od Vrijeska : 22.04.2020. at 23:48

  24. #3074
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Pa da, al pitanje je sto ocekujes od nekoga. Ja nisam ocekivala da ce se sef instituta ici educirati kako bi mojoj mami mogao objasniti nesto. Ja sam presretna da je on uopce osjetio potrebu podijeliti s nama svoje misljenje. Koje isto mogu s nekom dozom kriticnosti procitati, i to je pozeljno, dapace, al ne na temelju nekog mog osjecaja u trbuhu. Ne znam zasto bi radio s nekim iz komunikacijske struke. Bolje da radi ono sto voli i sto zna, a ovo sto dijeli s nama mi je gratis. Ako zeli uciti komunicirati, super. Ako ne, nek uci i radi to drugo, sve je to korisno za nesto. Ne mozes sve znati.

    Al da, slazem se s Inom da je americka strucna i znanstvena literatura jako razumljiva. Al opet, nekad mi u Europi s ogradom govorimo o njihovim klasifikacijama jer pojednostavljuju ponekad do netocnosti. Al su razumljiviji mojoj mami. Sve ima svoje pros i kontras i onda si biras. Zasto bi svi bili bas njegova publika.
    Pa nista od njega nisam ocekivala, odnosno cak mi nije ni bio nesto osobito znan dok nije isplivao po novinama. Cula sam negdje za njega, ali nije moja struka, niti mi je neki centar interesa. Da ne citam hrvatske novine kad imam vremena ili kad se dogadja nesto sto zelim propipkati s tisucu i jedne strane (ono, raznorazni javni izvori, plus rodbina, prijatelji), bas i ne bih ni znala za njega jer ga se tu ne spominje, ni oko COVID-a, a ni inace (u domenama u kojima se krecem, privatno, poslovno, ili u sklopu fakulteta).

    Moja ocekivanja su vjerojatno drugacija upravo zbog struke, tesko mi je napraviti odmak kod citanja bilo kakvog teksta, kad ga mozak automatski secira na ovaj ili onaj nacin. Zamisli da kao matematicar gledas bezveze neki udzbenik, nije ti ni iz dzepa ni u dzep, a kad ono unutra nesto totalno dvojbeno ili cak nesuvislo. Tesko da matematicar to nece primijetiti. Ili da lijecnik nece primijetiti da u nekom, stajaznam, romanu pise neka nebuloza o nekoj bolesti. Ovo je prilicno slicno, ako ne i isto. Vidim formu, a forma je kriva i hebi ga, nastrada i sadrzaj, ako sam ja publika.

    Americka strucna i znanstvena literatura varira, ovisno o publici. Naravno da nije sve savrseno i da se svasta dogadja na raznim razinama, ali udzbenici za faks su skroz drugaciji od literature koja se koristi(la... bilo je davno) kad sam studirala u Zagrebu. Kad sam tu upisala neke predmete na Bachelor's studiju, dok jos nisam znala na koju cu stranu s (ne)priznatim credits iz Hrvatske, bas se sjecam da mi je prvi dojam bio, covjece, je li normalno da mi nakon sivih knjizurina s FPZG-a tu daju nekakve sarene slikovnice iz marketinga, ekonomije i politike. I to ne u programu za, recimo, ucitelja predskolaca, nego u MBA programu, odnosno razlikama koje sam morala poloziti da bih mogla iz Zg na americko sveuciliste, s tim ciljem. Onda sam se navikla, a literatura koju sam citala sad, na samom kraju MA programa iz tehnicke komunikacije nije vise slikovnica. Ocekuje se i od publike da je odrasla, skupa s godinama studija, valjda.

    Cini mi se da bih lakse citala Rudanov znanstveni rad, pa makar uz biljeznicu da si pisem sto mi nije jasno i da trazim u drugoj literaturi ili da zovem nekog upomoc, nego sto mi je lako (odnosno tesko) citati ovo sto pise ovako kako pise. Ocekivala bih, u mom idealnom svijetu, da visokorangirani znanstvenik od kojeg se ocekuje (valjda, kad su ga to trazili) da objasnjava kompleksne teme sirokim masama (sto je prilicno doslovna definicija popularizacije znanosti) ima nekog malog od palube da mu pomogne oko necega sto vjerojatno nije studirao/ucio, niti je trebao jer za to postoje drugi strucnjaci. Taj isti idealni svijet bi vjerojatno imao i drugaciji novinarski kadar (novinar koji se bavi ovakvom tematiko bi mogao znati/trebao biti u stanju pomoci kod ovakvih tekstova) ili bi se nasao neki tech komunikator negdje na trzistu. To je nesto sto bih ocekivala, odnosno ocekujem. Sad, jesu li moja ocekivanja previse ili ne, to je eventualno drugi par rukavica ili kobasica.

    Ima ina pravo tamo negje gore, oko zestokih rijeci. Mogla sam naci i neke druge, samo ne znam bi li reakcija bila drugacija. Vjerojatno ne, ali mozda se varam.

  25. #3075
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,647

    Početno

    Što se tiče komunikacije s javnošću, osobno znam nešto o tome, pokušavajući objasniti jednu trenutačno nepopularnu struku o području čijeg djelovanja svi misle da nešto znaju.
    Ne možete ni zamisliti koji shitstorm doživljavate svaki dan. Tko god je malo osjećajniji, a eto nažalost takva sam, neće spavati danima, prvo od šoka, onda od ljutnje, a zatim od frustriranosti i nevjerice.

  26. #3076
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    shitstormi se događaju jer uvijek postoje bahati ljudi koji misle da znaju i da bi posao radili bolje, neovisno o struci.

  27. #3077
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    29,004

    Početno

    Ja imam 2 nacelne primjedbe - raznjez na razmazeno deriste, al to je to. Ne trebamo bit 'zahvalni' sto netko uopce zeli s nama komunicirati. Komuniciranjem se radi 'buy in' toga sto ta osoba zeli reci, komunikacija uvijek ima 2 strane i primatelj poruku treba ok cuti, nitko nije bog pa se spusta sa svog olimpa da bi puku reko rijec-dvije pa se opet na olimp uspeo bez da jenosigurao ono jesmo li se razumjeli. Mislim, moze, al to je onda l'art pour l"art, osudjen na uski krug strucnjaka. A strucnjaci ipakmoraju komunicirat sa svim dionicima ako ne zele ostat sami pa onda na kraju se cudit kuda ide ovaj svijet, pa zar ljudi nemaju povjerenja u lijecnike i znastvenike, ne dobivaju ni novce, niti ih iko slusa, a Misaka slusaju, a pacijenti nemaju povjerenja i idu homepatima i biorezomancama, nece pit lijekove, kako to, kako to? Ja se zapravo cudim kako to npr. nije predmet konkretno na medicini (ako nije). Nista od komunikacije i stava 'bog zna za 5, ja za 4, a ko si ti da me ista pitas, di su tvoji doktorati'? Komunikacija je uzasno vazna.

  28. #3078
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Ajde nešto malo zanimljivije: je li tko možda vidio ili imao priliku pročitati serološke studije koje Đikić spominje u ovom tekstu?

    https://www.index.hr/vijesti/clanak/...h/2177357.aspx

    Konkretno ovo što je spomenuo u Nizozemskoj?

  29. #3079

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,454

    Početno

    Sorry, moram uletit
    light tema
    https://www.tportal.hr/funbox/clanak...2d3e7a19a6b683

    Prekrasno i odlična ideja
    kad bismo mi barem malo podržavali takve kreativce...

  30. #3080
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,212

    Početno

    11.05.2020. ujutro!

    Kad ja sjednam na terasu, pa uz kavu i...ništa drugo. Samo kava u kafiću, na terasi, uz more...željeno društvo ne očekujem do tada, ali kavu na terasi u kafiću očekujem.

    Hoće li se to ostvariti?

  31. #3081
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    29,004

    Početno

    Mislim da hoce! Al ajde odmah 11.5. i iskoristi priliku, pa vemo vidjet hoce li stezat il cemo ostat na ovoj krivulji. Jel stize muz, jesu li poceli plovit ?
    Posljednje uređivanje od ina33 : 23.04.2020. at 16:20

  32. #3082
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,212

    Početno

    Ništa do daljnjega. Strpljenje.

  33. #3083
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    11.05.2020. ujutro!

    Kad ja sjednam na terasu, pa uz kavu i...ništa drugo. Samo kava u kafiću, na terasi, uz more...željeno društvo ne očekujem do tada, ali kavu na terasi u kafiću očekujem.

    Hoće li se to ostvariti?
    Želim ti da se ostvari.

  34. #3084
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,658

  35. #3085
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,212

    Početno

    Fino da je tema zamrla. Pomirili smo se sa ovakvim životom? Postao nam je normala?
    Meni nekako je.
    Navikla sam na ovaj novi način života
    Htjela sam pisati na onoj temi o psihičkim posljedicama, ali vidim da je zaključana, vjerujem slučajno.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 25.04.2020. at 18:12

  36. #3086
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,412

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Fino da je tema zamrla. Pomirili smo se sa ovakvim životom? Postao nam je normala?
    Meni nekako je.
    Navikla sam na ovaj novi način života
    Htjela sam pisati na onoj temi o psihičkim posljedicama, ali vidim da je zaključana, vjerujem slučajno.
    Hvala ti. Slucajno je. mozes tamo, otkljucala sam

  37. #3087
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    I neki dan je isto jedna tema bila zaključana pa poslije otključana.

  38. #3088
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,657

    Početno

    Beti ajde daj piši na temi tamo bolje da iz sebe izbaciš nego da držiš u sebi.

  39. #3089
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,212

    Početno

    Stvarno sam se navikla. I mogu voziti od Opatije do Novog. I vrt buja. Rotkvice i salata su već spremne za jelo. Dućani mi ne fale, a vrtni centri rade.

  40. #3090
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Mene ovo jako veseli:
    https://m.24sata.hr/show/u-redu-za-p...grubnic-689434
    Sutra će objaviti popis. Bude to zanimljivo štivo za čitanje.

  41. #3091
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Mene ovo jako veseli:
    https://m.24sata.hr/show/u-redu-za-p...grubnic-689434
    Sutra će objaviti popis. Bude to zanimljivo štivo za čitanje.
    A mene užasno smeta kako mediji to prezentiraju. Kao da će se objaviti lista srama. Postoje kriteriji i ako ih zadovoljavaš imaš pravo. Druga stvar je što mi volimo raspravljati o time je li moralno ako netko ima nekakve zalihe ali to što imaš ušteđevinu ili novac na računu kao fizička osoba ili tvrtka nije eliminirajući faktor za dobivanje pomoći. Ukoliko ti ke poslovanje narušeno financijski zbog pandemije u određenom postotku ili si zatvoren Odlukom stožera tu je kraj priče.
    Posljednje uređivanje od mitovski : 26.04.2020. at 13:00

  42. #3092
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Ne znam u čemu je problem ako taj mali "modni mačak" traži pomoć, a zadovoljava kriterije, a nije ako pomoć traži neki bogati ugostitelj.

  43. #3093
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam u čemu je problem ako taj mali "modni mačak" traži pomoć, a zadovoljava kriterije, a nije ako pomoć traži neki bogati ugostitelj.
    I taj bogati ugostitelj je zadovoljio kriterije. Država mu je zabranila rad pa ako npr. godišnje uplati kroz razna davanja nekoliko milijuna kuna jer dobro posluje u čemu je problem da traži i dobije mjere?

  44. #3094
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Ne vidim uopće razlog objavljivanja ovakve liste. Nije ovo lista neplatiša. Postoji Ministarstvo financija, postoji HZZ. Kad se ova situacija smiri treba provesti kontrolu. Tko je dobio, je li imao pravo, je li ih utrošio namjenski? Tko nije mora vratiti novce a postoje i kazne.

  45. #3095
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    I taj bogati ugostitelj je zadovoljio kriterije. Država mu je zabranila rad pa ako npr. godišnje uplati kroz razna davanja nekoliko milijuna kuna jer dobro posluje u čemu je problem da traži i dobije mjere?
    Ni u čemu, ali ne vidim da ljudi komentiraju takve slučajeve, samo mačka i Severinu.

  46. #3096
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Da, da, Severina i Marko i bogati ugostitelj imaju zakonsko pravo i to je onda ok?
    Meni nije.
    Da sam na njihovom mjestu sigurno ne bih tražil te novce.
    Što će im 4000 kn kad njihove taške koštaju 10-20 puta više?
    https://www.jutarnji.hr/vijesti/zagr...nice/10246663/
    Ovo je isto ok?

  47. #3097
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Kako je to tocno povezano? Naravno da je ok, dapace Severina je itekako uplatila u drzavni proracun poreza i davanja i zaposljavala more ljudi koji su ovom zabranom skupa s njom ostali bez mogucnosti zarade- jer ona zaradjuje od javnih nastupa, i to za razliku od frizera i ugostitelja na puno duzi period.

  48. #3098
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,734

    Početno

    novinari bi stvarno mogli preskociti ovakve senzacije. ali i ja procitam naslov i ne citam cijeli clanak. a znamo da su clanci puno drugaciji od naslova, jednom kad se odlucimo procitati isti.
    tako da dok ne procitam sta su severina i grubinic trazili necu ni komentirati.

  49. #3099
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Da, da, Severina i Marko i bogati ugostitelj imaju zakonsko pravo i to je onda ok?
    Meni nije.
    Da sam na njihovom mjestu sigurno ne bih tražil te novce.
    Što će im 4000 kn kad njihove taške koštaju 10-20 puta više?
    https://www.jutarnji.hr/vijesti/zagr...nice/10246663/
    Ovo je isto ok?
    Naravno da nije ali nema veze s ovim o čemu si pisala.
    Kako bi ti onda odredila kriterije koje tvrtke smiju dobiti mjere? Nemam nikakav problem da mjere dobije Mačak i Severina i bogati ugostitelj. Što te smetaju njihove taške? Ako su ih pošteno zaradili i platili na njih porez.

  50. #3100
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Pa ne moraš iskoristiti baš svako pravo, ako ti zapravo ne treba. Možeš, naravno, ali većina ljudi na to ne gleda sa simpatijama.
    Javne osobe bi to trebale znati. Kao što je i Kajin svojevremeno napravio manevar s penzioniranjem na jedan dan kako bi ostvario pravo na povlaštenu mirovinu. On je i prije i poslije govorio dobre stvari, ali meni je zauvijek izgubio kredibilitet, eto.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •