Nema na čemu, i da, onako generalno očevi nisu baš nešto rečiti ni kod dr-a a ni kad prenose informacije, čast izuzecima.
A ne možeš, nažalost, protiv jake genetike, tako je kako je i hvala bogu živimo u vreme kada možemo imati odličan kvalitet života čak i tako kratkovidi.
Ako ti je dioptrija tako jaka, onda nikakvo čudo da je i kod tvog deteta počela naglo i odmah na -1,5.
Moja isto ima na desno oko daleko jaču dioptriju nego na levo, isto je sve bilo ok na svim pregledima da bi na kraj drugog razreda odmah dobila -1,25 i još -0,5 u cilindrima.
Sada sa njenih 15 godina i ja i ona imamo u dlaku istu dioptriju na desnom oku, -4,50 sph i -0,5cyl, dok ona na levo ima samo -1,25 a ja sam podjednako ćorava na oba oka i još mi trebaju progresivi, koji su poseban nivo zabave, ali bar vidim dobro.
MM ima komplikovane dioptrije na oba oka, sa jakim astigmatizmom, i video je potpuno oštro do svoje 14 godine, a nakon toga dioptrija mu je naglo rasla. Sin ima sad 13 i čekam da vidim kako nas je genetika zahvatila, on još vidi odlično, ali je pitanje dokle.
MM ima kroz familiju niz predaka sa jakim astigmatizmom, puno jačim nego što on ima, tako da sa našim genetičkim opterećenjem deca se nisu baš usrećila, ali neka im to bude najveći problem u životu i biću zadovoljna.
Izaberi ćerki neke naočare koje su joj cool (i otporne na udarce i grebanje), i neka dete vidi kako je dobro ponovo videti oštro na tabli.
Skreni joj pažnju na neki cool lik sa naočarima (sad ih bar ima više po crtaćima i filmovima i igricama), i naglasi da je super što će opet biti spretna u sportu i igrama, i prepoznavati drugarice bez problema na daljinu.