Pokazuje rezultate 1 do 26 od 26

Tema: Rodni list, upis oca

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jun 2024
    Postovi
    8

    Početno Rodni list, upis oca

    Topli pozdrav.

    Tu sam s nadom da mi neko može pojasniti, što znači ako u rodnom listu ne stoji ime oca, ali dijete svejedno ima upisano prezime osobe koja je zvanično otac? Radi se o vb zajednici, drugo dijete. Da li tu ima mjesta nekoj dilemi ili je u pitanju administracijski propust?

    Hvala

  2. #2
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,331

    Početno

    Što to njih ne pitaš? Kako može biti zvanično otac, a neupisan u rodni list?

  3. #3
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,357

    Početno

    Pa lijepo je pitala je li to greška. Ja mislim da je.

  4. #4
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,331

    Početno

    Lijepo sam i odgovorila, ... ako i je greška, jedino je oni mogu i priznati i ispraviti.

  5. #5
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,596

    Početno

    Vjerojatno trebate ponovo skupa u matični i to riješiti, tko je dao izjavu o djetetovu prezimenu?

  6. #6
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,391

    Početno

    sve zavisi pita li Imena za sebe ili za neku treću osobu jer ovo ne mora biti greška...

    frendica ima dijete koje nosi očevo prezime no otac nije naveden kao otac u rodnom listu jer su se tako dogovorili...

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jun 2024
    Postovi
    8

    Početno

    Hvala vam. Ne mogu pitati roditelje te osobe, jer sama osoba burno reagira na pomen toga. Reagira pravdajući tog čovjeka, u smislu da je to "forma" i "površnost", jer je on čitav život zvanično otac. S druge strane, ako je stvarno tu napravljen propust jer taj otac nije ispunio neku formalnu dužnost, meni osobno je taj level nemara nepodnošljiv. Kako je moguće da odrasla osoba bude toliko nemarna? Inače, meni infantilnost tog oca nije uopće simpatična, dok drugi to zovu "dobrim čovjekom". Inače, on i partnerica su se rastavili, ali ne kad je rođena ta osoba, nego 20+ godina kasnije.

    Baš me je zanimalo da li je moguće ovo što je napisala Boxica, jer ne znam kako možeš dobiti prezime ako se neko nije pojavio da to potvrdi? Mada me isto zanima, da li je moguće da medicinari po automatizmu napišu prezime isto kao kod prvog djeteta, u tim slučajevima kada su partneri skupa preko 6-7 godina, pa da onda možda taj otac nije smatrao da treba otići i završiti papirologiju za to dijete?

  8. #8
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,649

    Početno

    Da li se mama i dalje tako preziva?
    Ako da, možda je zato dijete upisano s tim prezimenom, a bez oca.


    Znam 2 rastavljene žene koje imaju prezime bivšeg muža, radi prethodne djece

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jun 2024
    Postovi
    8

    Početno

    Ne, ona se nikada nije tako prezivala, to je bila vanbračna zajednica. Osim ako je moguće da je u bolnici rekla da se tako preziva, pa da je niko nije provjeravao.

  10. #10
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,331

    Početno

    Prezime možeš staviti bilo koje. Pa i sada da hoćeš prezime možeš izmisliti, tipa Grlić. Zato se i upisuje ime oca. S njegovim oibom čak mislim. Nije ništa službeno ako toga nema. Tko je ta treća osoba? Tvoja frendica, dečko? Zašto je to uopće sada sve bitno?

  11. #11
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,421

    Početno

    Citiraj Imena prvotno napisa Vidi poruku
    Ne, ona se nikada nije tako prezivala, to je bila vanbračna zajednica. Osim ako je moguće da je u bolnici rekla da se tako preziva, pa da je niko nije provjeravao.
    Ne prijavljuje bolnica, nego roditelji u maticnom uredu.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jun 2024
    Postovi
    8

    Početno

    Moj muž, sada je to i moje prezime. Bitno mi je jer smo to slučajno vidjeli kada smo skupljali papire za vjenčanje, pa me to interesiralo, dakle kako možeš kroz čitav život imati to prezime, ako taj otac nije upisan... Kao što sam prije napisala, još gore mi je ako nije našao za shodno da ode i završi pravne obaveze, nego da je druga mogućnost.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jun 2024
    Postovi
    8

    Početno

    Jasno mi je to, ali mi nisu jasne sve opcije za ovaj slučaj. Znači on je hipotetički išao prijaviti sa partnericom, pristao za prezime a nije se izjasnio kao otac; ili je u neko prijašnje vrijeme bilo moguće da žena sama ode i to odradi. Nemam pojma.

  14. #14
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,421

    Početno

    Citiraj Imena prvotno napisa Vidi poruku
    Jasno mi je to, ali mi nisu jasne sve opcije za ovaj slučaj. Znači on je hipotetički išao prijaviti sa partnericom, pristao za prezime a nije se izjasnio kao otac; ili je u neko prijašnje vrijeme bilo moguće da žena sama ode i to odradi. Nemam pojma.
    Nisam bas shvatila...
    Tvoj suprug ima dijete ili nema? Odrzava li odnos i skrbi o tom djetetu ili ne? Zasto ne pitas njega?
    Majka moze i sama prijaviti dijete, bez da navede ime oca. Da li moze birati prezime po zelji , ne bih znala.
    Isto tako je moguce da je dijete dobilo prezime po ocu , pa da mu je ime brisano iz dokumenata jer nije izvrsavao roditeljske duznosti. U svakom slucaju to je najmanji problem od svega. Puno je veci taj da o tome ne razgovaras s muzem i trazis ga objasnjenje.

  15. #15
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,421

    Početno

    Citiraj Imena prvotno napisa Vidi poruku
    Moj muž, sada je to i moje prezime. Bitno mi je jer smo to slučajno vidjeli kada smo skupljali papire za vjenčanje, pa me to interesiralo, dakle kako možeš kroz čitav život imati to prezime, ako taj otac nije upisan... Kao što sam prije napisala, još gore mi je ako nije našao za shodno da ode i završi pravne obaveze, nego da je druga mogućnost.
    I potpuno mi je nejasno kako slucajno mozes vidjeti neciji rodni list .

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jun 2024
    Postovi
    8

    Početno

    Nismo se sporazumjele. Nema moj muž dijete, nego govorim o njegovom rodnom listu. U svakom slučaju hvala.

  17. #17
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,212

    Početno

    Mužev otac nije upisan.

    Odgovor zna Matični ured.

  18. #18
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,677

    Početno

    Meni ovdje nista nije jasno. Ali bas nista.

  19. #19
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,649

    Početno

    Žena ima muža čije prezime nosi dijete koje, po njenom saznanju, on nije priznao?

    Vidim u uvodnom postu pise da je to drugo dijete. Koje prezime ima prvo? Kao i mama?
    Njih troje imaju 2 različita prezimena?

  20. #20
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,677

    Početno

    Pa ne znam zasto ljudi odmah u objavi jasno sve ne opisu a ne da nagadjamo nakon 10ak objava sto se zapravo pita, a pokisavamo pomoc ..a dobro....

    Ja sam cak pomislila da je njen muz to dijete
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 22.06.2024. at 14:25

  21. #21

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,263

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ne znam zasto ljudi odmah u objavi jasno sve ne opisu a ne da nagadjamo nakon 10ak objava sto se zapravo pita, a pokisavamo pomoc ..a dobro....

    Ja sam cak pomislila da je njen muz to dijete
    I je

    napisala je gore u zadnjem svom postu da se radi o njenom mužu: nosi očevo prezime, ali otac nije upisan kao otac.

  22. #22
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,649

    Početno

    A to je opet drugačije, tko zna kako su išla pravila prije 20-30 god

  23. #23
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,677

    Početno

    Citiraj umiljata prvotno napisa Vidi poruku
    I je

    napisala je gore u zadnjem svom postu da se radi o njenom mužu: nosi očevo prezime, ali otac nije upisan kao otac.
    Onda treba sve pitat baku, očevu majku.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jun 2024
    Postovi
    8

    Početno

    Hvala na pomoći. Mislim da sam sve objasnila u uvodnom postu, u biti nije bitno ko je ko, nego su me samo zanimale mogućnosti koje mogu stajati iza te situacije. A zašto to ovdje pitam, pa zato što mm ne želi započeti tu temu sa onima koji bi možda znali odgovor.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jun 2024
    Postovi
    8

    Početno

    Lili, nažalost nije među živima, ali sviđa mi se logika iza prijedloga.
    Posljednje uređivanje od Imena : 23.06.2024. at 00:06

  26. #26
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,596

    Početno

    A zašto je to sad važno, većine aktera nema?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •