Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 58 od 58

Tema: Rodna disforija

  1. #51

    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    22

    Početno

    Možda je to istina, a tko garantira da su i ti stručnjaci za rodnu dosforiju u pravu?!
    Isto kao što ima i svakakvih npr. kirurga, pretpostavljam da i među njima ima svakakvih stručnjaka.
    Postoje situacije di su ljudi zažalili, a imam nekako osjećaj da se kod nas nekako previše gura.
    Možda mi je krivi filing....
    Posljednje uređivanje od biblios1 : 22.09.2024. at 10:28

  2. #52
    Pandora Aura Monroe avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    1,005

    Početno

    Moja kći ima veći broj prijatelja/poznanika iz tog spektra. U tom njezinom društvu je potpuno normalno obraćati se osobi imenom koje je u skladu s rodnim identitetom, no radi se o mlađim tinejdžerima, 13-15 godina. Ne bih dala ruku u vatru da su svi autentične trans osobe koje će sutra pohrliti promijenit spol. Čini mi se da se tu često radi o adolescentskom preispitivanju identiteta, identifikaciji s grupom pa i nekom obliku podrške osobama koje se stvarno suočavaju s ovim problemom i pate zbog prezira i nerazumijevanja okoline. Pratim joj svu komunikaciju na društvenim mrežama i vidim da se mnogi samoozljeđuju jer se ne uspijevaju nositi sa svojim demonima (roditelji ili ne znaju ili ne žele znati pa djeca nemaju nikakvu stručnu pomoć i podršku koju očito trebaju).

    Više puta sam čitala intervjue s osobama koje su prošle kroz postupak promjene spola i svi su isticali da im je to spasilo život tj. to je bio jedini način da žive u skladu s onim tko su, umjesto da se konformistički uklope u očekivanja i vrijednosti okoline.

  3. #53
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,511

    Početno

    Citiraj biblios1 prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala ti, Lili75. Slažem se s tobom.
    Nije mi problem prihvatiti, ali ne želim da se zalijeće.
    Dok se sebe sjetim u tim godinama, nisam baš imala pametne izbore.
    Isto tak borim se godinama sa anksioznoscu, a nisam trans.
    Mislim da je dozivljavanje sebe ( u nekom spolu) ili osjecaj seksualne privlacnosti prema nekom spolu ( ili oba) puno slozenija stvar od izbora. Ili puno jednostavnija stvar od izbora , jer obicno i nije izbor nego nesto sto osoba osjeca prirodno.

    Zelim ti samo reci da su djeca moje obje poznanice bila izrazito anksiozna ( i sklona samoozljedivanju ) do trenutka kad su taj osjecaj da su u krivom spolu shvatila i rekla na glas. Jasno, ne kazem da je i kod tvog djeteta tako , ali i to moze biti uzrok. Kao sto moze biti tisucu drugih uzroka. Ono sto jest cinjenica kod trans osoba , anksioznost moze poceti jako rano, cim pocnu promjene koje uzrokuje pubertet . Jer tada pocinju se osjecati cudno u vlastitom tijelu.

  4. #54
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,511

    Početno

    Citiraj biblios1 prvotno napisa Vidi poruku
    Možda je to istina, a tko garantira da su i ti stručnjaci za rodnu dosforiju u pravu?!
    Isto kao što ima i svakakvih npr. kirurga, pretpostavljam da i među njima ima svakakvih stručnjaka.
    Postoje situacije di su ljudi zažalili, a imam nekako osjećaj da se kod nas nekako previše gura.
    Možda mi je krivi filing....
    Mozda globalno u medijima postoji takav dojam, ali realno u Hrvatskoj -tesko.
    Sto se tice strucnjaka u pravu i u krivu, mozda je to manje bitno od onoga sto sad vec gotiovo punoljetno dijete /osoba misli. I osjeca.
    Sigurno ima promasaja i pogresaka u dijagnozi. Pogrijese i kad lijece streptokoka,slomljenu ruku ili karcinom. Ali ne moze se bas tvrditi da je sansa za gresku 50-50.
    Posljednje uređivanje od sirius : 22.09.2024. at 11:29

  5. #55

    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    22

    Početno

    Nisam mislila na medije nego na našu konkretnu situaciju.
    Ne bi sad javno detalje...

  6. #56

    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    22

    Početno

    On se nije samoozljeđivao.
    Bio je tu i razvod u igri taman na početku puberteta, korona, a i oduvijek je bio malo drukčiji. Visoko je inteligentan i nisu ga zanimale priče vršnjaka nego mu je super bilo provoditi vrijeme s njegovim bratićem koji je isto jako inteligentan, a ima dobru vibru. Stariji je od njega.

  7. #57
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,930

    Početno

    a cuj, ako mislis da se lijecnici u krivu nema ti druge nego pronaci drugo misljenje.
    Mislim da sam na Yammatu slusala neku emisiju vezano za transrodnost pa mi je ostalo u sjecanju da je zena rekla da je u RH valjda svega dvadesetak osoba u postupku...
    Morala bi to negdje provjeriti.
    Uglavnom iako se s time da se uopce prica u medijima o transrodnosti stvara fama o nametanju iskreno vjerujem da se u RL nitko ukljucijuci i lijecnike ne odlucije na takve korake olako.

  8. #58
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,843

    Početno

    Meni osobno se namece dojam kao i biblios da su nam mediji puni rodne ideologije, klimatskih promjena...nastavi niz...ima tih par tema koje se stalno vrte.

    Necu ni spominjat nebinarne kao novu kategoriju na utrkama kojom muskarci dobivaju normu za zene, ima toga puno...al ovdje nije tema pa ne bih da odemo off topic.

    Svakako treba pronaci lijecnika s kojim ce sin kliknut i kojem cete vjerovat. I njih ima svakakvih kao u svakoj profesiji

    Pa za neku obicnu stvar (zub koji zeza) trazim 2 misljenja), a di ne bi za tako nesto.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 22.09.2024. at 14:06

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •