Stranica 9 od 11 PrviPrvi ... 7891011 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 401 do 450 od 512

Tema: Kako posvojiti dijete iz druge države/kontinenta?

  1. #401
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,989

    Početno

    Hefina, pisala sam o tome prije 17-18 godina...mi smo posvojili zato što sam nazvala the centar onog dana, sata i minute kada su oni iz hrpe molbi upravo bili izdvojili 3-4 (tako mi je doslovno žena rekla u slušalicu - "odabrali smo već!") pa sam samo dodala nešto u stilu - onda pročitajte još jednom i našu kad sam već u ovaj čas nazvala .

  2. #402
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,407

    Početno

    Sto se tice telefoniranja ( nevezano uz usvojenje nego osobnu invalidninu dheteta) danas sam centar za socijalnu skrb centralni ured zvala 16x dok mi netko nije digao slusalicu. Onda sam jos 14x okrenula broj lokalne podruznice jer je to mjesto gdje sam zapravo trebala dobiti informaciju. Samo 50 minuta za dva broja.
    Kad sam konacno dobila pravu osobu dobila sam informaciju, ali trebalo se probiti kroz liniju.
    Posljednje uređivanje od sirius : 16.01.2023. at 16:22

  3. #403
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,643

    Početno

    Meni je ok da se posvaja izvan Hrvatske

    Ali zašto ići baš u državu koja nije potpisnica konvencije, koja u zakonu ima zabranu izlazaka posvojenoj djeci van njenih granica?

    Od svih silnih država i opcija, zašto baš ta?

    Kad po dijete moraš u drugu državu jer legalno ne smiješ u onu iz koje potječe?

    Eto to mi nije jasno.

  4. #404
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    https://www.kiseljak.info/2023/01/fr...o-prevoditelj/

    Ovakve bi teme trebale puniti naslovnice.

    "Sumnjamo da je slutio kako će se s ovakvim izazovom susresti u životu, a to je pomoć parovima koji su planirali posvojiti djecu iz Zambije. Očekivali su da će sve biti u redu, ali dogodilo im se to što se dogodilo i čekaju, kao i cijela hrvatska javnost, konačni rasplet. Fra Ivica je, vjerojatno, prepoznao kako su njihove namjere ipak bile plemenitepružiti siromašnom djetetu dobar život i odgajati ga u radosti i ljubavi, kao svoje. George Dolan jednom je rekao: “Što znači biti posvojen? To znači da je dijete naraslo u majčinom srcu umjesto u trbuhu”. I tu je mnogo toga rečeno. A fra Ivica će uvijek podržati plemeniti cilj jer i sam brine za brojnu gladnu, siromašnu, napuštenu djecu Afrike."

    Koliko znam, još nema oslobađajuće presude, ali im je fra Ivica ipak pružio ruku i odlučio u svemu što se događa vidjeti samo dobro. Može se i tako, da. Međutim, to sigurno neće napuniti naslovnice kao neke danas (pa i ovdje) vrlo aktualne teme.

  5. #405
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,579

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Sto se tice telefoniranja ( nevezano uz usvojenje nego osobnu invalidninu dheteta) danas sam centar za socijalnu skrb centralni ured zvala 16x dok mi netko nije digao slusalicu. Onda sam jos 14x okrenula broj lokalne podruznice jer je to mjesto gdje sam zapravo trebala dobiti informaciju. Samo 50 minuta za dva broja.
    Kad sam konacno dobila pravu osobu dobila sam informaciju, ali trebalo se probiti kroz liniju.
    Je to se zove lutrija kad dobiš da popričao s nekim

  6. #406
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,643

    Početno

    Evo čitam da je na Otvorenom tip izravno priznao kako je 2013.kupio dijete uz pomoc nekog tamo u kongu, bjanko putovnica i sl.
    Nisam gledala, ali čitam da su svi u šoku što je to rekao na javnoj televiziji

  7. #407
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Evo čitam da je na Otvorenom tip izravno priznao kako je 2013.kupio dijete uz pomoc nekog tamo u kongu, bjanko putovnica i sl.
    Nisam gledala, ali čitam da su svi u šoku što je to rekao na javnoj televiziji
    Čemu se čude?
    Pa već godinama kolaju priče o takvim rabotama u koje su uključena sirotišta koje vode naše časne i fratri.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #408
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,061

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Čemu se čude?
    Pa već godinama kolaju priče o takvim rabotama u koje su uključena sirotišta koje vode naše časne i fratri.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Tome sto na javnoj televiziji otvoreno priznaje da je krsio zakone, i to bez straha od posljedica. Kao da je to najnormalnije ponasanje.
    Posljednje uređivanje od Jadranka : 17.01.2023. at 07:07

  9. #409
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,579

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Čemu se čude?
    Pa već godinama kolaju priče o takvim rabotama u koje su uključena sirotišta koje vode naše časne i fratri.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    A ko je rekao da su naši fratri i časne u ovom slučaju uključeni, hajde Tanči ne trči pred rudo!

  10. #410
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Čemu se čude?
    Pa već godinama kolaju priče o takvim rabotama u koje su uključena sirotišta koje vode naše časne i fratri.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Kolaju priče. Tančica moja. Kad bi samo čula što naša sestra Bonifacija radi u Kongu i njezine sestre (i općenito naši misionari), posramila bi se na ove riječi. Barem b trebala. Ali ti srama ionako nemaš. Ti si najisfrustriranija osoba na svijetu. Vjerojatno nisi ovo ni pročitala, ali ionako to i sama znaš. Duboko u sebi. Koliko mrziš ljude i sve oko sebe. Samo rigaš vatru uokolo, žalim te, onako iskreno.

  11. #411
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,579

    Početno

    Nemoj tako Freyja i ovo tvoje je preoštro izrečeno!

  12. #412
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,643

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Tome sto na javnoj televiziji otvoreno priznaje da je krsio zakone, i to bez straha od posljedica. Kao da je to najnormalnije ponasanje.
    Ovo

    I proći će bez posljedica jer ne vidim da mediji izvlače

  13. #413
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Nemoj tako Freyja i ovo tvoje je preoštro izrečeno!
    Preblago, Jelena.O, a ne preoštro. Kolike je ljude Tanči na ovome forumu i "vani" već optužila i prozvala, dijelila pravdu, vrijeđala. Ove moje riječi nisu ništa od onoga što je zaslužila čuti.
    A takva je jer može biti, jer svi šute.
    Ali baš me briga, zapravo, ne živim ja u toj gorčini i jadu, svaki dan.

  14. #414
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,989

    Početno

    Freyja, za ovakve ružne riječi dobiva se opomena, ali te ne želim banirati jer već imaš jednu. Upozoravam te da kulturno komuniciraš!

    Tanči, ova se tema neće pretvoriti u pljuvačnicu, svi zainteresirani za taj sport mogu komentirati pod člancima portala.
    "Kolaju priče" jednostavno nije dovoljno, a kleveće cijelu tamošnju zajednicu. Ako imaš nečije osobno svjedočanstvo o takvim radnjama, možeš slobodno postaviti link.

  15. #415

    Datum pristupanja
    Jan 2023
    Postovi
    25

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je ok da se posvaja izvan Hrvatske

    Ali zašto ići baš u državu koja nije potpisnica konvencije, koja u zakonu ima zabranu izlazaka posvojenoj djeci van njenih granica?

    Od svih silnih država i opcija, zašto baš ta?

    Kad po dijete moraš u drugu državu jer legalno ne smiješ u onu iz koje potječe?

    Eto to mi nije jasno.
    moja je pretpostavka zato što u DR Kongu 8 milijuna djece živi po sirotištima, eto zašto.

    moje je iskustvo da ti nitko za druge države ne zna dati informacije.
    (osim za bosnu, iz koje neću posvajati zbog problematičnih procedura, ali otom potom).
    moja je pretpostavka da su ljudi uspjeli dobiti informacije o DR kongu, a o drugim državama jednostavno nisu.

    a što se tiče kupovine, ameri legalno kupuju djecu, kao i neke europske zemlje - kao što su mnogi već pisali kad su dizali sajtove agencija za posredovanje u posvajanju. znači te agencije naplaćuju home study i imaju fees. što je to ako nije trgovina djecom?
    ako želiš posvojiti iz druge države, moraš imati pare za "agenciju", moraš moći nešto kupiti što druge države imaju za bespla. ali to je OK, jer je "legalno" i "transparentno". i onda guglaš, i nađeš da se i tako događaju grde stvari kad se posvaja iz siromašnih zemalja, koliok god ti kupila dijete od agencije, i koliko god siromašne zemlje bile potpisnice haške konvencije.
    pa zaključiš da ti sve to na isto dođe, da je najbitnije da tvoje dijete ima jasnu situaciju s biološkim roditeljima (a čini se da kongoaška djeca to imaju). sustav je kriv, koliko god mi tražili žrtvenu janjad sad u posvojiteljima.

    zašto je nemoguće dobiti pisano izvješće o toj djeci u zambiji? prema napisima iz medija, jedno je dijete sigurno bilo bolesno, a to su hrvatski državljani. kakva im je (barem liječnička) skrb pružena? zambija ih može "smatrati žrtvama trgovanja ljudima" ili jednorozima, koga briga što oni "smatraju" kad ne postoji pravomoćna presuda ni za što?! ali djeca nam nisu prioritet, naravno... nadam se da je pisano izvješće zatraženo, samo našim medijima to nije zanimljivo, zanimljivije je razapinjati ljude za neuke mase...

  16. #416
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,171

    Početno

    Te drzave iz kojih se posvaja su desetljecima iza razvijenih. Kod nas je isto prije 4-5 desetljeca posvajanje (preko Caritasa) bilo netransparentno. Imamo u široj obitelji slucajeve.
    Danas je naravno znacajno bolje, ali meni ni danas nisu jasni domovi poput Kuće ljubavi, Kuće Emaus, Sv. Franje i sl., gdje kao CZSSovi posreduju ako dodje do posvajanja, ali se zapravo bira posvojitelje iz vlastitih redova, tako da je nekatolicka populacija u startu diskvalificirana.

  17. #417
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,171

    Početno

    Jedna časna s kojom sam razgovarala, vrlo pametna i obrazovana žena, bila je u čudu da se više ne može ući u (državni) dječji dom i odabrati si dijete, jer je ona vodila neke parove tamo i ljudi su si odabrali dijete.
    Nije to bilo poslije drugog svjetskog rata, to je moralo biti prije 15-20 godina.

  18. #418
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Freyja, za ovakve ružne riječi dobiva se opomena, ali te ne želim banirati jer već imaš jednu. Upozoravam te da kulturno komuniciraš!

    Tanči, ova se tema neće pretvoriti u pljuvačnicu, svi zainteresirani za taj sport mogu komentirati pod člancima portala.
    "Kolaju priče" jednostavno nije dovoljno, a kleveće cijelu tamošnju zajednicu. Ako imaš nečije osobno svjedočanstvo o takvim radnjama, možeš slobodno postaviti link.
    Ako smatras da sam zasluzila opomenu, slobodno mi je daj. A samim time i ban. Onda vise necu biti “clan” ove zajednice

  19. #419
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,171

    Početno

    Citiraj Freyja prvotno napisa Vidi poruku
    Ako smatras da sam zasluzila opomenu, slobodno mi je daj. A samim time i ban. Onda vise necu biti “clan” ove zajednice
    Ajme meni.

  20. #420
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ajme meni.
    Ne volis posalice?

  21. #421
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,209

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Čemu se čude?
    Pa već godinama kolaju priče o takvim rabotama u koje su uključena sirotišta koje vode naše časne i fratri.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Citiraj Freyja prvotno napisa Vidi poruku
    Kolaju priče. Tančica moja. Kad bi samo čula što naša sestra Bonifacija radi u Kongu i njezine sestre (i općenito naši misionari), posramila bi se na ove riječi. Barem b trebala. Ali ti srama ionako nemaš. Ti si najisfrustriranija osoba na svijetu. Vjerojatno nisi ovo ni pročitala, ali ionako to i sama znaš. Duboko u sebi. Koliko mrziš ljude i sve oko sebe. Samo rigaš vatru uokolo, žalim te, onako iskreno.
    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Freyja, za ovakve ružne riječi dobiva se opomena, ali te ne želim banirati jer već imaš jednu. Upozoravam te da kulturno komuniciraš!

    Tanči, ova se tema neće pretvoriti u pljuvačnicu, svi zainteresirani za taj sport mogu komentirati pod člancima portala.
    "Kolaju priče" jednostavno nije dovoljno, a kleveće cijelu tamošnju zajednicu. Ako imaš nečije osobno svjedočanstvo o takvim radnjama, možeš slobodno postaviti link.
    Ih, opomene!
    Ja sam ih dobila bar 5 ( toliko sam ih našla u inboxu) za daleko benignije komentare. A nikad nitko od onih čije sam komentare prijavila, nije dobio opomenu, bar ne vidljivo na forumu. A nisam nego par puta prijavila, možda 4 puta u sve ove godine.

    I dalje smatram da su ovi posvojitelji išli u Afriku u najboljoj namjeri. Ne mogu ni zamisliti koliko im je teško, ne samo što ne znaju što će biti s njima, nego ni što će biti s djecom.

  22. #422
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,171

    Početno

    Nisam otvorila temu, niti sam moderator, ali voljela bih da tema ostane informativna, a ne da se natežemo tko je kada i koliko opomena dobio. Tema se nalazi na pdfu Posvajanje, i nije fer prema posvojiteljima da bude prostor za chat i razbibrigu. Komentar samih zbivanja vezanih uz ovaj nemili događaj je po meni informativan, jer će ostati neko vrijeme tu da mogu potencijalni posvojitelji procijeniti da li im je to opcija i kako se zaštiti od uplitanja u ilegalne postupke. Vjerujem da će biti nekakav rasplet.

    Kao posvojitelj, tvrdim da nitko tko nije pokušao posvojiti u Hrvatskoj ne može imati predodžbu koliko je to emocionalno težak proces i nije u redu da se tu natežemo.

  23. #423
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,989

    Početno

    Tako je, Jelena.
    Informacije i iskustva iz prve ruke (ili "ruke" bliske osobe).
    Pogledala sam Otvoreno, jutros s odgodom. Svjedočenje onog gospodina je znakovito, pa iako ne mora značiti da baš svako posvojenje ide preko "crnog viteza", vjerujem da mafija upravlja kako državom, tako i, eto, posvojenjima.
    Ono što je sigurno i što baš svi ponavljaju jest da je u toj državi totalni kaos i da je djeci posvojenje u normalnu obitelj (ne za seksualno i drugo iskorištavanje!) najčešće jedina šansa u životu. Možemo biti moralno ispravni i reći da je bolje da u tome naši državljani ne sudjeluju, ali eto, ja iskreno vjerujem da onaj tko je tamo češće dolazio, pomagao, donirao...ne može nikako ostati imun na nama potpuno nezamislive uvjete života, istinsku glad, bolest i patnju itd. Otuda sigurno potječu i višestruka posvajanja u istu HR obitelj.

    U emisiji su otvorili i pitanje agencija koje u drugim državama postoje i koje posreduju u posvojenjima pa su ona onda skroz legalna. To, samo znači da ta država vodi računa o tome tko se upušta u posvojenje i koga se posvaja (što, je dakako, dobro). No, bojim se da i u tim slučajevima "lokalni crni vitezovi" ostaju u igri, jedino posvojitelji moraju namiriti nešto više ruku.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 17.01.2023. at 23:11

  24. #424
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    29,004

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Jedna časna s kojom sam razgovarala, vrlo pametna i obrazovana žena, bila je u čudu da se više ne može ući u (državni) dječji dom i odabrati si dijete, jer je ona vodila neke parove tamo i ljudi su si odabrali dijete.
    Nije to bilo poslije drugog svjetskog rata, to je moralo biti prije 15-20 godina.
    Slično iskustvo i nuđenja posredovanja sam doživjela, prije nekih 17-tak god, za Hrvatsku.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 17.01.2023. at 17:18

  25. #425
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    29,004

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku

    tvrdim da nitko tko nije pokušao posvojiti u Hrvatskoj ne može imati predodžbu koliko je to emocionalno težak proces i nije u redu da se tu natežemo.
    X. I ja smatram da su posvojitelji išli u Afriku u najboljoj namjeri, ali vidim da se pitanje poteže u političko i javljajaju se po novinama usual suspects koji se javljaju kad se god spoimnje reproukcija i obitelj i djeluju u negativnom smjeru (prof. Hrabar).

  26. #426
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,989

  27. #427
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ovo ima vise veze sa temom:

    https://prigorski.hr/emma-je-iz-libe...tu-pored-mene/


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  28. #428
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,989

    Početno

    Ovo je svakako vezano uz temu .

  29. #429
    špelkica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    734

    Početno

    Ajme, moj naklon ženi, po ovome je posvajanje iz Hrvatske mačji kašalj

  30. #430
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,061

    Početno

    Citiraj špelkica prvotno napisa Vidi poruku
    Ajme, moj naklon ženi, po ovome je posvajanje iz Hrvatske mačji kašalj
    Zasto naklon? Potplacivanje, korupcija, biranje djece dok se presetavaju ispred nje. Meni je ovo grozno... i, cak i, ako je ovoj curici bolje s njom, mogu zamislit da tako dodje bilo tko s novcima i kupi dijete iz bilo kojeg razloga.
    Posljednje uređivanje od Jadranka : 18.01.2023. at 18:32

  31. #431
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Uf, isti dojam, vjerujem da je ova djevojčica spašena time što je došla u Hrvatsku, ali svejedno mi se srce stegnulo dok sam čitala tekst.

  32. #432

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,449

    Početno

    Spasila je djevojčicu, ali ta malena će za kojih desetak godina kopati po svojoj prošlosti i onda pronaći detalje o tome kako ju je majka prodala ...

    zar mora ta žena toliko javno o svim detaljima (zbog usvojene djece koja će to jednog dana čitati) ili pak nuditi pomoć za daljnja usvajanja na isti način?

  33. #433
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,171

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Spasila je djevojčicu, ali ta malena će za kojih desetak godina kopati po svojoj prošlosti i onda pronaći detalje o tome kako ju je majka prodala ...

    zar mora ta žena toliko javno o svim detaljima (zbog usvojene djece koja će to jednog dana čitati) ili pak nuditi pomoć za daljnja usvajanja na isti način?
    Da, to se i meni cini problematicnim. Ja sam bila godinama na forumu prije posvojenja i nisam bas anonimna. Bilo mi je glupo sad odjednom pisati o djetetu bez objasnjenja, ali sam prilicno dugo cekala da se outam na forumu da se ne povezuje, prosljedjuje, procjenjuje itd. I to sam prilicno sturo i neodređeno pokusala napisati da zastitim dijete. Mala je Hrvatska. Lakse mi je bilo u medije s pricom o potpomognutoj kad je bila frka. Ne bih ni s tim naravno da nije bilo Milinovica.
    Mozda ova zena slicno osjeca da treba pomoci shvatiti te zemlje, zbog tih ljudi. Nisam sigurna da je to dobro ispalo, ako cak i nama izgleda problematican tekst.

  34. #434

    Datum pristupanja
    Jan 2023
    Postovi
    25

    Početno

    Super mi je u kojem će se smjeru "regulirati" međunarodna posvajanja.
    Vidim da neki naši pametnići predlažu opću zabranu posvajanja iz "problematičnih" zemalja, za cijelu EU.

    Dakle, ima djece koja trebaju roditelje i roditelja koji ih žele. Ali sve je to dost' komplicirano - pa ajmo samo uđuture zabranit'. da se ne moramo puno znojiti nad problematikom. još ćemo reći da je to "u interesu djece" (fraza koja puuno toga trpi, čini mi se, bez ikakvog pokrića)

    Očito je najbitnije da nitko ni za što ne bude odgovoran (osim posvajatelja).
    Baš bi bilo zgodno da ja u svom poslu mogu reći - joj, ovo mi se čini kompleksno, neću se time opće baviti, ajd mi svejedno daj plaću.

  35. #435
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,645

    Početno

    joj i meni se srce steglo dok sam čitala priču...to biranje djece u najljepšim haljinicama, potplaćivanje, mito...uf...

  36. #436
    špelkica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    734

    Početno

    Zato jer ja to ne bi mogla, nisam takav karakter, niti imam novaca, kod nas u Hr je "moda" da svi kukaju, nitko ništa ne može, oko posvajanja u Hr se piše da je nemoguća misija što nije točno, žena je djevojčici promijenila život, mogla je s tim novcima otići npr na put oko svijeta. Mogla je i nahraniti ne znam koliko na neko vrijeme, ali neće promijeniti sudbinu tih ljudi, previše je to kompleksno.

  37. #437

    Datum pristupanja
    Jan 2023
    Postovi
    25

    Početno

    Citiraj špelkica prvotno napisa Vidi poruku
    kod nas u Hr je "moda" da svi kukaju, nitko ništa ne može, oko posvajanja u Hr se piše da je nemoguća misija što nije točno.
    Tko svi? Što to uopće znači? Samo da ti kažem da ovaj stav NE pomaže čekalicama, ili barem ovoj čekalici. Generalizacija posvajanja u "nemoguća misija - da ili ne" je čista manipulacija. Ne dopuštam da me se posramljuje što "kukam" jer jasno i glasno govorim da je posvajanje u RH teško i neizvjesno. Jer jest.

    Sjajno je što one koje su uspješno posvojile ponekad i zaborave koliko je bolno bilo i posvete se roditeljstvu, želim jednom i ja biti među njima. Ali podsjećam da ljudi koji ne uspiju obično ne tipkaju po forumima, ili bilo gdje, pa nam uzorak nije reprezentativan

    Dakle, meni je roditeljstvo najvažnija stvar u životu koju možeš odraditi dobro ili loše ako za nju dobiješ priliku. Borbe za dobivanje prilike su grde u našoj zemlji i apsolutno ne dopuštam da me itko ušutkuje oko toga. Pomirila sam se da je tako, imam svoje načine, ali je i dalje TEŠKO i NEIZVJESNO.

    Trenutno mi se čini da sam na suđenju usporedno s tim ljudima u Kongu, koliko se drvlja i kamenja prosulo po potencijalnim posvojiteljima (kako kome odgovara u kojem trenutku) - te kukaju, te ne znaju da su djeca najbitnija, a ne oni, te izmišljaju da je teško, te sebični, te nestrpljivi, te kupuju djecu, te ovoonotrlababalan. Užasi i neistine posvuda

    A rekla sam da neću mračiti . Sori.

  38. #438
    špelkica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    734

    Početno

    Draga Hefina, žao mi je što još uvijek čekate! Nisam zaboravila kako je to biti bez djeteta, samo danas borim druge bitke, roditeljstvo je istodobno i teško i slatko. Kad ovaj najmađi po noći neće spavati ja jadna " kukam" zaboravljajući kako je to bilo bez djeteta. Zbog najstarijeg djeteta smo često išli na policiju i sud jer je bio lakomisleni, a mi ga nismo provjeravali. Ali da, to je bio naš izbor, nismo se vidjeli bez djece.
    U našoj ljudskoj prirodi je da kukamo, a slabo poduzimamo (mislim općenito, npr stanje u zemlji). Ne bi sad državu išla secirati, da ne skrenemo s teme, ali znamo da mito i korupcija vlada na svakom koraku (i opet ne mislim na posvajanje). Ja npr nikako ne mogu naći posao u struci jer nisam u stranci. Radim jedan drugi posao, slabije plaćen, ali me barem ispunjava.
    Ono što želim reći, tu sam za pomoć, evo mi smo prvo posvojili prije 9 god, sad dal je bila sreća, on je bio "teže" posvojivo dijete kojem nisu mogli naći posvojitelje. Nakon što smo ga mi posvojili rekli smo da ćemo doći i po drugo dijete u isti Centar i tu nije bilo problema. Čak su nas zvali i za biološkog brata jednog našeg djeteta. Imamo jedne "prijatelje" kojima smo htjeli pomoći u smislu da zovu za određeno dijete kad smo znali da ima za posvajanje i oni su odbili, pa mi je žao da poslije ti ljudi pričaju kako je teško posvojiti. Također imamo prijatelje za koje smo uputili preporuku i posvojili su biološkog brata našeg djeteta.
    Ne znam s kakvim socijalnim radnicima se vi susrećete, ima ih svakakvih (kao u svakom poslu), ja npr nisam uspjela udomiti jer socijalna radnica kod koje smo bili nas je stalno odvraćala i zasad sam odustala, možda u budućnosti.
    Ne bi ni na jednog posvojitelja bacala drvlje i kamenje, svatko zna sam za sebe, iako kad krene avantura roditeljstvo posvojenog djeteta na neki način izgubiš sebe, svoja očekivanja, totalno ne znaš što te čeka i nisi spreman da se to tebi događa, ali preživiš.

  39. #439
    špelkica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    734

    Početno

    Još sam zaboravila reći da se slažem da sustav posvajanja kod nas u Hr nije dobar, tj dalo bi se dosta toga poboljšati i ubrzati sudske odluke oko oduzimanja roditeljske skrbi, oko poboljšanja udomiteljstva, itd...

  40. #440
    filip avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    1,031

  41. #441

    Datum pristupanja
    Jan 2023
    Postovi
    25

    Početno

    Upravo sam to htjela reći, filipe. SVI imaju mišljenje, pogotovo kad nemaju pojma.

    Evo, neka tamo starija žena iz Srbije koja baš i nije pratila priču, ali je sama izmaštala ono što nije popratila, u šlafroku,
    na youtubeu prepričava krimi-priču koju si je složila u glavi i zabavlja se.

    I naravno, ad hominem vrijeđa ljude (jednog od ljudi u zambiji nazvala je 'magarcem' jer ima 50 godina, a posvojio bi i tako...).
    Prestala sam slušati kad je izjavila da ona zna kako nema crne djece u RH, preprodali su onih 130 djece koje je već posvojeno, jer RH ne bi dopustila da postane crna (!!!?). Dakle, i rasizam joj curi iz usta...

    Ima dovoljno gluposti i po pravim medijima, od kvalificiranih ljudi, ne trebam još i youtube.

  42. #442

    Datum pristupanja
    Jan 2023
    Postovi
    25

    Početno

    hvala ti, špelkice !

    ne pišem detalje jer sam u procesu, pa da sačuvam privatnost koliko-toliko...
    hvala ti na toplim riječima, znam da svatko od nas ima svu silu iskustava.

    meni se čak čini bolje da ljudi odbiju posvajanje djeteta s kojim znaju da se neće moći nositi. bolje nego da se zaista neđu u situaciji s kojom se ne znaju nositi. ne možemo se pripremiti na većinu toga, baš kao što kažeš, ali ako netko zna da neće moći sa složenim teškoćama djeteta, djetetom starijim od predškolske dobi, više djece... bolje je da kaže. i da zna kakve su mu/joj šanse.

    ne znam kako vi, ali ja se dodatno češem na izjave po novinama "nitko neće romsku djecu". znam da nije točno. ja hoću, dosta potencijalnih posvajatelja hoće, barem pola registra hoće, i dalje je to veći broj nego što ima djece sa sređenim papirima...
    ovako ljudi koji imaju rasističke stavove, sami i u široj obitelji, misle da moraju reći da su ok s bilo kakvim etnicitetom djeteta, a onda to na kraju krajeva šteti - djeci...

  43. #443
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Romska djeca se itekako posvajaju, ali kod njih su isto problem nesređeni papiri.
    Znam cijelu priču preko jedne poznanice koja je usvojila romsku curicu.
    Romska djeca koja su izdvojena iz obitelji su smještena kod udomitelja koji zarađuju na njima, a roditelji te djece cuclaju državu za dječji doplatak i socijalnu pomoć i to je razlog zašto se ne žele odreći djeteta.
    Nije nikoga od njih briga za tu djecu, već su ima ta djeca izvor prihoda.
    To bi morala država srediti i to hitno.

  44. #444

    Datum pristupanja
    Jan 2017
    Postovi
    349

    Početno

    Citiraj Hefina prvotno napisa Vidi poruku
    Upravo sam to htjela reći, filipe. SVI imaju mišljenje, pogotovo kad nemaju pojma.

    Evo, neka tamo starija žena iz Srbije koja baš i nije pratila priču, ali je sama izmaštala ono što nije popratila, u šlafroku,
    na youtubeu prepričava krimi-priču koju si je složila u glavi i zabavlja se.

    I naravno, ad hominem vrijeđa ljude (jednog od ljudi u zambiji nazvala je 'magarcem' jer ima 50 godina, a posvojio bi i tako...).
    Prestala sam slušati kad je izjavila da ona zna kako nema crne djece u RH, preprodali su onih 130 djece koje je već posvojeno, jer RH ne bi dopustila da postane crna (!!!?). Dakle, i rasizam joj curi iz usta...

    Ima dovoljno gluposti i po pravim medijima, od kvalificiranih ljudi, ne trebam još i youtube.
    Toj zeni su ukrali dijete na porodu.
    https://slobodnadalmacija.hr/mozaik/...e-bebe-1049144
    Radila je paralelu izmedju slucajeva slicnih njenom i situacije u kongu. Nije u svakom komentaru bila korektna, no poanta je bila da se slicno dogadjalo i srbiji

  45. #445
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Čemu slično?

  46. #446
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,989

    Početno

    To je poznata priča iz Jugislavije. Moja svekrva je kao mlada djevojka sredinom šezdesetih rodila svoje prvo dijete na istoku Slavonije, porod je tijekom jutra prošao bez problema, dijete izgledalo skroz normalno. Popodne su joj rekli da je došlo do komplikacija i da su bebu hitno odvezli u Novi Sad. Nakon dva dana otpustili su je iz bolnice rekavši joj da je beba umrla u Novom Sadu i da nije praksa bolnice roditeljima vraćati umrlu djecu jer ih pokapaju u "zajedničku grobnicu".

    Kako god bilo, ne znam zašto ova žena YU događaje povezuje sa "slučajem Zambija" i još pritom govori gomilu gluposti o crnoj djeci u Hrvatskoj.

  47. #447

    Datum pristupanja
    Jan 2017
    Postovi
    349

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Čemu slično?
    Najviše je pričala o slučaju djevojčice koju su usvojili iz amerikanci, a dosli po nju u beograd. Vidjeli su oglas i sliku djevojčice. Platili su agenciji u usa cca 10tis $ (te cifre se ne sjećam tocno), odvjetnici u Srbiji 10 tis $ plus 1tis $ donaciju sirotistu iz kojeg su dobili dijete(donaciju su dali odvjetnici u ruke).
    Plus pokloni službenicima sa kojima su imali kontakta.
    Mi ne znamo kome su točno i što platili naši sugrađani u kongu, ali transparentne i legalno usvajanje bi trebalo biti besplatno, a priča se o cifri od oko 30tis$.
    Žao mi je ljudi, ali nitko više ne može znati je li sve legalno kad su veliki novci u pitanju

  48. #448
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,989

    Početno

    Neka me netko ispravi, ali mislim da nigdje u svijetu ne postoji besplatno međunarodno posvojenje, pa makar bilo najlegalnije. Uvijek se plaćaju bar agencije i odvjetnici.

  49. #449
    špelkica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    734

    Početno

    Ove priče s krađom beba iz rodilišta su strašne. Nije isto kad ti uzmu dijete i kad ti pristaneš dati dijete da mu osiguraš bolju budućnost.
    Ružno je reći da udomitelji zarađuju na udomljenoj djeci. Zvuči kao da to rade samo radi novaca. Iako se slažem da posao od kojeg zarađuješ možeš voljeti i raditi ga pošteno i obrnuto. Nisu to neke cifre od kojih ti možeš živjeti lagodno npr da si zaradiš da odeš na odmor i sl. To je posao 24h/dan i moraš toj djeci sve nadoknaditi. Ja na svoju djecu posvojenu ne trošim toliko. Isto tako udomitelji mogu dobiti za tu djecu dječji doplatak, a ne bioloski roditelji (znam iz prve ruke). Mi smo ostali dobri s udomiteljima gdje su bila naša djeca, divni su to ljudi, spremni pomoći djeci čak i kad su otišli iz njihova doma, imaju slike sve djece po zidovima, njihovih novih obitelji. Često imaju djecu i od njih djeca uglavnom odlaze na posvajanje i sve smo to pratili, tako da vidim da to ide. Evo sad zadnje dvije curice koje su kod njih idu na posvajanje, već idu u školu. Također dvije sestre koje su bile udomljene s mojim sinom išle su na posvajanje s 12 i 13 god u različite obitelji. Nije bilo lako, ali obje su zavrsile srednju školu, jedna ima i svoje dijete, eto primjer Centra u kojem idu posvajanja. Samo mi je žao kad dođu bebe iz rodilišta za koje se zna da budu išle na posvajanje treba god dana da se riješe papiri. Ja bi takve bebe odma dala posvojiteljima da ih udome pa kasnije posvoje bez posebne procedure oko udomiteljstva ako su već provjereni kao posvoitelji.

  50. #450
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    špelkica, drago mi je da ti imaš drukčije iskustvo, ali eto moja poznanica mi je ispričala kako je to izgledalo u udomiteljskoj obitelji gdje je bila smještena njena usvojena kći.
    Malena je isprva dolazila na vikende k njoj i ona ju je posjećivala u tom smještaju gdje je bilo više djece romskog porijekla.
    Sva djeca su bila smještena u jednoj sobi i stariji i mlađi, a kroz prozor je noću dolazio "dečko" od jedne curice (12 g) i seksao se s njom.
    Malena je tada imala 4 godine i jedinu stvar što je znala nacrtati je bilo muško spolovilo. Da, užas. Još uvijek postoji sumnja da je zlostavljana, ali nedokazana.
    Također se ponašala tako da se stalno hvatala za međunožje, tatu je isto pokušavala hvatati za isto mjesto itd.
    Danas, nakon godina truda, terapija i velike ljubavi svojih novih roditelja, možemo reći da je malena normalno dijete za svoju dob.
    Traume koje nosi u sebi, nažalost, nikad nećemo saznati.
    Dalje ne bih. Neka raste i živi život dostojan čovjeka. Ona je imala sreće. Mnogi ne. Što zbog sustava, što zbog okolnosti.
    ...
    I to je samo jedan primjer, a znam ih još puno i zato i pišem što pišem. Ne lupam napamet.
    Nažalost, u našoj državi je takva klima da svi ili bar većina šute i onda kad negdje nešto ispliva slijedi čuđenje i zgražanje.
    I naravno vrijeđanje mene koja se usudim napisati istinu.
    No riješit ću i to. Odvjetnik je već kontaktiran.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •