Stranica 112 od 122 PrviPrvi ... 1262102110111112113114 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 5,551 do 5,600 od 6068

Tema: Kako poništiti glasački listić

  1. #5551

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Joj, Rehab...guglaj malo tko ih je okupio i usmjerio te što su članovi takve vrlo heterogene skupine mislili jedni o drugima.
    Zaista ne znam o cemu govoris jer sam ih pratila od samog pocetka i bili su svjetonazorski heterogena skupina a ne projekt Crkve.

  2. #5552
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    A gdje i kad se Most nazvao demokrscanskom strankom ? Ozbiljno pitam, to mi je fakat promaklo.
    Vidjela sam u nekom intervjuu s Troskotom gdje govori da se pridruzuje Mostu zbog njegovih demokrscanskih vrijednosti.
    Mozda im nije sluzbeni naziv. Al ako hoda kao patka...

  3. #5553

  4. #5554
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Malo je smijesno danas citat kako im je Petirka super, al eto, vremena se mijenjaju

  5. #5555

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,434

    Početno

    Angela Merkel je predstavnica demokršćanske stranke
    i HDZ se predstavlja ko njihov ekvivalent u RH

  6. #5556
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    HDZ se predtavlja kao pucka stranka i dio je te afilijacije (europske pucke stranke) koliko ja znam.

  7. #5557
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,983

    Početno

    Pa CDU jest pod kišobranom Europskih pučana.

  8. #5558

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Kao sto vec napisah, Most se predstavljao kao svjetonazorski pluralisticka stranka i sasvim je sigurno da ima i clanova koji se u svom djelovanju vode krscanskim vrijednostima, zasto ne bi ? Ne znam da su ikada imali jedinstven stav o svjetonazorskim pitanjima kad su takva pitanja dolazila na red u Saboru.

  9. #5559

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,434

    Početno

    Klerikalizam nije isključivo vezan uz desno i uz utjecaj crkve. Prisutan je i izvan crkve i u lijevim opcijama. Klerikalizam je zaštita hijerahije i vođa, bez obzira kakve oni greške činili. (Dakle, prema tome i SDP je klerikalna stranka. Barem bila do jutros, prije Berine ostavke.)
    Posljednje uređivanje od Vrijeska : 06.07.2020. at 19:03

  10. #5560

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,434

    Početno

    Prisutan je i u sindikatima, i u aktivističkim pokretima (npr. Živi zid), samo se drugačije zove. I ako se neki član usprotivi ili pobuni protiv vođe, osoba će biti isključena iz grupe/organizacije ...

  11. #5561
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Vrijeska, nešto si pomiješala.

    aha, ok, nisam vidjela ovo da se drugačije zove. Ali, onda nije klerikalizam.
    Posljednje uređivanje od Kanga : 06.07.2020. at 19:09

  12. #5562
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,983

    Početno

    Nikad nisam čula da klerikalizam ne bi bio vezan uz crkvu, odnosno da bi se vezivalo uz nešto drugo.
    Sad sam išla guglati https://www.enciklopedija.hr/natuknica.aspx?id=31857
    Posljednje uređivanje od čokolada : 06.07.2020. at 19:19

  13. #5563

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Ne bih se slozila s Vrijeskom oko definicije klerikarizma.
    Opet ponavljam, ne moze covjek potpuno zanemariti svoj svjetonazor i religijska uvjerenja u svom djelovanju, bilo javnom ili privatnom. Nasa nas uvjerenja oblikuju i utjecu na nase stavove i djelovanje. Klerikarizam vise povezujem sa sluzbenim procrkvenim djelovanjem, kao sto su npr. franjevacki laicki red i slicno.

  14. #5564
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    A je li drustvo, hrvatsko npr, homogeno? Razmisljaju li svi jednako? Jesu li svi istog svjetonazora?

    Ne bi li nase djelovanje, a osobito politicko, trebalo biti ukljucivo?
    Ne bi li pojedinac trebao imati slobodu izbora? Moze li izbor postojati ako je sloboda ogranicena svjetonazorom zakonodavca?

    Ako necji svjetonazor ogranicava slobode, onda je prilicno bitno ciju politiku provode.

  15. #5565

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    A je li drustvo, hrvatsko npr, homogeno? Razmisljaju li svi jednako? Jesu li svi istog svjetonazora?

    Ne bi li nase djelovanje, a osobito politicko, trebalo biti ukljucivo?
    Ne bi li pojedinac trebao imati slobodu izbora? Moze li izbor postojati ako je sloboda ogranicena svjetonazorom zakonodavca?

    Ako necji svjetonazor ogranicava slobode, onda je prilicno bitno ciju politiku provode.
    Ne razumijem te, pa Hrvatska je demokratska visestranacka drzava u kojoj svatko ima priliku artikulirati i promicati svoje stavove i interese. Na izborima su glasaci imali siroki dijapazon od ekstremne ljevice do ekstremne desnice gdje su mogli birati stranke i politicare koji predstavljaju njihov svjetonazor. Nisam vidjela do sada da je zabranjena neka stranka ili civilna udruga pa da uopce ima smisla ova prica o homogenosti/heterogenosti drustva i slobodi izbora.

  16. #5566
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Zelim reci da bi zakoni (koje donosi zakonodavac, u nasem slucaju sabor) trebali biti takvi da postuju slobode svih građana, bez obzira na njihov svjetonazor. Znaci, zakon ne bi trebao biti svjetonazorski obojen.
    Dobar primjer je potpomognuta oplodnja gdje je svojedobno građanima hrvatske bila uskracena zdravstvena usluga npr.zamrzavanja embrija, a i danas su mnoge usluge u tom podrucju nedostupne građanima i to sve zbog svjetonazora vladajucih. Zakon bi trebao biti siroko postavljen a ako je nekomu grijeh zamrnuti embrij, neka ga ne zamrzava. Ako je nekomu grijeh predbracni seks, neka ga ne prakticira. Ako je nekomu grijeh razvod, nek se ne razvodi. Ne mozes zabraniti razvod zato sto neka vjera kaze da je to no-no.
    Posljednje uređivanje od betty blue : 06.07.2020. at 21:33

  17. #5567

    Datum pristupanja
    Sep 2019
    Postovi
    58

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih voljela da se javi neka glasacica HDZa- a vjerovatno ima koja medju nama forumasicama, i da kaze zasto je HDZ bio njen izbor. Ja isto ne razumijem kako glasati za stranku koja je toliko nvejerovatno korumpirana- fakat bi me zanimala okosnica te odluke. Za Skoru i Most mi je jasnije, Skoro je poticao ksenofobiju pa su se svi koji osjecaju slicno mogli zakaciti, a Most klerikalizam- pa je opet jasno. Ali HDZ evo stvarno ne kuzim.
    Mene su tako uvijek fascinirali ljudi koji glasaju za Bandića, unatoč očitoj korupciji - ili sami imaju koristi od toga, iznajmljuju štandove, grade fontane, zapošljavaju sebe i članove obitelji u Holdingu itd. ili imaju na neki drugi način koristi od njegovih populističkih ulizivačkih "mjera", recimo majke odgajateljice, oni kojima je "dao" socijalne stanove i slično.
    Tako je i s HDZ-om, s tim da kod njih postoji i jedan dio tradicionalnih glasača koji se čak i ne slažu s većinom poteza stranke, Plenković im nije simpatičan, korupcija im makar teoretski smeta, ali dovoljno strahuju od dolaska SDP-a na vlast da pregrme i glasaju za HDZ. Istom logikom se vodi i velik dio SDP-ovih birača. Nisu mi dobri, ali ajde, samo da ne bude HDZ. I na ovoj temi se to često viđalo, oko predsjedničkih izbora pogotovo, neki su zaokruzivali Milanovića i pritom im se dizao želudac, ali ipak jesu, da ne bi pobijedila Kolinda.

    Inače mislim da nije dobro tako ograničeno prosuđivati ljude, kao za Škoru su ksenofobi. Da, neki njegovi glasači možda i jesu ksenofobi, ali tvrditi da je to glavna motivacija njegovih birača je ružno i nepošteno. (Samo da napomenem da nisam glasala za DP.)
    DP je dobio najviše u Slavoniji, od bivših HDZ-ovih birača, koji nisu nekakvi monstrumi koji mrze ne znam koga, Srbe, crnce, muslimane, židove, nego ljudi čije su gole egzistencije uništene skupa s hrvatskom poljoprivredom i koji glasaju za nekog za kog vjeruju da će donjeti promjenu, tko ih možda razumije. Krajevi najviše pogođeni ratom naravno i na to drukčije gledaju, meni nitko nije poginuo niti sam protjerana iz svog doma, što ja znam kako je njima. Ako se problemi obnove, nestalih, ratnih zločina i silovanja još nisu riješili, a nisu, razumljivo je da će glasati za one koji obećaju da će se to riješiti.

    Reći da su za Škoru ljudi glasali jer im je zajednička ksenofobija je otprilike kao reći da su za Možemo! glasali ljudi koji vole abortuse i druga Tita pa žele povratak komunizma.
    A zapravo su većinom to dobronamjerni ljudi kojima je dosta Bandićeva terora, žele društvo s manje korupcije i pogodovanja, a ideološki su lijevo.
    Nećemo se nikad pomaknuti s mrtve točke ako ćemo tako prosuđivati, puni predrasuda.

  18. #5568

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    Zelim reci da bi zakoni (koje donosi zakonodavac, u nasem slucaju sabor) trebali biti takvi da postuju slobode svih građana, bez obzira na njihov svjetonazor. Znaci, zakon ne bi trebao biti svjetonazorski obojen.
    Dobar primjer je potpomognuta oplodnja gdje je svojedobno građanima hrvatske bila uskracena zdravstvena usluga npr.zamrzavanja embrija, a i danas su mnoge usluge u tom podrucju nedostupne građanima i to sve zbog svjetonazora vladajucih. Zakon bi trebao biti siroko postavljen a ako je nekomu grijeh zamrnuti embrij, neka ga ne zamrzava. Ako je nekomu grijeh predbracni seks, neka ga ne prakticira. Ako je nekomu grijeh razvod, nek se ne razvodi. Ne mozes zabraniti razvod zato sto neka vjera kaze da je to no-no.
    S tvojim primjerima opet se uvlacimo u beskonacni krug pitanja zivota i smrti, zastite ljudskog bica od zaceca i slicno. Samo cu reci da smatram da svaka stranka ima pravo gurati svoje stavove i svjetonazor a na biracima je da procijene kome ce dati svoje povjerenje.

  19. #5569
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    S tvojim primjerima opet se uvlacimo u beskonacni krug pitanja zivota i smrti, zastite ljudskog bica od zaceca i slicno. Samo cu reci da smatram da svaka stranka ima pravo gurati svoje stavove i svjetonazor a na biracima je da procijene kome ce dati svoje povjerenje.
    U cemu je onda problem s ratifikacijom istanbulske? Zar nisu za nju glasali od naroda izabrani predstavnici?

  20. #5570

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,434

    Početno

    Citiraj Kanga prvotno napisa Vidi poruku
    Vrijeska, nešto si pomiješala.

    aha, ok, nisam vidjela ovo da se drugačije zove. Ali, onda nije klerikalizam.
    Nisam ja ništa pomiješala. Samo preskačem premise ...
    Krenuli smo od klerikalizma i Mosta.
    Prva definicija klerikalizma je ona što piše u linkanoj enciklopediji. No, ako ćemo dalje raščlaniti koncept, osnova klerikalizma je kult osobnosti, a kult osobnosti = zloporaba moći.
    Samo sam htjela reći da ne vidim tu pojavu u Mostu, za razliku od drugih stranaka.

    A ako se vratimo na rječničku definiciju klerikalizma, nisam ni to vidjela, ali s obzirom da smo prije pedesetak stranica zaključili da je "sve u oku promatrača", prihvaćam argumente i protiv, i rado ću ih pročitati i promisliti o njima.

  21. #5571
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku

    Ako necji svjetonazor ogranicava slobode, onda je prilicno bitno ciju politiku provode.
    Nema svjetonazora koji nekome ne ograničava poneku slobodu.

    Recimo, meni je program Možemo bio u određenim aspektima zanimljiv, jer sam u ekonomskim pogledima lijevi centar; nadam se da će se u saboru boriti protiv privatizacje i koncesija na vodu.

    Ali mi je njihov pro choice aktivizam jako odbojan, a njihov svjetonazor nastoji isto ograničiti slobode i prava, kao što je ljudsko pravo na priziv savjesti; o pravu na život da i ne govorim.

  22. #5572
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    .
    Prva definicija klerikalizma je ona što piše u linkanoj enciklopediji. No, ako ćemo dalje raščlaniti koncept, osnova klerikalizma je kult osobnosti, a kult osobnosti = zloporaba moći.
    Etimološki gledano, kler u prijevodu znači crkva (zapravo, Crkva, dakle ne građevina). Po prvi put čujem za to značenje o kojem ti govoriš i ne znam kako bi se do njega došlo, ali ok, valjda ti znaš.

  23. #5573

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    U cemu je onda problem s ratifikacijom istanbulske? Zar nisu za nju glasali od naroda izabrani predstavnici?
    Zelis li reci da od naroda izabrani predstavnici u praksi uvijek izvrsavaju volju naroda ?

  24. #5574
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    ajd sad malo pročitaj što si pisala, pa pokušaj uhvatiti gdje su ti logičke pogreške
    ako trebaš pomoć, tu sam

  25. #5575

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    ajd sad malo pročitaj što si pisala, pa pokušaj uhvatiti gdje su ti logičke pogreške
    ako trebaš pomoć, tu sam
    Trebam pomoc, ukazi mi

  26. #5576
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Citiraj Summers prvotno napisa Vidi poruku
    Inače mislim da nije dobro tako ograničeno prosuđivati ljude, kao za Škoru su ksenofobi. Da, neki njegovi glasači možda i jesu ksenofobi, ali tvrditi da je to glavna motivacija njegovih birača je ružno i nepošteno. (Samo da napomenem da nisam glasala za DP.)
    DP je dobio najviše u Slavoniji, od bivših HDZ-ovih birača, koji nisu nekakvi monstrumi koji mrze ne znam koga, Srbe, crnce, muslimane, židove, nego ljudi čije su gole egzistencije uništene skupa s hrvatskom poljoprivredom i koji glasaju za nekog za kog vjeruju da će donjeti promjenu, tko ih možda razumije. Krajevi najviše pogođeni ratom naravno i na to drukčije gledaju, meni nitko nije poginuo niti sam protjerana iz svog doma, što ja znam kako je njima. Ako se problemi obnove, nestalih, ratnih zločina i silovanja još nisu riješili, a nisu, razumljivo je da će glasati za one koji obećaju da će se to riješiti.

    Reći da su za Škoru ljudi glasali jer im je zajednička ksenofobija je otprilike kao reći da su za Možemo! glasali ljudi koji vole abortuse i druga Tita pa žele povratak komunizma.
    A zapravo su većinom to dobronamjerni ljudi kojima je dosta Bandićeva terora, žele društvo s manje korupcije i pogodovanja, a ideološki su lijevo.
    Nećemo se nikad pomaknuti s mrtve točke ako ćemo tako prosuđivati, puni predrasuda.
    Ne slazem se. Miroslav Skoro je cijelu kampanju temeljio na mitu o vanjskom neprijatelju ( Sude mi) i na suludoj tezi da su vecine ugrozene od manjina. Jasno se prijetio oduzimanjem prava nacionalnim manjinama, a na liste je stavio ljude poput Hasanbegovica koji je u debati s Radom Boric prije 2 tjedna zanijekao da je u Jasenovcu vrsen genocid nad Srbima i Pauletica koji je jos 90ih po notornim tiskovinama objavljivao imena lokalnih Srba- entuzijasticno doprinoseci huskackoj atmosferi, da samo spomenem neke od mnogobrojnih Skorinih bisera iz pokreta. Tako da ne vidim razloga zasto bi desni glasaci glasali za njega ako nemaju u najmanju ruku ksenofobni sentiment, osobito uz takvu guzvu na desnici i obilje domoljublja kojem smo svjedocili.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  27. #5577
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,705

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Zelis li reci da od naroda izabrani predstavnici u praksi uvijek izvrsavaju volju naroda ?
    kod nas i je jedan od problema što predsjednici stranaka stavljaju svoje ljude na liste i što nije na snazi malo jači preferencijalni sustav po kojem bi narod davao više šanse onima koji se koliko-toliko trude a ne misle vegetirati 4 godine u saboru

    inače, čini mi se da je sad ušlo malo više žena u sabor, dosad ih je bilo ca. 20%, to je baš žalosno ali osobno ne poznam nijednu koja želi u politiku, čak sam čula da dosta stranaka "vrbuje" posebno visokoobrazovane žene jer trebaju za kvotu ali nemaju baš uspjeha

  28. #5578
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    U zadnjem je sazivu Sabora sjedilo 12.5% zena, sada ih je nesto vise no i dalje ispod 25%.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  29. #5579
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Samo cu reci da smatram da svaka stranka ima pravo gurati svoje stavove i svjetonazor a na biracima je da procijene kome ce dati svoje povjerenje.
    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Zelis li reci da od naroda izabrani predstavnici u praksi uvijek izvrsavaju volju naroda ?
    Ova dva citata, čak i ovako izvan konteksta su potpuno oprečni.
    Na moj spomen zakona koji ograničavaju slobode poput MPO zakona tvrdiš da je volja zakonodavca jednaka volji birača, a kad je riječ o istanbulskoj, onda to nije volja birača.

    Pa evo slijedeći tvoju logiku, ili navode Nina Raspudića koji tvrdi da ratifikacija istanbulske nije predstavljala volju birača, rekla bih da je HDZ-ovom pobjedom na ovim izborima taj argument potpuno potonuo, upravo zbog premoćne pobjede HDZ-a. Narod je očito ZA istanbulsku jer nije kaznio HDZ. Volja birača je jasna.

  30. #5580

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    Ova dva citata, čak i ovako izvan konteksta su potpuno oprečni.
    Na moj spomen zakona koji ograničavaju slobode poput MPO zakona tvrdiš da je volja zakonodavca jednaka volji birača, a kad je riječ o istanbulskoj, onda to nije volja birača.

    Pa evo slijedeći tvoju logiku, ili navode Nina Raspudića koji tvrdi da ratifikacija istanbulske nije predstavljala volju birača, rekla bih da je HDZ-ovom pobjedom na ovim izborima taj argument potpuno potonuo, upravo zbog premoćne pobjede HDZ-a. Narod je očito ZA istanbulsku jer nije kaznio HDZ. Volja birača je jasna.
    Mijesas kruske i jabuke.
    Govorila sam nacelno, onako kako bi trebalo biti a shvatila sam da i ti razgovaras opcenito i nacelno. Istina je da je Hrvatska visestranacka,.demokratska drzava gdje biraci imaju citav dijapazon stranaka preko kojih mogu kreirati i graditi drustvo kakvo zele.
    U praksi smo cesto svjedoci necemu sto se zove prevara biraca i/ili neispunjena obecanja ali upravo zato i postoje referendumi, civilne udruge, aktivisti, kao i iduci izbori, gdje narod moze iskazati svoj protest.

  31. #5581
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Mijesas kruske i jabuke.
    Govorila sam nacelno, onako kako bi trebalo biti a shvatila sam da i ti razgovaras opcenito i nacelno. Istina je da je Hrvatska visestranacka,.demokratska drzava gdje biraci imaju citav dijapazon stranaka preko kojih mogu kreirati i graditi drustvo kakvo zele.
    U praksi smo cesto svjedoci necemu sto se zove prevara biraca i/ili neispunjena obecanja ali upravo zato i postoje referendumi, civilne udruge, aktivisti, kao i iduci izbori, gdje narod moze iskazati svoj protest.
    ne miješam ja kruške i jabuke nego ti koristiš argumente kako ti odgovara, tj tako da tjeraju vodu na tvoj mlin, a ako ne tjeraju onda taj isti argument ignoriraš.

    kako onda komentiraš pobjedu HDZ-a u kontekstu "prevare birača" koja se dogodila ratifikacijom istanbulske?
    Nisu li ti prevareni birači imali priliku izraziti svoju volju na ovim izborima i glasati protiv HDZ-a, a za opcije koje su protiv istanbulske? Slabašna je ta volja prevarenih birača. Čak bih rekla da ih nije briga za istanbulsku.

  32. #5582

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    ne miješam ja kruške i jabuke nego ti koristiš argumente kako ti odgovara, tj tako da tjeraju vodu na tvoj mlin, a ako ne tjeraju onda taj isti argument ignoriraš.

    kako onda komentiraš pobjedu HDZ-a u kontekstu "prevare birača" koja se dogodila ratifikacijom istanbulske?
    Nisu li ti prevareni birači imali priliku izraziti svoju volju na ovim izborima i glasati protiv HDZ-a, a za opcije koje su protiv istanbulske? Slabašna je ta volja prevarenih birača. Čak bih rekla da ih nije briga za istanbulsku.
    Kako ti onda komentiras pobjedu HDZ-a u kontekstu silnih korupcijskih afera koje je njihova vlada imala u protekle 4 godine ?
    Evo kako ja komentiram tu pobjedu i vezano uz Istanbulsku i vezano uz sve ostalo. Postenje, pamet i obrazovanje prosjecnog glasaca u HR su precijenjeni. Ali, sve pet, i to je demokracija. Ako narod zeli da im HDZ nabija rogove jos iduce 4 godine, so be it. To je volja naroda, koliko god se nama apsurdno cinilo.
    Posljednje uređivanje od rehab : 07.07.2020. at 09:45

  33. #5583
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Postenje, pamet i obrazovanje prosjecnog glasaca u HR su precijenjeni
    debeli potpis na ovo
    zato i na izborima prolaze kerumi, kalmete, bandici, skore, dreleti, petirke, kolinde
    jer su: nasi, delaju, lijepo pjevaju, zabavljaci za siroke mase, lijepe frizure...
    to su izbori i razlozi prosjecnog glasaca

  34. #5584
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Citiraj Kanga prvotno napisa Vidi poruku
    Etimološki gledano, kler u prijevodu znači crkva (zapravo, Crkva, dakle ne građevina).
    Moram se ispraviti , kasno sam pisala, kratki spoj u glavi - kler nije Crkva nego svećenstvo.

  35. #5585
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Citiraj Marija prvotno napisa Vidi poruku
    Nema svjetonazora koji nekome ne ograničava poneku slobodu.

    Recimo, meni je program Možemo bio u određenim aspektima zanimljiv, jer sam u ekonomskim pogledima lijevi centar; nadam se da će se u saboru boriti protiv privatizacje i koncesija na vodu.

    Ali mi je njihov pro choice aktivizam jako odbojan, a njihov svjetonazor nastoji isto ograničiti slobode i prava, kao što je ljudsko pravo na priziv savjesti; o pravu na život da i ne govorim.
    Odbojan ti je zakon koji ne kriminalizira pobačaj ili..? Nisam svjesna pro choice hodova i transparenata pred bolnicama, možda mi je promaklo ili je stvarno do oka promatrača

    Je li baš isto ograničavati pravo na život čovjeku/osobi kao i ograničavati pravo na život nečem što ima potencijal da se razvije u čovjeka/osobu? Da se odmah ogradim, ne mislim da potencijal koji će se razviti u čovjeka nema nikakvih prava i da se prema njemu trebamo odnositi kao prema neživoj materiji. Naprotiv, imam duboko poštovanje prema tom obliku života i mislim da bismo kao društvo trebali učiniti sve što možemo da se ne događaju situacije u kojima se taj život prekida. No, nikako mi ne sjeda izjednačavanje ograničavanje prava na život osobi i potencijalu koji će postati osoba.

    Da još malo karikiram, osobno znam parove koji polažu vjeru u pravo na život i prije začeća pa tako korištenje kontracepcije (osim ciklusa neplodnosti) smatraju neetičnim. Na određenoj razini mi je i taj koncept razumljiv (ako ništa drugo, biološki, uzimajući u obzir da je jedina agenda stvaranja spolnih stanica da se razviju u novo biće). No mislim da nikome ne pada na pamet izjednačavati takvo pravo na život s pravom osobe na život.
    Posljednje uređivanje od Kanga : 07.07.2020. at 10:47

  36. #5586
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,061

    Početno

    Na kraju izbora, zaista mi je drago da je ovih troje iz Fokusa/Stranke s imenom i prezimenom/Pametnog ušlo u sabor. Nadam se da će se pokazati ok (iako me dosad svaka takva nada prevarila!). Zurovca sam gledala kod Stankovića i djelovao mi je dosta pametno. To sto je napravio s otvaranjem proračuna za javnost izuzetno cijenim i mislim da bi se svi koji raspolažu bilo kakvim državnim novcima trebali točno tako ponašati (sve dostupno jednim klikom bez puno zamaranja). Daliju Oresković nisam puno pratila. Te neke pozitivne stvari koje je ona radila su se događale dok sam bila trudna, beba/djeca mala pa nisam ništa popratila, osim sto bi tu i tamo cula njeno ime. Ali što sam je cula da priča u ovoj i predsjedničkoj kampanji, zvučalo mi je pametno. Marijanu Puljak znam odavno. Zapravo, prvo znam nju pa tek onda Ivicu Puljka... tako da bi za mene samo moglo biti da je on Puljkin... no, drago mi je da će napokon dobiti šansu predstaviti se u saboru i da će zaista tamo biti jedan snažan i pošten glas.

    Općenito se slažem s onima koji smatraju da nam treba više dijaloga i uvažavanja jednih drugih. Pri tome ne mislim na dijalog s ljudima koji su pod optužbom, korumpirani. Ali sam protiv klasifikacije cijelih stranaka i birača tih stranaka i uvrštavanja u jednu kategoriju s kojom jednostavno nećemo o ničemu razgovarati.

  37. #5587
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    HDZ se predtavlja kao pucka stranka i dio je te afilijacije (europske pucke stranke) koliko ja znam.
    To upravo jest organizacija koja ujedinjuje demokršćanske stranke.

  38. #5588
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    I ja sam pozitivna što se tiče rezultata izbora. Sjajno je što su u Sabor ušli neki pojedinci u koje zaista vjerujem. A izašli iz njega neki drugi. HDZ nikad nije bio manje desna stranka i nadam se da će sad, kad su se riješili ekstremista i uz sposobniju i oštriju opoziciju, biti i manje koruptivni. Škorini srećom ne ulaze u vladu i toplo se nadam da će se u već poznatoj maniri krajnje desnice raspasti do sljedećih izbora. Da, zabrinjavajuće je mnogo desnih glasova, međutim, to nije neočekivano za krizna vremena - po čitavoj EU su mahom desne vlade, takav je trend. Ipak mislim da smo bolje prošli od susjede, Srbije, Mađarske. Naša najjača ljevičarska stranka je bila zaista očajna, nema se tu tražiti razloge nigdje drugdje nego u njihovoj nesposobnosti, počevši od toga kakvog su lidera iznjedrili pa nadalje. Bero je sa gafovima ušao u Kolindinu kategoriju pa kad njoj nije mogla pomoći ni upregnuta stranačka mašinerija, ne znam kako bi Bero mogao izvući deblji kraj.
    Posljednje uređivanje od Kanga : 07.07.2020. at 11:33

  39. #5589
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    To upravo jest organizacija koja ujedinjuje demokršćanske stranke.
    A evo da samu sebe malo wiki-obrazujem, i ako još nekog zanima:
    In practice, Christian democracy is often considered centre-right on cultural, social and moral issues, and is a supporter of social conservatism, but it is considered centre-left "with respect to economic and labor issues, civil rights, and foreign policy" as well as the environment.[8][nb 3] Specifically with regard to its fiscal stance, Christian democracy advocates a social market economy.[8]

  40. #5590
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Citiraj Kanga prvotno napisa Vidi poruku
    Naprotiv, imam duboko poštovanje prema tom obliku života i mislim da bismo kao društvo trebali učiniti sve što možemo da se ne događaju situacije u kojima se taj život prekida. .
    Ne stignem sad elaborirati nadugačko; oko ovoga se potpuno slažemo.

    Mislim da je zapravo najvažnije kod sprečavanja pobačaja osvještavati da se radi o stvarnom i neponovljivom ljudskom životu, a to se nekako gubi iz vida kad se jako aktivistički naglašava pravo na pobačaj kao osnovno ljudsko pravo.

    No drugačije je kad netko ima pro-choice stav, uz svijest o potrebi sprečavanja abortusa, ili kad kao KP svoje neistomišljenike naziva sociopatima, mrziteljima, pa i fašistima itd itd.

    Ono što me zapravo najviše odbilo od toga da glasam za Možemo je njihov stav o ukidanju prava na priziv savjesti, mislim da je to jedno od temeljnih ljudskih prava.

  41. #5591
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Marija prvotno napisa Vidi poruku

    No drugačije je kad netko ima pro-choice stav, uz svijest o potrebi sprečavanja abortusa, ili kad kao KP svoje neistomišljenike naziva sociopatima, mrziteljima, pa i fašistima itd itd.
    meni je isto drugačije kada netko ima pro-life stav uz zabranu kontracepcije i zabranu građanskog odgoja. A to nekako uvijek dolazi u paketu.
    Dok pro-choice najčešće ne dolazi u formi žena-ubojica-djece nego u paketu sa edukacijom, kontracepcijom i svemu što prethodi abortusu kao krajnjem izlazu.

  42. #5592
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,986

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    meni je isto drugačije kada netko ima pro-life stav uz zabranu kontracepcije i zabranu građanskog odgoja. A to nekako uvijek dolazi u paketu.
    Dok pro-choice najčešće ne dolazi u formi žena-ubojica-djece nego u paketu sa edukacijom, kontracepcijom i svemu što prethodi abortusu kao krajnjem izlazu.
    X. O cemu pricamo...ljekarnice pocinju zenama odbijati izdati kontracepcijske uz priziv savjesti :/.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 07.07.2020. at 12:42

  43. #5593
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Osnovni problem sa prizivom savjesti je to što se radi njega u cijelim bolnicama ne može napraviti pobačaj jer ga svi liječnici proglase, to je ono što je neprihvatljivo i nedopustivo.

  44. #5594
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    X. O cemu pricamo...ljekarnice pocinju zenama odbijati izdati kontracepcijske uz priziv savjesti :/.
    i meni dođe da koristim priziv savjesti svaki put kad plaćam poreze i doprinose, jer ih plaćam aparatu kojeg vodi korumpirana vlast
    pa svejedno platim

  45. #5595
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,986

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Osnovni problem sa prizivom savjesti je to što se radi njega u cijelim bolnicama ne može napraviti pobačaj jer ga svi liječnici proglase, to je ono što je neprihvatljivo i nedopustivo.
    Da, najjednostavnije je prizvat savjest (toliko su normalizirali pibacaj=ubojstvo da nije bed rec da je silovana zena gora od silovatelja, on ipak nije ubio zivot), pa se dri boje - najjednostavnije se prizvat, pa pustit samo one koji bas brane zenska prava da se bakcu s prosvjednicima, a zene...kog briga, nek se snalaze. Vrlo jednostavno bi bilo sprijecit nezeljene trudnoce - kriminalizirat nezasticeni odnos od strane muskarca npr.Pa to nikom ne pada na pamet.

  46. #5596
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,394

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    X. O cemu pricamo...ljekarnice pocinju zenama odbijati izdati kontracepcijske uz priziv savjesti :/.
    Ima i ginekologa ( koji imaju ugovor sa HZZO ) koji ne prepisuju hormonsku kontracepciju za druge probleme je je -kontracepcija.

  47. #5597
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,983

    Početno

    Može li mi netko objasniti (potkrijepiti primjerom) priziv savjesti u dentalnoj medicini?
    Posljednje uređivanje od čokolada : 07.07.2020. at 13:59

  48. #5598

    Datum pristupanja
    Sep 2019
    Postovi
    58

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Može li mi netko objasniti (potkrijepiti primjerom) priziv savjesti u dentalnoj medicini?
    Trenutno valjda ne postoji takva situacija, ali nije nemoguca u buducnosti. Priziv savjesti ne obuhvaca samo abortus nego bilo kakve postupke koji se kose s moralnim ili vjerskim uvjerenjima (a da zivot pacijenta tim odbijanjem nije ugrozen). Recimo znam jednog obiteljskog lijecnika koji ima priziv savjesti na prepisivanje metadona, prepisuje iskljucivo kombinaciju buprenorfin/nalokson koja se ne moze zloupotrebljavati kao metadon.

  49. #5599
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Summers prvotno napisa Vidi poruku
    Trenutno valjda ne postoji takva situacija, ali nije nemoguca u buducnosti. Priziv savjesti ne obuhvaca samo abortus nego bilo kakve postupke koji se kose s moralnim ili vjerskim uvjerenjima (a da zivot pacijenta tim odbijanjem nije ugrozen). Recimo znam jednog obiteljskog lijecnika koji ima priziv savjesti na prepisivanje metadona, prepisuje iskljucivo kombinaciju buprenorfin/nalokson koja se ne moze zloupotrebljavati kao metadon.
    ovaj primjer mi nije prikladan
    u tvom slučaju liječnik nije uskratio zdravstvenu uslugu, tj nije izrazio priziv savjesti na samu uslugu nego na način pružanja usluge

    ekvivalent bi bio da u toj bolnici nijedan liječnik neće prepisati nikakav lijek nego pacijentu kažu da ode doma i izdrži apstinencijsku krizu. ili da ode u drugu bolnicu u kojoj će mu možda isto reći.

  50. #5600

    Datum pristupanja
    Sep 2019
    Postovi
    58

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    ovaj primjer mi nije prikladan
    u tvom slučaju liječnik nije uskratio zdravstvenu uslugu, tj nije izrazio priziv savjesti na samu uslugu nego na način pružanja usluge

    ekvivalent bi bio da u toj bolnici nijedan liječnik neće prepisati nikakav lijek nego pacijentu kažu da ode doma i izdrži apstinencijsku krizu. ili da ode u drugu bolnicu u kojoj će mu možda isto reći.
    Ma da, naravno, nisam usporedivala s dostupnoscu abortusa zbog priziva savjesti, nego kazem da se priziv savjesti primjenjuje i na druge postupke koji ljudima ne bi bas pali na pamet, mozda se i u stomatologiji nekad nade takav primjer.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •