Pokazuje rezultate 1 do 6 od 6

Tema: Kad reći djetetu da je posvojeno?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2014
    Postovi
    3

    Početno Kad reći djetetu da je posvojeno?

    Pozdrav svima, nova sam na ovom forumu, čitam Vaše ranije postove ali nisam naišla na ovu temu.
    Ako neko ima savjet kad i kako reći djetetu da je posvojeno rado bih čula. Svaka pomoć bi mi dobrodošla.
    Moja curica sad ima 4 i pol, posvojil sam je sa 15 mjeseci i kasnila je u razvoju..tako da tek sad dolazimo na temu i priče kako i kad reći djetetu.
    Hvala unaprijed

  2. #2
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,982

    Početno

    Dobrodošla, samo Sanja!
    Ovdje smo pričali o toj temi:
    http://forum.roda.hr/threads/28421-k...a-je-posvojeno
    http://forum.roda.hr/threads/13196-R...a-je-posvojena
    uz pomoć slikovnica:
    http://forum.roda.hr/threads/84015-I...a-o-posvojenju

    ovdje ćeš sigurno naći puno korisnih informacija
    www.adopta.hr

    Ja sam mojoj curici oduvijek (od 15.mj. kad je posvojena) svaku večer za laku noć pričala "njenu" priču u formi priče o djevojčici koja nema mamu ni tatu, a s druge strane o jednoj mami i tati koji nemaju djece, a htjeli bi malu djevojčicu. Priču smo samo nadograđivali kako je ona rasla i pitanjima sudjelovala u njoj. S 2 je godine pitala zašto djevojčice nema ime pa smo joj dali njeno ime. Nakon par mjeseci samo je između dvije rečenice priče konstatirala da je ta djevojčica - ona sama.
    S obzirom da je dijete starije, poslužila bih se slikovnicama koje bih joj često čitala da joj taj pojam posvojenja postane nešto normalno, nešto što i kod drugih postoji. Ništa specijalno - dva su načina da netko dobije dijete, a vaš je bio ovaj drugi. Naravno kroz postepeno razumijevanje i priču o trudnoćama i posvojenju sigurno će i sama postavljati pitanja pa će to biti prilika za objašnjenje. Bilo bi dobro na isti način educirati i ljude s kojima svakodnevno dolazi u kontakt da netko ne izlane nešto neprikladno.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 03.11.2014. at 12:28

  3. #3
    Davina avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2013
    Postovi
    214

    Početno

    Evo da podjelim svoje izkustvo.
    Naša curica je oduvijek voljela da gleda svoje slike. Njene slike su normalno kronološki poredane u albumu. Prve slike su slike sa dana posvojenja, slikane još u dječijem domu, zatim slijede slike slikane u Bosni dok smo čekali papire, pa onda njen dolazak doma u Njemačku itd. Gledajuči slike stalno je zapitkivala ko i šta, tako da smo mi kroz odgovore,
    od početka pričali o domu i posvojenju.

    Sa curicom od četiri godine, mislim da bi najbolje išlo preko slikovnica, moja je obožavala slikovnicu od Jamie Lee Curtis- Tell Me Again, mislim da je ima na hrvatskom i ako je ja lično ne bih preporučila i The Foundling Fox od Irine Korschunow, meni mnogo bolja.

    Mi smo izbjegavali fraze kao, ti nisi rasla u mome stomaku već u mome srcu i sl. Moja curica radi drugi poteškoča, bi to sve bukvalno shvatila i mislila koji sam ja čudak rasti u srcu a sva druga djeca u stomaku.Izbjegavali smo isto da posvojenje uljepašavamo kao u smislu da je posvojenje nešto što bi svi željeli i sl.
    I još nešto, sve što mi pojam posvojenja normalno prihvatimo, sve lakše če mo prenijeti na dijete. Našem djetetu su sve informacije o posvajanju dostupne u svako doba, i uvijek bih isto postupila.
    Eto Sanja nadam se da sam ti malo pomogla iznošeči moje izkustvo.

    Ako te još nešto zanima slobodno pitaj.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Sveti Ivan Zelina
    Postovi
    479

    Početno

    Dobro dosla samo Sanja
    moja starija curka ima 4 i pol i ona od pocetka zna sve, tj. zna onoliko koliko pita, slazem se sa Davinom, vrlo slicno smo i mi napravili, dali smo izraditi fotoknjigu koja izgleda ko slikovnica, unutra su fotografije od pocetka, i ona to cesto prelistava, ispod fotografija je mali opis.. naravno da svako prelistavanje ona nadograduje pitanja, i mi se drzimo onoga, kad je spremna za pitanje, tad je spremna i na odgovor
    moj savijet je da se niceg ne ustrucavate, kroz igru joj ispricajte pricu, jednostavno bez previse detalja i uljepsavanja, za pocetak ce biti zadovoljna i sa malo informacija, a sa vremenom ce poceti pitanja, i ako kroz neko vrijeme ne bude pitanja i reakcije, opet spomenite i ispricajte vasu pricu, tek toliko da zna da se o tome otvoreno moze razgovarati..
    sretno i napisite nam vasu pricu

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2014
    Postovi
    3

    Početno

    Hvala vam na brzim i korisnim odgovorima, mi smo sad u fazi malo priče, onoliko koliko curica pita, sve malo kasnimo jer je curica malo kasnila u razvoju ali sad je možda nadoknadila gotovo sve, ja mislim čak sve mada mi psiholozi kažu da je trenutno kašnjenje njenog psihičkog razvoja oko 6 mjeseci za vršnjacima. Raniji period smo, uz preporuku psihologa naravno, davali akcenat na nadoknađivanje fizičkog razvoja i motorike, prohodala je tek u trećoj godini. Hvala mnogo

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Postovi
    71

    Početno

    O tome kako razgovarati s djetetom o posvojenju baviti ce se i ADOPTINA Pricaonica, planirana za 22.11.pogeldajte na www.adopta.hr

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •