Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 80 od 80

Tema: Uživanje u svom vrtu

  1. #51
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Meni se sviđa, u Rijeci sam u subotu ali nažalost, neću moći doći.
    Ja volim kada nije sve u špaliru, redu nekakvom.
    Maštam o rustikalnom vrtu, da biljke ne slijede niz nego da je sve svagdje(kopiram Beti)

  2. #52
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Kad sam ovo pročitala, uzela sam aparat i otišla u moju prašumu napraviti par slika. Nije to veliko, sve skupa stotinjak kvadrata, ali zato biljnih vrsta kao u botaničkom...Još da znam lijepe slike slikati.

    http://public.fotki.com/Beti3/prauma/

    Piše prauma, jer naravno nema š.
    Kod mene nije ništa u redovima, svagdje svega, ja volim tako. Pa kome se sviđa, kad dođe blizu Rijeke, neka se javlja. Ako nema plodova, uvijek je cvijeća.

    Divno! Predivno! Pogotovo one bijele ružice! Meni raste stabalce koje si poslala, i rozo i bijelo (vidiš kako smo ih čuvale!), ali cvjetova nema to je normalno za prvu godinu, ili nešto krivo radim?

  3. #53
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Normalno je. Mora se aklimatizirati. Dogodine će cvasti. I coreopsis za sada samo raste. Još nema cvjetova. Ali, ja strpljivo čekam. Kao i sve biljke, neka one rastu svojim tempom.

  4. #54
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    beti iz kojeg si sela, skoro idem dole, pa da svratimo na one polzrele trešnje

  5. #55
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    I ja skoro idem dole Prolazim kroz Rijeku... Kad ideš?

  6. #56
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    ja idem niže od Rijeke za tjedan dana nakratko

  7. #57
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Beti, "prašuma" ti je sjajna!
    I ja uživam u našem malom, gradskom vrtu.
    Nema mi slađe nego se sjuriti s trećeg kata po salatu ili kopar za juhu, a toga ove godine, hvala Bogu ima. I blitve, špinata, pomalo brokule, raštike. Valjda ćemo uskoro i grašak brati (prošle godine sam u ovo doba već pobrala grašak, a ove godine kasni - kasnije sam ga i posijala, a i noći hladne, često su dani oblačni...).
    Paradajz cvjeta, mrkva i peršin jačaju, celer se zeleni. Bob i nije baš sav izniknuo, ali ima ga toliko, za moju M. barem. Čekam slanutak, baš me zanima kakav će on biti. Mladog luka ima hrpa (toliko da se prolaznici zalete pa si malo počupaju, jel...).
    Paprika stagnira, treba joj toplina. Mahune bujaju. Tikvice i bundeve isto idu, s njima sam isto malo kasnila, ali doći će na svoje.
    Grmići kadulje, lavande i ružmarina su mi prekrasni...
    Jagoda ima svaki dan za M.
    Ma, sve je nekako prepuno, ove sam godine miješala kulture i sve je bolje.
    Skužila sam da je pomoglo i zimsko štijanje, a i slama mi štiti zemlju kad zapekne sunce.
    Sva sreća, ima dovoljno vlage, ali svi najavljuju veliku sušu pa me brine kako ćemo onda jer sam ove godien odlučila manje zalijevati, stvarno nam bude teško. Ili smisliti nešto drugo.

    Danas smo M., prabaka (MM baka) i ja išle brati koprivu za gnojivo.
    Šetamo nas tri (prabaka ima 81 godinu), uživamo u tom našem dijelu grada (dva bajera - jezerca i prekrasna okolina - većim dijelom uređena - košena, a manjim zapuštena) i pitamo se, kako ne voljeti to zelenilo, mirise. Tako mi je drago što imamo sve to u gradu i što moje dijete može u tome uživati.

  8. #58
    Martina23 avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4

    Početno

    Citiraj mašenka prvotno napisa Vidi poruku
    ...a meni jučer ona moja prokletinja od koza pojela vrt !!! Nisu dotukle baš sve, nešto ima šanse za oporavak, srećom pa je dijete inzistiralo da se kore od krumpira odmah odnesu u kompost pa smo ih realtivno na vrijeme uhvatili u nedjelu.
    A stradalo je dosta pomidora, paprike i melancane počupale do jedne, grašak, blitva, hren, radič, jagode, cikla, rotkvice, a najviže po****ih što su raščerečile mlade dunje i ogulile koru s neke šljivice koju mazim i pazim od sjemena.
    I sad jovo nanovo! Sve mi nešto dođe da ovu sezonu jedemo više jaretine nego zelenjave

    Mašenka, lijepo te molim da pogledaš moj post http://forum.roda.hr/threads/51205-neutropenija Bila bi ti neizmjerno zahvalna na odgovoru. Moj mail je martina.rebernisak@gmail.com HVALA!!!

  9. #59
    vida avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    544

    Početno

    Rano jutros , dok mm i sinek još spavaju, odem u vrt, probija se sunce, sve još rosno, cvatu neveni, miriši rikola, ja berem mladi grašak i jedem višnje....vrtlarska idila

  10. #60
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Ja sam u viksi bez vrta i svisnut ću Al dobro, kasnije ću ići gdje imam vrt, i jahati po plažama, a onda jesen - u mom vrtu aaaaaaaaaa!

  11. #61
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    ifi,hoćeš da ja malo obrstim tvoj vrt, ak se može skočit prek plota, vjeruj mi ne bi mi bilo teško

  12. #62
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    ifi,hoćeš da ja malo obrstim tvoj vrt, ak se može skočit prek plota, vjeruj mi ne bi mi bilo teško
    Hahahaha, vjerujem da ne bi! Samo što sad bi se slabo nabrstila, ima samo živica za obrezat (i to bome puno....), i trave za kosit Ja sam ti em sjeverno em visoko, kod mene sve s delayem. jedino živice i trave rano rane....

  13. #63
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Ja sam upravo za stolom uživala u svom vrtu: mahune, krastavci... a ispred kuće, u velikom loncu, zacrvenile se cherry rajčice

  14. #64

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    ja na novozagrebačkom betonu uživam na svojoj lodji ko da je vrt
    sva je zelena i šarena, sve je probujalo...
    za mene bi, doduše, sve više od ovog bilo čisti promašaj jer sma poljoprivredni analfabet
    ovo nam je taman za dnevno opuštanje, ručanje na zraku, ispijanje kavice poslije posla, primanje gostiju...

  15. #65
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam upravo za stolom uživala u svom vrtu: mahune, krastavci... a ispred kuće, u velikom loncu, zacrvenile se cherry rajčice
    Kod mene su pomidori još skroz zeleni, . Kišurina je sredila trešnje, a ostatak kosovi...Sad ima ribizla i nešto jagoda. Dovoljno za gušt.
    Kad sunce uprži bit će mi komplicirano zadržati zeleni vrt, pa se skoncentriram na dio bliže kući, a ostatak što mu nebo, tj kiša, da.

  16. #66

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Ja sam jutros obrala višnju i malo jabuka za marmeadu, ispala je mmmmmmmmmmmmmm

  17. #67
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    i moji paradajzi zeleni i mali( 5 kom) ostalo u cvijetovima, ova kiša pokukla mi skroz murvu nabrala tek malo za klinca.
    mahune bujaju, grašak skoro pobran ( kolko ga je bila), buće puzaju.

    Balkon: tikvica dala već dva ručka za klinca, i skoro će još koji. Paradajzi u cvati, mahune se penju po ogradi, grašak pojeden.

  18. #68
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Ja sam postala prava seljanka, podjednako mislim na muža i vrt dok sam daleko od njih :/

  19. #69
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    SikaPika možeš mi reći kako spremaš bob?
    kad je zreo?
    ova godine sam ga posijala prvi put i ima ga jaaako puno,
    mahune su velike i poneka je puna a ja ne berem...

  20. #70
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    moj paradajz ima tek par plodova, ali dobro, ipak sam tu gdje jesam, jelte...

    jelena.O, si na balkonu posijala tikvicu? u kolikom loncu?
    ja na balkonu imam nešto salate, mrkve i peršina, kopra, ali ne znam gdje bih još tikvicu, po čemu ti puže?

    flopice, blago tebi na bobu
    mi smo od našeg boba imali tek tri ručka
    kud je slabo niknuo, tu su krenule prerano vrućine (još one u travnju), a njemu to smeta

    ovo što je bilo sam brala dok je zeleno, kao grašak
    isto ga i spremaš, prodinstaš pa uz rižu ili samo uz žgance
    možeš i samo skuhati pa pomiješati sa slanutkom i grahom (tako smo jednom jer nisam imala samo boba)
    jednom sam ga utrpala i u onaj "složenac" sa žgancima (dinstala poriluk i bob s malo kadulje, skuhala blitvu i usitnila, dodala kuhanu brokulu i pomiješala sa skuhanim žgancima i sve zapekla u plehu u rerni)
    ma možeš sve s njim
    beri ga dok je zelen i mlad
    navodno se i mahune mogu pripremiti, zači dok je još skroz mlad, dok nema zrna

    nego, ja sam posijala i slanutak
    mahune skroz male, valjda ima dva zrna u njima, skroz je sladak
    samo, kad li će taj dozrijeti...
    ima li tko iskustva?

    joj, ja nisam par dana bila kod kuće, a sad krenula i raditi malo intenzivnije (prijepodne ne mogu van iako radim od kuće, ostaje mi samo večer)
    a od kiše sve opet zaraslo
    danas sam samo oko paradajza (vezala, kopkala, prkrivala slamom) potrošila sat vremena

    moram raščupati mrkvu i peršin, pobrati grašak, okopati papriku...

    i još nešto, kupila sam neki dan u kauflandu nekakav alat kojim se čisti trava u kutovima (valjda ono kad imaš korov koji ti raste između betonskih ploča, što li), kao nekakav kukasti nož
    i ja sam s tim danas "okopavala" oko paradajza
    naime, ako prekrijem slamom, onda mi je nezgodno okopavati klasično, motičicom pa mi je ovo bilo zgodno, kao neki nož kojim prošaraš oko biljke
    mislim da je i beti prošle godine govorila o nečem sličnom, ali to na što je ona stavila link ima puno veću dršku, ovo moje je malo, moraš čučnuti da bi time radio, ali mi je ok
    ja sam, eno, svoj već počupala jer nema od njega nikakve vajde

  21. #71
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    ja stavila u lonac od bora tj. kantu ne pužu to su tikvice stajačice, i ne šire se okolo ali su male cca 1-1.5 širine i 10-12 cm dužine, ali par takvih komada na kupu dost klincu za ručak

  22. #72
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    SP hvala,
    da ti pošaljem boba malo u slavoniju
    to sam bezveze pobacala u zemlju još u ožujku i zaboravila na to
    kad sam vidjela koliko e toga naraslo zgranula sam se
    i sad ga je more a ja ga nikad nisam spremala

  23. #73
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Flopica, u Kaštelima svake godine imaš Feštu od boba, vjeruj mi tamo sam vidjela da se to može spremit na sve moguće načine. Bude i sladoled od boba, i uopće nije loš, sasvim sigurno bolji od Ledovog sladoleda od lavande. Ove godine su pobijedile tripice s bobom. Možeš raditi kuhanu janjetinu s bobom, slično kao sa graškom.
    Odličan je pesto od boba, skuhaš bob i oguliš ga iz one opne (samo stisneš i on sklizne), propasiraš ga sa lukom, žumanjcem, maslinovim uljem, pecorinom ili nekim drugim sirom, malo sveže mente, sol i papar. Za poludit dobro.
    Mi ga obično jedemo sa artičokama i graškom, ali artičoke su sad na zalazu. Radila sam i sa sipom, to je odlično, ali se nikome u mojoj kući ne sviđa.
    A što ne stigneš sad pojest, samo zamrzneš, pa dodaješ kasnije u jela.

  24. #74
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    U receptu za pesto pod luk sam mislila na češnjak

  25. #75
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    U receptu za pesto pod luk sam mislila na češnjak
    ma shvatila sam da mora biti češnjak, nekako mi kapula ne ide uz to
    ovo ću sutra isprobati mljac!

  26. #76
    vida avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    544

    Početno

    Smrzavate li korabu, kako?

  27. #77
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    ja sam ju smrzavala, rezala u kockice i u friz
    no, moram priznati da ju kao takvu uopće nisam koristila
    bilo mi dovoljno preko zime klasično - mrkva, peršin celer

    jelena.O, i ja imam takav lonac, mislim da ću ipak nešto drugo ubaciti tamo

    tangerina, svi ovi načini pripreme s bobom koje si nabrojala se čine fini

    neki dan sam obrala grašak
    komarci su me izjeli, ali izjeli totalno
    mislila sam da ću umrijet u tom grašku
    onda dva dana komljenja, uh, prisjelo mi
    ali grašak prefin, sladak...

  28. #78
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Polako me već nervoza hvata, dosta mi je zime i ovog mog šugavom posla i blejenja u komp, tako mi treba barem sat vremena svaki dan u dvorištu na suncu, trebam nešto posadit, nekako si mislim da čim nešto posadim da ću i ja živnuti.
    Da i baš sam se obradovala nekidan kada sam vidjela da je lavanda koju sam jesenas pozabadala oko kuće lijepo pustila korjenje, doduše to sam uočila tako što je moja mala vrtlarica pesica počupala dio te lavande(taj dio me nije obradovao).

  29. #79
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Kosjenka i kod mene je tako
    već vrtim pripreme u glavi za ovo proljeće
    čim malčice otopli krećem u neke radove i jako se tome veselim
    malo me brine jesam ostarila kad me raduje sadnja krumpira?!

  30. #80
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno


    baš, ajde da smo napisale šetnje, izleti u prirodu, vožnja biciklom...
    Do 27.02. sam u banani s vremenom, ali 28. si već pravim plan vrta i nabavke sjemena.

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •