Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 89 od 89

Tema: Što spremate za objede za Badnjak/Božić

  1. #51
    Tomy avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    181

    Početno

    Joj, kako se ja veselim Božiću, već mjesec dana razmišljam o njemu, a ove godine sam NAPOKON doma pa se nadam da ću sve lijepo u miru napraviti i pripremiti jer na Badnjak je kod nas totalni kaos...kad se sjetim samo mm i postavljanja bora, ah... ...

    Na Badnjak obično spremim neku ribu pa ću i ove godine tako, samo ne znam još koju i na koji način, uz to krumpir ili grah salata, ništ posebno
    Kolače planiram ranije napraviti, pogotovo keksiće i vanilin kiflice, a radit ću i madžaricu i ledenu pitu (mama radi orahnjaču i makovnjaču, tu se ja ne bih miješala )
    A na Božić neizostavna purica s mlincima, ogromne količine francuske salate, kuhana šunkica (ili dimljena vratina) i domaći kruh
    Sarmu obično mm radi za Novu godinu i ne da nikome ni blizu dok je on u kuhinji, ja se ne bunim pretjerano

  2. #52
    Manuela. avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    638

    Početno

    "andiko" , možemo i mi k tebi na ručak da ja ne pravim škampe i dagnje na buzaru?
    Na badnjak će biti hobotnica pod pekom s krumpirom i zelenom salatom, jer vjerovatno neću stići do zg da kupim friške škampe ....
    Za Božić, neznam tko sve namjerava doći na ručak, pa još nemam u izradi jelovnik, a 12 mjesec mi je inače pun rođendana i nekakvih fešti tako da cijele vikende kuham i jedva čekam da to sve prođe!

  3. #53

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,727

    Početno

    Manuela...dobrodošla si Koliko prije treba kupiti škampe...? Ja mislim uhvatit nešto na Dolcu...al da ne zakasnim

  4. #54
    Milina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Mošćenica
    Postovi
    60

    Početno

    Na Badnjak je post tako da skuham paštu s maslinovim uljem, malo naribanoga parmezana.....
    Za Božić Puricu u rerni i mlince.

  5. #55
    Milina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Mošćenica
    Postovi
    60

    Početno

    Joj da a i svakakvih kolaća napečem, za doručak na Božić ima svega, šunke,sira,jaja,luka itd.

  6. #56
    Manuela. avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    638

    Početno

    Ja inaće kupujem u metrou, bila sam sad pred tjedan dana al nisu imali, sad neznam dal ću stići do zg prije badnjaka, tj hoću li imati sreće.....
    Kod nas ima po ovim velikim centrima smrznutih, al to stoji ko zna kak dugo i nisu opće ukusni, tak da nije mi onda to-to !
    A moja mala obožava škampe, ......
    Tak ako imate prilike kupite što prije i s njima u škrinju da čekaju badnjak!

  7. #57
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno

    Može recept za škampe? Nisam ih nikad radila a sad bi baš mogla...

  8. #58
    Manuela. avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    638

    Početno

    Evo, ja po ovom receptu slažem škampe!

    1 kg škampi
    1dcl maslinova ulja
    15 dkg rajčice
    2 češnja češnjaka
    malo peršina
    2 dkg krušnih mrvica
    1 žlica vegete
    4 dcl bijelog vina
    sol, papar
    na ugrijanom ulju svijetlo popržiti krušne mrvice, dodati češnjak i peršin, rajčicu( može pelati sitno sjeckani, ili ja nekad stavljam podravkin blagi ajvar) i vegetu, sve kratko prodinstati, posoliti. zaliti vinom, dobro promješati pa dodati škampe i kuhati oko 20 min., poklopljeno na umjerenoj vatri.

    probajte, mi ih obožavamo!

  9. #59
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Manuela. prvotno napisa Vidi poruku
    slažem škampe!

    Citiraj Manuela. prvotno napisa Vidi poruku
    1 žlica vegete

    da ostanem dosljedna,

  10. #60
    Manuela. avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    638

    Početno

    Apri, ne kužim, je nekaj krivo?

  11. #61

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    kriva je vegeta, evo tu se raspravlja, pa baci oko zašto apri beči oči

    http://forum.roda.hr/threads/69835-Što-vama-znači-izraz-quot-zdrava-prehrana-quot?p=2017719#post2017719

  12. #62
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ma nema to veze sa zdravljem
    nego, odakle potreba da se u nešto što bi bilo najbolje jesti sirovo kako bi se osjetio okus mora i ono fino meso... ubaci vegeta i sve to uništi
    zaptravo sam trebala staviti , ali znam da se meni pripisuje vječito šokiranje i nepriznavanje različitosti, pa da ne razočaram

  13. #63

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,727

    Početno

    ja obožavam vegetu..čak i samu lizat Imam frenda koji je još kao klinac znao jest šnitu kruha s posipanom vegetom i još zalije octom...

  14. #64
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Da se odmaknemo od vegete - ja još ne planiram božićni jelovnik, ali sutra slavimo godišnjicu braka. Jelovnici su prilagođeni ukusu uzvanika, pa će biti ovako:

    Krmić pečen u cijelom (trenutno je od sinoć mariniran na balkonu, BEZ vegete, na ovaj način): sol, papar, češnjak u prahu, tučena (ili mljevena) crvena paprika, dva karanfilića, grančica ružmarina i lovorov list).

    Kad krenem to peći, dodat ću još jednu kiselu jabuku i glavicu luka, razrezano na polovice, te nekoliko češnjeva češnjaka. Pečem u pekaču (kikiri) dok ne bude posve mekano. Trik za održavanje sočnosti - zapečem izvana prvih 5 minuta na najjačoj vatri ili zatalim vrućim uljem, a onda smanjim vatru i pečem polako dosta dugo vremena, ovisno o količini). Ne podlijevam jer voće i povrće ispusti svoj sok. Ponekad stavim prokulice i mrkve uz to, ponekad krišku limuna, ali uz svinjetinu često suhe šljive, radi lakše probavljivosti. Tko još treba vegetu???

    Ostali dio jelovnika je isto jednostavan:
    domaČa juha od telećih rebara s gris knedlima iz ekspres lonca
    uz pečenku ide kuhani krumpir u slanoj vodi posipan kosanim zelenim peršinom
    2 vrste salate - zelena ili kupus (još se nismo dogovorili) i cikla (jučer sam je skuhala, od začina koristim sol, mrvicu ulja, jabučni ocat, obavezno kim i lovor)

    Desert: kuglof s puuuuno suhog voća i torta (smeđi biskvit + bijela krema bez jaja, kao za bijelu pitu)

    Slično će biti i za Božić, s tim da bi moji rado umjesto krmića vidjeli odojka, ali će vjerojatno dobiti pečenu sindikalnu puricu.

    Offt. ja ne smijem jesti puno mesa, zbog zglobova, pa ću vjerojatno zaobići krmić, a "za dušu" pojesti malo teletine iz juhe.

    Istinabog, ovo je jelovnik za goste i daleko od toga da se tako svakodnevno hranimo. Danas je za ručak kelj na lešo s krumpirom i mrkvom.

  15. #65
    Manuela. avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    638

    Početno

    Ja vam u sve stavljam vegetu i obožavam je !
    Meni bez vegete ne šmeka jelo!

  16. #66
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Peterlin , tvoja ideja da se uz pečenje u komadu doda kisela jabuka i glavica luka je odlična! Od kad radim tako (po tvojoj preporuci) meso je još ukusnije, a na kraju ponekad pasiram jabuku i luk sa umakom od pečenja i dobijem odličan umak.

  17. #67
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    i ja moram pohvaliti Peterlin i ideju pečenja jabuke uz meso - o d l i č n o!

  18. #68
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    i kad pečete perad, samo stavite jabuku ili dvije unutra (ovisno o veličini)
    i sočnije i ukusnije
    iako ja pojedem samo jabuke, to mi je puno bolje od mesa
    i potunkam kruh u ono što se ocijedilo pri pečenju

  19. #69
    Lucas avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    village...long village
    Postovi
    1,638

    Početno

    još nemam ideju za ta dva dana,pa se samo bilježim na temu i pratim

  20. #70
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj Milina prvotno napisa Vidi poruku
    Joj da a i svakakvih kolaća napečem, za doručak na Božić ima svega, šunke,sira,jaja,luka itd.
    he he, ti to imaš uskršnji doručak

    a kad smo kod vegete... neki dan sam pravila taranu od griza (8 jaja, kila griza, žlica ulja i h ehe, žlica soli), a originalan recept je umjesto soli žlica vegete - umrla sam od smijeha
    naravno da nisam stavila i uopće se ne kuži razlika između te tarane koju sam dobila od susjede i koja je s vegetom i ove moje

    da ne pričam o juhi ajngemaht, govedskoj ili običnoj pilećoj juhi, nema te vegete koja će zamijeniti sve moguće povrće koju u nju stavim
    i kad to kažem, ne se*em
    odrasla sam na vegeti, u sve su ju stavljali, kao ii MM, no, već ju godinama ne koristimo i uopće nam ne fali, ali ono, uopće

  21. #71
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    da, a što se teme tiče...
    mislim da će svekiji i ove godine biti zaduženi za klopu i baš me briga
    doći će moje vrijeme kad moji unuci budu dolazili na Badnjak i Božić kod nas
    osim toga, svi volimo fiš, domaće rezance i pohanog šarana i smuđa, krumpir salatu
    jedino još moramo smisliti prilog za bebu jer ne voli krumpir salatu, možda kuhani krumpir ili žgance s brokulom (klasika, ali tako je to kod nas - nema previše eksperimentiranja i mućkanja)

    ali ćemo zato zajedno praviti fine keksiće, kolačiće, možda kakav tradicionalan kolač kakav još nismo, vidjet ću još što s božićnim ručkom (riba je za večeru) - rezance s makom, orasima...

  22. #72
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Apricot, kako radiš liptauer? S lukom ili češnjakom?
    A namaz od gljiva?

  23. #73
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Peterlin, daj recept za kuglof.

  24. #74
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    namaz od gljiva prema ovom receptu:
    http://www.coolinarika.com/recept/namaz-od-gljiva/

    pa malo varijacija na temu

    a liptauer:
    http://www.coolinarika.com/recept/liptauer-namaz/
    i stavim ja i malo češnjaka
    nekad ne stavim krastavce

  25. #75
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mislim da cemo kod sveki ko i svake godine...
    Jednom je netko pitao mog strica sto je za rucak za NG, a on je rekao, "ko i uvijek, smrdljiva sarma i prasetina ko sapun".

  26. #76
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    namaz od gljiva prema ovom receptu:
    http://www.coolinarika.com/recept/namaz-od-gljiva/

    pa malo varijacija na temu

    a liptauer:
    http://www.coolinarika.com/recept/liptauer-namaz/
    i stavim ja i malo češnjaka
    nekad ne stavim krastavce
    ooooo, pa ovo je dovoljno jednostavno za mene
    dedi će ti biti jaaaaaako zahvalan

  27. #77
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    namaz od gljiva prema ovom receptu:
    http://www.coolinarika.com/recept/namaz-od-gljiva/

    pa malo varijacija na temu

    a liptauer:
    http://www.coolinarika.com/recept/liptauer-namaz/
    i stavim ja i malo češnjaka
    nekad ne stavim krastavce
    Hvala! Ja ga ne radim često pa svaki put zaboravim što sam prošli put stavila.

  28. #78
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    bucka probaj sirni namaz od 250 gr sira, 1 majoneze, male glavice luka i 3-4 krastavčića koje sitno nasjeckaš ili samelješ (može u onakvom mikseru koji imaš) - super je! Ja uvijek radim to + liptauer.

  29. #79
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, daj recept za kuglof.
    Vinski ili voćni?

    Vinski radim po ovom receptu: http://gastrodiva.bloger.index.hr/po...of/713143.aspx

    Baš sam jučer ispekla jedan.


    Voćni kuglof radim kak mi dođe, imam dva recepta koje koristim u raznim varijacijama, pa ću napisati ofrlje):

    Za one koji vole mekše voćne kolače BISKUPSKI KRUH (rahli i mekani kolač):
    150 g šećera
    150 g maslaca
    150 g glatkog brašna
    2 žlice meda
    1 čep ruma
    6 jaja (odvojiti, istući snijeg od bjelanjaka koji se zadnji dodaje u tijesto, miješajući kuhačom)

    malo masnoće i krušne mrvice za posipanje kalupa

    150 g kandiranog suhog voća (cvebe, arancini, smokve, brusnice - od svega pomalo) - krupno voće narezat, sve potopiti u rum s malo vode
    100 g čokoladnih kapljica ili grubo kosane čokolade za kuhanje
    100 g orašastih plodova (lješnjaci, bademi, orasi) grubo sjeckanih - koristim multipraktik

    Začini: ribana korica limuna, naranče, cimet, klinčić, muškatni oraščić - tko što voli... čak i malo papra paše u ovo.

    Najprije se miješa maslac sa šećerom, dodaje se jedan po jedan žumanjak, zatim voće, orašasti plodovi, čokolada, na kraju snijeg (na lagano). Masa se rasporedi u 2 rebrasta uska dugačka kalupa dobro namazana i posipana prezlima.

    Peče se na 175-180oC oko pol sata bez otvaranja pećnice u prvih 10 minuta (u ovo ne ide prašak za pecivo pa je jako osjetljivo). Koga je strah, može staviti pol vrećice praška u brašno.

    Ostaviti da se dobro ohladi prije nego se vadi iz kalupa da ne pukne.


    Druga vrsta - za one koji vole tvrđe kompaktne kolače s puno voća (taj pečem u kalupu za kuglof, tj. u 2 manja kalupa za kuglof promjera 20 cm):

    KLASIČNI ENGLESKI KOLAČ SA SUHIM VOĆEM

    150 g šećera (po mogućnosti smeđeg)
    150 g maslaca ili margarina (na sobnoj temp)
    4 jaja cijela
    300 g brašna (t 550, polubijelo mi se pokazalo najboljim) + 1 vrećica praška za pecivo
    oko 400-450 g raznog suhog voća:
    - 100 g grožđica svijetlih
    - 100 g grožđica tamnih
    - ostalo razno (suhe šljive kosane, suhe marelice, suhe smokve, arancini ili mljevena naranča - čega se god nađe)
    Šaka oraha kosanih ili ribanih
    Šaka lješnjaka (može prženih) ili badema kosanih ili ribanih
    Sok od naranče oko 1 dl ili koliko već ispadne
    1 čep ruma
    Začini - vanilin šećer, cimet, klinčić (može i kombinirani začin za medenjake)... što volite

    Postupak:
    Namočiti i izrezati voće koje je krupno. Ta se voda poslije ocijedi.
    Cvebe i brusnice namočiti u rum (koji ostaje, u tijesto staviti sve zajedno)
    Ako se koristi svježa nešpricana naranča, može ju se samljeti u multipraktiku. Ako je kora problematična, iscijediti samo sok.
    Maslac i šećer miksati, dodavati jedno po jedno jaje, dodati brašno s pp i umiješati mikserom kratko na najmanjoj brzini. Ako je jako tvrdo, frknuti unutra narančin sok ili mljevenu naranču. Malo pomalo dodavati voće i umijesiti gusto teško tijesto.
    U namazane i posipane kalupe rasporediti smjesu.

    Peče se na 175-180oC oko pol sata i još barem 15 minuta na 150oC jer je tijesto gusto i teško. Provjeriti čačkalicom da li je pečeno iznutra.

    OVaj se kuglof odmah može izvaditi iz kalupa. Glazirati se može čokoladom ili bijelom glazurom od šećera u prahu i limunovog soka.

    Eto, tako nekako... Valjda nisam ništ fulala.

  30. #80

    Datum pristupanja
    Dec 2022
    Postovi
    1

    Početno

    =mi smo uvijek išli kod mojih na ručak za Božić
    Al tata mi je umro 2016 mama je dobila demenciju, umrla 2020
    Tako da sad ovih zadnjih 2 godine Božić nije bas ono
    Al ove godine ću pileće snitcle, pečenu svinjetinu, krumpira, dinstanu rižu, grah salatu, lijetnu salatu
    Juhu ne mislim da ću ove godine
    A za kolače ja uvijek spremim Tiramisu, kiflice, šape, pavlovu
    A za Stefanu šta je ostalo od božica i friski krumpir vjerovatno pire i palačinke
    To bi bilo to za ovu godinu kod nas

  31. #81
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    joj ove godine još uopće nisam u filmu da se približava Božić aj aj...

  32. #82

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj TajciBoka8 prvotno napisa Vidi poruku
    =mi smo uvijek išli kod mojih na ručak za Božić
    Al tata mi je umro 2016 mama je dobila demenciju, umrla 2020
    Tako da sad ovih zadnjih 2 godine Božić nije bas ono
    Al ove godine ću pileće snitcle, pečenu svinjetinu, krumpira, dinstanu rižu, grah salatu, lijetnu salatu
    Juhu ne mislim da ću ove godine
    A za kolače ja uvijek spremim Tiramisu, kiflice, šape, pavlovu
    A za Stefanu šta je ostalo od božica i friski krumpir vjerovatno pire i palačinke
    To bi bilo to za ovu godinu kod nas
    da Božići nisu uvijek isti kad voljeni odu... ipak vam želim lijepo druženje i stvaranje novih tradicija , a voljeni su uvijek u sjećanju

  33. #83

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    joj ove godine još uopće nisam u filmu da se približava Božić aj aj...
    ni ja ...


    imam pitanje: može li se crnilo sipe smrznuti?

  34. #84
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    ni ja ...


    imam pitanje: može li se crnilo sipe smrznuti?

    Ja bih rekla da da. Skoro sam sigurna.

  35. #85
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Moze, ali ce se zgrudati. Mozes ga cuvati par dana u ulju. Ili ga provuci kroz sitnu cjediljku, ali postoji opasnost da ce ti jelo imati zrnca “pijeska”

  36. #86

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    Ove godine Badnjak uz tuna paštetu
    Ako ću biti raspoložena, speći ću kruh.
    Božić klasika, pečenka i mlinci, sarma.

  37. #87
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj MikiMama prvotno napisa Vidi poruku
    Ove godine Badnjak uz tuna paštetu
    Ako ću biti raspoložena, speći ću kruh.
    Božić klasika, pečenka i mlinci, sarma.
    Kod nas slično...
    Dani padaju tako da će biti uspjeh ako pospremim kuću, a kuhanje samo brzinsko... Badnjak - u planu je lažni crni rižoto (ako ne nađem sipu, bit će lignje + crnilo iz vrećice, sve u ekspres loncu). Božić - ispeći ću samo veeeeliki pureći zabatak (uz to mlinci) i skuhati lončinu sarme (7 litara je lonac). To je to. Od kolača - samo dva kuglofa i orehnjača. Ako sinovi budu htjeli francusku salatu uz pečenje, morat će se potruditi to napraviti. Ja ne stignem.

  38. #88

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    Jel humus dovoljno postni namaz da može na stol za Badnjak?

  39. #89
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Jest, hummus je samo slanutak, maslinovo ulje, sezam (tahini) i začini. Skroz posno, a jako fino.

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •