Pokazuje rezultate 1 do 41 od 41

Tema: beba spava na dojci..

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Postovi
    4

    Početno beba spava na dojci..

    pozdrav! nova sam ovdje i nadam se da će se naći netko tko će mi pomoći svojim savjetima..

    imam bebu od 2 mjeseca i već 2 mjeseca se mučimo s dojenjem. maleni naime cijelo vrijeme spava na dojci (bar meni tako izgleda). probala sam i kompresije dojki ali nisam sigurna kako se to zapravo radi. siše dok traje let down, a onda samo cicka, pa zaspe...i stalno se trudim razbudit ga, dignem ga po nekoliko puta pa ga vratim..ali on je jednostavno lijenčina...

    po danu može bit budan cijeli dan, al kad treba sisati-spavanje...
    nikad ne isprazni dojku do kraja, predvečer budu relativno prazne, ali kad god stisnem uvijek mlijeko šprica..
    i kad on više nikako neće prvu dojku ponudim mu drugu u kojoj ima više mlijeka jer onda ipak nešto kao vuče...

    i bradavice mi nekad budu bijele poslije podoja,to ne boli i nema simptoma soora..pa ne znam od čega?

    sve je to nekako klapalo jer je on dobio 2,5 kile i narastao 9 cm u dva mjeseca.

    ali evo jučer 2 minute sisanja, 10-15 min spavanja na meni, stavim ga u krevetić - udri u plač...i tako u krug..
    to me već lagano izluđuje jer sam mislila da će se to s vremenom popravit ali se ne popravlja...

    vjerujem da će se ode naći netko tko će mi dat pametan savjet pa da vidim što su tu da popraviti...

  2. #2
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    bok keiko!

    samo da skratim, dijete ti je u 2 mjeseca dobilo 2,5 kg i naraslo 9 cm i tebe zanima

    Citiraj Keiko prvotno napisa Vidi poruku
    da vidim što su tu da popraviti...
    ?

    nista

    sve je upravo savrseno! dijete ti super napreduje! meni se cini da sve radis dobro i da ti nisu ni potrebne te kompresije koje radis.

    nikad ne isprazni dojku do kraja, predvečer budu relativno prazne, ali kad god stisnem uvijek mlijeko šprica..
    ovo je isto normalno. predvecer je normalno da su psri praznije nego ujutro, i normalno je da mlijeko uvijek strca kad stisnes jer ga uvijek i ima, ono nikad nece nestat dokle god dojite, stvara se iz sekunde u sekundu i uvijek ga ima u prsima

    mozes li onda samo jos jednom ponoviti u cemu je problem? jel u tome sto ti dijete zaspe na siki i ne zeli spavat u kreveticu?

    ja bi rekla da nista neobicno, spava tamo gdje mu je ljepse

  3. #3
    Linda avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    3,117

    Početno

    Keiko, dobrodošla na forum.
    Idemo od početka...
    Dobiva li beba išta drugo osim tvog mlijeka (voda, čaj, formula)?
    Koliko otprilike podoja ima u danu?

    Što se tiče tvoje bebe, ukoliko isključivo dojiš, ovo govori sve o vašem dojenju:
    sve je to nekako klapalo jer je on dobio 2,5 kile i narastao 9 cm u dva mjeseca.
    Očito je da ritam hranjenja koji ima, način na koji doji, učestalost i duljina podoja, pa čak i spavanje na dojci, njemu upravo tako odgovara. Pa, bi li tako predivno napredovao da ne dobiva dovoljno mlijeka?

    po danu može bit budan cijeli dan
    još jedan pokazatelj da je sve ok.. budna, živahna beba nije gladna.

    nikad ne isprazni dojku do kraja, predvečer budu relativno prazne, ali kad god stisnem uvijek mlijeko šprica..
    Normalno je da su dojke navečer praznije, ujutro punije. Normalno je da iz dojke možeš uvijek istisnuti mlijeko. Dojka se ionako ne može nikad isprazniti do kraja, ne trebaš se time opterećivati. Ako bebi tako odgovara, nemoj ga ni na što siliti. Ukoliko sve ukazuje na to da je s bebom sve ok, nemoj pokušavati uvesti red i pusti da beba bude ta koja diktira ritam i način dojenja. Ponuda i potražnja se mogu uspostaviti samo ako se dijete doji na zahtjev i ako se prate njegove potrebe. Zato, osluškuj njega, ne razmišljaj puno o tome što ti misliš da bi trebalo i kako ti misliš da bi trebalo..
    Mislim da je jedna od najvećih pogrešaka koju mi roditelji činimo to što stalno imamo nekakva očekivanja od djeteta. Još od vremena dok su u trbuhu, kad se baš "ne želi" pomaknuti a mi bismo htjeli baš tada, pa kad "ne želi" otkriti spol na ultrazvuku.. pa kad se rode i ne spavaju kad i koliko mi mislimo da bi trebali, pa ne doje kako smo zamislili da bi trebali.. i tako stalno i stalno. Uštedjet ćeš si gomilu živaca ako se pokušaš riješiti tih očekivanja i počneš osluškivati djetetove prave potrebe.

    Ja sam, recimo, iz ovoga iščitala sljedeće:
    ali evo jučer 2 minute sisanja, 10-15 min spavanja na meni, stavim ga u krevetić - udri u plač...i tako u krug..
    Maleni je dvije minute učinkovito dojio, napunio trbuščić (zamisli da ti dvije minute gutaš mlijeko, pa bogme bi ti bilo dosta), nastavio se maziti na svojoj mirisnoj, mekanoj i toploj mami i onda odjednom, premješta ga se u hladni krevetić.. Pa, ti si mu falila, nije on bio gladan. Potreba za sisanjem nije samo potreba za hranom. Tvoje dojke su mu puno više od hrane, zato i jest dojenje tako čarobno. POkušaj ga podojiti na ležećki, u svom krevetu, pa kad duboko zaspi, probaj se kagano iskrasti bez da ga pomičeš. To će mu sigurno biti manji šok i veće su šanse da nastavi mirno spavati na toplom jastuku koji još miriše na tebe.

    Da sažmem:
    - prati opće stanje (živahnost, budnost, komunicira, koža elastična, ružičasta, sluznice oko očiju i usta vlažne, nema temp.)
    - prati pelene (5-6 mokrih)
    - doji na zahtjev kad, kako i koliko želi (ali da bude minimalno 8-12 podoja u 24 sata, pa makar kratkih, samo da su učinkoviti, da vidiš da je gutao)
    - što više kontakta - nošenje, maženje, zajedničko spavanje..
    - samo pozitivno, bez puno razmišljanja, prepusti se i opusti (strah i briga su veliki neprijatelj dojenja)
    - gledaj svoju naprednu bebu i sjeti se da je takav samo od tvog mlijeka.. pa, zar se ne osjećaš moćno?

    Uvijek imaš sos telefon na raspolaganju.
    I nas na forumu.
    Sretno

  4. #4
    Linda avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    3,117

    Početno

    Mene je baš ponijela tema da napišem esej, a za to vrijeme zhabica sve to lijepo sroči u par riječi

  5. #5
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno



    meni drago da se opet susrecemo na ovakvim temama

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Postovi
    4

    Početno

    hvala vam, Linda i zhabica

    znači on se može najesti i za par minuta, a sve ostalo je maženje..
    pelenica ima sigurno 5-6 mokrih, samo zadnjih dana se valjda više znoji pa su mu malo suše, ali vidi se na njima da su popiškene..

    ne dobiva drugu tekućinu, u rodilištu su mu davali adaptirano (i par puta doma po pola doze dok mi mlijeko nije došlo). meni je mlijeko došlo tek 5.-6. dan, a u rodilištu su mi ga redovito donosili uspavanog i sitog, i tamo skoro uopće nismo dojili. poslije toga je par puta isto dobio poslije dojenja po pola doze ad,kad sam sumnjala u sebe da nemam dovoljno, da je on gladan...itd...
    možda u ova dva mjeseca sve zajedno pola litre adaptiranog.
    ali to više odavno ne dobiva, jer da mu je malo mlijeka ne bi toliko narastao...

    podoje ne brojim, ima ih recimo 7-8..ali sve po danu, po noći spava 8 sati, onda se budi za papanje (tad najbolje vuče jer pošteno ogladni)
    i nastavi spavat još 3 sata..
    svi su rekli da ga ne moram budit po noći za hranjenje jer super napreduje, pa sam ga pustila da se sam probudi kad je gladan.

    po danu je budan, veseo..koža mu je ružičasta, lijepa.

    sad kad vidim vaše postova, shvaćam da je sve u redu i da sve dobro radim, ali uvijek sumnjam u sebe..(i sad kako su zadnjih dana pelene malo suše)
    očito se ne moram brinuti i sumnjati u njega i sebe...

  7. #7
    Linda avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    3,117

    Početno

    Normalno je da po vrućinama manje piške.
    Stvarno nemaš razloga za sumnju, super vam ide

  8. #8
    Mater Studiorum avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb Dubrava
    Postovi
    359

    Početno

    Sve su ti već rekle cure, samo ti šaljem .
    I meni je od prve tvoj post zvučao kao da je sve normalo i super, samo si mlada mama koja previše brine.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Postovi
    4

    Početno

    da, uvik se brinem.. i taman kad pomislim da je konačno sve ok dogodi se nešto što mi poljulja samopouzdanje. evo noćas maleni uopće nije piškio. ni kapi. a spavao je 8 sati..
    popiškio se nakon pola sata (dojenja) ali neznatno, tek toliko da se vidi na peleni, ali nije bila nimalo teška..
    a nije da se po noći znoji jer spava u bodiću kratkih rukava i tankoj ljetnoj vreći, tanka kao plahtica..

    temeperaturu nema ali nije mi baš nešto raspoložen danas, i opet se brinem. a taman ste me utješile..

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Postovi
    4

    Početno

    koliko ustvari treba biti teška popišana pelena da bi se mogla smatrati popišanom?

  11. #11
    Linda avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    3,117

    Početno

    izvaži praznu pelenu, pa onda dodaj žlicu-dvije tekućine i izvaži za usporedbu

  12. #12
    Tinkili avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Ombla
    Postovi
    88

    Početno

    Imam sličan "problem" i mene je dojenje počelo opako frustrirati.....dakle, drugo mi je dijete, s prvim zbog uvučenih bradavica i konfuzije nisamo nikad dojili, već sam devet mjeseci izdajala i prvih 6 je bio isključivo na mom mlijeku.

    ova sad mala cura je uz početne probleme i nedostatak mlijeka nakon sedam dana prešla sa formule na šeširiće i izdajanje, pa sam izdajanje prorijedila i počele smo samo sa šeširićima, pa smo eto i njih uspjele izbaciti i prešle smo samo na cicanje

    MEĐUTIM ona non - stop sisa, dakle, siše, zaspe na sisi, otkačim je, prođe 15 minuta plače da je gladna...i tako u krug...uz to se povezalo i ne-kakanje, naime prvi razmak između dvije kakice nam je bio 7 dana, a evo danas se uspješno pokakila nakon 5 dana, i sad, ona jede, pa plače, pa se nateže, pa zaspi..pa se probudi u plaču..pa opet cica...pa od umora zaspe..pa je zaboli stomak...i tako se vrtimo u krug a ja sam LUDA. Neku noć mi je došlo da skočim kroz prozor...dala sam je mužu uz potoke suza jer sam bila toliko nervozna i skoro vikala na nju da je molim da malo spava...jer od umora ne mogu gledati. Mislim, samo se vrtim oko tog dojenja, de facto nemam neki razmak između podoja - cijeli dan je jedan veliki podoj. Pa sam prije par dana probala to sve otkačiti i uvesti ponovo izdajanje - i što se dogodi, beba neće bočicu, neće dudu, neće spavati, jer ona kunja uz sisu. Onda sam molila muža da mi kupi drugu vrstu bočice da probam s njom umjesto ove koju imam sa izdajalicom, ajde, posiše 40 ili 50 ml i ni makac dalje, a znam da joj je to malo...pa zaspi...pa ponovo. A ja ne mogu moje mlijeko podgrijavati tri puta, jednostavno izdojim u pet minuta 100 ml, a ona pojede samo pola od toga...stavim je na cicu, hoće cicu, dam joj bocu, neće bocu.
    Dudu i dalje pljuva s gađenjem uz refleks povraćanja, ali ajde, noćas sam je nunala na sebi da se umiri zbog grčeva i prihvatila je dudu koju sam držala s prstom.

    Jednostavno, počelo me sve živcirati jer ne mogu ništa isplanirati, imam drugo dijete koje zapostavljam totalno, ne mogu skuhati ručak, ne mogu ništa...I sad nisam pametna, da nastavim izdajati i da joj po danu davam bočicu - pa koliko pojede pojede, ili da ovako, kao sad, nju držim na jastuku, ona siše već sat i pol, a ja preko nje tipkam. Kad je skinem počet će gristi šaku...i njurgati....znam da je boli stomčić zbog ne kakanja, ali zamijenila je moje cice sa dudom varalicom...a ja jednostavno ovako više ne funkcioniram.
    aaaaaaaaaaa
    za osam dana punimo dva mjeseca i počela sam joj prije par dana davati probiotičke kapi nadajući se da će se stolica malo regulirati tj. da je neće ovako mučiti stomčić.

    Inače od prvog dana dugo cica, ali bi barem nakon maratonskih podoja zaspala i odcorila 2 sata, medjutim dogodio se 6tjedni skok pracen problemima sa ne kakanjem i uz to nespavanjem. Sling je divan izum, jedino u njemu ona zaspi po danu, a ja jedino tako usišem, pospremim, ali ima 5 kg i ledja me nakon pola sata krenu boliti a ona i kad je u njemu rezi i hoce cicu preko majice. Meni je misterija kako ona jede, naime malo guta pa malo cica u prazno, pa taman kad je hocu otkaciti cujem opet gutljaje, dok je bila na sesiricima bili bi puni mlijeka, ona bas uziva na cici, malo zvace malo guta, ali nikad ne mogu procijeniti kad bi je bilo dobro otkaciti, recimo noćas je bilo koma, povuče pa zaspi, nakon pola sata opet traži cicati, pa opet u krug, tako sam je od jedan u noći do sedam jutros hranila valjda sedam ili osam puta...naravno, jutros pelena teška i puna dakle pojede ona u tih par puta što povuče, ali da ona to hoće slomiti u dva ili tri podoja...a krevet ispod mene mokar - jer ona povuče, pa popusti vakum, a ja ne skužim odmah i ono sve curi ispod nje...ljenguza jedna

    Jutros je već bila na cici od sedam do osam, pa je ćorila 15 minuta, gledala mene kako peglam (skinula joj pelenu da leži u kolicima računajući da joj je tako lakše za pokakit se) pa je jela u 9.30 (izdojila da vidim koliko će povuć) pojela 50 ml, zaspala, ja se stigla otuširati, izašla iz kupaonice a ona plače ko kišna godina, gladna, dakle sad je opet jela u 10:30 (probala sam razvući držeći joj dudu u ustima da barem prođe sat vremena), pojela je 30 ml iz bočice (što je ostalo od prethodnog puta) i evo sad opet kunja na sisi....Dakle, da li da joj počnem uvoditi neki "red" i pustim je da plače i dobro ogladni pa da napravim neki razmak između podoja....ili da skočim kroz prozor.

  13. #13
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ajoj, kako mi je to poznato

    suosjecam. nemas tu kaj puno napraviti, ili joj daj sisu i istrpi, ili ju pusti da place, sta je tebi prihvatljivije. ja sam moju drzala na sisi i nosila kad god sam mogla, pustila sam ju da urla kad bi bila na rubu zivaca, isla na wc ili nesto tako. ona nije htjela spavati osim na meni, a spavala je ionako uzasno malo (sa 2 mjeseca je spavala 2x10 minuta i jenom 30, brojala sam), s tim da je moj stariji tad imao 2 godine. mislila sam doslovno a cu iz koze iskociti, pogotovo jer je muz "leteci" i znalo se desiti da ga nema po 2 mjeseca doma.

    probava je isto bila koma, pomagalo nam je bespelenasenje jer bi se iskakila ko grlica pa bila mirna neko vrijeme.

    kasnije se to stabiliziralo, sad je to jedna divna djevojcica od 3 godine i super nam je. samo taj prvi grozni period treba izdrzati.

    moj prijedlog je da prebacis sve na muza, kuhanje i pospremanje a ti se posveti njoj, kad dodes do tocke pucanja prebaci nju muzu a ti odi sa starijim van

    svakako iskoristo to sto ti je muz doma!

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Postovi
    1

    Početno

    Kao novopecenu mamu s istim problemom zanima me kako i kada se sve normaliziralo, tj. rijesilo?

  15. #15

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    41

    Početno

    Drage mame, molim vas za savjet i pomoć!

    Pokušat ću opisati svoj problem u što kraćim crtama:

    Rodila sam prije nepuna 2 mjeseca zdravu curicu tešku 3260 g
    Odmah sutradan nakon poroda stvorile su mi se ragade, molila sam sestre za pomoć no one nisu imale dovoljno vremena da mi se posvete, a ja, iako sam se unaprijed informirala i pročitala sve o postavljanju bebe na dojku, u praksi to nisam znala uspješno izvesti.

    Vratile smo se doma iz rodilišta i ja sam nastavila s dojenjem, no bebica je na dojkama uglavnom spavala.
    Dojenje je izgledalo tako da je ja non-stop čupkam i gurkam da je potaknem na sisanje, a ona bi na to napravila sisaj - dva i dalje nastavila kunjati.
    Držala bih je na dojci po 45 min i onda je premjestila na drugu dojku pa su podoji bili jako dugi,a meni je to uz ragade bilo strašno bolno.
    Razvila sam strah od dojenja i grozila se svakog podoja, ali nisam odustajala.
    Patronažna mi je svaki put kad bi došla namjestila bebu na cicu, ali meni je to i dalje bilo jako bolno i samo bih čekala da podoj završi, da što prije prođe tih 2 x 45 min.

    Inače, beba se možda 2 - 3 puta sama skinula s dojke, uglavnom bi zaspala pa sam ja morala tempirati trajanje podoja.

    Dvanaesti dan nakon poroda bebicu nisam mogla razbuditi, završile smo u Vinogradskoj gdje je utvrđeno nenapredovanje na težini zbog nedovoljnog kalorijskog unosa, tj. nije dobivala dovoljno mlijeka. Stavili su je 2 dana na infuziju, a nakon vaganja prije i poslije podoja utvrđeno je da posiše svega 10-ak ml u pola sata.

    Tad sam morala pristati na ad.

    Kad su joj uzimali stolicu na analizunašli su dosta krvi iz mojih ragada pa sam prestala dojiti i prešla na izdajanje + ad jer nisam mogla izdojiti dovoljno mlijeka za obrok.
    Tad sam odlučila da prestajem s dojenjem dok se ne riješim ragada jer sam osjećala strah od svakog podoja.

    Btw, ja ne kužim kako svugdje piše da ragade prođu za 2 - 3 dana, jer ja sam se mazala s Purelanom i hodala non-stop u toplesu doma i trebalo mi je punih 20 dana da mi prođu krastice, s tim da sam tijekom tih 20 dana samo izdajala, nisam dojila.

    Tad sam pozvala savjetnicu za dojenje iz hugpd-a da mi dođje doma i odradi samnom to prvo dojenje nakon 20-dnevne pauze jer me bilo strah sama ponovo početi, a i bojala sam se da beba neće više htjeti prihvatiti dojku nakon tolike pauze.
    Međutim, ona je, na moje oduševljenje, dojku spremno prihvatila, a savjetnica je utvrdila da beba ima dobar refleks sisanja i rekla mi da je što češće stavljam na dojku kako bih potaknula stvaranje više mlijeka i da pričekam da beba malo ojača pa joj tad više sisanje neće predstavljati toliki napor i prestat će spavati na dojci.

    Tad je omjer mojeg mlijeka i ad-a bio otprilike trećina mm i dvije trećine ad-a.

    No ostao je problem bebinog spavanja na dojci.
    Nabavili smo digitalnu vagu i koristimo je zadnja 3 tjedna. Beba prosječno povuče 40-ak ml, često samo 15 ili 20, a jednom je povukla čak 70.
    Ali sve to uz moje stalno poticanje i razbuđivanje jer ona na cici zaspe u roku od 10 sekundi.

    Zadnja 2 dana je postala jako nemirna na dojkama, trza se, odguruje, navlači bradavicu, okreće glavicu lijevo - desno, zagnjuruje glavicu u dojku, izbacuje bradavicu iz usta da bi odmah zatim ponovo primila bradavicu. Što bi mogao biti uzrok tome?

    Ja se još uvijek izdajam, nastojim to učiniti odmah poslije podoja da ispraznim dojke, ali često mi to ne uspijeva jer ne mogu odmah poslije dojenja ostaviti bebicu i otići se izdajati. Moj problem s izdajanjem je taj što to jako dugo traje, po pola sata i više. Prije nego što sam se vratila dojenju, izdojila bih 60 - 80 ml svaka 2 - 2,5 sata, a sad mlijeka imam malo više, ali nije to kao kod mojih prijateljica, prisloniti izdajalicu na dojku i pumpati 10-ak min - ja moram stiskati dojku sa svih strana, jer ako samo prislonim izdajalicu i tako pumpam, krenu dva - tri mlaza u početku i poslije ništa.

    Zašto?

    Jel ja možda imam problem s protokom mlijeka? Jel bebici zato tako teško sisati pa se umori i zaspe? Ona sad ima skoro 2 mjeseca i 5 kg, mislim da je dovoljno ojačala za sisanje.

    Još jedan problem je soor.

    Primijetila sam još dok sam bila samo na izdajanju da su mi bradavice bijele, ali nisam osjećala nikakve bolove. Zadnja 3 tjedna osjećam oštro žarenje poslije podoja i izdoja, a bradavice me peku tijekom dojenja. Bebica nema bijele naslage na jeziku, ali mljacka dok doji. Mažem se Rojazolom već 3 tjedna nekoliko puta na dan, ali stanje se ne popravlja.

    Joooj, toliko problema...

    Drago mi je jedino što bebica nije niti jedan dan bila bez mojega mlijeka, ali polako počinjem gubiti nadu u uspješnu uspostavu dojenja.

    Najgore je to što se grozim svakog podoja jer otkad sam rodila nijedan podoj mi nije bio bezbolan. U podojima ne uživam, samo čekam da prođu, i zbog toga imam strašan osjećaj krivnje i grižnje savjesti.

    Kako da pomognem sebi i bebici?

    Kakve su šanse da ona počne aktivnije sisati? Sad ima već 5 kg i skoro 2 mjeseca.

    Zašto se zadnjih dana tako nemirno ponaša na dojkama? Djeluje mi kao da joj nešto ne paše, ali i dalje želi bradavicu u ustima?

    Zašto mi treba tako dugo da se izdojim i zašto moram ulagati toliki napor u izdajanje? Moje frendice gledaju tv dok se izdajaju i za 10 min izdoje 100 ml. Ja moram stiskati dojku sa svih strana i stalno gledati u izdajalicu da vidim kad da prestanem s određenom kompresijom i krenem s drugom? Jel problem u protoku mlijeka? Kako to mogu saznati? Sljedeći tjedan idem na pregled kod ginekologa, a usput ću obavit i uzv dojki - trebam li na nešto posebno obratiti pažnju?

    Što da radim sa soorom koji ne prolazi ni nakon tri tjedna Rojazola?

    Hoću li izgubiti mlijeko (ili smanjiti količinu) ako bebica posiše npr. 40 ml, a ja se ne izdojim poslije toga?

    Eto, na kraju ipak ispao dugačak post

    Molim vas za savjete, osjećam se totalno jadno, sve bih učinila da uspostavimo dojenje i riješimo se ad-a i tog manijakalnog izdajanja. (AD sad čini 10-ak posto dnevnog unosa.)

    Molim vas za savjete i unaprijed hvala svima na odgovorima

  16. #16
    saf avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    642

    Početno

    kukumka uporna si i na tome čestitke. Ja sam se isto borila sa ragadama i znam kako ti je. Moj bebač ima mjesec dana i još su mi bolni podoji, mislim zbog krivog hvata, pa provjeri jel tvoja curka dobro ulovi cicu. Kad razvlači i nateže bradavicu digni ju možda mora podrignuti, a i ne traže samo cicu radi hrane nego i radi utjehe i jednostavno vole biti blizu moj visi stalno na cicki.Kaj se soora tiče mislim da bi ti nakon 3 tj. terapije bar malo bolje bilo, ja sam isto mislila da imam soor zbog bolnih bradavica,pa je ispalo da nemam.Nadam se da sam ti malo pomogla i da će ti se skoro javiti savjetnice

  17. #17
    Osoblje foruma Mimah avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    1,506

    Početno

    Čestitam na bebici i dobrodošla na forum!

    Koliko malena piški i kaka? 10-ak % AD-a kažeš, koliko bi to bilo mililitara i kada dobije AD? Pokušaj malo opisati kako izgledaju podoji i dohrana.

    Btw, ja ne kužim kako svugdje piše da ragade prođu za 2 - 3 dana, jer ja sam se mazala s Purelanom i hodala non-stop u toplesu doma i trebalo mi je punih 20 dana da mi prođu krastice, s tim da sam tijekom tih 20 dana samo izdajala, nisam dojila.
    Ragade prođu za 2-3 dana ako se položaj na dojci popravio, a izdajalica također može oštetiti bradavice tako da je zbog toga vjerojatno oporavak duže trajao.

    Nabavili smo digitalnu vagu i koristimo je zadnja 3 tjedna. Beba prosječno povuče 40-ak ml, često samo 15 ili 20, a jednom je povukla čak 70.
    Važeš nakon svakog podoja? Razumijem da se bojiš, ali to bi te moglo obeshrabriti, pogotovo kad povuče manje. A normalno je da nije svaki obrok količinski isti. Osim toga, ti znaš koliku količinu je popila, no ne jeli došla do zadnjeg, masnijeg, kaloričnijeg mlijeka od kojeg napreduje. Zbog toga se ne savjetuje baš to vaganje, ali ako moraš, onda zbrajaj koliko je popila u 24 sata.

    Zadnja 2 dana je postala jako nemirna na dojkama, trza se, odguruje, navlači bradavicu, okreće glavicu lijevo - desno, zagnjuruje glavicu u dojku, izbacuje bradavicu iz usta da bi odmah zatim ponovo primila bradavicu. Što bi mogao biti uzrok tome?
    Često to djeca rade, možda im smeta spori tok mlijeka, a možda prebrzi, a možda nešto treće. Pokušaj je podići da podrigne i da se malo umiri pa je opet stavi na dojku. I nemoj puno brinuti oko toga.

    a sad mlijeka imam malo više, ali nije to kao kod mojih prijateljica, prisloniti izdajalicu na dojku i pumpati 10-ak min - ja moram stiskati dojku sa svih strana, jer ako samo prislonim izdajalicu i tako pumpam, krenu dva - tri mlaza u početku i poslije ništa.

    Zašto?

    Jel ja možda imam problem s protokom mlijeka? Jel bebici zato tako teško sisati pa se umori i zaspe?
    Nemoj se uspoređivati s prijateljicama. Svakoj izdajanje ide drugačije, nekima kao od šale, nekima nikako.A mlijeka ima jednako. Pokušaj se opustiti, misli na bebu, slušaj glazbu, što god te opušta. Ositocin je hormon koji je zadužen za oslobađanje mlijeka u mliječne kanaliće, a on se ne voli lučiti ako smo preplašeni, pod stresom, ako nam je hladno, neugodno i sl. Pomogni mu da se izluči tako što ćeš se opustiti.

    Ako nema drugih problema, dijete je sad sigurno dovoljno jako za sisanje.

    Primijetila sam još dok sam bila samo na izdajanju da su mi bradavice bijele, ali nisam osjećala nikakve bolove. Zadnja 3 tjedna osjećam oštro žarenje poslije podoja i izdoja, a bradavice me peku tijekom dojenja. Bebica nema bijele naslage na jeziku, ali mljacka dok doji. Mažem se Rojazolom već 3 tjedna nekoliko puta na dan, ali stanje se ne popravlja.
    Kod soora bradavice i dojke obično bole i između podoja, a bijele bradavice mogu biti i znak nepravilnog položaja. Moguće je da ti izdajalica stvarno oštećuje bradavice pa ti je zato trajalo toliko da zacijele ragade, a ako malena dobija AD na bocu, moguće je da je došlo do konfuzije bradavice pa bi dojku sisala kao dudu, a to onda nije dobro. I zato Rojazol ne pomaže jer možda nije stvar u gljivicama, nego u položaju.

    Dijete treba bradavicu i što veći donji dio areole imati duboko u ustima. Kad jako otvori usta, bradavicu malo usmjeri gore, prema gornjem nepcu i primakni je sebi, nježno, ali čvrsto. Usnice joj trebaju biti izvrnute, osobito donja, ponekad se i jezik može vidjeti ispod dojke. Nosić i bradica trebaju biti nekoliko milimetara udaljeni od dojke. Cijelo njeno tijelo treba biti okrenuto prema tebi, ako dojite u ležećem položaju ili položaju kolijevke- uho, rame i bedro trebaju biti u ustoj liniji.
    Ja bih rekla da malena ne hvata pravilno dojku i zbog toga ne uspije izazvati refleks otpuštanja mlijeka pa je slabi tok uspava. Vjerojatno da mlijeko malo življe poteče, gutala bi nešto duže. Čuješ li ti nju da guta, miču li joj se uši i područje sljepoočnica? Što napraviš kad ti se čini da je ispraznila dojku? Radiš li kompresije?

    Mlijeko ne možeš izgubiti,ono će se stvarati onoliko koliko ga se troši. Dojenje je svakako efikasnije od izdajanja, djeca više mogu izvući i tvoje tijelo bolje reagira na topla i nježna djejetova usta nego na izdajalicu.

    Hajde odgovori na ova pitanja pa da vidimo u kojem smjeru dalje. I slobodno zovi SOS, brže ćeš doći do odgovora.

  18. #18
    Osoblje foruma Mimah avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    1,506

    Početno

    Koliko podoja imate u 24 sata? Koristite li dudu varalicu? Dojite na zahtjev ili po rasporedu?

    Jesi li gledala DVD Mliječna staza?

  19. #19

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    41

    Početno

    Drage mame, hvala na odgovorima i na dobrodošlici

    Evo da odgovorim na pitanja:

    Curica tijekom dana ima 8 - 9 obroka od kojih su 4 - 5 podoji, a ostali su iz bocice. Budući da je važem prije i poslije svakog podoja, ako vidim da je posisala malo, ja se nakon tog podoja izdojim pa joj to mlijeko poslije dam na bočicu.
    Prije sam je hranila po rasporedu jer su nam u Vinogradskoj rekli neka je hranim svaka 3 sata, noću da mogu i svaka 4, ali otkad sam je vratila na dojku (prije cca 3 tjedna) počela sam polako napuštati taj način hranjenja i sad joj nudim dojku i češće. Noću je hranim ako se probudi, a ako ne, ne dam da prođe više od 5 sati od zadnjeg hranjenja.

    Znam da je vaganje prije i poslije svakog podoja pomalo opsesivno, ali nekako bih htjela znati koliko dnevno unese, pogotovo zato što smo imali tu situaciju s nenapredovanjem jer je premalo dobivala iz dojke tijekom prva 2 tjedna.

    Formulu sam joj davala da bih nadopunila obrok, recimo ako je iz dojke popila premalo, ili ako nisam imala dosta izdojenog mlijeka, ja bih taj obrok nadopunila ad-om tak da ukupan obrok bude oko 80 - 90 ml (to mi je rekla patronažna da bi obrok trebao biti otprilike toliki), npr., 60 ml izdojeno i 30 ml ad.
    Bilo je noćnih obroka koji su bili samo ad jer sam htjela odspavati pa se nisam prethodno izdojila.

    Varalicu smo koristili, ali ona je više ne želi otkad smo prije 3 tjedna ponovo uveli dojku. Izbacila je varalicu i počela sisati prstiće.
    Ako joj sad dam varalicu, odmah je ispljune, čak i ako jako plače. Prije bi je grčevito primala za vrijeme jakog plača, ali sad je više uopće ne želi.

    Pelena ima 3 - 5 ukakanih i nešto više mokrih.

    E sad...

    Jučer joj uopće nisam dala ad jer je popila dosta mojega mlijeka, ukupno 750 ml, što dojenjem, što na bočicu (inače dnevno unese 650 - 750 ml).
    Danas isto još nije dobila ad. Ali danas je imala samo 1 stolicu koja je bila dosta vodena i bez zrnatog sadžaja
    Zašto sad to?
    Jel razlog što nije dobila ad?
    Ionako ga je pila samo 100 - 200 ml na dan, nisam mislila da je strašno ako ga tako ukinem.

    Može biti da mi je izdajalica počela štetiti
    Ja sam jako pojačala tempo izdajanja, a takva učestalost + dugotrajnost izdajanja sigurno da nisu dobri.
    U zadnje vrijeme sam primijetila da mi vakuum uvlači i areolu u onu tubicu, a prije je uvlačio samo bradavicu.
    Probala sam se izdajati ručno ali ne uspijem tako skoro ništa izdojiti, a i dosta mi to neuredno ide jer mi mlijeko kapa i curi niz dojku i niz prste ispod bradavice i općenito mi to ručno izdajanje nije nikako praktično.

    Nisam spremna prestati se izdajati, pogotovo zbog noćnih hranjenja koja mi je zgodnije dati na bočicu da se poštedim boli u gluho doba noći.

    Što se tiče bolova u dojkama, mogu ih podijeliti na 3 tipa:
    1. Bol u bradavicama nakon podoja/izdoja kad mi bradavice pobijele. Ta bol je oštra, žareća i pulsirajuća i mislim da je to soor.
    2. Bol tijekom podoja koju osjetim u areolama. Ta bol je isto oštra, a osjećam je iznutra, unutar areole, kao da mi curica žvače areolu dok sisa. Mislim da je tome uzrok izdajanje, zato što mi se i areole u zadnje vrijeme uvlače u onu tubicu u izdajalici. Mislim da sam ih tako ozlijedila.
    Joj, šta sam napravila? A samo sam htjela spriječiti gubitak mlijeka zbog malih posisanih količina.
    Danas je dojenje na lijevoj dojci neizdrživo upravo zbog te boli. Jedva sam se suzdržavala da ne vrištim. Ne znam jel u pitanju položaj, već sve znam o tome, nema teksta koji nisam pročitala ni filmića na youtubeu koji nisam pogledala vezano uz ploložaj. Uostalom, jutros mi je posisala čak 80 ml samo iz te dojke, pa da pretpostavljam da je položaj ok.
    3. Bol u dojci zbog jakoh kompresija tijekom izdajanja. Ta bol je najslabija i rijetko je osjetim.

    Uf... mislim da je to to. Ako sam što zaboravilam navesti, dopisat ću kasnije.

    Ah, da, bilo je pitanje kako znam jel povuče zadnje, najmasnije mlijeko. Pa ja sam mislila da su ona zrnca u stolici upravo od te masnoće, zato me brine ova stolica bez zrnaca.
    I da - radim kompresije tijekom podoja.

    Odoh sad, beba se budi, vrijeme je za papati!

    Drž'te mi palčeve da ne boli previše

    I hvala još jednom!

  20. #20

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    41

    Početno

    Drage mame, hvala na odgovorima i na dobrodošlici

    Evo da odgovorim na pitanja:

    Curica tijekom dana ima 8 - 9 obroka od kojih su 4 - 5 podoji, a ostali su iz bocice. Budući da je važem prije i poslije svakog podoja, ako vidim da je posisala malo, ja se nakon tog podoja izdojim pa joj to mlijeko poslije dam na bočicu.
    Prije sam je hranila po rasporedu jer su nam u Vinogradskoj rekli neka je hranim svaka 3 sata, noću da mogu i svaka 4, ali otkad sam je vratila na dojku (prije cca 3 tjedna) počela sam polako napuštati taj način hranjenja i sad joj nudim dojku i češće. Noću je hranim ako se probudi, a ako ne, ne dam da prođe više od 5 sati od zadnjeg hranjenja.

    Znam da je vaganje prije i poslije svakog podoja pomalo opsesivno, ali nekako bih htjela znati koliko dnevno unese, pogotovo zato što smo imali tu situaciju s nenapredovanjem jer je premalo dobivala iz dojke tijekom prva 2 tjedna.

    Formulu sam joj davala da bih nadopunila obrok, recimo ako je iz dojke popila premalo, ili ako nisam imala dosta izdojenog mlijeka, ja bih taj obrok nadopunila ad-om tak da ukupan obrok bude oko 80 - 90 ml (to mi je rekla patronažna da bi obrok trebao biti otprilike toliki), npr., 60 ml izdojeno i 30 ml ad.
    Bilo je noćnih obroka koji su bili samo ad jer sam htjela odspavati pa se nisam prethodno izdojila.

    Varalicu smo koristili, ali ona je više ne želi otkad smo prije 3 tjedna ponovo uveli dojku. Izbacila je varalicu i počela sisati prstiće.
    Ako joj sad dam varalicu, odmah je ispljune, čak i ako jako plače. Prije bi je grčevito primala za vrijeme jakog plača, ali sad je više uopće ne želi.

    Pelena ima 3 - 5 ukakanih i nešto više mokrih.

    E sad...

    Jučer joj uopće nisam dala ad jer je popila dosta mojega mlijeka, ukupno 750 ml, što dojenjem, što na bočicu (inače dnevno unese 650 - 750 ml).
    Danas isto još nije dobila ad. Ali danas je imala samo 1 stolicu koja je bila dosta vodena i bez zrnatog sadžaja
    Zašto sad to?
    Jel razlog što nije dobila ad?
    Ionako ga je pila samo 100 - 200 ml na dan, nisam mislila da je strašno ako ga tako ukinem.

    Može biti da mi je izdajalica počela štetiti
    Ja sam jako pojačala tempo izdajanja, a takva učestalost + dugotrajnost izdajanja sigurno da nisu dobri.
    U zadnje vrijeme sam primijetila da mi vakuum uvlači i areolu u onu tubicu, a prije je uvlačio samo bradavicu.
    Probala sam se izdajati ručno ali ne uspijem tako skoro ništa izdojiti, a i dosta mi to neuredno ide jer mi mlijeko kapa i curi niz dojku i niz prste ispod bradavice i općenito mi to ručno izdajanje nije nikako praktično.

    Nisam spremna prestati se izdajati, pogotovo zbog noćnih hranjenja koja mi je zgodnije dati na bočicu da se poštedim boli u gluho doba noći.

    Što se tiče bolova u dojkama, mogu ih podijeliti na 3 tipa:
    1. Bol u bradavicama nakon podoja/izdoja kad mi bradavice pobijele. Ta bol je oštra, žareća i pulsirajuća i mislim da je to soor.
    2. Bol tijekom podoja koju osjetim u areolama. Ta bol je isto oštra, a osjećam je iznutra, unutar areole, kao da mi curica žvače areolu dok sisa. Mislim da je tome uzrok izdajanje, zato što mi se i areole u zadnje vrijeme uvlače u onu tubicu u izdajalici. Mislim da sam ih tako ozlijedila.
    Joj, šta sam napravila? A samo sam htjela spriječiti gubitak mlijeka zbog malih posisanih količina.
    Danas je dojenje na lijevoj dojci neizdrživo upravo zbog te boli. Jedva sam se suzdržavala da ne vrištim. Ne znam jel u pitanju položaj, već sve znam o tome, nema teksta koji nisam pročitala ni filmića na youtubeu koji nisam pogledala vezano uz ploložaj. Uostalom, jutros mi je posisala čak 80 ml samo iz te dojke, pa da pretpostavljam da je položaj ok.
    3. Bol u dojci zbog jakoh kompresija tijekom izdajanja. Ta bol je najslabija i rijetko je osjetim.

    Uf... mislim da je to to. Ako sam što zaboravilam navesti, dopisat ću kasnije.

    Ah, da, bilo je pitanje kako znam jel povuče zadnje, najmasnije mlijeko. Pa ja sam mislila da su ona zrnca u stolici upravo od te masnoće, zato me brine ova stolica bez zrnaca.
    I da - radim kompresije tijekom podoja.

    Odoh sad, beba se budi, vrijeme je za papati!

    Drž'te mi palčeve da ne boli previše

    I hvala još jednom!

  21. #21
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    ja samo želim duboko se nakloniti svakoj mami koja se izdaja

  22. #22
    Osoblje foruma Mimah avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    1,506

    Početno

    Nemoj joj ukidati AD odjednom. Onoliko AD-a koliko si davala, toliko se manje proizvelo u tvojim grudima, a proizvodnja se ne može tako brzo povećati.

    Ukida se 10 ml dnevno po obroku ili 30 ml svaka 3 dana. Znači, daš joj da doji, podrigne, vrati je opet na istu dojku ili stavi na drugu ako joj iz prve već sporije ide pa je uspava. Nakon toga ponudiš AD, svaki dan 10 ml manje. Moguće je da će ona i sama smanjivati količinu AD-a kako bude više tvojeg mlijeka pila. Prati pelene!- 3-4 pokakane ili 1 obilnija, 5-6 mokrih (7-8 platnenih). Za sada pusti konzistenciju stolice, svakakve mogu biti, ovisno o onome što ti jedeš. Ako su zelenkaset i eksplozivne, to može značiti da dobije previše prednjeg, vodenastog mlijeka. Pazi da isti dojku nudiš unutar 2-3 sata.

    Što se boli tiče- pravilan položaj je ključan! Kod svakog podoja provjeri da je pravilno uhvatila i opusti se. Znam da nije lako kad boli, ali tako ćeš potaknuti mlijeko da teče i da se malena najede.

    Što se soora tiče- važno je i da iz svoje prehrane izbaciš sve čime se gljivice hrane- slatko i kvasac (kruh i sl.) Pojačaj jogurte i acidofile. Redovito mijenjaj jastučiće ako ih koristiš, ne dozvoli gljivicama da budu na vlažnom, toplom i slatkom (tvoje mlijeko je slatko) jer je to dušu dalo za njihovo razmnožavanje. Neke žene znaju ispirati dojke u otopini octa ili sode bikarbone. Redovito peri sve što dolazi u dodir s tvojim dojkama i djetetovim ustima i guzom. Ako i nemaš soor, nego je bol zbog lošeg položaja, ovo ne može škoditi.

    Što se tiče boli zbog kompresija, budi nježnija. Ne treba to krvnički stiskati. Kad vidiš da je malena stala s gutanjem, stisni (ali ne toliko da poplavi dojka) dok ne počne opet gutati. Kad ona stane, ti opet stisni.

    Zašto se izdajaš pa daješ izdojeno na bočicu? Ne bi li bilo jednostavnije da ona to sve popije iz dojke? Izdajalica ti dodatno nadražuje osjetljivu bradavicu, pokušaj je ne koristiti. Izdajanje, pa i ručno, se može naučiti. U početku može biti nezgodnije, ali dugoročno je puno nježnije. Ako se već trebaš izdajati, bolje pokušaj tako, ima filmića na internetu, a mogu ti i ja opisati.

    S dojenjem nikako ne ide sat! Ni kada je vrijeme za hranjenje ni koliko dijete treba na dojci biti- ništa to ne pitamo sat nego dijete. Prati znakove rane gladi- meškoljenje, protezanje, stavljanje ručica u usta, brzo pomicanje očiju (kad spavaju) i daj joj jesti. Plač je kasni znak gladi. Ako je malena uspavana, razbuđuj je (povlačenje za ručice, prstiće, vlažna krpica, kontakt očima, razgovor, presvlačenje...) i potiči da jede pazeći pritom da bar 2-3 minute aktivno guta, uzalud ako je ona 45 minuta na dojci, a ne proguta ništa ili jako malo mlijeka.

    Mislim da nisi gore napisala- jesi li gledala DVD?

  23. #23

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    41

    Početno

    Mimah, neizmjerno ti hvala na iscrpnom odgovoru

    nisam pogledala dvd gdje ga mogu nabavit?

    ne kužim ovaj prvi dio tvojega odgovora.
    u kojem trenutku da podignem bebu da podrigne?
    ona se gotovo nikad sama ne skida s dojke.
    ako se sama skine, onda valjda nema ili ne može više ništa povuć pa bih je trebala prebacit na drugu.
    a ako zaspe, valjda je to zato što se umorila pa bih je opet trebala prebacit na drugu.
    i ja ne znam/ne osjećam kako mlijeko teče

    zašto se uz dojenje još i izdajam?
    zato što su količine koje izdojim veće od količina koje ona posiše, bojim se da će mi se smanjiti količina mlijeka...

    tko mi može dijagnosticirati soor? kome da se obratim za pregled dojki? općoj praksi ili gin?
    čini se da je pitanje soora siva zona o kojoj nitko ne zna puno, čak piše da ga se ne može dijagnosticirati nikakvom pretragom? svašta... a rojazol mi ništa ne pomaže.

    samo se želim riješiti ove boli, to me ubija, dođe mi da tijekom podoja vrištim, da lupam nogama o pod, a beba se na dojci zadržava unedogled, tu i tamo nešto proguta, a čim stavim prst da izvučem bradavicu, ona stisne usta i nastavi sisati (ne i gutati, sisa na prazno).

    ne mogu više izdržati bol, sad je postala gotovo konstantna, boli stalno, i za vrijeme i između podoja, areole su mi strašno bolne i osjetljive na dodir i imam osjećaj kao da mi je oštećeno tkivo ispod areola i bradavica, tijekom sisanja me boli dio areole ispod bebinih desni, kao da beba grize, i boli me iznutra, tkivo ispod bradavice i areole. bojim se svakog podoja i stalno sam u grču, ne mogu se opustit jer me jako boli i stalno strepim od njenog nemira na dojci jer me tako dodatno povrijedi.

    u ova dva mjeseca otkako sam rodila nisam imala niti jedan bezbolan podoj.
    prvo sam se skoro mjesec dana borila s ragadama, a sad ovo. istraumatizirana sam, a ne želim odustat od dojenja.

    što da radim? na izmaku snaga sam...

    što ako bol ne dolazi zbog lošeg položaja nego zbog nekakve ozljede ili infekcije?
    jer bol osjećam i kad ne dojim, boli/peče me stalno.
    kad mi je doma došla ibclc savjetnica, rekla mi je da sam položaj svladala i ja joj vjerujem, znam sve već napamet.

    jako mi je teško staviti bebi bradavicu u usta jer ona jako slabo zine (to sam zeznula s bočicom, trebala sam joj dudom dodirivat gornju usnicu i čekat da otvori usta, ali nisam se tad toga sjetila).
    uvijek, ali ama baš uvijek joj moram izvrnuti donju usnu prema van, i to više puta tijekom podoja. ona čak ni bočicu nije svaki put primala s izvrnutom usnicom.
    kako podoj odmiče, ona sve više stišće usta (kao da ih zatvara) i izvrće donju usnicu prema unutra...

    ja tijekom podoja ne osjećam da mlijeko teče, ne znam, jednostavno ne mogu prepoznati taj osjećaj.
    osjećam samo da me boli, nekad me zagolica, u posljednje vrijeme čak i lagano zasvrbi, ali ne prepoznajem osjećaj tečenja mlijeka ili izvlačenja mlijeka iz dojke. to čak ni s izdajalicom (a izdajanje mi je bezbolno) nisam osjetila.

    čujem da guta, vidim pomicanje sljepoočnice i ušiju, ali to je tako rijetko...

    ok, s dojenjem ne ide sat, ali nekako moram prekinuti podoj jer ona neće.
    a čak i kad se tijekom nemira skine s bradavice, već sljedeće sekunde je ponovo grabi ustima, tako da što se nje tiče - dojenje ne prestaje...

    kompresija je potakne na sisanje, ali na prazno, ne guta. zar je ni tad ne smijem skinuti? zar ni tad ne smijem ograničiti trajanje podoja?

    a sad je vrijeme da opet podojim bebicu

    do sljedećeg posta...

  24. #24

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    41

    Početno

    evo upravo odgledala Mliječnu stazu

    htjela bih da ga pogleda moja i mama koja je totalno neprijateljski nastrojena prema mojoj namjeri da dojim
    ona nije dojila ni mene ni moju sestru, uvjerena da je njeno mlijeko preslabo i sad misli da ja izmišljam neke alternativne stilove života i mučim dijete kojem dojenje očito ne ide...
    jučer je baš bila kod mene i stalno me tjerala da stavim bebu spavati, a beba bila jako živahna i dobre volje, stalno se smiješila i veselo vriskala.
    a mama mi govori kak smo moja sestra i ja od ad-a cijeli dan lijepo spavale, grrrrrr...

    al koliko god mi je bilo gušt gledati film, ja tu nisam saznala ništa novo
    pa već sam magistrirala na svemu iznesenom u filmu!
    ali kako, kako, kako da se riješim bolnih podoja ako nije problem u položaju nego u bebinom sisanju koje sam ja pokvarila dajući joj bočicu????

    a u međuvremenu sam zaradila nekakav plik/žulj na lijevoj bradavici, ona bobica/pupoljčić mi je velik i proziran i luđački peče tijekom dojenja, dođe mi da odustanem od svega.
    ne može, ne može i ne može bit položaj, od areole se ne vidi ni "a", ja nemam tak velike areole i mogu postići da se uopće ne vide kad beba primi bradavicu u usta.
    i eto, nakon 2 mjeseca dojenja sad mi je bebica napravila bolni plik!

    ima li nade za nas? ja ne mogu ovako još dugo, pribojavam se vlastite bebe, to nije normalno

  25. #25
    Osoblje foruma Mimah avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    1,506

    Početno

    Ja bih ipak rekla da je stvar u položaju. Kažeš da je savjetnica rekla da je ok, ali ti joj ipak stalno trebaš izvrtati usnicu vani. Moguće da ona stvarno ok uhvati, ali je nešto priječi da taj dobar položaj zadrži tijekom cijelog podoja.

    Jesu li ti dojke velike? Pridržavaš li joj da joj ne 'ispadne'?

    Idi općoj praksi pa neka te tamo upute ako znaju gdje bolje dijagnosticirati soor. Pokušavaš li s prehranom kako sam gore napisala? Ispireš li dojke otopinom octa/ sode? Tretiraš i sebe i dijete? Pereš li sve što dolazi u dodir s tvojim dojkama, bebinim ustima i guzom? Te gljivice su otporne, ubija ih visoka temperatura i mogu dugo preživjeti neaktivne i aktivirati se u dodiru sa slinom pa se ponovno namnožiti i uzrokovati probleme.

    Ona ti je možda stalno na dojci jer se nikako ne najede jer loše hvata. Ima djece koja hoće stalno biti na dojci, zbog utjehe i maženja. I to nije problem ako u isto vrijeme majčine dojke nisu ranjenje. Tvoje jesu i to treba riješiti.

    Refleks otpuštanja mlijeka ne osjete sve žene, to je ok. Ono po čemu možeš znati da mlijeko teče je da dijete guta, ponekad i na drugoj dojci počinje curkati mlijeko.

    Pokušaj je staviti na dojku, neka vuče koliko želi, ali da guta. Kad stane, napravi koju kompresiju. Kad opet stane s gutanjem podigni je da podrigne ili nešto da se razbudi. Opet je vrati na dojku da guta. Ako ti se čini da je sve popila, stavi je na drugu i opet neka guta. Pokušaj je pšogladiti s donje strane brade, kod grla, to ih neka zna potaknuti da gutnu.
    Pazi na dobar položaj pri tome. Ako ne valja, nježno (prst u kut bebinih usnica) izvadi bradavicu i namjestite se ponovno.

    Inače je ona ok? Ima razdoblja budnosti, guguće, smješka se? Kako ste se sad organizirali s AD-om?

    Napisala si gore, a zaboravila sam istaknuti- bilo bi dobro da imate bar jedan noćni podoj ili izdajanje jer će to potaknuti veću produkciju mlijeka.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    41

    Početno

    Mimah, HVALA TI, HVALA, HVALA što se toliko trudiš pomoći mi.

    Ok, ja prihvaćam da možda još uvijek griješim u položaju. Kad je stavljam na dojku stvarno pazim na svaku sitnicu, ali s obzirom na to da mi je sve to tako traumatično i bolno i da sam tijekom podoja u grču, vrlo je moguće da položaj ipak ne štima.
    Čula sam se ponovo sa savjetnicom, ona je sad na moru, ali kad se vrati doći će mi opet doma da odradi samnom još jedan podoj.

    Raspitati ću se i za ove kvartovske grupe za potporu dojenju, sad su godišnji pa je pauza, al u rujnu će opet krenut sastanci pa ću se priključit najbližoj grupi.
    Jel to uopće za mene il sam ja zabrijala? Jel mogu tamo doć mame zajedno s bebama?

    Dojke mi nisu velike, inače nosim košaricu B, osim što sam si grudnjake za dojenje uzela C jer mi sad bolje odgovara veća košarica.
    Dojku pridržavam tijekom cijelog podoja jer moram radit kompresije.

    Btw, onaj bijeli plik koji sam spominjala je blister, prvi put sam za njega čula jučer gledajući Mliječnu stazu. Pročitala sam tekst o blisteru na Rodinoj stranici pa ću postupiti prema uputama

    Sutra ću nazvat dr. op. prakse i pitat je jel da dođem k njoj vezano uz soor i blister, il da se obratim nekom drugom.
    Prehrana je ok, nisam ljubitelj slatkog, jedino jedem voće, pogotovo sad lubenice - jel da izbacim voće?
    Kruh integralni, prekjučer integralna tjestenina, ispekla pizzu prošli tjedan - da i to maknem iz prehrane?
    Za doručak jedem rižine pahuljice i cornfalkes s jogurtom, ne jedem zobene jer imaju glutena - u posljednje vrijeme se puno priča o celijakiji pa nastojim ne jesti previše žitarica s glutenom jer ne znam kak će malecka reagirat, zato doručkujem rižine i kukuruzne pahuljice jer one ne sadrže gluten.
    Al eto, ipak pojedem integralni kruh i tjesteninu...

    Ja sam već dva mjeseca doma u toplesu, prvo zbog ragada, a sad zbog soora, da mi se ne obriše Purelan/Rojazol. Kad idem van il kad mi netko dođe, ispod grudnjaka stavim jednokratne jastučiće, tak da zapravo nemam što oprati, a da je bilo u doticaju s dojkom.
    Bebina usta su u doticaju s mojom dojkom i bočicom koju, naravno, redovito perem i dezinficiram. Dudu varalicu već tjednima odbija. Dobro, siše prstiće, al i ručice joj redovito perem i povremeno obrišem fiziološkom. S njenom guzom su u kontaktu jedino jednokratne pelene i krpice za brisanje, pa tu isto nemam što oprati.

    Mlijeko mi nikad ne curka dok dojim na drugoj dojci. Svega par puta je samo stidljivo izvirila mala kapljica

    Nisam koristila otopinu octa/sode jer imam taj Rojazol, pa si nekak mislim, ipak je R ciljani lijek za soor, držim se njega...
    Bebu ne tretiram Rojazolom, mailala sam taj problem pedijatrici (i ona je sad na moru) i rekla mi je da se ja samo mažem Rojazolom i aloe verom, a bebi još da ne dajem dok je ona ne pogleda. Termin za kontrolu nam je sljedeći petak. Bed mi je davat R bebici jer mi ga zapravo još nitko nije potvrdio, ja sam si ga sama dijagnosticirala čitajući o njemu, a Rojazol mi moja dr. poslala na knjižicu nakon što sam je zamolila telefonom, pa sam ga samo pokupila u ljekarni.

    Beba je inače ok, vedra je i vesela, guguče, voli se družiti. Naravno da ima razdoblja nervoze, al inače sve super
    Jedino što često jeca u snu, to me malo plaši, ne znam jel to uobičajeno kod beba il ukazuje na neki problem.
    Kad zaplače i ja joj ponudim dojku, uvijek je prihvaća, čak i kad nije gladna jer je maloprije jela. Onda se na dojci smiri i zaspi.

    A situacija s AD-om... hm...
    Pa ja nisam davala AD strogo planski. U razdoblju dok nisam dojila nego se samo izdajala, dala bih ga onoliko koliko mi je falilo izdojenog, a to nije svaki put bilo isto jer nisam svaki dan bila jednako disciplinirana oko izdajanja. Rekli su mi koliko bi beba trebala dnevno unijeti mililitara i ja sam samo pazila da dobije tu količinu, a to je ovisilo o tome koliko sam taj dan izdojila. U početku je AD-a bilo malo više od pola, pa se to polako smanjivalo, al nikad nisam obraćala previše pažnje na mililitre, jedan dan bi popila 250 ml AD-a, drugi dan 90, a treći npr. 120...

    U zadnja 4 dana samo je jednom dobila AD, i to 70 ml koje smo ponijeli u šetnju jer se nisam bila unaprijed izdojila. Žao mi joj je davat AD kad ja imam dovoljno mlijeka za njezine dnevne potrebe.

    Situacija sinoć: Bebica se budi gladna u 2 iza ponoći, plače, ja je stavljam na dojku, ona ubrzo padne u san, brljavi na dojci, sisa u prazno, bez gutljaja, ja je pokušavam razbudit, radim kompresije, a to funkcionira ovak: ja napravim jednu kompresiju, ona uzvrati jednim gutljajem. Dižem je da podrigne, ona je u polusnu, malo je nosam, ona se razbudi, vraćam je na dojku, opet ista stvar - spava, kompresija, gutljaj, kompresija, gutljaj. Onda je duboko zaspala i ja sam je stavila na vagu i vidjela da je popapala samo 35 ml. To je sve trajalo nekih pola sata. Vratila sam je u krevetić i otišla se izdajati. Izdojila sam 130 ml i ponudila joj bočicu. Spremno ju je prihvatila i popila 100 ml, više nije htjela. Podrignula je, vratila sam je u krevetić i ona je nastavila spavati.

    Bočicu koristim uglavnom za ta noćna hranjenja jer njoj je i danju teško izvlačit mlijeko iz dojke, a kamoli noću.

    Što inače spada pod noćni podoj/izdajanje? Negdje sam pročitala da je to od 3 u noći do 8 ujutro. To mi je malo bezveze jer je po meni i dojenje u 1 ili 2 u noći također noćni podoj. Dok mi, recimo, 8 ujutro nikak ne spada pod noć.

    Ja se inače izdojim oko ponoći, +/- jedan sat, i onda joj to mlijeko ponudim kad se probudi tijekom noći, a sljedeće hranjenje već bude ujutro i onda je dojim. Npr. podojim je oko 22h, onda dam izdojeno na bočicu oko 2h i opet dojim u 6h.
    Jel to ok?

  27. #27
    Osoblje foruma Mimah avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    1,506

    Početno

    Najprije isprike, kako ti se postovi još trebaju odobravati, nisam vidjela onog gdje si pisala o maminom neodobravanju pa je ispalo da nakon njega ja opet drvim po položaju. Super je onda što se toliko trudiš kad ti mama nije potpora!

    Soor su gljivice koje se pretjerano namnože pa uzrokuju infekciju i treba tretirati i sebe i dijete. Ako dijete u ustima ima infekciju (čiji se simptomi ne moraju vidjeti), ona je tebi dojenjem može prenijeti. Tako da se uzalud mažeš, ako ne tretiraš i dijete. Rekla si da sutra ideš kod dr. pa porazgovaraj malo o tome jer bojim se da ovako neće ni proći.

    Malenoj je jezik ok? Pogledaj joj ga da isključimo skraćeni frenulum http://www.roda.hr/article/read/skraceni-frenulum.

    Ajde nadam se da smo ipak uočili problem- soor ne prolazi jer ne tretiraš dijete. Kad je, u dogovoru s liječnikom, počneš tretirati, trebalo bi biti lakše kroz 2-3 dana.

    Javi se i drži se! Kad bol prođe, bit će lakše!

  28. #28

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    41

    Početno

    evo mene s apdejtom

    za početak da se pohvalim: ukinuli bočicu i prešli isključivo na dojenje, jeeeej

    počelo je tako što sam jednu večer zaspala i nisam se izdojila za noćno hranjenje pa sam morala dojit
    da je boljelo - je, al bila sam sva ponosna!
    i tak sam se ohrabrila i prestala se izdajati, već sam bila očajna od pogrešnog hvata, a ja stvarno ne vidim gdje griješim, i mm i ja buljimo u taj hvat i položaj i sve je školski, onak kak treba bit, a mene peče bradavica za poludit!
    pa sam pomislila da je kriva duda na bočici i odlučila je ukinut i forsirat dojku bez obzira na bolove.

    na drugoj temi sam pisala o problemu koji me u međuvremenu zadesio: http://forum.roda.hr/threads/81700-U...-bradavici-%28

    što se bebe tiče, ona i dalje najčešće na dojci zaspe.
    kompresije potaknu tek gutljaj - dva. imam osjećaj da ona jadna čeka kompresiju da bi imala što za progutati.
    početak podoja je ok, tad još nešto i guta, al onda počne kunjat i sisat u prazno.
    ali kad pokušam izvući bradavicu, ona stisne usta i ne da. na kraju zaspe i bradavica joj ispadne iz usta, ja stisnem dojku, a mlijeka još ima.
    i nikad mi ne isprazni dojku pa sam na sto muka oko toga koju dojku da ponudim u sljedećem podoju! jer mogla bih joj cijeli dan nudit istu jer je nikad ne isprazni do kraja.

    i jedna dojka me jako boli nakon podoja. bol krene oko pet min nakon podoja i traje par minuta, pa za 10 - 15 min opet, i tako dolazi u valovima, nekad se ponavlja i do sat i pol nakon podoja
    bol je žareća i probadajuća, jako intenzivna, kad me uhvati moram prekinut sa svim što radim jer me totalno onesposobi.

    u utorak imam dogovoren pregled u laktacijskoj ambulanti na sv. duhu, to mi je zadnja nada jer pedica mi ne da rojazol jer beba nema vidljivih simptoma, a onaj rojazol koji mi je dala opća praksa sam skoro cijeli potrošila mažući si bradavice 4 tjedna pa mi je rekla da sam sad stvorila otpornost jer se on treba primjenjivati samo 14 dana, uf!
    a tamo ćemo ujedno i vidjet u čemu griješim kod položaja...

    drž'te nam palčeve u utorak, javim se s izvješćem

  29. #29
    Osoblje foruma Mimah avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    1,506

    Početno

    Ja svakako držim palčeve! Po svemu što opisuješ, to zvuči kao soor i nećeš ga se riješiti ako i dijete ne tretiraš! Nadam se da će ti u laktacijskoj ambulanti biti od pomoći. Javi se!

  30. #30

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    41

    Početno

    evo nas iz laktacijske ambulante, dr. pavičić bošnjak je pregledala bebu, polozaj i hvat te moje dojke.

    mimah, bila si potpuno u pravu - radi se o lošem položaju i mogućem sooru.

    beba nema skraćen frenulum, tako da to nije problem, ali ima lošu tehniku sisanja.
    tu sam ja kriva jer sam je držala predaleko od dojke, tj. njena glavica je bila previše odmaknuta od dojke pa je hvat bio preplitak zbog čega je ona sisala bradavicu kao dudu i bilo joj je teško navući mlijeko.
    ali čak i kad smo joj približili glavicu, onak zagnjurili u dojku, ona je plitko sisala i brzo zakunjala.

    vagnuli smo bebu prije i poslije podoja, sisala je 10 min i posisala 50 ml, što i nije tako loše, ali morale smo je dosta razbuđivat i poticat na sisanje, tako da bi se i to moglo popravit, tj. mogla bi ona sisati i puno učinkovitije.

    ranice i žuljevi su se pojavljivali zbog tog položaja odmaknute glavice, jer beba se mučila da si u tom položaju navuče mlijeko pa je jako trljala jezikom bradavicu, tak da na to moram obratiti pažnju.
    ja sam to nesvjesno radila jer sam bila opsjednuta s njezinim hvatom, htjela sam stalno nadgledati jesu joj izvrnute usnice jer sam joj ih stalno morala izvrtati van, a ona ih je stalno savijala prema unutra

    rekla sam dr. kak mi se teško izdajati, da se izdajam jako dugo i da štrca samo jedan mlaz ili da polako kapaju kapljice pa da se bojim da imam slab LD, ali mi je dr. pokazala da to nije točno, nego sam ja imala krivu tehniku. stisnula mi je par puta i jednu i drugu dojku iza areole i mlijeko je štrcalo na sve strane

    i rekla je da sto se vazospazma tiče da su to jednostavno takve dojke. (pitala me jel imam problema s cirkulacijom i rekla sam da nemam.)

    za soor je dala terapiju betrionom, a za bolove brufen. ja sam rekla da mi nije problem trpit bolove jer su sad manji nego ranije i da radije ne bih uzimala lijekove zbog bebe, ali dr. je rekla da bebi to neće štetiti, a da brufen (ibuprofen ili neofen) imaju i blago protuupalno djelovanje pa da ću mozda tako riješiti probadanje i žarenje u dojci nakon podoja.

    dala sam mlijeko na analizu, nalaz će biti za tjedan dana pa ćemo vidjet jel postoji neka infekcija.

    evo prepisujem nalaz:

    ****

    Dojke majke - lijevo sitne ragade i kruste na površini bradavice, desno bez ragada. Refleks otpuštanja mlijeka odličan.
    Tehnika dojenja - savjet, popravljeno stavljanje na prsa.
    Nakon podoja bljedoća jednog arela bradavice - vazospazam.

    Terapija: Nastaviti hranjenje na prsima.
    Lokalno Betrion mast 3x na dan.
    Ibuprofen 3x400 mg tbl.

    Kontrola s nalazom mikrobiologije mlijeka.

    ****

    dr. je stvarno super, temeljita i strpljiva.
    puno mi znači što sad vidim da mi je LD dobar i da su mi dojke protočne.

    dakle, moram jako približit bebinu glavicu dojci i ne dati joj da zaspe te je stalno animirati i razbuđivati jer ne smije spavat na dojci.

    eto

  31. #31
    Osoblje foruma Mimah avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    1,506

    Početno

    Odlično, znaš sada što je valjalo, a na čemu poraditi.

    Ti si jedna super mama kukumka i jedva čekam da se javiš sa skačućim smajlićima! Ako na putu do toga zapne, tu smo.

  32. #32
    Osoblje foruma Mimah avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    1,506

    Početno

    Jesmo li spominjali gdje o tehnikama razbuđivanja? Da ti napišem malo?

  33. #33

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    41

    Početno

    može, pliz!

  34. #34

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    41

    Početno

    Zlatni stafilokok...

    Pokupila nalaz analize mlijeka - pronađen staphylococcus aureus, zlatni stafilokok
    To je ona jako rezistentna bakterija koja se teško liječi.
    Sutra zovem dr. da se naručim na kontrolu. Nadam se da neću morati prekinuti dojenje

  35. #35

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    41

    Početno

    sorry, prethodni post je bio totalno off...

    nego, da se vratim na temu - moja bebica je i dalje spavalica na dojci, čim je skinem s dojke ona otvara oči potpuno budna
    jučer nam je zbog toga jedan podoj trajao satima: ona gura rukice u usta, ja joj ponudim dojku, ona gladno otvara usta i grabi dojku, prvih par sisaja super, a onda pada u polusan...
    i ništa ne vrijedi, ni trljanje dlanova, ni češkanje po bradi, masiranje sljepoočnice, čak ni podrigivanje - ona podrigne i zaspe mi na ramenu.
    sve dok je na meni, spava, a kad je stavim u krevetić ili na prematalicu, ona je potpuno budna!
    i onda je ja pustim da visi na dojci i da jede tim svojim tempom (čitaj: prvih 20-ak sekundi super, a onda tu i tamo koji gutljaj i puno sisanja na prazno) mada to onda traje unedogled, jer nikako je ne mogu natjerat da jede kraće, a učinkovitije.
    podoji završavaju najčešće tako da ona na kraju padne u duboki san, opusti čeljust, izgubi se vakuum i bradavica samo sklizne iz usta.
    ponekad i sama izgura bradavicu jezikom, a nekad jako nategne bradavicu dok joj ne isklizne iz usta.

    otkad je isključivo na dojci, tj. otkad sam se prestala izdajati i davati joj dio obroka na bočicu, na težini dobiva oko 120 g tjedno (za 5 dana će napuniti 3 mjeseca).

    i da - preko dana što odspava, odspava na dojci, u krevetiću ništa...

  36. #36

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    2,660

    Početno

    uh čitam, čitam kukumka i nekako mi se čini da su nam djevojčice iste, samo što moja ima tek 9 dana i danas smo staaaaaalno na sisi, spavamo i imamo grčeve od podne do 22 navečer

  37. #37

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    41

    Početno

    ajoj, micica mala, 9 dana

    mi nismo imali grčeve, ja sam zbog straha od grčeva prvo preventivno pila probiotik Panda, a poslije smo prešli na Biogaia kapi za bebe, ne znam jel to pomoglo da spriječimo grčeve...
    a cijelo vrijeme pijem i Alnatura čaj za dojilje, on navodno pomaže i bebinoj boljoj probavi, a beba ga dobije kroz majčino mlijeko.
    ma ne znam zapravo koliko je to sve stvarno učinkovito, a koliko je samo propaganda, al bilo me strah grčeva pa sam ih htjela spriječit prije nego što se pojave...

    moja beba je ljenjivica, njoj se ne žuri s jelom nego visi na cici i jede malo po malo, gutljaj simo, gutljaj tamo, nema kod nje nekog aktivnog sisanja, čim je na meni ona zaspe

    a tvoja bebica traži utjehu na cici jer jadnicu buba trbuščić zbog grčeva

    probaj s kapima, možda vam pomognu

  38. #38

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    41

    Početno

    moje muke i dalje traju
    terapija betrionom i brufenom je gotova nakon 10 dana. dr. je rekla da si uzmem biogaia tablete jer će probiotici pomoći u održavanju bakterija u normali. bol u dojci je splasnula, smanjio se intenzitet i više se ne javlja nakon svakog podoja nego samo ponekad.
    ali zadnja dva dana beba je opet jako nemirna na dojci - rita se, nateže bradavicu, ja joj držim glavicu uz dojku ali ona se odguruje svom snagom rukicama i zabacuje glavicu unazad, ali ne ispušta bradavicu, samo joj ponekad u svom tom nemiru ispadne iz usta ali odmah je ponovo hvata. ne plače pritom, samo stenje i muči se.
    na početku podoja jako halapljivo guta i naguta se zraka, ali brzo se umori i zaspe pa onda opet krećem u razbudjivanje.
    i ponovo je počela jako stiskati bradavicu, tj. areolu, desnima, areole me zbog toga jako bole i peku na dodir, a bol traje i nakon podoja.
    nemirna je na obje dojke, i u sjedećem i u ležećem položaju, i ne uspije isprazniti dojke, nakon podoja (danas bio jedan dvosatni) mlijeko štrca kad stisnem bradavicu, ali nakon minutu - dvije bradavica pobijeli (vazospazam) i onda ne mogu istisnuti ni kap. do vazospazma dolazi zbog tog njenog jakog stiskanja desnima.
    ne znam više što da radim
    hoću li ikad moći bezbrižno dojiti?
    a činilo se da nam je super krenulo zadnjih 10-ak dana

  39. #39

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    41

    Početno

    evo prošlo je točno mjesec dana od mog prethodnog posta.

    samo sam željela javiti da se sve nekako sredilo i meni je dojenje postalo najveća uživancija na svijetu!

    bolovi u dojci su nestali, bebica je prestala stiskati desnima areole pa više nema ni vazospazma, jedino sto me još ponekad malo svrbe bradavice tijekom podoja
    i beba je naučila sama prihvaćati bradavicu, više joj je uopće ne moram ja stavljati i namještati, a to mi je prije bilo nezamislivo!

    inače, curica mi je danas navršila točno 4 mjeseca, predivna je i preslatka, vesela i napredna bebica od čak 7 kilica (to je 4 kg više od otpusne težine)!

    veselim se svakom podoju, ne mogu vjerovati da je sad sve tako predivno, kad se samo sjetim početaka, nije bilo dana koji nisam preplakala zbog silnih bolova od ragada, soora, blistera... ma grozno je bilo.

    a sad je sve to iza nas, jeeeej!

    moram priznati da sam u početku s rezervom prihvaćala tvrdnje da je dojenje bezbolno ako je ispravno, mislila sam da mora bar malo boljeti, ali zaista više uopće ne boli.

    želim zahvaliti svim dragim rodama sa sos telefona koje sam svakodnevno gnjavila pozivima u pomoć, Mimah (i Apricot na drugoj temi) na svesrdnoj pomoći i podršci, svim ostalim forumašicama, mojoj dragoj ibclc savjetnici koju sam gnjavila i dok je bila na ljetovanju, a posebno predivnoj dr. pavičić bošnjak iz laktacijske ambulante na sv. duhu.

    više od tri mjeseca su trajali moji problemi s dojenjem i zaista sam tražila pomoć na sve strane (što se vidi i iz zahvale u prethodnoj rečenici ).
    i sve bih ponovila još sto puta jer se itekako isplatilo!

    živjelo dojenje!

  40. #40
    Osoblje foruma Mimah avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    1,506

    Početno

    Kako te je lijepo čitati! Uživajte sad još dugo, dugo!
    Posljednje uređivanje od Mimah : 22.10.2013. at 13:03

  41. #41

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    41

    Početno

    ah, da - što se tiče teme: moja beba je i dalje spavalica, podoji traju oko sat vremena, neki više, neki manje, ali to mi više ne smeta jer više nema bolova.
    gledam na to kao na samo naših sat vremena

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •