Susjeda me prije nekih dva mjeseca iznenadila toplo pecenim kruhom. Danima sam bila uvjerena da negdje u vrtu ili kuci skriva krusnu pec. Kruh je izgledao ovako i bio je napravljen od obicnog, jeftinog bijelog brasna.

Onda sam pokupila recept. Zapravo je rijec o obicnom no-knead breadu, iliti kruhu koji se uopce ne mijesi.

Mjerne jedinice su 1 cup, tj. jedna salica, tj. 236ml i obicna cajna zlica.

Dakle, originalni recept ide ovako:

3 salice brasna
1.5 cajna zlicica soli
1/4 cajne zlicice suhog kvasca
1.5 salice mlacne vode

Ubaciti brasno u zdjelu, dodati sol, kvasac i vodu. Promijesati, ali ne mijesiti ili miksati. Pokriti i ostaviti u posudi, po mogucnosti na toplijem, ali nije toliko bitno. Vazno je da nije na propuhu. Smjesa miruje 18 (da, osamnaest) sati, ili vise.

Nakon 18 sati, istresti smjesu u neku drugu zdjelicu, na pobrasnjenu pamucnu krpu (zdjelica je tu zbog forme, jel). Pobrasniti i odozgo. Ostaviti jos sat vremena na toplom.

U medjuvremenu ugrijati pecnicu na 450F (232.22C - no funkcionira i na pribliznim temperaturama ), zajedno s loncem i poklopcem. Naravno, treba paziti da su lonac i poklopac potpuno metalni (moze i vatrostalna posuda, stvarno nije bitno sto je, dok god ima poklopac). U vruc lonac ubaciti smjesu, pokriti i peci 30 minuta. Nakon toga otklopiti i peci jos 15-ak, da kruh dobije rumenu koricu.



E, sad idu modifikacije. Nama je ova smjesa previse, ja radim s polovicom. Takodjer, vjera mi zabranjuje kruh od 100% bijelog brasna pa sam u mojoj polovici smjese ostavila cijelu cetvrtinu zlicice kvasca. Ovaj dio s vodom takodjer varira - nekad treba vise, nekad manje. Bitno je da smjesa bude rjedja od kruha kojeg biste mijesili, a uz to mora biti izuzetno ljepljiva. Onih sat vremena stajanja izmedju izbacivanja u krpu i pecenja u principu preskacem jer nemam za to vremena. Nisam primijetila razliku izmedju odstajalog i neodstajalog kruha pa me nekako nije ni briga. Moze se ispeci i nakon manje od 18 sati stajanja. Mojem najstarijem je bilo oko 24 sata i taj je jako jako mirisao na pivo. Nama je originalna kolicina soli prepreprevise. No pola zlicice recimo nije bilo dosta za cijelu smjesu.

Druga varijanta je izbaciti tu ljepljivu 18-satnu kuglu na pobrasnjenu povrsinu, malo poravnati rukama i onda presavinuti stranice kao kovertu. Zamotati u krpu. Ubaciti u posudu s presavinutim dijelom prema gore. Ovako bude hrskavija korica, tj. onako se bolje raspuca.

Uglavnom, dva mjeseca nisam kupila niti komadic kruha, a u susjedu gledam maltene kao u kakvo bozanstvo. Ne jedemo puno kruha, ali, pobogu, ovo sto Amerikanci prodaju ionako nije bas za ljude.

Ovako su izgledali neki od mojih kruhova:

Psenicno integralno brasno i mljevene lanene sjemenke

Mjesavina integralnog i bijelog psenicnog brasna s psenicnim posijama iliti wheat branom

Sojino brasno, plus bijelo psenicno - puno kompaktnije i vlaznije

Blue cornmeal, iliti brasno plavog kukuruza + bijelo psenicno. Ovaj nam je, u principu, najbolji.

Uzasno mi je zao sto ovdje ne mogu naci brasno bilo kakvih tipova, a da ne pricam o tome da uopce ne postoji ostro. Sve je, osim kukuruznog (ali to obavezno onda moraju biti cornmeal ili palenta) meko i ubijeno do najsitnijih atoma, valjda. Ovo bijelo koje koristim je nekakav unbleached, unbromated.

Radila sam zobeni, razeni, s kamutom... svastanesto.

Recept je predobar i prejednostavan. I uopce me nije briga ako vec postoji na forumu i ako svi ovo pecete godinama.