Trudnoća, porođaj i babinje smatraju se prirodnim, fiziološkim procesima koji su sastavni dio života, a ne prvenstveno mogućom patologijom ili bolešću. Imaju značaj inicijacije za majku, dijete i obitelj. Prihvaćen je njihov ključan utjecaj na budućnost obitelji i društva.
Sveobuhvatan/holistički pristup trudnoći, porođaju i babinju postao je standardan. Osviješteno je jedinstvo tijela, uma i duha i jedinstvo trudnice-majke i djeteta.
Trudna žena ostvaruje svoje pravo na kvalitetnu zdravstvenu skrb tijekom trudnoće, porođaja i babinja u svom domu, u kući za porođaje ili u zdravstvenoj ustanovi. Omogućen je vaninstitucijski asistirani porođaj, uključujući i porođaj kod kuće.
Zdravstveni djelatnici osiguravaju uvjete koji omogućavaju da se očuvaju fiziologija trudnoće, porođaja i babinja. Primalje su samostalne zdravstvene djelatnice, samostalno skrbe o zdravim trudnicama, tj. o fiziološkim trudnoćama, fiziološkim porođajima, skrbe o zdravim majkama u babinju i o zdravoj novorođenčadi. Osiguran je kontinuitet zdravstvene skrbi. Primalje surađuju s liječnicima koji preuzimaju skrb kada se pojavi patologija u trudnoći, porođaju i babinju te osiguravaju kontinuitet skrbi.
Farmakoterapija i tehnologija upotrebljavaju se u iznimnim slučajevima, uz jasne indikacije. Pristup trudnoći, porođaju i babinju te skrbi za novorođenče utemeljen je na tzv. dobroj znanosti.
Stopa sekcija je 10-15%, prema preporuci Svjetske zdravstvene organizacije.
Odnos i način komunikacije između zdravstvenih djelatnika i trudnih žena i majki temelje se na uzajamnom poštovanju i ravnopravnosti. Informacije koje zdravstveni djelatnici pružaju su sveobuhvatne i objektivne. Žena samostalno odlučuje hoće li se podvrgnuti određenom postupku ili intervenciji, predloženoj od strane zdravstvenog djelatnika. Zdravstveni djelatnici poštuju njezin izbor utemeljen na znanju i pružaju joj daljnju podršku u ostvarivanju takvog izbora.
Zdravstveni djelatnici odgovorni su za svoj rad, a poslovno sposobne trudne žene i majke odgovorne su za sve odluke koje donose tijekom trudnoće, porođaja i babinja. Umjesto njih odlučuje netko drugi samo u slučaju da je život nje ili novorođenčeta neposredno ugrožen, ili u slučaju da se žena odrekne odgovornosti za odluku.
U zdravstvenoj ustanovi i kući za porođaje je ženama osigurano prisustvo bliskih osoba po vlastitom izboru tijekom porođaja. Nakon porođaja je zdravoj novorođenčadi i zdravim majkama omogućen neometan prvi kontakt i podoj te ih se ni kasnije ne odvaja. Majke i očevi imaju neograničen pristup bolesnoj novorođenčadi i potiče se njihov kontakt, osim u iznimnim slučajevima koji se pojavljuju u vrlo malom postotku.
Žene su osnažene i ravnopravne članice društva.