Reakcija na zatvaranje vanbolničkih rodilišta Splitsko-dalmatinske županije
U Splitu, 12. svibnja 2010.
Zatvaranje vanbolničkih rodilišta u Domovima zdravlja Splitsko-dalmatinske županije
Kao udruga koja se predano zalaže za zaštitu prava rodilja i roditelja, Roda je ogorčena Rješenjem Ministarstva zdravstva kojim se Domu zdravlja Splitsko-dalmatinske županije zabranjuje obavljanje rodilišne djelatnosti. Prema tom Rješenju, zatvaraju se rodilišta u Imotskom, Sinju, Makarskoj te Supetru na otoku Braču.
Udruga smo roditelja volontera koja želi humanije društvo koje će s više topline primati u zajednicu novorođenu djecu koja su uvjet opstanka te iste zajednice.
Zato se osjećamo obaveznima reagirati na Rješenje Ministarstva koje nikome ne ide u prilog.
Ministarstvo zdravstva ovakvo je rješenje donijelo jer je utvrđeno da ispostave koje djeluju u sklopu županijskog Doma zdravlja ne ispunjavaju potrebne uvjete, među kojima se spominju zdravstveni radnici, prostor, medicinsko-tehnička opremljenost i nerentabilnost.
Smatramo da je ovo rješenje Ministarstva loše i da se hitno treba pronaći novo i bolje.
Najlakše je zatvoriti rodilište, ali što je s rodiljama? Ženi u trudovima potreban je mir, a ne putovanje u rodilište koje je udaljeno i stotinjak kilometara. Smatramo da u udaljenijim središtima koja imaju domove zdravlja treba, gdje god je to moguće, osigurati potrebno medicinsko osoblje za brigu o nekompliciranim trudnoćama, a domovima zdravlja s rodilištima koja su bliže bolnicama, potrebno je omogućiti brz prijevoz do bolnice u slučaju hitnosti. Trenutna kriza nikako ne može biti izgovor za zatvaranje rodilišta, budući da je zatvaranje gotovo uvijek - konačno. Jednom zatvoreno rodilište teško da će ikada biti opet otvoreno.
Ne možemo se složiti s činjenicom da je porođaj sveden u domenu isplativosti i velikog rizika uslijed nedostatka uvjeta, a da se ne govori o onome što je najbolje za rodilju i njezino dijete. Porođaj je jedinstven i izrazito intiman čin, a rođenje djeteta dočekujemo s velikim veseljem.
Za ženu koja rađa iznimno je važno da se stvori atmosfera u kojoj će se ona osjećati sigurno, voljeno i opušteno. Vjerujemo da znate kako upravo u takvim uvjetima žene najlakše rađaju, te da je strah ono što usporava ili zaustavlja porođaj i uzrokuje bol.
Porod je normalni fiziološki proces, koji samo u jasno definiranim slučajevima medicinskih komplikacija zahtijeva intervencije.
Podržavamo Ministarstvo u nastojanjima da provede nadzor nad rodilištima, ali smatramo da cilj ne smije unaprijed biti zatvaranje malih rodilišta, nego njihov rad treba dodatno podržati i potaknuti, pogotovo ako je dosadašnji maternalni i perinatalni mortalitet u njima nizak. Nasuprot tomu, tj. u slučaju kada žene na porođaj putuju u udaljeno mjesto, vjerojatniji je prerani dolazak majke u rodilište, a time i induciranje ili umjetno ubrzavanje poroda čime se povećava rizik za cijeli niz nuspojava u odnosu na porod koji je počeo prirodno i ne ubrzava se, ili pak rizika prekasnog dolaska u rodilište, budući da vrijeme porođaja nije moguće unaprijed predvidjeti.
S obzirom na specifični položaj rodilišta koja su zatvorena u Splitsko-dalmatinskoj županiji, rizik vezan uz putovanje u rodilište posebno je naglašen u doba turističke sezone kada je zbog velikih gužvi u prometu nemoguće računati na brz i kvalitetan prijevoz do rodilišta.
Također, žene su na taj način potpuno izdvojene iz vlastite sredine, otežavaju se posjeti starije djece i oca, a kontinuitet skrbi u lokalnoj ustanovi prekida se odlaskom na porođaj u neko veće, rodilji nepoznato, rodilište. Konačno, zatvaranjem rodilišta građani manjih sredina gube dosadašnja prava i razinu usluge koju su imali u svojim sredinama.
Jedan od naših konkretnih prijedloga koje smo već u više navrata uputile Ministarstvu je donošenje Smjernica za skrb tijekom fiziološkog porođaja. Njihovo donošenje je bilo predviđeno u Nacionalnoj politici za promicanje ravnopravnosti spolova 2006. - 2010., rok provedbe je bio 2007., a nositelj je bilo Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi u suradnji s udrugama. Smatramo da bi se donošenjem Smjernica mogao postići značajan napredak u poimanju skrbi o rodiljama, drugačijem strukturiranju sustava koji skrbi o rodiljama i podizanju kvalitete te skrbi.
Smatramo da se skrb o rodiljama čije trudnoće nisu rizične treba organizirati omogućavanjem porođaja na najperifernijem mjestu na kojem se rodilja osjeća sigurnom i na kojem je odgovarajuća skrb izvediva i sigurna, a što je u skladu sa stavom FIGO i Svjetske zdravstvene organizacije. Preduvjet za to je regulativa koja bi omogućavala kako otvaranje vanbolničkih centara za rađanje, tako i asistiranih poroda kod kuće. Tu bi svoje mjesto zasigurno mogla naći i manja rodilišta koja imaju uvjete za fiziološke porođaje, ali ne mogu pružati dovoljno kvalitetnu skrb pri rizičnim trudnoćama i porođajima. Na taj način bi se ujedno izbjeglo njihovo zatvaranje.
S takvom promjenom je povezano i olakšavanje otvaranja studija primaljstva s programom usklađenim s regulativom EU, s obzirom da je primaljstvo usko povezano sa skrbi pri fiziološkim porođajima. Primalje s visokom stručnom spremom bi rasteretile sustav i podigle kvalitetu skrbi o ženama bez patologije u trudnoći i porođaju.
Ne manje važno pitanje koje se postavlja jest što sa školovanim primaljama koje godinama vode brigu o novim naraštajima svojih sugrađana i sugrađanki, a onda se ovako bez javne rasprave, u roku od nekoliko mjeseci taj posao prepusti nekim novim ljudima u velikim ustanovama? Primalje, pogotovo u manjim domovima zdravlja, predstavljaju ključne osobe i partnerice budućim roditeljima pri pružanju skrbi u fiziološkoj trudnoći, porođaju i u razdoblju babinja. Ovim potezom se ne unaprjeđuje primaljstvo kao djelatnost unutar sustava.
Na sve naše dosadašnje apele protiv zatvaranja lokalnih rodilišta, Ministarstvo zdravstva nam je poručilo da je osnovni cilj svim rodiljama omogućiti human i stručan pristup zdravstvenih radnika, pravo na porode u skladu sa suvremenim stavovima u porodništvu kao i pravo na jednakost u cjelokupnom postupku ostvarivanja zdravstvene zaštite, te zdravstvene usluge standardizirane kvalitete i jednakog sadržaja, bez obzira što je u okviru reforme zdravstvenog sustava jedan od bitnih elemenata - racionalizacija troškova.
Smatramo da se zatvaranjem rodilišta u Imotskom, Sinju, Makarskoj i Supetru na otoku Braču kreće upravo u smjeru koji je suprotan suvremenim stavovima u porodništvu te da se tako svim rodiljama u Splitsko-dalmatinskoj županiji smanjuje kvaliteta i dostupnost adekvatne zdravstvene skrbi.
Nadamo se da Ministarstvo zdravstva neće ostati gluho na naše primjedbe, primjedbe zaposlenih u dalmatinskim rodilištima i primjedbe stanovnika dalmatinskih gradova, sve u interesu majki, djece, obitelji pa i cjelokupne zajednice.
Zrinka Radunić
voditeljica splitske podružnice Udruge RODA-Roditelji u akciji