Počinitelj kaz. djela može biti svaka osoba koja nema stručnu spremu za bavljenje liječenjem.
pepita, ono je clanak iz zakona o primaljstvu.
Posljednje uređivanje od leonisa : 12.02.2012. at 21:44
Počinitelj ne može biti osoba koja ima diplomu medicinskog fakulteta ali je nezaposlena, liječnik opće prakse koji se bavi liječenjem bolesti za koju je potrebna specijalizacija, liječnik kojemu je izrečena mjera sigurnosti zabrane obavljanja poziva, djelatnosti ili dužnosti i dr.
ne razumijem sta pokusavas ako lijepo pise kada i pod kojim uvjetima i koji stupanj obrazovanja i licence primalja treba imati da bi djelovala samostalno :misli: i da je suprotno kd :misli:
dr.med koji vrsi operaciju srca sigurno je prekoracio svoje granice bas kao i dipl.iur koji je zastupao stranku u parnici kada se trazi da ima polozeni pravosudni ispit i da je upisan u odv. komoru, a ovaj to nije. ili primalja koja vrsi djelatnost samostalno, a za to nema zadovoljene uvjete. samo je jedno nadripisarstvo drugo nadrilijecnistvo.
Posljednje uređivanje od leonisa : 12.02.2012. at 22:06
vidi se da su vam struke bliske (ako se dobro sjecam, znam otprilike cime se bavite oboje)
ovo o nadriljecenistvo, ima li to npr veze ako ja kao laik idem nekom pomoci kad mu treba? jer kao glumim lijecnika? cini mi se da se to moze svakako interpretirati, sto ako netko kaze ok bit cu ti na porodu kao podrska a ne kao zdr djelatnik a zapravo je zdr djelatnik?
Zakon kaže: "Tko, nemajući propisanu stručnu spremu, drugoga liječi ili mu pruži medicinsku pomoć"...
Porod nije bolest, porod bez patologije i komplikacija je porod koji žena može obaviti kući sama BEZ pomoći ikoga...sudjelovanje odnosno pomaganje ženi u porodu nije liječenje niti pružanje medicinske pomoći...ali onog trenutka kada primalja prekorači svoje ovlasti i obavlja poslove koje bi trebao obavljati liječnik i nisu u domeni njenog posla, e onda možemo pričati drugačije!
oprosti al to nije tocno. lijepo pisu stupnjevi obrazovanja i opseg djelatnosti koje "rastu" sa stupnjem obrazovanja.
jer i ja bi odgovarala za nadripisarstvo ako bi poduzimala radnje koje moze samo odvjetnik iako sam pravnik i skolovala sam se za to.
iako je ovo kokos ili jaje rasprava. lijepo pise u clanku kaznene odredbe kada primalja krsi zakon i lijepo pise da kada ne moze odnosno moze obavljati samostalnu djelatnost.
zakon bi trebao biti na usluzi korisnicima, nama - bilo da želimo roditi kod kuće ili u bolnici... zakon bi trebao ponudit neko rješenje Casi. iz ove diskusije koja se proteže na nekoliko zadnjih strana jasna je tek jedna stvar, a ta je da se zakon treba revidirat hitnim postupkom. a do tada će se žene snalazit kako najbolje znaju...
danci, ne znam. po meni bi mogla biti u svojstvu osobe, al ne strucne osobe. no to bi trebali bolje znati oni koji su polozili hip. zakletvu![]()
Gledaj, ti kao laik ne smiješ pružati nekome pomoć u smislu liječenja, odnosno medicinske pomoći...radnja kaznenog djela je aktivna...znači savjeti što bi netko trebao napraviti ne spadaju u tu domenu, ali recimo netko razbije glavu i ti mu ideš zašiti...odgovarat ćeš jer nemaš potrebnu stručnu spremu za to.
Što se tiče poroda, to nije bolest, ne liječi se i ne pruža se medicinska pomoć...tako da je samim time stopirana odgovornosts (palo bi na Vrhovnom sudu sto posto).
Možeš sudjelovati u porodu ništa ne dirajući, dakle ne dirajući pupkovinu i sl. (sve ono što smije samo primalja). Ti nemaš određenu stručnu spremu za to!
To nije kazneno djelo nadriliječništva jer ONA IMA stručnu spremu za to! Ona je školovana za porađanje žena bez patologije i dokle god je to u toj domeni ne čini kazneno djelo.
Za samostalan rad joj nije potrebna dodatna stručna sprema ili sl. nego doškolovanje...
Disciplinski bi odgovarala itekako, bez daljnjeg!
Porod nije bolest, ne pruža se liječnička pomoć, ne liječi se...
Recimo ja sam daktilograf i to je moja stručna sprema, ali za raditi recimo za USKOK trebam još neke dodatne stvari, tipa provjera i sl. ali moja stručna sprema i dalje odgovara, kršila bi nešto drugo...to drugo nije za kaznenu odgovornost!
kako nije?
srednja strucna, prvostupnik i nemam pojma kak se ovo trece zove, ne ide mi bolonja.STANDARD OBRAZOVANJA PRIMALJA
Članak 7.
Temeljno obrazovanje primalje-asistentice stječu uspješnim završavanjem strukovnog obrazovanja za zanimanje primalje-asistentice, u skladu s važećim propisima Republike Hrvatske.
Temeljno obrazovanje prvostupnice primaljstva stječu uspješnim završavanjem preddiplomskog studija za zanimanje prvostupnice primaljstva u skladu s važećim propisima Republike Hrvatske.
Članak 8.
Visoku razinu obrazovanja primalje stječu uspješnim završavanjem odgovarajućega preddiplomskog i diplomskoga sveučilišnog studija ili integriranoga preddiplomskog i diplomskoga sveučilišnog studija, sukladno propisima iz područja visokog obrazovanja.
i za svaki stupanj (zanatska, srednja skola; dipl. iliti prvostupnik i visoki) tocno pise sta smije i pod cijim nadzorom obavljati.
Ajme kako ne kužiš...primalja koja radi u rodilištu u opisu svog posla vodi porod bez patologije...ako to radi u kući ona ne radi ništa što se kosi sa njenom strukom!!!
Sve radnje koje idu van njenog djelokruga su zabranjene!
Bilo što drugo bi svakako završilo u bolnicu transferom!
To što radi samostalno, je nešto drugo, ali NIJE kazneno djelo nadriliječništva! Bilo bi da nema tu školu! Ako radi npr. u rodilištu kao primalja onda je ima! Za porod bez komplikacija i patologije!
ti bas volis usklicnike?
u rodilistu ga obavlja pod nadzorom i zove se primalja asistentica.
"Nadzor nad radom primalje-asistentice može provoditi primalja koja ima pravovaljano odobrenje za samostalan rad iz članka 14. stavka 1. ovoga Zakona i liječnik, specijalist ginekologije i opstetricije"
"Voditelj tima primaljske skrbi jest primalja koja je završila najmanje preddiplomski studij, koja je upisana u registar primalja pri Hrvatskoj komori primalja (u daljnjem tekstu: registar) i kojoj je dano odobrenje za samostalni rad."
valjda s nekim razlogom ima taj nadzor jer nije skolovana/obucena/kvalificirana vodit ga sama. bas ko i pravnik koji nije odvjetnik.
al zaista mi se vise ne da. u fazi sam da kazem ok kako god. i ponovo citirat kaznene odredbe zakona o primaljstvu.
...jasno mi je da primalja mora imati dozvolu za samostalan rad da bi vršila nadzor nad običnom primaljom koja obavlja porod!
Po meni je zaključak da za regulaciju pkk kod nas uopće ne treba neka velika mudrost.
Primalje imamo.
Samo se trebaju nadopuniti neki zakoni.
Da li je to preveliki zalogaj za nas? Bojim se odgovora.
Rado bi i da se definiraju i kuće za porode za ambulantne porode, bez obzira da li ih vode liječnici ili primalje. Vjerojatno ima i zainteresiranih liječnika za to.
Ja nekako mislim da se to većina žena zapita bez obzira na to gdje planiraju roditi.
Jer omotanu pupčanu vrpcu bi babica (valjda) trebala jednako riješiti i u rodilištu i kod kuće, trebala bi prepoznati da patnju djeteta ako povremeno sluša dijete. Mislim da je u tom slučaju u prednosti porod kod kuće, jer u rodilištu često nitko nije uz rodilju cijelo vrijeme, i prije će se uočiti neki problem kad je babica cijelo vrijeme uz mamu.
Gubitak krvi bi babica isto trebala prije primijetiti kod kuće nego u rodilištu - kad sam rodila treće dijete, to je bilo prvi put da me babica provjerila par puta dok sam ležela na hodniku nakon poroda i pitala me kako se osjećam. Nakon prva dva poroda (drugo rodilište) me nitko nije ni primijetio, niti mi odgovorio niti uspostavio kontakt pogledom kad sam zamolila za još jednu deku, jer sam se smrzavala. Mogla sam mirno i iskrvariti na hodniku.
Gužve u prometu i nedolaska na vrijeme sam se u trećem, bolničkom, porodu ozbiljno bojala - i stigla sam u rodilište u zadnji čas.
Osim toga, pretpostavljam da se za porod kod kuće unaprijed odlučuju žene sa urednom i nekompliciranom trudnoćom, kod kojih bi i porod trebao biti normalan i nekompliciran.
A one ekstremne situacije su uvijek moguće i to je vjerojatno rizik samog života - ronin je imala sreću što je rađala svoju curicu u rodilištu i što je imala svog anđela - primalju koja je uočila rupturu maternice i spasila i nju i bebicu. Sigurno je to situacija - ekstremna - u kojoj se život može spasiti samo ako si odmah pored operacijske sale. No prije nekoliko godina je na SD umrla žena u istoj situaciji kojoj rupturu nakon poroda nitko nije prmijetio, tako da ni blizina liječnika nije 100% garancija.
I još nešto, većina poroda i tako su djelomično porod kod kuće, mislim, većina žena bar dio poroda - trudova i otvaranja prođe u svom domu, bez stručne pomoći, prije nego što se transferira u rodilište...
ma daj, pa na onom tko te lupa po mjehuru i ne da ti spavati, naravnoah, ja bi opet! (a znam da necu pa samo zavidim)
al dobro, odosmo u ot.
ovo je proslo bez komentara, a htjela sam komentirati.
moram priznati da sa to malo drugacije zamisljala. ok za kuce za porode, ali za dolazak primalje na tvoj kucni porod mislila sam da ce to biti regulirano/u sklopu javnog zdravstva bas kao sto i dr.obiteljske med. ima kucne posjete.
da ce ih kao i patronazne pokrivati hzzo.
ne da ce kpp biti "privatan".
da, pere me nesanica :rolleyes:
Pepita, ne slažem se s tobom i nikako mi ne sjeda ovo tvoje tumačenje zakona jer isključuješ mogućnost koju zakon predviđa i odgovornost koju bi primalja trebala preuzet u slučaju da se nešto loše dogodi.
Budući da primalja ne zna kako će porod ići i kako će završiti, svjesan dolazak i prisustvovanje porodu automatski se smatra kao da je htjela pružiti neadekvatnu pomoć budući je porod mogao i loše završiti.
U slučaju dobrog ishoda, bilo bi ovako kako ti pišeš, izgubila bi posao, izgubila bi pravno ali bi na Vrhovnom sudu dokazala da je za taj slučaj ipak bila dovoljno školovana i u konačnici ne bi kazneno odgovarala, ali samo zato jer su stvari dobro završile. To je ono što sam napisala da je u slučaju dobrog ishoda to siva zona.
U slučaju lošeg izgubila bi i posao i pravnu bitku.
Budući je porod fiziološki proces koji može imati tragičan ishod medicinsko osoblje u skladu sa pravilima struke treba postupati u skladu sa mjerama predostrožnosti, tj. nadati se da će sve proži dobro, a ponašati kao da neće. U skaldu s tim, za HR primalju koja svjesno dolazi na porod smatra se da je izignorirala onaj potencijalni opasni dio poroda i da je došla ženi pružiti neadekvatnu pomoć te se to smatra nadrilječništvom i ne postupanjem u skladu s pravilima struke. Zato će takva osoba disciplinski odgovarati, a pravno možda i neće jer je imala sreće da je sve dobro prošlo pa se može na to izvuć, ali tek nakon duge pravne borbe, jer zakon bi joj isto zamjerio ne postupanje po mjerama predostrožnosti.
Dakle ovo tvoje tumačenje, smatram malo navođenjem vode na svoj mlin i čini mi se opasnim tako nešto tvrditi jer zakon još uvijek ne poznaje primalje koje mogu samostalno vršiti djelatnost.
porod nije bolest, ne pruza se lijecnicka pomoc al se pruza medicinska, onako kako pise u zakonu.
sto se tice toga da se radi samo o doskolovanju, al da je struka ista, uzmi za primjer srednju strucnu spremu (srednja medicinska) i visoku (dr.med.) i reci da onaj koji je zavrsio srednju medicinsku obavlja djelatnost za koju je potrebna (barem) visoka, ne bavi se nadrilijecnistvom. a svi su oni medicinske struke.
ili zubni tehnicar i dr. stomatologije.
ista stvar je s primaljama: srednja strucna sprema, dipl. primalja i mag. primalja, sudeci kako im je prema zakonu uredjeno obrazovanje.
Kod mene isto tako, drugi porod ogromna trauma, kefalhematom, koji je jasnije otvrdnuo i ostavio ružnu kvrgu nas glavi. O obliku glave da i ne pričam. Uz to, zaležano stopalo, korektivni gipsići par mjeseci, i vježbe, vježbe, te strpljene. Danas je to pomalo previše živ 9-godišnjak, trči, skače, priča. Prilično neustrašiv i impulsivan.
Nakon njega sam se zapitala jel stvarno do mene, jer kada me vidiš rekao bi čovjek ubila se za rađanje, široki bokovi, pravilne trudnoće, do 11, 12kg dobijem u trudnoći, visoka, bez pritiska i bilo kakvih problema. Osim što malo teže zatrudnim.
I evo treći put sam probala vjerujući da ja to mogu, da odradim 18 sati prirodnih trudova, koji nisu bili školski, ali sam osjećala njihovu svrsishodnost, osjećala sam to otvaranje, osjećala sam da moje tijelo i moj uma sarađuju na jedan nemonovan, prirodni način, plus iskustvo sa prethodna 2 puta, plus činjenica da se nikam maknula iz svog dnevnog boravka dok nisam počela osjećati nagon za WC, i tek onda odlučila da bih mogla otići u bolnici. Ne da me tamo porode, već eto, da rodim na "sigurnijem" mjestu. I tako je i bilo, bez pucanja, šivenja, u roku od pola sata. Ja! Sama rodila svoje dijete. I baš sam bila ponosna.
Znam da je moglo poći po zlu, ali nisam tada na to mislila, sve mi je nekako bilo ok, ništa neobično, drugačije, osim trudova drugačije boje i inteziteta. Vjerovala sam da ide sve normalno, i tako je i bilo. Ali opet podvlačim, tu je iskustvo bilo presudno, i promjena percepcije kada je porod u pitanju.
Posljednje uređivanje od eris : 13.02.2012. at 08:11
Tu postoji i jos jedna mala caka - obzirom da jako, jako dugo nije postojala visoka skola za primalje, barem dvije generacije primalja koje su htjele visu skolu imale su mogucnost samo zavrsiti studij vise medicinske sestre, jer drugi studijski program nije postojao. Prvostupnica primaljstva ima jako malo jer studijski program postoji razmjerno kratko (i ima neke svoje probleme koje se rijesavaju). EU propisuje takozvani bridging program ilite program premoscivanja (?) za takve situacije gdje velik broj primalja u ovom trenutku koje imaju propisanu strucnu spremu (VMS) + toliko staza u struci (primaljstva) bi trebale dobiti jednaki status kao prvostupnice.
No, nasi to jos nisu definirali. I pitanje ce kad i kako.
Pa opet sve ispasta zbog neke birokratske zavrzlame koja se moze vrlo jednostavno rijesiti, ne treba milione kuna nego samo dobra volja i dobra organizacija.
Posljednje uređivanje od Danci_Krmed : 13.02.2012. at 09:49
Cijelu tu pricu o nadrilječništvu je pokrenuo bivši ministar zdravstva.
Naravno da odgovornost treba postojati, odnosno to tko je odgovoran u ovakvom ili onakvom slucaju treba biti odredjeno, jer to ljudima (valjda) daje neku sigurnost, al nadrilječništvo - ta ideja je totalna glupost (pravno gledano).
Posljednje uređivanje od marta : 13.02.2012. at 09:42
leonisa, pogledaj malo svoje postove, iz kojih se vidi koliko se trudis argumenitrano raspravljati:
...ali odgovori budu uglavom ovakvi:
Očito je da se rasprava namjerno balanizira kako se ne bi navodili argumenti i činjenice.
Ja mislim da konflikt nastaje najviše oko hitnosti. Jer neke cure smatraju da blizina rodilišta od 15 minuta ne znači ništa, kad ti hitnost daje najviše pola minute i da je to glavnina rizika u pkk.
Koliko sam ja naučila i shvatila (a nije apsolutno moje znanje), hitnosti u porodu praktički nema, kad je prisutna brižna stručna osoba. Sva stanja koja bi eventualno u nekom momentu postala hitna, prepoznaju se debelo na vrijeme za komodan transfer u bolnicu.
Ako se ne prepozna i hitnoća nastupi, onda je bolje biti u bolnici, gdje se može brzo reagirati i spašavati živote.
S druge strane, postupci u bolnici mogu dovesti do hitnoće. Mislim da je davanje dripa u VBAC-u dosta jasan primjer, ne znam ima li netko dobro objašnjenje za takav postupak i smatra li netko da to nije nepotrebo povećavanje rizika, i zapravo?
Mene su dva poroda u Sinju dosta učvrstila u ovom stavu. Tamo rađaš sam, obično nisu dva poroda istovremenao, ili su najviše dva (tako je bilo u mojih ukupno 6 dana tamo). Imaš pravu skrb, netko zna što je s tobom u svakom trenutku, netko brine za tebe, ne letimično, u prolazu, nego trajno. Poslije poroda isto tako. Ta skrb je neusporediva sa skrbi u splitskom rodilištu. Pri tom ne mislim samo na tretman rodilje, nego na medicinsku skrb - netko prati i uočava kako se odvija porod. Osoblje nije nervozno što im je operacijska sala na pola sata, ako nema prometa. Pa kad bi ti ljudi imali iskustvo da je pri svakom porodu glava u torbi mami i bebi, i da se kockaju životima, pa kako bi uopće radili?
Ne banaliziram uopce. Pitala sam. Nadriliječništvo u ovom slučaju okačit mačku o rep.
O odgovornosti, za obavaljanje djelatnosti bez dozvole za samostalno obavljanje te iste djelatnosti uopce ne dvojim. Niti banaliziram.
A priču o nadriliječništvu itekako treba banalizirati jer je nebulozna. Ako osoba ima strucnu spremu ne moze biti govora o nadriliječništvu.
Da je nadriliječništvo svako prakticiranje medicine izvan med. ustanove, onda bi drzava trebala procesuirati svakog lijecnika koji je ikad otisao iz ambulante u kucni posjet na poziv pacijenta. I svaku osobu koja je na mjestu neke nesrece pomogla unesrecenima, jerbo zakon ne pravi razliku. Medjutim to nije tako. Jer je lijecnik samo radio svoj posao, a neki pomagac unesrecenima samo obavljao svoju duznost.
Posljednje uređivanje od marta : 13.02.2012. at 10:49
Je li ovo isto iz zakona?
Ako jest, i ako se kaže da nije nadrilječništvo da liječnik opće prakse bavi liječenjem bolesti za koju je potrebna specijalizacija, meni (pravničkom laiku) to zvuči sasvim primjenjivo na slučaj primalje koja reagira na neku komplikaciju u porodu, na koju bi inače reagirao liječnik.
leonisa?
Meni se upravo to što ti vertex pišeš o skrbi čini jako važno, a sjećam se i od ranije da si pisala o sinjskom rodilištu.
U asistiranom kućnom porodu žena ima skrb 1:1 što u bolnici nikako nije slučaj.
Pa mi svi znamo za slučajeve koji su nažalost tragično završili iako je žena došla u bolnicu jer hitnost jednostavno nije prepoznata, jer CR nije napravljen na vrijeme iako je žena bila u bolnici, naprosto zato što nije imala skrb 1:1.
Već je spomenut onaj tragični slučaj rupture na SD gdje jednostavno nakon poroda nitko nije primijetio da se nešto loše događa.
Ja sam i sama iskusila što znači biti hitni slučaj u bolnici, iako je moja situacija bila hitna, najhitnija moguća, ona nije prepoznata istog trenutka, trebao je doći čovjek koji ju je znao prepoznati. Tako da je onaj tko u bolnicu već dolazi sa "dijagnozom" zapravo u povoljnijoj situaciji.
I Leonisa, molim te da i dalje ovdje pises (pogotovo kad te uhvati nesanica), jer vjeruem da je vazno i pravne aspekte poroda kod kuce raspraviti pogotovo sto se i oko toga ispredaju neke price koje nisu utemeljene.
Vjerujem da je tako.
Umorila sam se od citanja (jutros mi nestala slova s kvacicom, muz nesto sinoc cackao, ispricavam se) pravnoj regulativi primaljstva, tu vidim jedino nedostatak dobre volje upravo onih iz zdravstvenog sustava, otpor lijecnika, otpor da se bilo sto promijeni- evo su taman sveli te rodilje pod kontrolu zadnjih desetljeca, uveli drip, prokidanje vodenjaka, ctg, lezanje..., mogu taj porod lijepo isprogramirati u minutu i drzati pod nadzorom i sad bi one opet doma...sta im pada na pamet, taman posla.
I ono standardno nauceno na med. faksu, uvijek se pripremi za najgore, naravno, to im je i bit struke, njima ni ne dolazi onaj tko prolazi super i vrlo, vrlo je tesko sad odjednom to sve reprogramirati u svojoj glavi
i ono sto se ucis drzati pod kontrolom odjednom prepustiti nekoj tamo prirodi(nemam ni navodnike, a trebaju mi
).
Htjela sam ispricati svoje iskustvo iz rodilista u kojem apsolutno demantiram tezu da si tamo stalno pod nadzorom jer nisi, da tamo netko odmah nesto primijeti - netocno, situaciju u kojoj je jasno da bi primalja koja zenu prati svaku sekundu, i minutu, i slusa ju (u rodilistu te cesto nitko ne sljivi pet posto, ne zele ni cuti nista o tebi i od tebe jer, kao, nisi kvalificiran, i to mogu potkrijepiti).
Netko tko samo tebe prati svaki tren, primijetit ce sve, napraviti ono sto moze napraviti, a za ono sto ne moze poslat ce zenu u bolnicu.
A tko su te primalje koje danas dolaze dom, jesu li iz Austrije, Italije, Hrvatske, jesu li susjede, prijateljice, koliko puta su tijekom trudnoce bile kod zene, kad su one zapravo stigle na taj porod..., vjerujem da cure nece ovdje javno napisati sve detalje na forumu, ne bih ni ja, s obzirom na to isljednistvo glede legalnosti, naravno da nece ovdje izloziti sve, ono sto se usmeno i u povjerenju prenosi (ja ne bih ni u ludilu), ali sam sigurna da je sve jos daleko pripremljenije i uigranije nego sto se ovdje smije napisati.
Bolje da me nitko nista ne pita niti da ja danas vise ista pisem jer me i samu zivcira ovaj nedostatak kvacica. Idem to popraviti. Ispricavam se.
Dakle Neno, kvacice. Vjerojatno ti je muz promijenio postavke tipkovnice. Ako ti u desnom donjem uglu ekrana, na onoj plavoj traci NE piše HR, onda napravi dvoklik i prebaci na HR.
dapače, kad sam čitala ronon priču, uvijek bi se zapitala, što bi bilo da se taj "puk" dogodiopar min prije neg je primalja išla provjerit kako je r.
tj., minut, dva poslije provjere