Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 92

Tema: Zadnji trenutak za odlazak u rodilište

  1. #1
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno Zadnji trenutak za odlazak u rodilište

    Znam da se nekoć prije par godina pisalo o tome, ali sada ne mogu naći tu temu.

    Tražim informacije o pravom vremenu za odlazak u rodilište (naravno u slučaju zdrave rodilje i uredne trudnoće i ako porod krene spontano u vlastitom domu).

    Istraumatizirana lošim iskustvom i porodom od 17 sati u rađaoni, ovaj put se nadam sretnijem razvoju događaja, a ujedno bi me jako usrećilo i učinilo me smirenijom i sigurnijom kada bih najveći mogući dio porođajnog vremena provela u udobnosti i komforu vlastitog doma, uz supruga (koji je ujedno prošao obuku i član je tima za krizna medicinska stanja jednaka onoj u americi za paramedicse) što mi i dodatno uljeva sigurnost i povjerenje.

    Budući je u RH porod kod kuće još uvijek nelegaliziran i osobno se još ne usudim na svoju ruku izložiti svim rizicima, voljela bih roditi u rodilištu, ali bih voljela doći tamo na sam kraj, ukoliko je to moguće.

  2. #2
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ja ti možda i nisam baš najbolji primjer, ali ja sam krenula kad su trudovi bili dobro ispod 2 minute, niti se ne usudim reći da su bili na minutu. Sluzni čep mi je ispao u subotu oko 17h, trudovi počeli u nedjelju oko 13h, vodenjak mi nije pukao. Krenula sam u rodilište u noći nedjelja na ponedjeljak oko 2.30 ujutro, dakle nakon skoro 14 sati trudova doma, iz Dubrave na Sv.Duh što je bilo 30 minuta u sred noći kad nema prometa.

    Babica me primila, rekla da se popiškim, skinem gaće i legnem na stol. 5 minuta kasnije je viknula "vidim glavu brzo, silazite dolje, moramo u rađaonu". Dr. je uletila u sred izgona i pitala "kad je ova došla". Maloprije. Rodila sam cca 30 minuta nakon što smo sparkirali auto kod rodilišta.

    Danas kad razmišljam o tome, moram priznati da me strah i da si mislim kako sam bila tako "luda". Ali sam se naslušala puno priča o 16 sati trudova u rodilištu, i to da ostanem doma što duže sam shvatila doslovce. Za drugi put me priznajem strah da to ponovim, ali imam plan krenuti od doma kad budu na 5 minuta, šetati oko rodilišta, hopsati na lopti kraj auta, vještat se o muža i auto i sl. ispred rodilišta dok ne budu na minutu . Ionako ne mogu niti ležati niti sjediti u takvim trudovima.


    Da ti odgovorim na pitanje, mislim da su redoviti trudovi na 5 minuta ok znak.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    mislim da su redoviti trudovi na 5 minuta ok znak.
    ovako sam i ja odlucila krenuti, dakle kad su trudovi bili redoviti i ispod 5 min (nama su tako rekli na tečaju), sve to sam odvalila doma, tijekom noći, šetajući, tuširajući se...
    naš je put bio nešto samo malo kraci od gore navedenog (Maksimir - Sv. Duh) i u autu sam mislila da neću stići
    medjutim, nastavak priče nije kao ovaj gore - kad sam stigla u rodilište trudovi su prestali, ja u šoku...šta se dogadja? smirili su me - da se to zna dogodit uslijed panike ili straha, trudovi oslabe...
    Uglavnom, i nastavak je bio ok al ne tako brzo kako sam očekivala: rodila sam taj dan, čekali su da krenu moji trudovi, molila sam ako mogu ikako proći bez dripa, i to su poštovali. Trudovi su se vratili nakon jednog od pregleda, prokrvarila sam (ispao sluzni čep) i rodila iza toga 40min u par jakih trudova, bez ikakve kemije... Ne znam kako je sad, al tad je bila odlična ekipa na Sv. duhu, sve što sam molila su usvojili (bez dripa, bez epiziotomije), babica mi je masirala medjicu, nisam popucala, ma vrhunski su odradili sve...

  4. #4
    tua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    910

    Početno

    ajoj, draga, ja sam bila u slicnim previranjima kao ti, ali racunaj da ti je drugi porod, ja sam taj drugi put uletila u bolnicu na sam izgon

  5. #5

  6. #6
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Da ti odgovorim na pitanje, mislim da su redoviti trudovi na 5 minuta ok znak.
    mene je srecom "zeznulo" to cekanje pravilnih,bili su jako cesti ali ne i pravilni...i zato nikako da krenem....
    krenula sam kad je puknuo vodenjak (4h od pocetka trudova) ,rodila 1.5h nakon dolaska (potpuno otvorena)....

    super je kad dodjes na "point of no return",kada ti taj sok prelaska i dolaska u bolnicu ima manje sanse da uspori i zaustavi trudove!

  7. #7
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Da ti odgovorim na pitanje, mislim da su redoviti trudovi na 5 minuta ok znak.
    ovo je individualno. Moji trudovi su trajali od početka do izgona cca 24 sata, a od samog početka su bili na 5 min. Budući da nisu bili intenzivni, odlučila sam čekati dok postanu nepodnošljivi.

  8. #8
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    bas tako, individualno.
    meni su bili na 5 minuta, a otvorena 4 prsta.
    i tako narenih 5h.

  9. #9
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Ja bih svakako više gledala jačinu trudova. Istina, to mi je bio prvi porod, ali ni na idući ne bih prerano u rodilište.
    Bila sam razmišljala i o opciji da ostanem malo pred bolnicom, na parkingu, kako kaže Bubilo, ali nekako mi to više nije privlačno nakon iskustva trudova i poroda. Ima nešto u tome da je za uspješne trudove potrebno da se rodilja osjeća zaštićeno - a tako se ne bih osjećala u mraku na parkiralištu... prije bih izabrala porod u autu ili kod kuće

  10. #10
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ja sam, na zalost, zavrsila u predradjaoni bez i jednog truda, tako da, ako cu sudit po ovom porodu, ne bi isla prije 3min i fuuul jakih koji su me i onako prali barem 2h.

  11. #11
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Hvala na odgovorima i linkovima.

    Ako moj drugi porod krene spontano i kod kuće, to će za mene biti nešto sasvim novo. Prvi porod je bio induciran i praćen cijelo vrijeme sa mnogo intervencija i sa korištenjem ama baš sve moguće kemije koja za porod postoji.

    Ja sam pak bila jako mlada, prvorotka, uplašena i kada su mi rekli da beba mora hitno van, nisam se usudila inzistirati ni na čemu (iako je to hitno na kraju trajalo 17 sati u boxu i sve je završilo sretno, makar je taj porod bio daleko od sretnog riješenja).

    I time sam imala porod suprotan svim svojim željama i uvjerenjima...

    Zanima me;

    Koji bi zapravo bili rizici ne praćenog poroda u prvom porođajnom dobu? Što može poći krivo i da li se to može prepoznati?

  12. #12
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    Bila sam razmišljala i o opciji da ostanem malo pred bolnicom, na parkingu, kako kaže Bubilo, ali nekako mi to više nije privlačno nakon iskustva trudova i poroda. Ima nešto u tome da je za uspješne trudove potrebno da se rodilja osjeća zaštićeno - a tako se ne bih osjećala u mraku na parkiralištu... prije bih izabrala porod u autu ili kod kuće
    Da, vidiš nisam se toga sjetila... iako mi je jedna od tih ideja na temu "ispred rodilišta" bila da iznajmim sobu u nekoj kući preko puta rodilišta, ali tu sam se odmah sjetila da ko zna kakvu bi sobu našla i bi li uopće htjela biti u njoj .

    Zanimljivo je kako bismo radije bile u mraku na parkingu ili rodile u autu, nego ušle "tamo" prerano.

    Slažem se da je 5 minuta individualno, i nakon što krenu ti na 5 minuta i dalje može proći još par sati... intenzitet trudova je zbilja dobar savjet. Ali i tu je teško dati "objektivan" savjet što su to jaki trudovi i kad su značajno jači od onih do sad, ja sam valjda tako dugo i ostala jer sam zamišljala da je ta bol stop puta gora, i stalno sam bila uvjerena da kad stvarno krene će biti puno gore . Ono, dokle god mogu izdržati, mogu ostati i doma.

    Za zadnje pitanje o rizicima ne znam odgovor.

  13. #13
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Ono, dokle god mogu izdržati, mogu ostati i doma.
    Ovo je bila i moja parola kad sam se spremala na porod.

    A za zadnje pitanje o rizicima... nisam dovoljno stručna da odgovorim, niti imam dovoljno iskustva,
    pa neka se shvati slijedeće kao moje mišljenje

    rekla bih da su veći rizici praćenja prvog porođajnog doba

    pogotovo ako to znači ležanje zbog ctg-a, prečeste vaginalne preglede, neljubaznost osoblja :/
    to je skoro pa garancija za prestanak trudova i otvaranja, a nakon toga ponudit će vam drip.

    konačno i svi opstetričari savjetuju ostajanje kod kuće što duže i dolazak u rodilište tek kada trudovi postanu intenzivni i s manjim razmakom, do tada je bolje u miru i opušteno pustiti tijelo da odradi svoje.

  14. #14
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    Budući da nisu bili intenzivni, odlučila sam čekati dok postanu nepodnošljivi.
    tako sam i ja čekala drugi put. Kad ono - nikad nisu postali nepodnošljivi

    prvi put sam otišla kad su već 3h bili na 5 minuta, i skroz redoviti, i podnošljivi. Rodila sam 15h kasnije, uz drip, jer je sve stalo čim sam stigla u rodilište (valjda od straha, ne znam)

    ako budem ponovo rađala, ne znam šta ću

  15. #15
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    a gle, ni radjaona nije sigurna karta...meni ctg nije biljezio neke trudove, na predzadnjem pregledu sam bila 4 prsta, zadnjem 9, ostavili me u predradjaoni bez "nadzora", dobila sam nagon za tiskanje u wcu predradjaone, kad sam legla na stol glavica je vec virila.
    nije da mi nije proslo kroz glavu da sam tak mogla i doma

  16. #16
    Majuška avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,832

    Početno

    mene isto malo zbunjuje kad je taj trenutak..

    Prvi put sam doma odradila kojih 30 sati trudova, zadnjih 6 sati su bili za prodisavanje a krenuli smo u bolnicu kad su bili na kraće od 2 minute i bili skoro neizdrživi.

    Mislila sam da sam došla na sami finale, ono, sad će glavica već viriti - kad ono, šipak, 1 prst otvorena!



    Pa sam slijedećih 12 sati u predrađaoni još prodisavala trudove na 2 minute
    Čemu toliki i česti trudovi kod mene stvarno mi nije jasno

    Tak da za drugi put - pojma nemam!

  17. #17
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku
    tako sam i ja čekala drugi put. Kad ono - nikad nisu postali nepodnošljivi

    prvi put sam otišla kad su već 3h bili na 5 minuta, i skroz redoviti, i podnošljivi. Rodila sam 15h kasnije, uz drip, jer je sve stalo čim sam stigla u rodilište (valjda od straha, ne znam)

    ako budem ponovo rađala, ne znam šta ću
    nazovi mene za konzultacije, he, he.

  18. #18
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    nazovi mene za konzultacije, he, he.

  19. #19
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    ... ja sam valjda tako dugo i ostala jer sam zamišljala da je ta bol stop puta gora, i stalno sam bila uvjerena da kad stvarno krene će biti puno gore . Ono, dokle god mogu izdržati, mogu ostati i doma.
    .
    i ja isto,pogotovo jer imam jako nizak prag boli i mislila sam da cak mozda imam lazne trudove....pucanje vodenjaka me razuvjerilo... ok,u bolnici je bilo par fakat jakih ali moje prve rijeci nakon poroda upucene svekijima su bile:pa ja sam mislila da ce to bit puno gore....

  20. #20
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Samo jedno brzinsko pitanje - kad pukne vodenjak, onda bi bilo poželjno odmah krenuti u bolnicu, je li tako?

  21. #21
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj mishekica prvotno napisa Vidi poruku
    Samo jedno brzinsko pitanje - kad pukne vodenjak, onda bi bilo poželjno odmah krenuti u bolnicu, je li tako?
    Ako je riječ o prijevremenom porodu (prije 37 tj.) , ako je plodna voda obojena, i druge iznimke situacije, tada se ide.

    U većini slučajeva se mogu čekati trudovi. Iako , ako pitas bilo kojeg porodnicara , ili službeni stav rodilista , tada bi ti rekli da odmah ideš u bolnicu . ( moja oba poroda su krenula prvo sa puknucem bez trudova, prvi put sam išla odmah 36 tj. Drugi put sam čekala da trudovi postanu intenzivni.)

  22. #22

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    42

    Početno

    Citiraj mishekica prvotno napisa Vidi poruku
    Samo jedno brzinsko pitanje - kad pukne vodenjak, onda bi bilo poželjno odmah krenuti u bolnicu, je li tako?
    Da definitivno, meni je prvi puta pukao vodenjak nakon čega se intenzitet trudova drastično pojačao a razmak smanjio sa 7-8 minuta na oko 3. U bolnici sam bila nakon sat vremena i rodila za nekih 4 i pol sata nakon dolaska u bolnicu.

    A sada za drugi porod mi je dr rekla da trebam gledati da imam trudove u pravilnim razmacima barem 2 sata i da ih u tih 2 sata ima minimalno 6 i da onda krenem u bolnicu. I tako mene jutros oko 3 probudili neki ne baš pretjerano bolni trudovi ali u relativno pravilnim razmacima, probudila ja muža da kao bude pripreman (starije dijete treba odvesti na čuvanje, probuditi je....) i tako čekamo mi nećemo kao žuriti da ipak ne dođemo ni prerano u bolnicu i odjednom nakon 2 i pol sata trudova sve je stalo. Dobro da nismo krenuli u bolnicu.
    Sada smo odlučili da osim ovih barem 2 sata pravilnih trudova ćemo ipak čekati da im razmak bude ispod 10 minuta. Ili možda i ovaj put pukne vodenjak kod kuće pa onda neće biti upitno krenuti ili ne u bolnicu

  23. #23
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Citiraj mishekica prvotno napisa Vidi poruku
    Samo jedno brzinsko pitanje - kad pukne vodenjak, onda bi bilo poželjno odmah krenuti u bolnicu, je li tako?
    Meni su opstetricarke u obje trudnoce rekli ne. Hitno moras ici jedino ako vidis da je voda mutna zelenkasta ili smedja sto upucuje na mekonij u plodnoj vodi tj.da se beba pokakala. A to kao moze bit znak ugrozenosti bebe. Dok god je voda prozirna zurbe nema. I nema bojazni da ce beba ostati bez plodove vode-ona se stalno obnavlja cak i s puknutim vodenjakom. Ako odmah odletis u bolnicu mozda ometes spontan i miran pocetak trudova. Ako si prvorotka sigurno ti beba nece putem ispasti ko u filmu.
    Sluzbeni stav bolnice gdje sam ja rodila oboje jest da se poduzima nesto tek ako 12 sati od puknuca vodenjaka nema naznaka pocetka porodjaja.

    Ps kolicina vode kod prsnuca vodenjaka je impresivna, nisu dovoljni nocni obicni ulosci

  24. #24
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    I da odgovorim na pitanje autorice posta, kod drugog poroda ja sam na telefon zvala rodiliste,nopisala situaciju i rekli su mi da je rano za dolazak ali ako se bojim ostat doma nek dodjem. I naglasili su mi da svaka rodilja zna sama od sebe spontano koji je pravi trenutak za odlazak u rodiliste. Od tog trenutka prestala sam slusati mamu muza svekrvu i otisla se tusirati, rucati, nakon toga DETALJNO se nasminkati. Svekrva se snebivala, ja sam samo ponaljala da e e stresiraju i da po svoju curicu ne mogu ici a da nisam dotjerana. Mozes mislit kako sam bila dotjerana s tom sminkom nakon sto sam ju rodila u vodi... i tako sam se vukla po kuci dok u jednom trenu nisam sama osjetila da bih mogla otici. A nisam gledala na sat ni mjerila trudove.
    U bolnici su mi rekli da sam dosla u idealno vrijeme, stavili ctg i pod ctgom osjetila prvi nesnosljivi trud - na grafu je bio 110 jacine. A sve do tad mi je bilo laganini. Mislim da je to prednost domaceg terena - ostati doma cim vise.

  25. #25
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Tiziana prvotno napisa Vidi poruku
    Ps kolicina vode kod prsnuca vodenjaka je impresivna, nisu dovoljni nocni obicni ulosci
    ovisi kako koliko i gdje pukne
    pred drugi porod ne da mi ne bi bili dovoljni ulošci, nego ni kanta LOL

  26. #26
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Kad mi je na prvom porodu puklo u bolnici ostala sam sokirana, gledala oko sebe po krevetu i po podu i pomislila - ajme super da mi se ovo nije desilo doma ko bi to cistio
    Poucena iskustvom, pred drugi prod zadnje dane sam posvud furala rucnike i nepropusne za krevet i madrac. U autu na trosjedu na svakoj upijajucoj i teze perivoj povrsini

  27. #27
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Joj, sad ste me podsjetile da si moram staviti nekakvu dodatnu plahtu-dvije-tri... Spavam na tuđem madracu.

  28. #28
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Ako ti se dogodi varijanta kante (vidi gore Punticu) plahta dve tri ti nece pomoci
    Ako ti se dogodi visoko prsnuce tokom otpustanja sluzavog cepa neces ni primjetiti da ti je puko vodenjak.

  29. #29
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Tiziana prvotno napisa Vidi poruku
    Meni su opstetricarke u obje trudnoce rekli ne. Hitno moras ici jedino ako vidis da je voda mutna zelenkasta ili smedja sto upucuje na mekonij u plodnoj vodi tj.da se beba pokakala. A to kao moze bit znak ugrozenosti bebe.
    Ovo je posve krivo.
    Ako je voda zelenkasta, beba je ugrožena i to jako, hitan odlazak u rodilište.
    Ako je voda smeđa, beba je ugrožena silno i možda više nećeš stići u rodilište na vrijeme.

    Ako je prošlo vše od 12 sati od puknuća vodenjaka, mogućnost infekcije je jako velika.

    Svako puknuće vodenjaka je signal za što hitriji odlazak u rodilište.

    Dok su samo trudovi i ništa ne curi, može se kalkulirati kada krenuti.

  30. #30
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo je posve krivo.
    Ako je voda zelenkasta, beba je ugrožena i to jako, hitan odlazak u rodilište.
    Ako je voda smeđa, beba je ugrožena silno i možda više nećeš stići u rodilište na vrijeme.

    Ako je prošlo vše od 12 sati od puknuća vodenjaka, mogućnost infekcije je jako velika.

    Svako puknuće vodenjaka je signal za što hitriji odlazak u rodilište.

    Dok su samo trudovi i ništa ne curi, može se kalkulirati kada krenuti.
    Po obicaju dizes paniku i plašiš trudnice.

    Mlijecna i blago zelenkasta plodna voda nisu nikakva frka.

    Tamno zelen i smedja plodna voda jesu razlog za hitan odlazak u rodiliste.

    Mogucnost infekcije zbog pucanja vodenjaka (u terminu) realno raste tek 72 sata po pucanju istog, a praksa se razlikuje od rodilista do rodilista u Hrvatskoj... Od induciranja poroda odmah, nakon 12 sata, nakon 24 sata, pa i nakon 72 sata...

    Samo puknuce vodenjaka u terminu ne znaci nista, pogotov ako nema trudova.

  31. #31
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku

    Samo puknuce vodenjaka u terminu ne znaci nista, pogotov ako nema trudova.

    Stvarno, zar ovo ozbiljno misliš? (Odoh ja s rodilišta...)

  32. #32
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo je posve krivo.
    Ako je voda zelenkasta, beba je ugrožena i to jako, hitan odlazak u rodilište.
    Ako je voda smeđa, beba je ugrožena silno i možda više nećeš stići u rodilište na vrijeme.

    Ako je prošlo vše od 12 sati od puknuća vodenjaka, mogućnost infekcije je jako velika.

    Svako puknuće vodenjaka je signal za što hitriji odlazak u rodilište.

    Dok su samo trudovi i ništa ne curi, može se kalkulirati kada krenuti.
    Gle, rodila sam dva puta i oba puta bila na trudnickom tecaju. U Milanu oba puta. I oba puta nam je receno da samo puknuce vodenjaka nije hitan odlazak u bolnicu ako je voda bezbojna. Takodjer nam je receno da imamo u vidu skori dolazak u rodiliste ali nikakve hitnoce i trcanj vec da ako nema nekih drama trudova u narednih 12-tak sati dodjemo. Uostalom i ja sam rodila vise od 12 sati nakon puknuca vdenjka koji mi'je puknuo u bolnici i nitko to nije smatrao nikakvom frkom niti spominjao infejcije i slicne frke i ja sam ih molila za carski rez, valjda ko i svaka rodilja kad prigusti, al carskom rezu nisam bila ni blizu. Rekla sam da obojena voda MOZE biti znak ugrozenosti. I sto je tu krivo?

  33. #33
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Mogucnost infekcije zbog pucanja vodenjaka (u terminu) realno raste tek 72 sata po pucanju istog, a praksa se razlikuje od rodilista do rodilista u Hrvatskoj... Od induciranja poroda odmah, nakon 12 sata, nakon 24 sata, pa i nakon 72 sata...
    puknuće vodenjaka nikako nije indikacija za hitni odlazak u rodilište
    sa mnom u predrađaonici je bila trudnica koja je došla prije mene, sva u panici jer je pukao vodenjak. Trudove nije imala. Dobila gel, pa drip, pa svašta nešto, i na kraju rodila dan nakon mene, nakon cca 50h što je došla u bolnicu.
    Lijepo se sjećam doktora koji je bio dežuran kad sam stigla. Ta trudnica je bila u panici, jer vodenjak je bio pukao prije 12 i nitko ništa nije poduzimao. A doktor joj je rekao da se u nekim zemljama čeka i do 2 tjedna na indukciju, nakon što pukne vodenjak, ako je sve ok s bebom i ako trudovi sami ne krenu prije. Rekao je i da postoje razne vrste puknuća, da ako samo curka, nije big deal. Ali ako pukne skroz, da doslovno pljusne i izađe većina vode, onda porod mora krenuti (najčešće spontano) čim prije. Inače se ide na indukciju. U tom slučaju, postoji realna opasnost od infekcije, koja je u bolničkim uvjetima još veća, zbog učestalih vaginalnih pregleda

  34. #34
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    (Odoh ja s rodilišta...)
    nisu trudnice ovdje te sreće...nažalost

  35. #35
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Meni je pukao vodenjak ujutro i gotovo od samog pocetka voda je bila zamucena i obojana (mlijecno-senfasta).
    S nekoliko strana (ginekolog, primalja, nekoliko doula, mislim posredno preko jedne cak i Marta ) sam dobila info da je ok dok nije tamno zelena i nema komadice crnog/smedjeg u sebi.
    Rodila sam malo prije pola noci taj dan.

    A kad ici.. kako sam prvo imala ruzno iskustvo (17sati pod dripom i onda nalijeganje na trbuh), zeljela sam stici na sam kraj. Krenuli smo kad sam dosla u fazu da mi tusiranje vise ne predstavlja zadovoljstvo nego sam htjela razbiti tus koliko mi je pojacao bolove. I dobro da sam to spomenula douli jer je, izgleda, bio zadnji tren da krenemo.
    Imamo 5 minuta do rodilista. Rodila sam 15 minuta nakon sto smo usli u rodiliste.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    728

    Početno

    sad mi se sve pobrkalo.
    znači ako mi samo curka plodna voda onda da ne žurim, a ako mi skroz pukne vodenjak i dobijem vlastite trudove, onda mjerim razmak, pa kad se srede onda tek idem u bolnicu?
    i koliko u slučaju da mi skroz pukne vodenjak vremenski da čekam dok ne dobijem vlastite trudove, a da na kraju ne pokupim infekciju ili ne ugrozim bebu?

    znam da je moja seka imala curkanje vodenjaka od negdje 6 h ujutro, i kad je zvala bolnicu rekli su joj da mora odmah doći. u 3 h popodne probušili su joj vodenjak i dali drip jer nije imala svoje trudove, i kao to je po njima bilo jako opasno za bebu zbog infekcije, koju je na kraju bebač i pobrao, navodno zato jer se nagutao plodne vode (što mi opet nije jasno koje plodne vode ako su joj probušili vodenjak i sve je iscurilo van?).

    nemojte zamjeriti na mojoj zbunjenosti, ali jedni govore jedno drugi drugo, i uopće više čovjek nije pametan u svemu.
    Posljednje uređivanje od Ayan : 29.12.2012. at 21:57

  37. #37
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku
    nisu trudnice ovdje te sreće...nažalost
    Tvoja je zloba prevelika za mene, a kako si ti administratorica, znam da ćeš ovo obrisati, ali sebe ću sama.

  38. #38
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Ako se dobro sjećam pročitanog, teško da vodenjak može baš puknuti (ono, skroz ), a da se ne pojave trudovi.
    Posljednje uređivanje od mishekica : 29.12.2012. at 22:36

  39. #39
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Tvoja je zloba prevelika za mene, a kako si ti administratorica, znam da ćeš ovo obrisati, ali sebe ću sama.
    zloba ili ne, očito sam u pravu

    A što se brisanja tiče, ako ne brišem tebe, nemam razloga brisati ni sebe.
    Ako imaš primjedbe na mene kao forumašicu ili administratoricu, slobodno napiši pritužbu upravnom odboru Udruge.

  40. #40
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Zakaj napetost?

  41. #41
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj mishekica prvotno napisa Vidi poruku
    Ako se dobro sjećam pročitanog, teško da vodenjak može baš puknuti (ono, skroz ), a da se ne pojave trudovi.
    a čuj, sve je moguće
    Kad su mi prokinuli vodenjak, na prvom porodu, trudovi nisu još dugo krenuli, zapravo, stali su. Krenuli su tek kad sam dobila drip
    Na drugom porodu je pukao vodenjak, skroz na skroz, voda je cijela iscurila na dva velika pljusa (dijete se rodilo na suho, nije bilo više vode, sve otišlo s pucanjem). Trudovi su stali čim je vodenjak pukao. I krenuli 10ak minuta kasnije, i porod je krenuo taj čas (ali meni je očito vodenjak pukao na samom kraju, kad su trudovi već odradili svoje, a ne na početku). Čitala sam da je normalno da pred sam izgon sve stane, da je to priroda tako uredila da se žena malo odmori pred izgon, kad joj treba sva snaga koju može skupiti. Ja sam drijemala 10ak minuta i skupljala snagu.

  42. #42
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku
    Čitala sam da je normalno da pred sam izgon sve stane, da je to priroda tako uredila da se žena malo odmori pred izgon, kad joj treba sva snaga koju može skupiti. Ja sam drijemala 10ak minuta i skupljala snagu.
    To je baš super. Nisam to još čula, moram priznati.

  43. #43
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj mishekica prvotno napisa Vidi poruku
    Ako se dobro sjećam pročitanog, teško da vodenjak može baš puknuti (ono, skroz ), a da se ne pojave trudovi.
    Nakon nekog vremena se pojave trudovi . Meni su oba poroda krenula sa pucanjem vodenjaka bez da sam osjetila trudnoće prije. Prvi u 36 tj. Su mi trudovi krenuli nakon pucanja odmah na 5 minuta, ali blagi ( iako je dosta vode istekao, morala sam presvlaciti hlače i tenisice). Drugi put su ovoji pucali po malo, prvi dan u podne malo, pa su se pojavili lagani trudovi koji su prestali tokom dana. Tu noć je oko tri ujutro vodenjak je još vise puknuo i još je vode oteklo. Čekala sam da trudovi postanu jaki i intenzivni, ušla sam u rodilista oko pola devet , a rodila tek u 12 ( to mi je ' tek' jer je u prvom porodu od pucanja do izgona prošlo samo 4 sata).

  44. #44
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj mishekica prvotno napisa Vidi poruku
    Ako se dobro sjećam pročitanog, teško da vodenjak može baš puknuti (ono, skroz ), a da se ne pojave trudovi.
    Nisam o ovome razmisljala al cini mi se zanimljivo. Ne mogu govoriti generalno, al i moje iskustvo je takvo. Na prvom porodu su mi prokinuli vodenjak, na drugom je pukao bez trudova, dobila sam ih tek kasnije, ali nije pukao skroz, nego je voda curkala. Na trecem i cetvrtom je pukao pred izgon i tad je pukao skroz, ko balon s pljuskom.

  45. #45
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    i koliko u slučaju da mi skroz pukne vodenjak vremenski da čekam dok ne dobijem vlastite trudove,
    Sva meni dostupna literatura kaze da slobodno mozes ostati kod kuce jos 24 sata (osjecas se ok, voda koja istjece je ok), pod uvjetom da nitko nista ne prcka oko rodnice (vaginalni pregledi, seks, a nema ni kupanja u kadi), a dio literature navodi da se moze ostati i dulje, do 48 sati. S tim da dio tog dijela literature preporucuje da se u drugih 24 sata uzimaju povecane doze vitamina C i/ili tinktura ehinacee, kako bi se prevenirala eventualna infekcija.

    Zanimljiva je ova teorija.
    Meni je prvi put ginekolog na pregledu "slucajno" naceo ovoje jer je smatrao kako sam prenijela dovoljno i da je vrijeme da rodim (kriminalac). Nije bilo trudova, tek na dripu (7 sati kasnije sam ga dobila, jer sam bila nedovoljno informirana i samouvjerena i pozurila sam u rodiliste) su krenuli.
    Drugi put mi je spontano puknuo, ali mi je voda otjecala u mlazovima, svako malo, nije bilo pljuska i odjednom otjecanja. Ali se ne sjecam da je ista vode ostalo do poroda, koji se dogodio nekih 10ak sati kasnije.
    Posljednje uređivanje od BusyBee : 30.12.2012. at 12:22

  46. #46
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Kad mi je tokom indukcije prvog poroda puknuo vodenjak osjetila sam kao nekakvu eksploziju. I to sam rekla, bila sa u bolnickom krevetu. Kako sam stalno nesto njurgala i zalila se na bolove i na sve sto je postojalo oko mene to me nisu preozbiljno shvatili. Ubrzo je krevet bio mokar, sjela sam na rub kreveta i gledala koliko toga i dalje curi po podu. Al osjecaj je bio bas kao eksplozije i laganog udarca u predjelu stidne kosti - sto sam dozivjela kao pomicanje glave djeteta.
    Na drugom porodu nisam ni primjetila da je pukao samo su mi rekli da ima plodne vode po plahti i da je vjerojatno ovoj puknuo visoko jer da toga ima malo. A sto je bilo poslije nemam pojima jer sam sam izgon odradila u kadi

  47. #47
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku
    ovisi kako koliko i gdje pukne
    pred drugi porod ne da mi ne bi bili dovoljni ulošci, nego ni kanta LOL
    jap

    Ja sam drijemala 10ak minuta i skupljala snagu.
    potpis

    cak sam imala pauzu u trudovima od predradjaone dok se nisam dovukla do boxa, sjela i dok nisu prikopcali ctg :mad: a prije toga sam imala nekoliko trudova s nagonom za tiskanje. tad su dosla jos dva il tri, jako blizu jedan drugom, i glavica je vec virila. uslijedila su jos 3 i bila je vani. rodila sam ju na suho, isto.

    sam izgon docekala sam totalno odmorna i sa snagom na skoro pa maximumu. sjecam se da je moja sestra komentirala fotku male i mene 5 min nakon poroda i pitala me jesam li to cijelu noc radjala il sam bila u spa

  48. #48
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    sto se tice puknuca i trudova, velika kolicina izasla je u razmaku od 5 minuta. prve konkretne trudove dobila sam par sati kasnije. jos jedan veliki izljev imala sam kad su trudovi bili na 10 min (poceli su s 15), nesto malo je curilo s odlaskom na wc i nesto malo kad sam dobila nagon za tiskanje. nakon toga vise nije curilo. svaki put sam stajala.

  49. #49
    Eci avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb, Gajnice
    Postovi
    2,107

    Početno

    Tak sam i ja sa trećim odlučila čekati doma što duže. Otišla sam na redovan pregled tjedan dana prije termina. Na pregledu 8 cm otvorena! Odmah su me poslali u rodilište, ali pošto nisam imala trudova uopče (neka bezbolna stezanja na koja nisam obračala pažnju) šetala sam još kojih sat vremena sa MMom. Kad sam konačno odlučila otiči u rodilište i legla na krevet imala sam 2 bolna truda i mali je izletio doslovno, zajedno sa vodenjakom. Dr je jedva stigla obuči rukavice, a voda ju je pospricala od glave do pete. Nije me stigla ni pregledati. Volim se sječati tog poroda.
    A poanta je da nisam išla na redovan pregled, rodila bi doma. A nisam baš tako hrabra.

  50. #50
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Citiraj Eci prvotno napisa Vidi poruku
    Kad sam konačno odlučila otiči u rodilište i legla na krevet imala sam 2 bolna truda i mali je izletio doslovno, zajedno sa vodenjakom. Dr je jedva stigla obuči rukavice, a voda ju je pospricala od glave do pete. Nije me stigla ni pregledati. Volim se sječati tog poroda.
    Baš super priča. Kamo sreće da moj treći porod bude takav.
    Posljednje uređivanje od mishekica : 31.12.2012. at 00:09

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •