Stranica 7 od 10 PrviPrvi ... 56789 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 301 do 350 od 497

Tema: Kada ste počeli s dohranom?

  1. #301
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,137

    Početno

    "Rodini" uvjeti
    "Većina djece pokazuje znakove spremnosti za uzimanje čvrste hrane negdje oko polovice prve godine života:
    - dijete može sjediti
    - izgubljen je refleks kojim dijete automatski gura jezikom hranu iz usta
    - spremnost na žvakanje
    - sposobnost uzimanja hrane rukom i stavljanje u usta
    - smanjen zahtjev za dojenjem koji se ne može povezati s bolešću, izlaženjem zubi ili promjenama u rutini.
    Ako dijete oko šestog mjeseca života iznenada želi više dojiti i ta situacija potraje 4 do 5 dana unatoč čestim podojima, možda je vrijeme za uvođenje čvrste hrane. Ako je , međutim, dijete puno mlađe od 6 mjeseci, nemojte žuriti s dohranom, jer se onda ovi česti podoji najčešće mogu povezati sa skokovima u razvoju ili promjenama u rutini."

    Skužila sam da je D. počeo češće dojiti, ali mislim da je to bilo zbog ovih vrućina, a i nešto mu se promijenilo jer rjeđe ima stolicu i duže spava preko noći (to valjda spada u promjenu rutine).

  2. #302
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,137

    Početno

    Kod Jadranke Boban Pejić (Za bebe i djecu) je navedeno ovako:
    "Vrijeme je da bebu počnemo hraniti čvrstom hranom kada pokazuje sljedeće znakove:
    1. Izgleda da je gladna nakon dojenja ili hranjenja na bočicu.
    2. Želi češće jesti.
    3. Pokazuje zanimanje za hranu koju jedu odrasli.
    4. Stavlja predmete u usta.
    5. Nakon što je jedno vrijeme spavala cijelu noć, vaša se beba ponovno budi da bi bila nahranjena."

    D. pokazuje zanimanje kad ja jedem, ali sad ga sve zanima, za svime poseže, gleda, pipka. A i sve stavlja u usta jer tako istražuje (to je kao ona oralna faza, kaj ne?).
    Ovo za buđenje mi isto nije baš pouzdano jer bih ja to prije kod nas povezala sa punim mjesecom (da, da, samo se smijte) i mojom prehranom (ako jedem čokoladu predvečer, češće se budi za pišanje).

  3. #303
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,414

    Početno

    ovo što piše u Rodinim tekstovima sam objasnila, pa sada prokomentiram JBP:

    1. Izgleda da je gladna nakon dojenja ili hranjenja na bočicu.
    Ja bih onda radije ponudila da još doji/još bočice

    2. Želi češće jesti.
    Skokovi, promjene rutine, vrućine... postoji puno razloga zbog kojih dijete može češće tražiti jesti, glad je jedan od njih.

    3. Pokazuje zanimanje za hranu koju jedu odrasli.
    Meni se čini kako djeca to zanimanje pokazuju i puno prije, čim ih počnemo držati blizu stola za kojim objedujemo. I sigurna sam kako jednako zanimanje pokazuju za hranu kao i za vazu s cvijećem koja je na sredini stola.

    4. Stavlja predmete u usta.
    Stavljaju ih otkako su se rodili: usta su im uvijek pri ruci i njima istražuju predmete.

    5. Nakon što je jedno vrijeme spavala cijelu noć, vaša se beba ponovno budi da bi bila nahranjena.
    To je teško provjerljivo budući da rijetko koje šestomjesečno dijete - prespava cijelu noć. A ako se doista tako nešto i dogodi, opet se može najesti dojenjem ili bočicom. Skok.

    Ne smijemo zaboraviti kako majčino mlijeko ima 4,8 % masnoće i vro je kalorično. Puno kaloričnije od jabuke, tikvice ili korabe koje se uvode na početku dohrane.
    Dakle, glad će se puno bolje zadovoljiti dojenjem nego sa tih nekoliko žličica dohrane.

  4. #304

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    279

    Početno

    Mi smo počeli dohranu s 8 mjeseci, i moram priznati da smo imali problema s žvakanjem. Ali kao što je netko prije napisao, ni ja ne poznam nikoga tko je odrastao pa da zbog kasnog uvođenja dohrane ima problema s žvakanjem hrane.

  5. #305
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    M. je počela sa 6 mjeseci i sada imam grižnju savjesti što joj tada nisam još više nudila sike (ona sama slabo traži, strpljivo neko dijete) jer kad se prisjetim, to je vrijeme bilo skroz konfuzno.
    Prvi obrok joj je bio popodne, a budući da bi dosta pojela (krenuli smo sa žgancima s izdojenim mlijekom), nisam joj baš nudila siku jer sam mislila da je sita.
    Onda su je mučili vjetrovi zbog čega bi se vrpoljila dok sisa ili bi čak prestala, a ja si mislim, sita je...
    Zbog svega joj je valjda pao imunitet pa je dobila virozu.
    Dakle, dijete se mora doooobro uritmiti s dohranom da bi prestalo manje dojiti. Nemojte ni računati pod hranu tih nekoliko žličica dohrane. To je tek onako, za pod zub, za probati.
    M. i sada, uz tri obroka dohrane doji kada se probudi, prije (za vrijeme) i poslije prijepodnevnog spavanja, ista procedura kod popodnevnog spavanja, prije noćnog spavanja, probudi se za 2 do tri sata (u najboljem slučaju, nekada i ranije) pa siki, onda opet za isto to vrijeme (uglavnom za sat i pol) i još kroz noć što ni ne znam.

  6. #306
    mara68 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    217

    Početno

    Mi smo počeli s dohranom s punih 6 mjeseci. Još smo novi u tome - papamo tek tjedan dana. Ivan sisa jednako kao i prije dohrane, otprilike svaka tri sata, noću svakih 5 sati. Jedino što se promijenilo je da se podoj nakon dohrane odgodi za sat vremena, ali ponekad traži sikiti odmah nakon papanja Po meni, ovi prvi dani su samo njegovo upoznavanje s drugačijim okusima i oblicima hrane i hranjenja, mislim da će tek kasnije to stvarno postati obrok.

  7. #307
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    mi smo počeli sa 6mj, sad imamo 7,5mj i tek sad pojede onako par žličica, banana joj se najviše sviđa i toga najviše pojede i to je količina od trečine banane
    je li to puno ili malo, nije da se brinem, nego pošto vidim da piše da se uvodi drugi obrok s 8mj kad prihvatri prvi pa pošto nam se to bliži da usporedim tu količinu
    Posljednje uređivanje od tina55 : 03.06.2010. at 09:07

  8. #308
    sandra14 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    S.Obrez
    Postovi
    173

    Početno

    Ja imam dvije, starija nije mogla pojesti žlicom da se nahrani do nekih 10 mjeseci, svaki okus ju je tjerao na povraćanje...
    Ova mlađa, izjelica, sad s blizu 7 mjeseci ima dva obroka (voće i povrće), držim se namirnica po njezinim mjesecima + ono što imam u vrtu a jako je blizu njezinoj dobnoj prehrani. Ona stvarno voli jesti na žlicu (žlica joj je i omiljena igračka), nema nekih probavnih problema, niti alergija, jednostavno je izjelica
    Dakle, djeca su različita, različito prihvaćaju dohranu, jedino što zaključujem u vezi obje je da treba biti uporan, više dana nuditi isti obrok da se nauči na okus, uvijek nuditi povrće...pa danas moja velika cura obožava povrće i izaziva čuđenje većine kolegica iz razreda jer je špinat njezin omiljeni obrok.

  9. #309
    bek23

    Početno

    Moja malecka sada ima 3 mj. Nažalost ne mogu dojiti. Počela sam razmišljati o dohrani. Mala je na AD od svog rođenja i jede svakih 3 sata. Ali u posljednje vrijeme je gladna već nakon 1 sata. Pije čaj i vodu jer traži. Da li je još netko imao takvih problema?

  10. #310
    EvaMONA avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    681

    Početno

    Citiraj mara68 prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo počeli s dohranom s punih 6 mjeseci. Još smo novi u tome - papamo tek tjedan dana. .
    mara68, mi smo počeli prije 4 dana s rižicom i još ću ju dati 1 dan pa ću probati kvinoju ili amarant. zanima me da li si dala neko povrće i ako da koje? Inače naši su mrveki rođeni isti dan.

  11. #311
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    bek23, mislim da je preprerano za dohranu iako bebica nije na tvom mlijeku.
    Što se tiče čaja i vode, možda napuni želučić njima pa ne može dovoljno pojesti mlijeka pa je zato brzo gladna. Možda je i skok u razvoju pa zbog toga traži češće.
    Nadam se da će se još netko javiti i reći što raditi, no, ja na tvom mjestu nikako ne bih krenula s dohranom jer ti bebica i tako neće puno pojesti na početku pa ju to niti neće zasititi, a samo će joj opteretiti probavni sustav koji još nikako nije zreo za krutu hranu.

  12. #312
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,414

    Početno

    Citiraj bek23 prvotno napisa Vidi poruku
    Moja malecka sada ima 3 mj. Nažalost ne mogu dojiti. Počela sam razmišljati o dohrani. Mala je na AD od svog rođenja i jede svakih 3 sata. Ali u posljednje vrijeme je gladna već nakon 1 sata. Pije čaj i vodu jer traži. Da li je još netko imao takvih problema?
    bez obzira što je dijete na formuli, preporuka je da se ne počinje sa dohranom ranije.
    zašto misliš da ti je dijete gladno?

  13. #313
    mara68 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    217

    Početno

    Citiraj EvaMONA prvotno napisa Vidi poruku
    mara68, mi smo počeli prije 4 dana s rižicom i još ću ju dati 1 dan pa ću probati kvinoju ili amarant. zanima me da li si dala neko povrće i ako da koje? Inače naši su mrveki rođeni isti dan.
    Evo, baš danas ćemo krenuti s mladom mrkvicom. Imam sreću da moji uzgajaju povrće u vlastitom vrtu bez pesticida. Inače sam slijedila meni koji je napisala Apricot pa smo do sada papali jabuku i krušku, a paralelno s njima palentu i proso. Po njenom sada bi trebali krenuti s tikvicom, ali ću čekati domaću iz vrta pa krećem s onim što je uzrilo.
    Kako ti je mrvica prihvatila same žitarice i jesi li ih s nečim miješala? Ja sam mom bebanu dala palentu ili proso s malo mog mlijeka, ali nije se baš oduševio. Više mu se svidjelo u kombinaciji s voćem, a posebno kruškom.

  14. #314
    Pandora Aura Monroe avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    1,014

    Početno

    Citiraj mara68 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam mom bebanu dala palentu ili proso s malo mog mlijeka, ali nije se baš oduševio. Više mu se svidjelo u kombinaciji s voćem, a posebno kruškom.
    Vrlo slično kod nas, samo što mi još nismo probali krušku, ali zato kombinacije žitarice - povrće dobro prolaze. Čak su i palentu, koja im je sama teže išla, s tikvicom i korabom fino pojele.

  15. #315
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    kako dajete meso? mi sitno sitno nasjeckamo, a svi mi kažu da meso treba u blender pa tako dati
    meni se ne sviđa ideja da jede tako iz blendera pa me zanima kako vi, ostale mame, dajete?

  16. #316

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    936

    Početno

    Ja kod kuhanja meso narežem na sitne komade i onda zajedno s povrćem i žitaricama izgmječim vilicom i to je to. Ako ti djete želi jesti meso sitno isjeckano super, nema potrebe za blenderom (ubaci ga duboko u ormar i ne gledaj).

  17. #317
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    a kak ću zgnječit meso vilicom, moje se ne da
    MM sjecka meso na komadiće veličine zrna prosa i tako pojede (ne previše jer nije baš oduševljena dohranom, ali malo pojede)

  18. #318
    Aiko avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    290

    Početno

    jel ima negdje na Forumu za pročitati koja je najbolja hrana iz bočice kao dohrana uz dojenje? dok ne dođe povrće i voće iz bakinog vrha - nikom ne vjerujem da je ekološki. evo, sad imamo samo korabicu i tikvicu. korabica je prvo što je odbio :bljakica: šteta. nažalost, imali samo jednu. sad nam ostaju tri tikvice. kad to pojede (ako), onda dok baki nešto ne nikne moramo i dalje ovo iz bočica.

    što vi koristite?

    p.s. hvala za ova nabrajanja, mi ispunjavamo sve osim onog da sjedimo. i fino papa, baš voli papati i drugu hranu osim mog mlijeka. toliko da sam ljubomorna!
    Posljednje uređivanje od Aiko : 16.06.2010. at 15:35

  19. #319

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    936

    Početno

    Ja recimo piletinu i puretinu prije kuhanja narežem na sitnije komadiće i kad su kuhani sasvim se lako još dodatno malo izgnječe vilicom tek toliko da se vlakna mesa razdvoje i moj to tako jede. Sjeckanje je isto super, ja sam probala ovako i kod mojeg je prošlo.
    Posljednje uređivanje od dani1 : 16.06.2010. at 16:27

  20. #320
    EvaMONA avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    681

    Početno

    Citiraj mara68 prvotno napisa Vidi poruku
    Kako ti je mrvica prihvatila same žitarice i jesi li ih s nečim miješala? Ja sam mom bebanu dala palentu ili proso s malo mog mlijeka, ali nije se baš oduševio.
    Super je jela samu rižu. !. dan sam dala ***** rižine pahuljice s mojim izdijenim ml., pa sam dva dana kuhala smeđu rižu i procijedila kroz cjediljku i dobiješ kao gustu kremu s kojim komadićem riže (cura mljacka) pa još 2 dana pahuljice samo s vodom, dakle rižu smo dobro savladali. Jučer sam dala korabicu, kuhala ju u vodi, s tom vodom miksala i super je prihvatila. Još 2 dana ću korabicu pa ću vjerojatno mrkvicu. Mislim da će Tena biti mali halapljivko što me veseli jer je E. brljavila do iza 10 mjeseci.
    Javi kako vam je prošla mrkvica?

  21. #321
    mara68 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    217

    Početno

    Citiraj EvaMONA prvotno napisa Vidi poruku
    Javi kako vam je prošla mrkvica?
    Ok je prihvatio mrkvicu, dosta je popapao, provjerila sam danas u peleni
    Sutra ću pomiješati s palentom ili prosom, nisam još odlučila. Nakon mrkvice krećemo s rižom. Ona ima dosta neutralan okus pa mislim da bi mu se mogla svidjeti. Kupila sam običnu rižu, a razmišljam i o kupovini riž. pahuljica. Super što si napisala kako ju pripremaš, ja ću tako probati!
    I ja sam zadovoljna kako Ivan prihvaća dohranu, nešto mu se svidi manje, nešto više, ali ništa još nije potpuno odbio. Je li ti se promijenio ritam dojenjea otkad papa na žlicu? Ja baš ne primjećujem da ga to zasiti, vrlo brzo nakon papanja traži sisu. Čini mi se kao da ne može vjerovati da ga je zasitilo nešto osim sise pa traži sisati da si potvrdi da je sit

  22. #322
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj tina55 prvotno napisa Vidi poruku
    kako dajete meso? mi sitno sitno nasjeckamo, a svi mi kažu da meso treba u blender pa tako dati
    meni se ne sviđa ideja da jede tako iz blendera pa me zanima kako vi, ostale mame, dajete?
    Ja joj meso sjeckam na sitne komadiće (netko je spomenuo zrna prosa, e tako sitne) i isto tako zdrucam s vilicom mješajući s drugom klopom.
    Prvi puta sam na nagovor MM-a izmiksala štapnim, ali bilo mi je odvratno. Kao neka vodena pašteta. Fuj.
    Ribu joj zgnječim prstima.

  23. #323
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj Aiko prvotno napisa Vidi poruku
    jel ima negdje na Forumu za pročitati koja je najbolja hrana iz bočice kao dohrana uz dojenje? dok ne dođe povrće i voće iz bakinog vrha - nikom ne vjerujem da je ekološki. evo, sad imamo samo korabicu i tikvicu. korabica je prvo što je odbio :bljakica: šteta. nažalost, imali samo jednu. sad nam ostaju tri tikvice. kad to pojede (ako), onda dok baki nešto ne nikne moramo i dalje ovo iz bočica.

    što vi koristite?

    p.s. hvala za ova nabrajanja, mi ispunjavamo sve osim onog da sjedimo. i fino papa, baš voli papati i drugu hranu osim mog mlijeka. toliko da sam ljubomorna!
    To znači da djetetu nećeš nikada dati rižu, proso, palentu... jer nećeš vjerovati da je eko uzgojeno?
    Kužim te ja, ni ja svojoj curi ne dajem voće/povrće kupljeno od bilo koga (kupujem od ljudi za koje znam da ne špricaju), ali dok oni nisu imali svoje povrće i voće (tek grašak, krumpir, jagode, višnje i trešnje i prošlosezonske jabuke što mi je dovoljan pokazatelj da ne špricaju, jer da špricaju sve bi imali puno ranije), ja sam joj davala žitarice, suho voće i jabuke. Mislim da ništa time nije izgubila.

  24. #324
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    e tako i mi sjeckamo meso, ribu još nismo dali, ali budemo uskoro

    i mi se bojimo namirnica upitnog porijekla, odlučili smo njoj kupovati u bio&bio ili od poznatih ljudi (iako još nema neki izbor u vrtovima)
    meni je to ipak bolje od kupovnih kašica

  25. #325

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    352

    Početno

    Ja moram priznati da sam ublažila svoj eko-radar.
    I prije bebinog rođenja smo dosta pazili na to što jedemo, pa smo tako nastavili i dalje. Ipak, nekad nam je jednostavno prenaporno tražiti baš sve i svašta iz provjerenog eko-uzgoja. Neki dan mi je npr. bilo važnije da proba friške breskve s placa nego prijeći cijeli grad da bi našla "prave" certificirane eko-breskve.
    Dakle, trudimo se i za nju i za sebe da jedemo čim zdravije, ali nekad idemo i linijom manjeg otpora, i ne mislim da time činimo neku štetu.

  26. #326

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    352

    Početno

    I da: ako doma nemamo Severove mlade mrkvice, par puta je uletila i mrkva običnjača i kupovna Babylove kašica od mlade mrkvice (s eko-certifikatom ), i slično. Gotovi voćni pirei iz Bio&Bio također super dobro dođu, uz dodatak voća ili žitarica. Ne mislim da radimo bilo što loše ako povremeno uzmemo kupovno , naravno namirnice primjerene onome što je već probala.

  27. #327

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    289

    Početno

    Citiraj bek23 prvotno napisa Vidi poruku
    Moja malecka sada ima 3 mj. Nažalost ne mogu dojiti. Počela sam razmišljati o dohrani. Mala je na AD od svog rođenja i jede svakih 3 sata. Ali u posljednje vrijeme je gladna već nakon 1 sata. Pije čaj i vodu jer traži. Da li je još netko imao takvih problema?
    Vjerojatno joj trebaš dati jače mlijeko. Moja je s 3 mjeseca s PRE prešla na 1 zbog istog razloga, a sada sa 6 mjeseci na 2. Nedavno smo počeli dohranu i super je prihvatila. Nemoj brzati. Vidjet ćeš, sve će doći na svoje

  28. #328
    EvaMONA avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    681

    Početno

    Citiraj mara68 prvotno napisa Vidi poruku
    Je li ti se promijenio ritam dojenjea otkad papa na žlicu? Ja baš ne primjećujem da ga to zasiti, vrlo brzo nakon papanja traži sisu. Čini mi se kao da ne može vjerovati da ga je zasitilo nešto osim sise pa traži sisati da si potvrdi da je sit
    Tena cica jednako često ako ne i češće, kao da joj tih nekoliko žličica dodatno otvori apetit+ sve je veća pa joj svaka sitnica odvuče pažnju dok cica pa se nikako odjednom pošteno napuniti trbuščić.
    Zaboravila sam ti napisati da nama rižu kuham (1 riže : 2 vode), a da bi mogla onako protisnuti staviš omjer bar 1:5 i duže kuhaš. Danas ću dati kvinoju pa ti javim jel joj se dopalo.

  29. #329
    EvaMONA avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    681

    Početno

    Lady Grey nakon koliko dana frižideru bebi kuhaš mrkvicu? Naruči od sever povrća za minimalnu svotu, a malo toga uspijem potrošiti prva 3 dana, a bebi baš i ne bi kuhala nakon što stoji 3-4 dana u frižideru. Kako to rješavaš?

  30. #330

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    352

    Početno

    Citiraj EvaMONA prvotno napisa Vidi poruku
    Lady Grey nakon koliko dana frižideru bebi kuhaš mrkvicu? Naruči od sever povrća za minimalnu svotu, a malo toga uspijem potrošiti prva 3 dana, a bebi baš i ne bi kuhala nakon što stoji 3-4 dana u frižideru. Kako to rješavaš?
    Za sad je najduže bilo nakon tjedan dana stajanja u frižideru, mrkvice su bile u Tupperware posudi koja kao duže zadržava svježinu. Bile su svježe i mirišljave kao kad stignu direktno od Severa.

  31. #331
    EvaMONA avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    681

    Početno

    Evo ja sam joj danas 1. put dala mrkvicu, a dostavili ju u srijedu navečer i isto sam ju stavila u tupp. za čuvanje povrća.
    Nego, jel bi mi netko rekao da li već mogu dati trešnje???
    dosta čitam da su jedno od najmanje špricanih vrsta voća.

  32. #332
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    Citiraj EvaMONA prvotno napisa Vidi poruku
    Evo ja sam joj danas 1. put dala mrkvicu, a dostavili ju u srijedu navečer i isto sam ju stavila u tupp. za čuvanje povrća.
    Nego, jel bi mi netko rekao da li već mogu dati trešnje???
    dosta čitam da su jedno od najmanje špricanih vrsta voća.
    po rodinoj tablici trešnje od 7mj

  33. #333

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    623

    Početno

    mi probali mrkvu i uopće joj se ne sviđa
    koma...već tjedan dana proguravam svaki dan

    a ja mislila da će joj se to najviše sviđati od povrća...

    kad ste kretale sa zobenima i koji griz da kupim ?

    ja se držim ko pijam plota rodine tablice, zapravo lažem...nekih tjedan dana ranim jer so tako i počeli sa dohranom
    Posljednje uređivanje od freya7 : 22.06.2010. at 14:28

  34. #334
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    po tablici piše maline od 10mj
    može sa 9mj ako su baš iz vrta ničim tretirane?

  35. #335

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    623

    Početno

    da li se može ranije s borovnocama krenuti, baka mi nabrala u šumi u žumberku....a mala ima tek 8 mj i par dana

  36. #336
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    tina55, mislim da možeš, ja sam isto tako krenula s jagodama s Mašinih 10 mj. jer nisu bile špricane
    freya7, nisam sigurna za borovnice, one su možda ipak malo preteške za 8mj. bebicu, imaju onu kožicu... ali to ja samo tako mislim, čekaj da ti netko drugi kaže nešto pametnije

  37. #337

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    623

    Početno

    pričekala bum novu turu borovnica
    pa ćemo vidjeti

    zanima me od severa pšenični griz, ima bijeli i integralni ja kupila oba...kad s kojim krenuti ?

  38. #338
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj freya7 prvotno napisa Vidi poruku
    pričekala bum novu turu borovnica
    pa ćemo vidjeti

    zanima me od severa pšenični griz, ima bijeli i integralni ja kupila oba...kad s kojim krenuti ?
    S običnim. Integralne žitarice nisu pogodne za djecu jer vlakna zauzimaju previše prostora, a obične se žitarice bolje iskoriste. To ti je sad ovako, seljački rečeno.
    Pogledaj, mislim da je čak na ovoj temi, par stranica prije objašnjenje što i kako, ako ne, onda na temi Pričajmo o dohrani.

  39. #339
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,137

    Početno

    Citiraj kljucic prvotno napisa Vidi poruku
    Imam pitanje vezano za naslov teme. Malo sam zbunjena oko kriterija spremnosti za dohranu.
    Preporuča se početi oko 6. mjeseca, a istodobno je kriterij da dijete može sjediti (gledam u Rodinu knjižicu o dojenju, poglavlje o dohrani). Kako sjediti? Samostalno se posjesti ili? Koje dijete to može sa 6 mjeseci?
    Eto, moram se pokriti po ušima jer ne mogu vjerovati da se baš moj D. posjeo sa 6 mj i jedan dan Dohranu je po meni prihvatio super - do sada ništa nije odbio, a i s količinom sam zadovoljna (ne brojim žličice, ali mogla bi to biti količina veličine kovanice od 5kn).

  40. #340

    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    2

    Početno

    Strašno me živciraju sve ove ziherašice koje vjeruju da slijepo praćenje liječničkih naputaka napisanih u knjigama, a ne preporučenih po pregledu djeteta kao individue, smatraju da im je to garancija dobrog roditeljstva, te sve one koje u majčinstvu uživaju i žive ga prateći svoje dijete, vlastite instinkte i savjete dobivene od onih koji njhovo dijete promatraju, a ne o njemu citaju iz knjige, osuđuju tonom koji govori:"Pa kakva si ti to majka!?"!
    Svom sinu sam dohranu pocela uvoditi sa 4,5 mjeseca kao i mama kukunka. To ne znaci da sam bila neinformirana, nestrpljiva ili da sam svom djetetu htjela naskoditi: tako mi je preporucila pedijatrica.
    Nigdje u literaturi nisam nasla da je uobicajeno da djeca sa nepuna 4 mjeseca imaju dva zubica, ali i moj sin, kci moje sestre, a i ja (bar tako moja mama kaze) u toj dobi dobili smo prve zube. Cini se da isto ceka i moju tromjesecnu kci jer je desni jako svrbe. Sin je ranije poceo sjediti, puzati, a sa 8 mjeseci se poceo uspravljati da bi sa 9 prohodao. Nitko ga nije forsirao, u mojoj obitelji je to cesta pojava i ne znam zasto dijete prisiljavati da lezi samo zato sto u nekoj knjizi to pise!
    Ako je dijete naprednije u razvoju, njemu treba i naprednija prehrana-što je tu nelogicno!?
    Dohrana zapoceta sa 4,5 mjeseca tek sa 6 mjeseci postaje "pravom", jer se dohrana mora uvoditi postupno, zlicu po zlicu, namirnicu po namirnicu, a tek kroz mjesec-dva to se moze nazvati obrokom. Pa dijete koje pocne sa 6 mjeseci uistinu jede tek oko 8. mjeseca. Naravno da je to ok za neko dijete, ali ne za svako...
    Meni je to isto kao i "privikavanje na casu s kljunom": praksa je da se dijete nakon dojenja uci na "čašu s kljunom" jer je zdravija za zube, ali u vecini slucajeva (prema mom skromnom iskustvu u 100% slucajeva) dijete odbijeno od sise, koje mlijeko ne pije na bocicu, mlijeko gotovo potpuno izbaci iz prehrane! Sina sam odmah ucila na pravu čašu, ta didaktička nam je vise sluzila kao igracka, ali za piti sok i vodu! Mlijeko smo nakon dojke pili iz bočice. Uskoro ce mu 4 godine, jos uvijek pije bocicu (bas kao mala beba-ja obicno lezim kraj njega, dira mi kosu...) i to tri puta na dan i tako popije preko pola litre mlijeka dnevno. Zubi su mu zdravi jer ih peremo od trena kad su narasli, a da smo slusali udžbenike, vjerovatno bi vodili rat oko svake salice mlijeka.
    Zelim reci: ni jedno dijetenije isto! Nijedna majka nije ista! Ne postoje dobre ili lose majke: svaka majka je svom djetetu najbolja moguca! Litreatura je tu da nam pomogne, da nas usmjeri, a ne da je štreberski nabubamo i slijepo se držimo natuknica navedenih u njoj!

  41. #341
    Mrva avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    183

    Početno

    moja Viktorija sada ima 4 i pol i sa 5 ću joj probat nudit kašice i pahuljice kako bi sa 6 mje mogla ići na posao a ona se privikla na dohranu.4nemam neki izbor, vidjet ću kako sve to prihvaća

  42. #342
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    kako da navedem bebu od skoro 10mj da jede meso? zasad smo joj od 8.mj ponudili puretinu i zečetinu i ne želi uopće jesti jer nije kašasto (čak smo probali i u blenderu smiksati, ali ostane onako vlaknasto pa neće)
    s čime da to najbolje prikrijem? palentom?
    pedijatrica me uplašila da je za bebu jako važno da jede meso i da moja neće zbog dojenja pa je očito vrijeme da prestanemo dojiti
    ja se uopće ne slažem s time da beba treba prestatati dojiti s 9,5mj zbog prihvaćanja mesa, ali opet bih rado da barem koji puta pojede malo mesa, pa tražim neki razumniji način

  43. #343
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,414

    Početno

    tina, meso je samo jedna od namirnica.
    odlično ako ga dijete odmah prihvati, ali nije strašno ako i ne prihvati.

    kada djeca ne vole brokulu ili krušku, nitko ne radi dramu.
    ali, ako ne voli meso... e to je odmah problem.

    nema to, naravno, veze s dojenjem, nego se malenoj jednostavno još uvijek ne sviđa okus, konzistencija... treba pričekati.
    ako se bojiš zbog željeza, povećaj unos prosa, zeljastih biljaka...

    pokušaj joj skuhati meso, narezati na male, male komadiće i staviti pred nju; možda će poželjeti sama stavljati u usta.

  44. #344
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    tina, meso je samo jedna od namirnica.
    odlično ako ga dijete odmah prihvati, ali nije strašno ako i ne prihvati.

    kada djeca ne vole brokulu ili krušku, nitko ne radi dramu.
    ali, ako ne voli meso... e to je odmah problem.

    nema to, naravno, veze s dojenjem, nego se malenoj jednostavno još uvijek ne sviđa okus, konzistencija... treba pričekati.
    ako se bojiš zbog željeza, povećaj unos prosa, zeljastih biljaka...

    pokušaj joj skuhati meso, narezati na male, male komadiće i staviti pred nju; možda će poželjeti sama stavljati u usta.
    probali smo joj dati hranu u zdjelicu i u komadićima pred nju, obožava to, ali samo kao igru, ne pada joj na pamet da išta pojede
    probat ćemo joj danas dati meso prvo s palentom, a onda pred nju
    željezo joj je u redu jer nas je pedijatrica poslala vaditi krv, tako šalje sve bebe s 9mj
    cijela krvna slika je u redu
    ma jedino nas je uplašila izjavom da se djetetov živčani sustav ne razvija kako treba bez mesa

  45. #345
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,414

    Početno

    ne znam je li to pokušaj strašenja ili što...

    ne znam koliko bi taj sustav trebao biti osjetljiv ako bi reagirao na miligramske količine koje djeca u toj dobi mogu pojesti.

  46. #346
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    MI svi vrlo, vrlo često zaboravljamo da PEDIJATRI NISU NUTRICIONISTI! Zato mislim da sve njihove savjete u vezi dohrane, a i prehrane djeteta treba uzeti s velikom rezervom.
    Kako objasniti da neki pedijatar preporuča dohranu od 6 mjeseci, a neki od 4,5 mjeseci. Dakle, oni uopće nisu usuglašeni i savjetuju prema vlastitom nahođenju što smatram vrlo neodgovornim, i čak bezobraznim.

    chikaboom, što znači da je dijete naprednije u razvoju pa mu treba naprednija prehrana? To što s 4 mjeseca ima zube? Što on može žvakati s dva prednja zuba? Što s četiri prednja zuba? Što sa šest, osam zubi?

    MOje dijete ima godinu dana i samo dvije donje jedinice? Znači li to da bih joj ja trebala davati samo kašastu hranu ili joj uopće ne bih trebala davati dohranu jer "nije napredna"?

    Kakve veze ima kada je dijete prohodalo s njegovim probavnim sustavom? Probavni sustav jednostavno nije spreman boriti se s dohranom prije nego dijete navrši šest mjeseci.

    Moram priznati da ni u jednoj knjizi nisam pročitala (a pročitala sam ih ohoho) da dijete treba prisiljavati da leži do određenog doba. Svagdje piše da dijete treba pustiti da napravi ono što može samo, ali isto tako da ga ne treba poticati na bilo što (sjedenje podmetanje jastuka, hodanje stavljanjem u hodalice...) za što nije spremno samo.

    A što se tiče mlijeka na kljunašicu/bočicu... Ne bi mi palo na pamet djetetu uvoditi bočicu samo zato jer je prestalo sisati, a neće drugačije piti mlijeko. Jednostavno ne bi više pilo mlijeko, pogotovo ne kravlje i gotovo. Svi korisni sastojci iz kravljeg mlijeka (koje je btw mlijeko za tele, a ne za dijete) se mogu dobiti iz drugih namirnica. Odakle krave dobivaju kalcij?

    tina 55 , naravno da se ne slažeš da beba od 9,5 mjeseci treba prestati dojiti kako bi prihvatilo meso. Uostalom, u puretini i zečetini i nema toliko željeza koliko ga ima, primjerice, u crvenom mesu. No, isto tako ga ima kao što je apricot napisala, u prosu, zeljastim biljkama, ali i u kvinoji, slanutku, grahu, soji, peršinu, sezamu, suncokretu, bundevinim sjemenkama, jetrici i koliko znam, suhom voću.
    No, što se tiče razvoja živčanog sustava, tu je važan vitamin B12 koji sudjeluje u stvaranju crvenih krvnih zrnaca i živčanog tkiva, a ima ga u fermentiranim mliječnim proizvodima, ribi, plodovima mora, žumanjku. Osim njega, vitamin B3 je također neophodan za živčane funkcije, a ima ga u smokvama, datuljama, pšeničnim klicama, grašku, sjemnekama i orasima, kao i u ribi i jajima.
    A pogledaj i ovo:
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=238&Show=2718
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=238&Show=2109

  47. #347
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Zaboravih. Ja M. ni ne dajem meso samo. Njoj je valjda prezrnasto i presuho (narežem ga na sitne, sitne komadiće) ali ga uvijek pomiješam s nekim povrćem i žitaricama (i ja ga uvijek jedem uz povrće i žitarice/kruh). Recimo, danas sam joj kuhala piletinu s mrkvom i tjesteninom (abeceda), a npr. ribu uvijek pojede kada u juhicu u kojoj se kuhala ukuham žgance i sve još pomiješam s blitvom.

  48. #348
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno

    Citiraj SikaPika prvotno napisa Vidi poruku
    MI svi vrlo, vrlo često zaboravljamo da PEDIJATRI NISU NUTRICIONISTI! Zato mislim da sve njihove savjete u vezi dohrane, a i prehrane djeteta treba uzeti s velikom rezervom.
    Kako objasniti da neki pedijatar preporuča dohranu od 6 mjeseci, a neki od 4,5 mjeseci. Dakle, oni uopće nisu usuglašeni i savjetuju prema vlastitom nahođenju što smatram vrlo neodgovornim, i čak bezobraznim.

    chikaboom, što znači da je dijete naprednije u razvoju pa mu treba naprednija prehrana? To što s 4 mjeseca ima zube? Što on može žvakati s dva prednja zuba? Što s četiri prednja zuba? Što sa šest, osam zubi?

    MOje dijete ima godinu dana i samo dvije donje jedinice? Znači li to da bih joj ja trebala davati samo kašastu hranu ili joj uopće ne bih trebala davati dohranu jer "nije napredna"?

    Kakve veze ima kada je dijete prohodalo s njegovim probavnim sustavom? Probavni sustav jednostavno nije spreman boriti se s dohranom prije nego dijete navrši šest mjeseci.

    Moram priznati da ni u jednoj knjizi nisam pročitala (a pročitala sam ih ohoho) da dijete treba prisiljavati da leži do određenog doba. Svagdje piše da dijete treba pustiti da napravi ono što može samo, ali isto tako da ga ne treba poticati na bilo što (sjedenje podmetanje jastuka, hodanje stavljanjem u hodalice...) za što nije spremno samo.

    A što se tiče mlijeka na kljunašicu/bočicu... Ne bi mi palo na pamet djetetu uvoditi bočicu samo zato jer je prestalo sisati, a neće drugačije piti mlijeko. Jednostavno ne bi više pilo mlijeko, pogotovo ne kravlje i gotovo. Svi korisni sastojci iz kravljeg mlijeka (koje je btw mlijeko za tele, a ne za dijete) se mogu dobiti iz drugih namirnica. Odakle krave dobivaju kalcij?

    tina 55 , naravno da se ne slažeš da beba od 9,5 mjeseci treba prestati dojiti kako bi prihvatilo meso. Uostalom, u puretini i zečetini i nema toliko željeza koliko ga ima, primjerice, u crvenom mesu. No, isto tako ga ima kao što je apricot napisala, u prosu, zeljastim biljkama, ali i u kvinoji, slanutku, grahu, soji, peršinu, sezamu, suncokretu, bundevinim sjemenkama, jetrici i koliko znam, suhom voću.
    No, što se tiče razvoja živčanog sustava, tu je važan vitamin B12 koji sudjeluje u stvaranju crvenih krvnih zrnaca i živčanog tkiva, a ima ga u fermentiranim mliječnim proizvodima, ribi, plodovima mora, žumanjku. Osim njega, vitamin B3 je također neophodan za živčane funkcije, a ima ga u smokvama, datuljama, pšeničnim klicama, grašku, sjemnekama i orasima, kao i u ribi i jajima.
    A pogledaj i ovo:
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=238&Show=2718
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=238&Show=2109
    pametno zboriš. potpisujem te.

  49. #349

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    623

    Početno

    kad ste krenule sa krastavcima? vidim u tablici dohrane da od 10mj, kao i paradajz..da li ga je netko davo prije godinu dana...

    i kad cikla može?

  50. #350
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    SikaPika puno hvala na pojašnjenju

    ni mi nikad ne dajemo samo meso, ali otkrije ga
    jučer je prošlo malo mesa s amaranthom jer to baš voli
    ove neke stvari bogate vitaminima B skupine tek namjeravamo uvesti
    zanima me jedino kad beba može jesti svježe eko smokve?

Stranica 7 od 10 PrviPrvi ... 56789 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •