dok ja natipkam uz kihanje....![]()
dok ja natipkam uz kihanje....![]()
U slučaju da dođe sa nekakvom opremom, takav dolazak, koji nije po službenoj dužnosti, smatrao bi se kao da se primalja ide igrat kirurga tamo gdje potreban kirurg, odnosno smatralo bi se da je ženi svjesno došla pružiti neadekvatnu pomoć i to se opet smatra nadrilječništvom kao i nemarnim i nesavjesnim lječenjem. Primalje su školovane za pomoć
Možda zvuči nelogično, ali zaista je problem u toj pravnoj nereguliranosti oko dolaska primalje ili liječnika na porod. Pkk nije nelegalan ali organizirano/nelegalno prisustvo RH liječnika i primalja u trenutnim uvjetima u RH - jest.
nazalost si u pravu, zato se i moramo snalaziti
laura, hvala na odgovoru. sta si imala porod prije termina onda?
Kužim što hoćeš reći, ali ne pričamo o casinoj susjedi koja bi se slučajno našla na njenom porodu i priskočila joj, već o organiziranom dolasku HR primalje/liječnice ne pkk.
Ona to u ovim uvjetima ne smije napraviti. Riskira i gubitak posla i odgovaranje disciplinskoj komisiji i još puno toga.
A to da bi se te stvari moglo zakonski regulirati, to se slažem.
ne bas...samo aktivnost je protukaznena, bez obzira da li se naudilo ili ne. tezi oblik tog djela ako se ono naplatilo.
i kaze tko drugog lijeci ili mu pruzi medicinsku pomoc.
to je nedopustena lijecnicka djelatnost osoba koje nemaju potrebnu skolsku naobrazbu i strucnu kvalifikaciju. stoga ako se za neku djelatnost zahtjeva specijalizacija, nadrilijecnik je i onaj koji je zavrsio med. faks, ali nije trazenu specijalizaciju. koliko znam primalje da bi mogle samostalno raditi trebaju imat zavrsen fakultet i dobiti certifikat za samostalnu djelatnost. bez toga radi se o nadrilijecnistvu.
ista stvar kao i sa nadripisarstvom![]()
dobro, opet hipotetski, da zena rada i ne zeli u bolnicu, i zove susjedu primalju da joj pomogne, jel bi primalji bio veci bed da odbije pomoci ili da dode i bude optuzena za nadrilijecnistvo?
ja se samo nadam da ce se to sto prije regulirati pa da ce vec i moja sestra imat legalan izbor, da taj legalan izbor ne mora cekat tek moja kcer.
ne, trebala bi pomoci jer od svih prisutnih ona najvise zna i umje. no morala bi dokazati da je takva odluka bila iznad odluke zvanja hitne i dokazat opravdanost. narocito ako ne bude sve idealno. al namjerno sam rekla zanemarimo susjedui pricamo o planiranom i organiziranom kpp sa primaljom.
1. verzija Susjeda primalja koja je na službenoj dužnosti/svom poslu u tom trenutku trebala bi ju uputiti da zove kola hitne pomoći i ode u bolnicu.
2. verzija Susjeda primalja koja je u tom trenutku doma trebala bi nazvat hitnu pomoć i biti uz rodilju dok hitna ne dođe kako bi joj mogla pomoći. To je u skladu sa hipokratovom zakletvom koju je položila. Kad dođe hitna pomoć ona preuzima odgovornost za rodilju i vozi ju u bolnicu. Primalja može ostati sa ženom, ako joj medicinsko osoblje dozvoli i ako osjeća odgovornost za tu ženu, ali ne mora. Humano bi bilo da bude uz ženu do bolnice, no ako primalja ne želi ili joj medicinsko osoblje ne dozvoli žena je i dalje zbrinuta jer je kola hitne pomoći voze u bolnicu gdje se smatra da će u trenutnim uvjetima koji vladaju kod nas dobiti najbolju moguu skrb i svi su postupili u skladu sa svojim stručnim i moralnim obavezama.
Susjeda primalja iz druge verzije koja se odluči porodit ženu, a bez da je zvala hitnu pomoć pružala bi joj neadekvatnu pomoć i vršila bi nadrilječništvo.
Ja sam shvatila u nekom trenutku da ne idem mladja, da nece vise biti prilika, eventualno novih rana koje ce se kalemiti na stare i da se moram snaci. Pa sam se snasla. Unatoc zakonima il nedostatku istih.
Unaprijed molim primalje koje ovo citaju da mi oproste na banalizaciji njihovog posla i obrazovanja. Zhabice, jel se slazes da je primalja skolovana da podveze pupkovinu, prereze istu i pregleda posteljicu? Nije li to u opisu posla bilo koje primalje bilo gdje? Kako to moze biti nadrilijecnistvo? Ma moze i lijecnik stajati umjesto primalja.
Kod nas ni takva glupost ko sto je nadrilijecnistvo nije dobro definirano. Ovaj zakon se u Hrvata obicno odnosi na one koji se bave alternativom, a usput evidentno useru stvar.
Slažem se, apsolutno. Ali ti opet govoriš o normalnom i fiziološkom porodu, a zakon misli na ekstemne okolnosti, ne samo na fiziološki porod kod kojeg bi sve trebalo proći kako treba. Kužiš? Nije štos u tome kad prođe sve kako treba, nego šta ako ne prođe, a kad primalja susjeda ide k rodilji susjedi mora joj najgori scenarij bit u glavi i u tom slučaju u sadašnjim okolnostima ona nije adekvatno opremljena tj zakon ju takvom ne tretira.
U Hrvatskoj već postoje fakultetski obrazovane, primalje prvostupnice.
http://www.komora-primalja.hr/511-promocija
Novi zakon o primaljstvu daje im mogućnost za samostalnost.
Izdane su i licence za samostalan rad.
http://www.komora-primalja.hr/111-pr...ni-rad-licencu
Problem je u drugim zakonima koji u sebi nemaju definiranu ulogu primalje, prije svega Zakon o zdravstvenoj zaštiti u kojem se primalja niti ne spominje.
Zato su naše primalje u apsurdnoj situaciji da će sljedeće godine Austrijanke, Talijanke, Mađarice ... dobiti dozvolu za radu u HR, a naše ne.
O cijeloj problematici ima dosta na stranicama Komore primalja.
Da, ali nemaju licencu za obavljanje samostalne djelatnosti. Sve one rade u okviru zdravstvenog sustava koji im ne dozvoljava samostalan rad. Takva je trenutno situacija.
Sigurna sam da nitko uopće ne osporava da bi zakonski trebalo bolje regulirati njihovu djelatnost i omogućiti im samostalan rad kako bi mogle adekvatno prisustvovat na pkk.
Ne, izdržale smo do kraja, čak i prenijela jedan dan. Drugi put rodila s 38 tt.
Zna li se uopće koliki je broj žena koje godišnje rode kod kuće?
Kad ste se odlučivale za pkk, kako ste uspjele doći do stručne osobe koja će asistirati porodu? Ili je muž obavio taj posao?
Jesu li vas nakon pkk negdje (matičar, ginekolog koji je obavio pregled nakon poroda, pedijatar....) pitali je li vam netko asistirao na porodu?
Znači, kako provesti planirani pkk a da se stručna pomoć ne dovede u odgovornu opasnost u slučaju nekih komplikacija na porodu?
I još jedno pitanje: kako prepoznati fetalnu patnju u dužim porodima ako nema u blizini CTG-a?
Nego da se vratim na popis opreme.
Nemam pojam jesam li sve navela. Vjerojatno primalje nose i one stezaljke kojima se stegne pupkovina, pincete, kukica za prokidanje vodenjaka, tlakomjer, lubrikante, valjda i maske za kisik...
Zapravo mislim da je to to.
Postoji i neka folija za transport bebe po hladnom vremenu, to ona beba sto je isla za St nije imala...
Evo ovdje i slika, a spominje i kisik i maske za kisik koje nije fotkala jer ih valjda ne vadi iz auta.
Ali najveća vrijednost primaljskog znanja je da ne vrijeme prepozna kada porod krene u patologiju i izvrši transfer, a ne da pod svaku cijenu forsira porod kod kuće bez obzira na posljedice. Niti jedna primalja ne želi se samo tako dovesti u situaciju da oživljava dijete ili spašava majku od velikog krvarenja (iako su opremljene i za to)...
Mogla sam i link staviti:
http://www.gentlebirth.org/equipment/overview.html
fidji, tocno, upravo o tome sam i pisala. danas ih je nekoliko za koju godinu ce ih biti puno vise.
da li primalje koje su dobile certifikat za samostalnu djelatnost mogu prisustvovat samostalno kpp?
Trenutno je to siva zone jer se ne spominje u zakonima.
Mislim da je to nemoguće u trenutnim uvjetima.
Sve ove cure su imale sreću da je sve prošlo dobro pa nije bilo potrebe za pozivanjem ikoga na odgovornost.
Kad bi stvari pošle loše sa stranom primalom, nju bi jako teško mogli pozvat na odgovornost, došla je odradit posao na crno i ne odgovara HR zdravstvenim i pravnim autoritetima. Eventualno bi mogla odgovarat zdravstvenim i pravnim autoritetima u državi iz koje dolazi, ali za to bi rodilja trebala angažirati dobrog odvjetnika i borit se sa hrpom legislative i naše i strane.
Kad bi stvari pošle loše, a bila bi prisutna HR primalja, u tom slučaju je vrlo je vjerovatno da bi primalja izgubila posao kojeg radi jer bi ju smjenila disciplinska komisija zbog nadrilječništva, bez obzira da li bi ju rodilja tužila. Osim toga privatnom parnicom rodilja bi mogla tražit zadovoljštinu. U ovom slučaju rodilju štiti i zdravstveni sustavi pravni sustavu RH.
Taj zli, zli i omraženi zdravstveni sustav u RH.![]()
To je ono što sam htjela reći još prije kad sam rekla kako postoje autoriteti kojima medicinsko osoblje koje pogriješi moraju odgovarati. Jest, trom je sustav, ali postoji, a u slučaju sa stranom primaljom vas ne štiti nikakav sustav, a pravna borba je još teža i zahtjevnija jer se radi o osobi koja ne može vršiti zdravstvenu djelatnost u RH.
Laura, primalje slusaju otkucaje srca djeteta. Kontinuirano slusanje od nekoliko sati nije u prednosti nad povremenim slusanjem. Rezultati nisu bolji. Štovise, kod nas se kontinuirano praćenje uglavnom koristi da se zenu prisili da bude na onom krevetu i da ne mice.
Inace, problematicna trudnoca na znaci nuzno da nije moguc pkk. Ukoliko je rijec o preranom otvaranju, mislim da to nema nekog utjecaja na ishod ili tijek poroda.
leonisa, pročitaj ovaj zadnji dokument od 3 pdf-a, sve je objašnjeno jako dobro.
http://www.komora-primalja.hr/sluzbe...porod-kod-kuce
A što ti smatraš komplikacijom za koju bi se trebalo odgovarati?
Transfer u rodilište zbog nenapredovanja poroda? Transfer nakon poroda zbog pojačanog krvarenja? hospitalizaciju novorođenčeta nakon poroda zbog urođene mane ili metaboličke bolesti koje nemaju direktne veze sa porodom?
Oštećenja novorođenčeta uzrokovana nedostatkom kisika u porodu?
procitala, hvala.
iako bi bilo zgodno procitati i sta "znaci" samostalna djelatnost i/ili opis posla primalja prvostupnica sa certifikatom za samostalnu djelatnost.
vjerujem da je tamo taksativno navedeno da mogu "poradjati" zene bez prisutnosti lijecnika, sto opet znaci da se u tom slucaju ne radi o nadrilijecnistvu.
mada mi nije jasno zbog cega se u ovom dokumentu kojeg si linkala kod spomena kpp navodi lijecnik i primalja![]()
Zakon o primaljstvu nalazi se u NN 120/08 i 145/10 i u njemu izmedju ostalog pise:
Djelatnost primalje obuhvaća:
· djelovati unutar zdravstvenog tima u slučajevima kada je potreban multidisciplinarni pristup;
primjenjivati sva usvojena znanja iz područja primaljske skrbi, sukladno načelima profesionalne
etike i zakonodavstvu, kao i znanja iz porodništva i ginekologije,
· voditi medicinsku dokumentaciju o primaljskoj skrbi; planirati, organizirati i provoditi primaljsku
skrb; vrednovati plan primaljske skrbi, analizirati uvjete za njegovo izvoñenje i provoditi kliničku
realizaciju planirane primaljske skrbi,
· provoditi edukaciju u pripremi za roditeljstvo i porod te davati savjete o dojenju,
· utvrñivati trudnoću, voditi fiziološku trudnoću i porod na svim razinama zdravstvene zaštite,
utvrditi eventualne patološke promjene u trudnoći i porodu o kojima treba obavijestiti liječnika; u
hitnim slučajevima voditi porod na zadak te učiniti manualnu eksploraciju i evakuaciju materišta,
· po potrebi urezivati epiziotomije te šivati epiziotomije i rupture meñice 1. i 2. stupnja,
· kao dio zdravstvenog tima sudjelovati u praćenju patoloških trudnoća i poroda te sudjelovati kod
operativnog dovršenja poroda,
· provoditi postupke predoperativne pripreme i poslijeoperativne njege nakon operativnog dovršenja
poroda te provoditi intravensku terapiju,
· provoditi nadzor nad zdravim novoroñenčetom te o eventualnim patološkim stanjima obavijestiti
liječnika,
· pratiti stanje majke nakon poroda te razlikovati fiziološki od patološkog tijeka babinja,
· pripremiti i savjetovati ženu za ginekološki pregled te provesti edukaciju u cilju očuvanja zdravlja,
prevencije spolno prenosivih bolesti, planiranja obitelji, seksualnog i reproduktivnog zdravlja,
· provesti peroralnu i parenteralnu primjenu lijekova ordiniranu od liječnika
Evo, ima i na stranicama komore primalja:
http://www.komora-primalja.hr/dokume...nn-12008-14510
ona moja hipotetska situacija prije n postova je podrazumijevala da zena ne zeli da se zove hitna i da ju se transportira u rodiliste, ono sto bi ja recimo trazila
ali slazem se da ne moramo vise razgovarati o tom slucaju.
ok, tek sad sam zbunjena![]()
http://www.komora-primalja.hr/najcesce-postavljana-pitanjaKada ću dobiti odobrenje za samostalan rad odnosno licencu?
Sukladno čl. 26. Zakona o primaljstvu (Narodne novine 120/08) Hrvatska komora primalja u okviru svojih javnih ovlasti izdaje odobrenje za samostalni rad. Međutim, da bi ista mogla započeti sa izdavanjem licenca svojim članicama prvenstveno je potrebno dobiti odobrenje Ministarstva uprave za izradu pečata sa grbom Republike Hrvatske (sukladno čl. 4. st. 4. Statuta Komora koristi pečat i žig s grbom Republike Hrvatske na aktima koje izdaje u okviru obavljanja poslova javnih ovlasti). Po primitku prednje navedenog odobrenja Ministarstva uprave, te po donošenju Pravilnika o izdavanju, obnavljanju i oduzimanju odobrenja za samostalni rad (koji je u postupku izrade) i idejnog Rješenja o izgledu licence, Hrvatska komora primalja će u što kraćem roku pristupiti izdavanju licenca
da li u hrv. postoji primalja sa odobrenjem/licencom za samostalni rad i sta on obuhvaca ili je jos u fazi da pojedine primalje imaju zadovoljene uvjete al de facto fizicki licencu jos nemaju zbog administrativnih poteskoca?
Ovo je točno
jos u fazi da pojedine primalje imaju zadovoljene uvjete al de facto fizicki licencu jos nemaju zbog administrativnih poteskoca?
Dajavim; meni je moja susjeda rekla kako se ona boji pristati na to da ja svjesno riskiram pkk i vratim se kući jer bi ona zbog toga mogla izgubiti posao u makarskom rodilištu u kojem se žene ne porađaju.(Ovo je jedan od najvećih primjera gluposti sustava, da primalja školovana novcima poreznih obveznika ne može pomoći poreznom obvezniku u porodu ajer time riskira posao plaćen novcem poreznih obveznika na kojem ne obavlja djelatnost za koju je školovana. ) Ona mi je bila ta veza u rodilištu i to je po meni takav nonsense... Primalje su već i ranije u malim rodilištima ponekad samostalno obavljače djelatnost, jer naime doktor nekada jednostavno ne bi stigao u rodilište na vrijeme. I činjenica da se ovaj problem ignorira u raspravama o pkk je strašna, ako mene pitate. Rasprava se vodi samo oko toga jesu li te žene kojimaje toplina doma i atmosfera poroda bitniji od operacione sale dovoljno racionalne da im država dopusti taj izbor. Meni se čini da je više vanbolničkih poroda izazvano udaljenošću od bolnice i da statistički gledano ti su porodi veći problem. Ono da to pod hitno treba riješit, jer ljudi svugdje uplaćuju u to zdravstvo, a na kraju ...
Mislim da je to s licencama riješeno, neke primalje ih imaju.
Ali, da bi mogle ići na kućne porode morale bi otvoriti neku "firmu", kao što medicinske sestre mogu otvoriti ustanovu "za njegu u kući". Ovo drugo je definirano zakonom (oprema i tehnički uvjeti), a ovo prvo za sada ne postoji u zakonodavstvu.
ja bih samo htjela reći da su prije dvadesetak godina primalje imale samostalnost i da su potpuno legalno obavljale asistenciju na porodima izvan rodilišta. To se najčešće događalo u mjestima u kojima su rodilje bile jako udaljene od rodilišta , a tim rodiljama i novorođenčadi je i liječnik opće prakse dolazio kući pregledati dijete (naša pedijatrica mi je pričala kako je ona kao mlada liječnica na stažu pregledavala djecu rođenu kod kuće).
Nije siva zona nego crna, jer zakon ne poznaje primalje koje su visokoobrazovane. Drugim riječima zakon ih još uvijek tretira kao primalje sa srednješkolskim obrazovanjem i dopušta im obavljanje djelatnosti u okviru zdravstvenog sustava. Sve ostalo je crna zona ne siva.
Za primalje koje su završile i doškolovanje reklo bi se da imaju moralno, jer su dovoljno educirane, ali ne i zakonsko pravo obavljanja samostalne djelatnosti jer ih zakon takve ne poznaje.
Ja sam samo htjela reći da je ovo meni sasvim dovoljno
Za primalje koje su završile i doškolovanje reklo bi se da imaju moralno, jer su dovoljno educirane, ali ne i zakonsko pravo obavljanja samostalne djelatnosti jer ih zakon takve ne poznaje.
mislim da zhabs misli na ovo
jer de facto jos nemaju certifikat (u rukama).IX. KAZNENE ODREDBEČlanak 33.
Novčanom kaznom u iznosu od 3.000,00 do 10.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj primalja ako:
1. ne ispuni obvezu čuvanja profesionalne tajne (članak 3. stavak 3.),
2. provodi djelatnost primalje kao voditelj ili član tima, a nije upisana u registar (članak 14. stavak 1. i 2.),
3. obavlja samostalan rad bez odobrenja za samostalan rad (članak 15. stavak 1. i 2.), 9
Zakon o primaljstvu
NN 120/08, 145/10
4. u slučaju nemogućnosti provedbe ordiniranog postupka odmah pisano ne izvijesti nadreñenu osobu
(članak 21. stavak 2.),
5. onemogući ili ometa provoñenje stručnog nadzora (članak 26. stavak 2.),
6. ne otkloni nedostatke utvrñene stručnim nadzorom.