http://www.newyorker.com/magazine/20...c-of-bad-taste
Link na odlomak iz novog Franzenovog romana.
Novog Stanisica sam nedavno probala citati i odustala :/
Iako zadnja dva mjeseca imam odlicnu koncentraciju za citanje taj mi roman nikako nije isao.
Ali neki drugi jesu, pa preporucam vec spominjane Novu finsku gramatiku i trilogiju - Velika biljeznica, Dokaz i Treca laz te novog Baricca - Mr. Gwyn, starog Vonneguta - Koljevka za macu, prvi tom Knausgaardove Moje borbe, kao i netipican ciklit - Gdje si otisla Bernadette.
X. Mislim, ja sam to vjerojatno i čitala jer sam morala, ali sam zaboravila - nije mi bilo kao Jelinek, ali niti kao nešto što me jako dira...dok je Thomas Mann bio dio službene literature i na njega sam se palila jako. Dakle - go for it, betty, definitivno barem nije "opasno".
Posljednje uređivanje od ina33 : 26.08.2015. at 16:27
Nema sanse da bih citala Jane Eyre da nisam studirala engl. knjizevnost. Opcenito mi se sve iz tog viktorijanskog perioda cinilo skroz nezanimljivo (osim Orkanskih visova i Middlemarcha). Onda, kad cujes teoriju o tim romanima na predavanjima, kad ti objasne simboliku i drustveni kontekst, skuzis da bas i nije toliko nezanimljivo. Doduse, Jane mi je zanimljiva i super kao lik, roman mi i dalje nije nesto.
Jane Eyre mi se svojedobno jako svidjela, prvenstveno zbog glavnog lika, ali i zbog još nekih detalja u samom romanu. Orkanske visove sam prožvakala u tinejdžerskoj dobi i uopće ih se više ne sjećam.
Inače, pročitala sam "Bračni zaplet", interesantan roman. Osim uvjerljivog opisa bipolarnog poremećaja (opet ta psihijatrija), oduševio me prikaz laboratorija u Pilgrim Lakeu i nobelovke Diane MacGregor, u stvarnosti Barbare McClintock u Cold Spring Harboru
Mala i zapravo nebitna epizoda u cijelom romanu, ali baš mi se svidjelo kako ju je prikazao, izbjegavajući stvarne osobe i mjesta, a ipak uz dovoljno aluzija da je lako zaključiti o kome se radi.
Tanja, bas sam se pitala tko je ta znanstvenica i zasto je uopce spomenuta u romanu. Mislila sam da ce imati nekakav utjecaj na tijek radnje ili na likove, na kraju mi uopce nije bila jasna njena uloga.
Betty, ni meni!
Jane Erye sam nedavno ostavila nakon stotinjak stranica, nismo se sazivjele, iako sam Jane Austen bas s gustom citala.
Anamar, bas me cudi ovo za Stanisica! Jako sam se veselila novom romanu.
Ja sam ovo ljeto bas puno citala, sad sam nekako u ne bas dobrom raspolozenju za citanje pa ne forsiram. Ili sam odabrala krivu knjigu. Ne znam.
Mani mi je bila teska, ali odusevila me i divna mi je ta knjia.
Tezak je i Novak, ali izvrstan.
Ako ste za teze, meni je ovo ljeto jak utisak ostavila knjiga Potamnjivanje, izdanje Disputa: http://www.disput.hr/katalog-knjiga/...potamnjivanje/
Bračni zaplet još nisam pročitala, ali čini mi se kao da Eugenides ima potrebu malo objasniti i znanstvenu stranu neke priče, jer tako i u Srednjem spolu malo više pažnje poklanja onom liječniku u NY kod kojeg je Caliope bila na pregledu, objašnjava njegov utjecaj i područje zanimanja. Poslije sam pročitala također da je taj lik inspiriran stvarnim doktorom.
Počela sam s Andreom Gideom, Vatikanski podrumi. Zasad izvrsno, krasan stil.
Ne znam jesam li već napisala ili ne, pročitala sam Četiri godišnja doba Nikole Batušića.
Meni se svidjela, onak' je retro, nostalgična, s tim mladenačkim putovanjima iz ondašnje Juge u inozemstvo, sa nekim danas poznatim facama, s ljubavlju prema umjetnosti i glazbi...
George Taber: Pariška presuda
za sve koje interesira vinska scena u svijetu.
Frank Westerman: Ararat
Za svaku preporuku ljudima koji vole publicistiku. Mislila sam da je putopis, ali sam se nasadila isto kao i autori ovog teksta: http://www.mvinfo.hr/knjiga/6692/ararat
Ararat zvuči vrlo zanimljivo, u duhu rasprave na slobodnomisliteljicama![]()
Ima tu i drugih zanimljivih stvari, pogotovo sada dok je u tijeku sirijska izbjeglička kriza. Pred kraj knjige, jedan od kurdskih vodiča predviđa baš takav rasplet situacije (iako nije konkretno Sirija spomenuta) i s tog stanovišta knjiga zvuči kao proročanstvo koje se obistinilo. Nema tu ništa mistično - radi se samo o poznavanju situacije u tom dijelu svijeta i šire. Čovjek je prilično realno ekstrapolirao što će biti.
I inače jako volim Franka Westermanna, još od "Inženjera duša", tako da mi Arafat svakako ide na popis.
Eh, da - posudila Traktat o ljuštenju graha http://bestseller.jutarnji.hr/trakta...ustenju-graha/, ali loš mi je timing - nakon Westermana, to mi je presporo.
Ja nesto sporo citam Korekcije, ali pase mi tempo.
Htjela sam pitati je netko citao Najljuca jela tatarske kuhinje, naime, cula sam pohvale za tu knjigu s vise strana.
http://www.booksa.hr/knjige/proza/na...tarske-kuhinje
Ajde dajte mi preporuku,spremam se u knjižnicu upravo vratiti Šalkovića Ne primamo vilenjake ( super prije spavanja,u dvije veceri se procita) i Mitchelov Tisucu jeseni - za svaku preporuku
Dakle,da pređem na stvar B-) treba mi nesto za kisni vikend kojem je pethodio stresni tjedan i kojem slijedi mega stresni jos jedan tjedan![]()
Za napuniti baterije jednostavno rečeno
Jesi citala treci nastavak Bridget Jones, Mad about the Boy?
Peterlin, izašao je i 5. Will Trent, ali ga ima tek u dvije knjižnice
http://katalog.kgz.hr/pagesResults/b...edId=433002811
Ove dvije prve nisam čitala, al' "Veličanstvene poskokove" jesam, no nisu me toliko razveselili ko "Čudo u Poskokovoj Dragi".
ja sam se isto spremala uzeti "Poskokove" ali znači da ne očekujem da ću se opet naglas smijati kao na Jozinu puru
Jozina pura na sto načina je bila besmrtna...
Ovdje ima par štoseva, ali ništa urnebesno, i sve je malo aktualizirano, čitaj ispolitizirano...
Da, Poskokovi su drugačiji. Ali, čita se u dahu, zanimljivo.
Flopi, meni je super i John Green. Greska u nasim zvijezdama. Malo sam plakala, ali bas s uzivanjem citala jedan vikend. Ne znam jel bio kisni ili vruc. Znam samo da nismo isli uopce van :D
Prijavak pročitane Alice Munro: Služba, družba, prošnja, ljubav brak.
Odlično, baš mi se svidjelo.
Referencu sam pokupila mislim odavde, čini mi se da se tu pisalo o tome, al' ne da mi se tražiti...
Uglavnom, obično-neobične kratke priče, vrlo lijepo napisane, zanimljive, tople...
Pa, flopice, ako nisi čitala, toplo preporučujem, premda moram naglasiti da ovo nije chick lit, pripovijesti su zapravo jako refleksivne...
Pa je!
Ja sam nedavno procitala sve tri, greske, gradove od papira i alasku![]()
Preporučam Roberta Perišića "Područje bez signala" - meni odlično.
Baš sam ga neki dan donijela iz knjižnice, počela čitati, ali nekako mi je spor tempo i nije mi baš išloPa sam se prebacila na drugi knjižnični ulov istog dana, roman Sofi Oksanen "Kad su golubice nestale". Znači, kažeš da je Perišić dobar, da mu dam još jednu šansu (dok nisam zaboravila tih par poglavlja)?
Spor? Meni nije, a mene moji Dalmoši, u gradu di se pozdravljaju sa "Pomalo!" pogrdno zovu "Strilica"
. Zezam se, daj mu šansu, meni je izvrstan, nahvalila ga i kritika naša. Genijalna mi je jedna fora sa zamišljanjem slike "Dolazak investitora", urezat će mi se kao neki Huxleyjevi dijelovi. Ali, ja ti nisam pristalica mučenja - ako ti se ne sviđa, nemoj se mučit, badava tuđa mišljenja i pohvale, ti si ta koja određuje jel' ti dobro ili ne.
E da, došla sam do tog "dolaska investitora", i meni se taj detalj svidio, i zbog još nekih stvari bih mu dala šansu. A vjerojatno sam i navečer dosta umorna, pa mi čitanje ovih dana teže ide - čim se zalaufa nastava u muzičkoj, evo meni vremena za čitanje u normalno doba dana, dok čekam dijete da ga odvezem doma![]()
Ja sam ponovo procitala Dan Brownov "Inferno" - vodila sam E. u Firencu (izmedju ostalih gradova, napravili smo morsko-unutrasnju turu po Emiliji-Romagni i Toscani u zadnja dva tjedna), i uglavnom trebala mi je knjiga jer sam htjela nesto provjeriti, pa kad sam krenula, procitala sam sve.
preporucam roman Nebo i pakao, islandskog autora Stefanssona. tema je tezak zivot Islandjana pocetkom 20. stoljeca, a stil divan, vrlo poetski.
Posljednje uređivanje od anamar : 16.09.2015. at 21:10
takodjer i Zemlju otaca, Nine Bunjevac, crtani roman o okolnostima, povijesnim i obiteljskim u kojima je autoricin otac postao clan srpske teroristicke organizacije u Kanadi u drugoj polovici 20. stoljeca.
prica je vrlo dramaticna, a crtez ubojito precizan.
nedavno sam pogledala odlican film Oblaci nad Sils Marijom, koji opisuje odnos glumice i njene mlade asistd
stalno mi istice edit, a pisem s moba.
nedavno sam pogledala taj film o neobicnom odnosu glumice i njene mlade asistentice, pa me to ponukalo da posudim knjigu Zimsko drvo zbog slicne fabule. rijec je o fikcionalnoj biografiji Grete Garbo. tek sam pocela citati.
javit cu dojmove.
Posljednje uređivanje od anamar : 16.09.2015. at 21:26
Pročitala s puno muke Perišićevo "Područje bez signala". Znam da ga je kritika nahvalila, ali meni ništa u toj knjizi nije sjelo kao naročito dobro. Doduše, ne mogu reći ni da mi je nešto u njoj naročito loše. Naprosto mi je sve skupa predugačko, prerazvučeno, preneodređeno, i s previše grananja osnovne fabularne niti. Ti fabularni rukavci odvlače pažnju, a ne doprinose konkretno tijeku radnje ili razvoju glavnih likova.
Da sam znala da će mi ta knjiga biti toliko naporna, mislim da bih odustala nakon prvih 2-3 poglavlja, ovako mi se stalno činilo - ajde još malo, možda baš sad krene ono pravo... i prevarila sam se.
Ima doduše u toj knjizi dobrih trenutaka i dobrih zapažanja, ali sve se to utopilo u moru onog manje zanimljivog (da ne kažem dosadnog).
Pročitala i ja, drugi dio knjige malo je pokvario dojam, ali svejedno moja preporuka - dobro, ja sam poznata površnjakuša (ina33-nanizanka-ček da vam kažem-aha, zaboravila itd.) tako da ja automatski prelijećem preko dosadnih dijelova (a ima ih - npr. meni je to bilo ono sve što je bilo u glavi onoga s psom, pa dio pisama njegove kćeri).
Posljednje uređivanje od ina33 : 21.09.2015. at 12:50