evo nakon Bridget Jones Luda za njim i Tomićevog Poskoka (obje preporučam za isprazniti glavu)
uzela Eugenidesov Bračni zaplet
zagolicao me onaj bipolarni poremećaj
Morat ću i ja posegnuti za tim... Baš me zanima.
Inače, trenutno čitam Karin Slaughter: Duboki pad http://www.jutarnji.hr/knjiga--dubok...er-hr/1387247/ (hvala alex, nisam ni znala da je to izašlo dok nisam ovdje pročitala) a od publicistike Božji jezik http://www.zarez.hr/clanci/bozji-jezik
Čitam jedan od 3 krimića Ruth Rendell koje sam dobila na engleskom pa da barem obnavljam jezik (i zabavljam se) ako se već kulturno ne uzdižem.
Krenula sam ih čitati nekoliko, i kupila još par koje jedva čekam početi čitati, ali nikako da dovršim ove prve.
Siri Hustvedt "Zavezanih očiju"
Da ne znam autora/icu, mislila bih da čitam Paula Austera, nevjerojatno kako su slični. totalni film noir.
Pa znam, tanja
Svejedno mi je nevjerojatno koliko su slični.
Valjda su od dugogodišnjeg suživota počeli i pisati na sličan način![]()
Upravo sam u knjižari vidjela da David Lodge ima novu knjigu - svojevrsni nastavak Razmjene, odnosno roman u kojemu opet srećemo likove iz Razmjene. Zove se "Svijet je mali" i navodno je urnebesna. Malo štedim pa je nisam odmah kupila, ali svakako ću je probati naći u knjižnici!
Totalni preporuk za agnesinu ispovijed od hannah kent-o islandu s pocetka 19.st i zeni osudjenoj na smrt, uzivala sam u ovoj knjizi.
Postoji li jos uvijek dan kada knjiznice prihvacaju knjige bez zakasnine?bilo mi je guzvovito zadnjih par tjedana i potpuno sam zaboravila da je knjiga jos kod mene...
To su ukinuli, nema više. Ima tome dvije ili tri godine. Imaš dvije mogućnosti: kad si već zabrazdila, idi u knjižnicu i skrušeno se ispričaj... možda ti oproste. Zakasnina je 50lipa po danu. Druga varijanta je da im kažeš da si knjigu izgubila pa im doneseš novu (ili rabljenu u dobrom stanju) ako ti je to isplativije. To su meni predložile naše knjižničarke kad smo jednu knjigu zametnuli dok smo preuređivali kuću. Pošteno sam pitala što učiniti. Ali knjiga se na kraju ipak našla negdje iza dječjeg kreveta. Nije bilo zakasnine jer sam uredno produljivala posudbu. Inače, ta lova od zakasnineide u fond za kupovinu novih knjiga pa ja to smatram dobro potrošenim novcem.
Ma nije knjiga kod mene tako dugo, mozda sam presisala za tjedan-dva. Mozda tri, u vrh glave. Prezvjet cu!![]()
ah, ja tako redovito
tješim se da će za te novce kupiti nove knjige
koje ću ja opet zadržati preko roka
čitam nevina samoubojstva po preporuci s ove teme
zanimljivo
za sada
Zadnjih par mjeseci nemam baš sreće s knjigama, nikako da pročitam neku u kojoj bih zaista mogla uživati. Ili su teški crnjak (npr. "Zapad"), ili su naprosto dosadne
Trenutno se hrvam s Knausgardovom "Mojom borbom", knjigom koja je kod nas objavljena ljetos, i pokupila vrlo laskave kritike. Ne znam, mora da ne razumijem do kraja svu dubinu tog književnog izričaja, ali zbilja ne vidim vrhunsku književnu vrijednost u iznošenju obiteljskog prljavog veša i to još na tako zbrkan način. Već sam htjela odustati nakon što na nekih 50-ak i više stranica opisuje kako je kupovao i skrivao vrećice s pivom za novogodišnji tulum, ali ipak sam nastavila, i došla do još ljupkijeg opisa očevog alkoholizma.
Po meni je to čisti egzibicionizam i nema baš veze s književnošću, osim ako ne uzmemo u obzir prirođenu ljudsku sklonost voajerizmu i zavirivanju u tuđe obiteljske živote (negdje sam nekad pročitala da se i jezik razvio iz potrebe za ogovaranjem).
Tolika mi je tlaka od čitanja te knjige da sam je jučer nakon nekog vremena odložila na stol i uzela "Gregov dnevnik" kojeg moj sin pročitava po n-ti put![]()
Ja sam ih, tanja, pročitala svih devet
I deseti ću, kad ga nabavim.
Ja sam se isto tako mučila s Llosinom Pripovjedač priča, ali sam napokon naučila da nije uklesano u kamenu da knjigu koju uzmem moram i dovršiti (jedino s ovom i Korekcijama sam tako postupila).
Nakon toga mi je Kingov It (prečitan treći put), bio baš olakšanjer.
Sad čekam da mi mama vrati Ivaniševića, kojeg sam uzela po Tanjinoj preporuci . I tata i ona su ga pročitali preko vikenda, jako im se svidio.
Meni je mučenje bio onaj Nadas ovog ljeta
Ne ponovilo se...
Al' ja imam tu manu da ne odustajem![]()
![]()
Krenula sa Siri Hustvedt "Što sam volio" i sviđa mi se.
Meni je knjiga sto ju je procitala ina33 bila dosadna, a tanjina_b zanimljiva.
Fikcionalna biografija, G. Garbo - knjiga Zimski vrt, mi je bila ok. Zivot filmske dive je okvir za prikaz snazne platonske ljubavi koju za nju gaji osobna asistentica. Osim toga knjiga podsjeca kako paparaci i piarovci postoje od kada je suvremenih medija koji hrane voajerstinu.
Procitala sam u medjuvremenu i dva YA romana, U traganju za Alaskom od Greena, koji mi je odlican i Eleanor&Park, od R. Rowell, koji me razocarao. Al dobro, ja i ne spadam bas u young adults.
Takodjer i Marsovca, A. Weira, koji je solidan SF, meni cak i duhovit.
Okrenula par stranica Jespera Juula - Vaše kompetentno dijete. Sviđa mi se ono što tu čitam.
Posljednje uređivanje od zutaminuta : 05.10.2015. at 20:55
Ovu temu čitam na preskok, pa me zanima je li netko čitao Malcolma Gladwella? Jako me privlači tema o kojoj piše, konkretno u knjigama Izvan prosjeka i Treptaj. U našoj knjižnici ga nemaju, a nemam od koga posuditi. Vrijedi li kupiti?
Ja sam čitala obje, meni su bile odlične, a pogotovo Izvan prosjeka, isplati se kupit (dobro si me podsjetila, ja sam svoju davnijeh dana posudila, moram je tražit nazad)
Nije loša ni "Točka preokreta". Jedino što je meni kod M. Gladwella malo problematično, jest to da bi sve stalo na barem upola manje stranica. Puno se ponavlja. No s obzirom na inovativne točke gledišta na stvari, svakako ga treba pročitati, i to što više djela!
To je američka boljka, previše ponavljanja/stranica - skribomanija.
Nadam se da se sad neću izblamirati kad uguglam Gladwellovu nacionalnost.
Aj, Kanađanin. Ma to je blizu![]()
Posljednje uređivanje od Jurana : 14.10.2015. at 08:54
Nećeš, barem što se kontinenta tiče![]()
Posljednje uređivanje od Angie75 : 14.10.2015. at 08:55
meni to nije smetalo samo u Izvan prosjeka, možda zato što sam tu prvu čitala. Ona mi je bila ko krimić, sjećam se da sam bila sva napeta "zašto se srušio avion?!"
Uglavnom, ovih dana sam počela knjigu koja me stilom podsjeća malo na Gladwela i zanimljiva je tema.
Paul Tough: How children succeed
tema knjige se može svest na onu našu izreku da fax ne završavaju pametni nego uporni
odnosno priča o vještinama i osobinama koje su presudnije za uspjeh od same inteligencije
Čitam Stogodišnjaka koji je izašao kroz prozor - oduševljena sam ... kao Alan Ford u knjizi![]()
Dijelim mišljenje o Alanu fordu. Meni je Stogodišnjak isto bio zabavan, ali ovdje su ga forumašice ocijenile ne baš tako super (ne da mi se sad tražiti, nije ni bitno). Vidjela sam ga u kvartovskom dućanu i baš mislim da ne bi škodilo to imati doma, jer to je literatura koju voli i mm.
Zadnjih dana sam, u nedostatku novijih (nepročitanih) knjiga, ponovo pročitala "Mjerenje svijeta" Daniela Kehlmanna.
Taj roman svidio mi se i kod prvog čitanja, a sad, drugi put, još sam više oduševljena i najtoplije ga preporučujem. Kehlmann je izuzetno spretno uspio složiti priču o dva znanstvena velikana iz povijesti (Gaussa i von Humboldta), tako da je svakog od njih prikazao prvenstveno kao ljude, sa svojim manama i slabostima, ali i tako da se istodobno moramo diviti njihovoj volji, upornosti, inteligenciji. Blagu dozu ironije knjizi daje i specifičan način pisanja dijaloga (svi dijalozi pisani su u 3. licu).
Kehlmann mi je i inače jedan od najdražih suvremenih autora, povezuje opće teme s vrlo originalnim pričama, vješto vodi pripovjednu radnju, ne zapada u banalnosti, humor koristi na primjeren i profinjen način. Svakako preporučujem zbirku priča "Slava" i kod nas zadnje objavljeni roman "F".
Ja sam stogodišnjaka ostavila na pola
na momente mi je bio zabavan, na momente meh, na momente me živcirao (ustvari, glavni lik me živcirao od početka)
Mislim da sam i ja među njimada se ne ponavljam, meni je Stogodišnjak jedna od najlošijih knjiga koje sam pročitala u zadnjih 2-3 godine. U početku je i meni bio zabavan i duhovit, ali ubrzo se pokazalo da autor uopće ne zna voditi fabulu, da mu je humor nategnut, a rasplet neuvjerljiv.
No, ukusi su različiti...
Meni se čini da ga je anchi pp odlično opisala paralelom s Alanom Fordom. I meni je baš tako izgledalo. Ne očekuješ da to bude uvjerljivo.... Moji na poslu kažu da je to literatura za mušku populaciju, jer njihovim ženama se također ne sviđa. A ja valjda previše vremena provodim u muškom društvu.
Do raspleta još nisam došla, nemoj mi ga spojlat!
Nema tu šta biti uvjerljivo - točno je uvjerljiv kao Alan Ford (tj. Broj Jedan). Ili Forrest Gump - to mi je još bolja usporedba
Ne mogu izdržati da ne linkam ovu recenziju, slažem se sa svim napisanim (iako sam je pročitala nakon što sam već imala formirano svoje mišljenje o navedenoj knjizi):
http://www.bibliovca.com/2014/02/rec...e-spustio.html
Ima li 'ko kakav savjet na temu: publicistike, filozofski, egzistencionalni roman, psihologija, itsl. Neke opce tematike. Hvala unaprijed!
Citam: Slavoj Zizek: Zivjeti na kraju vremena, Emil Zola: Biografija.
http://www.mvinfo.hr/knjiga/3652/cam...njegovom-kraju
Nije egzistenc. Roman, ali mi je bilo jako zanimljivo.